Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 29. martie 2012, 17:02

Doresc niscaiva pareri despre lansetele Balzer.Mai exact detin o Balzer Diabolo V - twitch heavi,2.05m , 15-37gr si vreau sa stiu daca o pot folosi pt spinig cu shaduri la somn fara sa am surprize.Pt voblere/popere ma gandeam sa folosesc un Balzer Magna Spin 40 MX-9PRO,anti-crack-technologi,2.40m,7-40gr. Pot avea surprize neplacute? :gandesc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

42

joi, 29. martie 2012, 17:15

Eu zic ca sunt cam subtirele pentru somn, desi am vazut unul de 35 kg scos cu un St. Croix Avid si cu PP de 15 livre pe o mulineta de 2500. Ceva de 100-150-200gr casting weight de 2.4m pentru barca si 2.7-3m de pe mal cred ca ar fi ceva mai potrivit. Pentru verticala merg si 2m ca n-ai nevoie de lanseuri lungi, dar trebuie sa ai in vedere greutatea nalucilor cu care vei pescui.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

43

vineri, 30. martie 2012, 07:21

Bruno are dreptate, mult prea moi amandoua.
Eu mi-am luat pt spining din barca una de 2,4 m - 100 gr. As fi preferat de 150 grame, ca sa merg la sigur, dar cele de 150 grame nu le avea decit in 3 m lungime, care mi-au fost prea lungi din barca.
Limita inferioara de actiune la pescuit din barca, daca n-ai crengi, copaci...
Nu doar pt drilul cu cei mari sa faca fata, ci si cind dai contra! Cu lansete asa de moi, la o distanta de 50 metrii, nu-l intepi destul de tare si ti se dezgata in dril.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 18. aprilie 2012, 21:13

trabuco&shimano

lansete trabuco black wolf 3m actiune 200-300, doua elemente
mulinete shimano exage 6000 FA
textil Stealth Camo Braid 0,38 (somn 98 kg) eu zic ca firul tzine :)
mai am o lanseta rex-hunt 4 m mulineta la fel, a fost in set, ( somn 50 kg ) :pescuit:
Get Rich or Die Tryin'

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

45

vineri, 4. mai 2012, 17:00

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:18)


cretzu64

neînregistrat

46

duminică, 27. mai 2012, 18:58

Sal,o parere despre Lanseta Mantikor Team Waller 3.00m,merita 50 euro?

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 27. mai 2012, 19:44

Merita. Sunt foarte renumiti in ustensilele de pescuit la somn.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 27. mai 2012, 20:27

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:18)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

49

duminică, 27. mai 2012, 20:40

[...]
P.S. Nu-i asa ca am deschis "cutia Pandorei"? :zambet:


hehehehe, nu ai deschis Eugene nici o cutie, cel putin din punctul meu de vedere ... fiecare se impaca mai bine cu o anumita lanseta si cu anumite stiluri la care adaugam si anumite preferinte ... deci pana la urma fiecare e liber sa pescuiasca cu ce ii pica mai bine in mana ... :pescuit:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 27. mai 2012, 20:44

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 14:18)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

51

joi, 6. septembrie 2012, 18:00

WFT are un importator si in Romania? M-am uitat prin aproape toate locurile sau site-urile pe unde ar fi putut fi, dar n-am vazut nimic!? :gandesc: :nunteleg:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

leutu

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 24. septembrie 2012

Locație: Vatra Dornei

Profesia: medic

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 31. ianuarie 2013, 22:00

va rog un sfat!

vreau sa probez un pescuit pe ebro cu avertizorii fixati pe lanseta cu disp magnetice(lansetele cu sprijin vertical).daca ati incercat aceasta metoda va rog sa-mi spuneti daca este eficienta sau doar ma complic!multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

53

vineri, 1. februarie 2013, 05:41

vreau sa probez un pescuit pe ebro cu avertizorii fixati pe lanseta cu disp magnetice(lansetele cu sprijin vertical).daca ati incercat aceasta metoda va rog sa-mi spuneti daca este eficienta sau doar ma complic!multumesc


Avertizori de pescuit la crap? Pe apa statatoare, cu lansetele pe verticala su diagonala merge f bine.
Pe rau, nu.
Pt asta sunt cele pe baza de vibratii cele mai bune!

