Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 4. martie 2012, 21:32

Lansete normale sau lansete inline, pentru pescuitul din barca la clonk? Am vazut pe la 100 euro/ 2m.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 5. martie 2012, 03:31

Daca mi-aduc bine aminte discutia de pe un forum, parca era mai avantajata lanseta inline, dar cei mai in masura sa se pronunte sunt Zoran, Anem si Tudor! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 5. martie 2012, 05:14

Lanseta inline are avantajul ca, firul nu pote fi atins la barca si nu se rupe/ taie. Dar, asta depinde si de ce barca folosim. Apoi nu avem nici problema inelelor.
Dezavantajul este ca, daca folosim vreodata plute culisante, stoperul nu poate intra in lanseta: ori nu mai poti recupera, ori la fiecare recuperare acesta se muta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 5. martie 2012, 09:12

Personal am lansete inline pentru ca nu utilizez pluta de obicei. Avantajul este ca nu se poate face nod pe inelul de varf sau pe altele. Eu numai acest avantaj il vad.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 5. martie 2012, 09:55

Daca mi-aduc bine aminte discutia de pe un forum, parca era mai avantajata lanseta inline, dar cei mai in masura sa se pronunte sunt Zoran, Anem si Tudor! :gandesc:


anem nu e in masura deloc sa isi dea cu parerea in privinta asta pentru ca el doar de anul asta se apuca mai serios de pescuitul somnului, anul trecut fiind unul plin de rupturi si incercari in a gasi ceva care sa faca fata unui peste cu gabarit depasit si care sa nu iti rupa mana dupa cateva ora de aruncat si recuperat voblere ... :rizi:

cu atat mai mult lansete in-line de care nu am folosit niciodata si sincer nu prea cred ca voi folosi pentru ca nu prea le vad utilitatea la spinning ... si momentan nu ma pasioneaza stationarul sau cloncanitul ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 10. martie 2012, 03:38

:salut: ,
mi se pare ca pe ocean se pescuieste la troling, firul fiind tot timpul tensionat pe rola.
La clonc pescuiesti vertical, trebuie avut maaare grija ca firul sa ramina pe rola. Eu am avutt odata unul, si i-am dat jos rola din virf, ca tot mi se incilcea firul. I-am montat un inel normal si a fost bine.



M-ai bagat in ceata, Zoran! :gandesc: Chiar daca la pescuitul marin se practica stilul trolling, nu este obligatoriu ca pestele sa tina firul tensionat, poate veni si spre barca, atunci nu apare riscul de a se infasura firul peste rola de capat? :nunteleg:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

sâmbătă, 10. martie 2012, 06:55

... nu este obligatoriu ca pestele sa tina firul tensionat, poate veni si spre barca, atunci nu apare riscul de a se infasura firul peste rola de capat?


Corect si probabil ca da, in cazul cind acesta vine spre barca. Dar asta este doar in timpul drilului si doar daca ei opresc barca imediat! Cu toate ca de cele mai multe ori vezi cum celelalte monturi raman in apa tensionate, ceea ce pt mine inseamna ca barca e in continuare in miscare. Nu m-a preocupat atata de mult acest stil de pescuit, nu iti pot spune 100% sigur daca asa este sau nu.

Eu ma refeream in timpul pescuitului pe verticala, si nu doar in timpul drilului. Chiar si la inelele normale se mai intimpla asta, exact ceea ce a spus si Tudor despre avantajul lansetelor inline:
Personal am lansete inline pentru ca nu utilizez pluta de obicei. Avantajul este ca nu se poate face nod pe inelul de varf sau pe altele. Eu numai acest avantaj il vad.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 10. martie 2012, 10:08

Va trebui să achiziţionez două lansete şi o mulinetă pentru somn şi aş vrea să-mi daţi câteva sugestii, voi ce echipamente aveţi?