PS: cand mergi in Spania si unde?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

54

luni, 11. ianuarie 2016, 15:10

M-am hotarat sa mai iau doua combo-uri, si nu as vrea sa gresesc. ( am luat doua Trabucco Energhia 2,70 m, 400 gr si doua Okuma LB 80) Am citit forumul.
Vor fi pentru pescuit de pe mal, pe orice ape ( Somes, Mures, Dunare ....si poate cine stie Po....)

M-am gandit la doua WTF Never Crack Big Fish 3m, 150-700 gr si mulinete Penn Spinfisher SSV8500

Rog sa va spuneti parerea. Multumesc !

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 11. ianuarie 2016, 15:23

Exact cu o lanseta din asta am scos, cu frana blocata, un somn de 2,2m de care am tras la limita posibilitatilor mele incat am crezut ca o sa-mi iasa mana din umar... :rizi: .
Lanseta este ceva mai moale pe varf fata de altele da` e ceva mai moale doar la "inceput". :)
Mulineta d-aia n-am folosit, aveam un Slammer 760 da` m-as mira sa aibe probleme de rezistenta, din ce-am citit... doar sa nu te astepti sa aseze firul frumos sau sa mearga pick-up-ul ca la vreun Shimano... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

56

luni, 11. ianuarie 2016, 17:52

M-am hotarat sa mai iau doua combo-uri, si nu as vrea sa gresesc. ( am luat doua Trabucco Energhia 2,70 m, 400 gr si doua Okuma LB 80) Am citit forumul.
Vor fi pentru pescuit de pe mal, pe orice ape ( Somes, Mures, Dunare ....si poate cine stie Po....)

M-am gandit la doua WTF Never Crack Big Fish 3m, 150-700 gr si mulinete Penn Spinfisher SSV8500

Rog sa va spuneti parerea. Multumesc !

Fara emotii
eu am varianta de 2.7 m si sunt superbe :zambet:
nu am folosit varianta asta de mulineta dar am auzit numai de bine despre ele

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

57

marți, 12. ianuarie 2016, 13:01

Multumesc informer si cristiGalati !
Am comandat doua WTF Never Crack Big Fish 3m, 150-700 gr.



Rog pareri mulineta Penn Spinfisher SSV8500.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 13. ianuarie 2016, 07:49

Multumesc informer si cristiGalati !
Am comandat doua WTF Never Crack Big Fish 3m, 150-700 gr.



Rog pareri mulineta Penn Spinfisher SSV8500.
As merge mai mult pe Shimano Baitrunner USA 12000 decat Penn. Daca e important baitrunnerul.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 13. ianuarie 2016, 08:26

As merge mai mult pe Shimano Baitrunner USA 12000 decat Penn. Daca e important baitrunnerul.

Apropo de asta, am cumparat niste Penn-uri cu baitrunner crezand ca-i mai usor la stationar de plantat si la clonc de mutat montura mai jos.
Ulterior am constatat ca rasuceste asa rau firul textil incat nu merita folosit... si m-am ales cu un potential "loc de defectiune" (ca sa nu zic "point of failure" :) ) in plus.
Ce parere aveti? (eventual facem un topic nou...)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

60

miercuri, 13. ianuarie 2016, 08:51

Baitrunnerul nu stiu daca este important ( cred ca este o complicatie suplimentara si ca poate fi inlocuit prin slabirea franei)

In schimb tamburul de rezerva este important (30-40 de euro)

+ ca la un Penn:

Citat de la »informer«


.. sa nu te astepti sa aseze firul frumos sau sa mearga pick-up-ul ca la vreun Shimano... .

Subiecte asemănătoare