Pentru barcă am luat două lansete AQUANTIC Speed Jig -2,10m-80-280g și de probă o lansetă inline INSIDER 1,90m-100-300g, mulinete Ryobi Arctica 8000.
De pe mal pescuiesc cu NewAge-2,85m-200-500g și mulinete TICA CYBERNETIC GG100R, lansete pe care te poți baza în dril cu un pește capital. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 12. martie 2012, 21:52

Eu am 3 lansete dintr-o bucata 30lb, carbon, 1,80m, si 3 mulinete de 100m 0,8, de 25 ron bucata, vreo 300 de carlige si vreo 30 de plumbi de 450gr, o scula multitools, 3 suporti de lanseta si lada de plastic care tine loc de sidelca, un sonar, o barca si un motor si o parnaie de clonc lipovenesc.Fir intins! :pescuit:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 13. martie 2012, 02:19

Eu am 3 lansete dintr-o bucata 30lb, carbon, 1,80m, si 3 mulinete de 100m 0,8, de 25 ron bucata, vreo 300 de carlige si vreo 30 de plumbi de 450gr, o scula multitools, 3 suporti de lanseta si lada de plastic care tine loc de sidelca, un sonar, o barca si un motor si o parnaie de clonc lipovenesc.Fir intins! :pescuit:

Vorba aia, „un regat pentru un cal”, cloncul lipovenesc este chiar lipovenesc?? :rizi:
Lasand gluma la o parte, de mult tot intreb in stanga si-n dreapta de un clonc lipovenesc; mai stii, cumva daca cel care ti l-a facut, sau ti l-a dat, mai poate sa mai faca altul? :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 13. martie 2012, 02:26

Deocamdata am trei bete Tica, de 2,70 m, iar mulinete, am folosit 3 Shimano BBRLC, sau 3 Daiwa Infinity 5500! Nu-i prea bine, intrucat sunt de serviciu si la crap, dar in ultimii 2 ani au cam somat, in ambele privinte!! :zambet: Anul acesta, cu putin noroc, sper sa-mi pun la punct un set de scule dedicate pescuitului la somn, mai ales pentru barca!! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 13. martie 2012, 07:50

Clonc lipovenesc

cloncul lipovenesc este chiar lipovenesc??
O sa-i fac niste poze in detaliu :ochi:
»galati« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 1 (Medium).jpg (43,12 kB - 63 ori coborit - ultima oara: 4. septembrie 2020, 21:34)
  • 2 (Medium).jpg (29,11 kB - 52 ori coborit - ultima oara: 4. septembrie 2020, 21:34)
  • 5 (Medium).jpg (40,4 kB - 46 ori coborit - ultima oara: 4. septembrie 2020, 21:35)
  • 6 (Medium).jpg (23,33 kB - 44 ori coborit - ultima oara: 4. septembrie 2020, 21:35)
  • 7 (Medium).jpg (24,76 kB - 45 ori coborit - ultima oara: 4. septembrie 2020, 21:35)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »galati« (13. martie 2012, 16:13)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 15. martie 2012, 01:31

Interesant, dar crezi ca se mai poate gasi unul? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 15. martie 2012, 01:59

crezi ca se mai poate gasi unul? :gandesc:
L-am luat intamplator, de la lipovean, vindea plase in talcioc, si vorbea de vremurile tineretii lui cu vecinul de "MALL", si eu chibit cu pescuitul l-am intrebat daca a dat la clonc.O ora s-a laudat. .S-a uitat mosu la mine si mi-a spus ca s-ar putea sa mai aiba unul doar daca nu l-a bagat nevasta-sa pe foc.Am plecat cu mosul acasa ,l-am dus cu tot cu plase, juma de ora s-a certat cu muierea si juma de ora mi-a aratat cu se da cu cloncul in apa, :rizi: :rizi: :rizi: ma umfla rasul cand imi amintesc.
Anul trecut am invatat sa bat cu el, intr-o zi am invatat, bun internetul.Am dat 40 de lei pe el
Cred ca s-a facut muci de rachiu lipoveanu!Ce fata avea, cred ca nu mai avea ficat,dar avea 80 de ani!:noroc:

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 15. martie 2012, 16:14

eu pentru clonc am bete scurte, 2,1 tica power boat, iar ca mulineta am okuma longbow 800 si inca una tot okuma conrado asta este mai tapana dar nu se mai fabrica, are tot angrenajul din otel, am dat cu okuma si este ok, are si baitruner, este o mulineta buna calitate pret, in jur de 170 ron. uita-te la o okuma longbow si vezi ce parere iti faci despre ea.
despre bete....eu asi merge cu bete din fibra plina cu actiune mare. fibra plina are cateva avantaje, este un pic mai elastica decat carbonul, are rezerva de putere mai amre decat carbonul, nu este casanta, iar dezavantajul ca nu este usoara ,....la clonc nu prea are importanta.
pentru spinning la somn am un hakuyo de 2,7m cu actiune 40-120, carbon 98%, foarte rapida si destul de tare. jiguri de 70g......plastice galbene de 7,5mm.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

36

vineri, 16. martie 2012, 20:40

La clonc am doua Black Cat Lifter 2.40m 300 gr cu Penn Slammer 760 (mi-ar place ceva de 1.80-2.00 m ), la spinning folosesc o Penn Charisma Senso Pilk 2.40m 180-620gr (o minune de lanseta) pe care am echipat-o alternativ cu un Shimano Stradic 6000Fb si o Daiwa Emcast Advanced 4500 (ambele mulinete le-am cam bulit cu pilkere de 120-150gr la PF2 pe vremea cind se putea pescui pe sub baraj), iar pentru fix am doua Goldstar Duna Boat de 3.00 m 300-500gr cu DAM Fjord Quick AT 165 si 385 luate prin anii 90 si ceva. Astea de fix ma gindesc sa le schimb cu Black Cat Multiboje 3.20m 300-500 gr cu Slammere 760 eventual cu baitrunner.Pentru spinning ma gindesc la un 2.70m cu o Spheros 8000 PG. Apropos de baitrunnere, la Po austriecii foloseau Shimano Baitrunner 6500FA si FB pe orice gioarsa de bat 200-500gr si toate mergeau ca ceasurile elvetiene. Probabil de asta pretul lor a ramas foarte apropiat de baitrunner-ul 12000.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

37

vineri, 16. martie 2012, 21:20

BR 12000 este urmasul lui 6500, dar pe departe nu asa reusite., insa suficient de bune!
Te-ai gindit sa incerci Spinfisher 950 ssm? E mai mare ca slammer 760, intra mai mult fir si sunt si mai robuste.
Eu la clonc folosesc un WFT Bank Cat Jakub Wagner de 2,1 metrii :bravo:

la spinning folosesc o Penn Charisma Senso Pilk

Charisma e de la WFT, care s-a despartit de Penn si fac produsele lor proprii.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 17. martie 2012, 06:39

BR 12000 este urmasul lui 6500, dar pe departe nu asa reusite., insa suficient de bune!
Te-ai gindit sa incerci Spinfisher 950 ssm? E mai mare ca slammer 760, intra mai mult fir si sunt si mai robuste.
Eu la clonc folosesc un WFT Bank Cat Jakub Wagner de 2,1 metrii :bravo:

la spinning folosesc o Penn Charisma Senso Pilk

Charisma e de la WFT, care s-a despartit de Penn si fac produsele lor proprii.


M-am gindit la ele sau la Fin-Nor Offshore, dar as vrea sa le vad live innainte de a le cumpara. Oricum nu ma grabesc, vara asta vreau sa insist tot la clonc si pentru ca ma duc mai mult singur, seara de cele mai multe ori nu mai am chef de bagat bete la fix. Pare un super bat WFT-ul Jakub Wagner, va fi prima mea optiune daca schimb arsenalul. Sa stii ca e chiar de la Penn Charisma mea, aseara n-am reusit sa fac o poza mai acatarii ca aveam ceva beri la bord, dar azi dimineata cu mintea limpede am reusit sa fac una :zambet:
»Bruno« a atasat urmatoarele fisiere:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

sâmbătă, 17. martie 2012, 06:55

Sa stii ca e chiar de la Penn Charisma mea


:bravo:

Si Bank Cat Jakub Wagner au fost la inceput facute de Penn, dupa care s-au despartit in WFT si Penn. Ai avut noroc ca ai mai prins originalul! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 29. martie 2012, 15:29

Pana la scule mai scumpe, mi-am luat asta iarna cu 300 ron, din Decathtlon, un combo AbuGarcia Muscle tip, 1.80m 15-40lb cu multiplicator GT345. O s-o folosesc la clonc.
Macar, sa mi-o rupa vreun balaur, ca o sa-mi iau alta mai buna.

Un link ca sa vedeti cum arata: Muscle tip combo.


Salut Costas65,
aici poti sa vezi lanseta in dril, o varianta mai scurta, dintr-o bucata:
Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare