Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 31. decembrie 2012, 03:35

Lowrance HDS5 Gen2 pentru pescuitul crapului la Dunare???

:salut:
Vin cu acest subiect in pofida faptului ca nu s-a vorbit deloc de performantzele HDS5 Gen2 in pescuitul crapului de Dunare!!
HDS5 Gen2 fiind ultima generatie Lowrance(generatia 2)putem sa atasam la acest subiect performantzele HDS5 care nu este prea departe de Gen. :gandesc: , si aici, cred ca unul dintre cei ce pot raspunde exact si la subiect este Zoran :welcome:
Zoran, in lunga ta experientza in utilizarea hds5, ce parere ai de acest fish finder in ceea ce priveste redarea crapilor la buturi(structuri), si cat de util poate sa fie acest sonar comparativ cu altele pe care tu le cunosti? :gandesc:
Sa nu fiu inteles gresit de ce am apelat la Zoran el are un HDS5 si cunoaste f. bine calitatile acestuia!
Asi fi bucuros daca acest subiect v-ar interesa si a-ti venii cu completari , sa facem cunoscut si acest punct de vedere de care avem nevoie multi dintre noi, care nu pescuim la Dunare doar la somn , ne mai incercam norocul si la crap! :pescuit:

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 31. decembrie 2012, 03:48

Am studiat destul de mult filmele de pe Youtube in legatura cu redarea pestilor si a substratului, dar sa fiu onest nu este foarte clar ceea ce am vazut! :gandesc: (ma refer la HDS5 Gen2)
Lowrance HDS5 Gen2 este un sonar foate practic doar pentru pescuitul la somn??Ceea ce a reesit din filmuletzele vizionate.
Ce parere aveti merita investitia doar pentru pescuitul-la-somn sau putem tot asa de bine sa-l folosim si la depistarea crapilor de Dunare?
In eventualitaeta ca azi nu pot sa revin pe forum va doresc TUTUROR un An Nou Fericit, multa sanatate familiilor voastre si firee intinsee in Anul 2013 :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 31. decembrie 2012, 08:20

Salut Ediseu,
acesta este un subiect mai vast, pe care as prefera sa-l discutam din data de 5.01.2013 in colo :zambet:

Eu am reglat si Elite 4, si Mark 5x-Pro si Elite 5. Se vede clar diferentele dintre ele, dar la urma urmei, cu toate vezi fundul apei, pestii mari, copacii samd.
Personal sunt extrem de satisfacut si multumit de HDS5. Seria HDS are incorporat componentele Broadband Sounder, care filtreaza enorm impuritatile, reda cu o claritatea mult mai mare decat celelalte sonare, si se poate folosi f bine si la viteze mari, si la adancimi f mari.
Broadband Sounder este un aparat aparte ce se poate atasa la orice sonar, la orice sonda (50 / 83 / 200 kHz), o inovatie si un patent al lui Lowrance. HDS-urile le au incorporate. Aici un video :

Video
-

Video



Imaginea clara ce o primim cu ajutorul acestui Broadband Sounder consta si in diferentierea buna a sctructurii de fund, adica fundul malos de cel pietros este diferentiat fara suspiciuni, la fel ca in marea parte a pestilor lipiti de fundul apei. Vezi poza urmatoare cum se distinge fundul moale (mâlos) de cel tare (pietros) si este si separat de o dunga neagra, ajutatoare:

index.php?page=Attachment&attachmentID=549

Cu acest sonar nu am avut pana acuma niciodata probleme sa nu recunosc momeala sau pestii, nu mi s-a intrerupt semnalul de pe imagine, deoarece acesta nu vede doar cu unghiuri de 20°/60°, ci de fapt 60°/120°, printr-o manta care asigura vizualizarea corecta in unghiul de 20, respectiv 60°. Cel putin asta explica Lowrance la ei pe Homepage. Aceasta se obtine tot cu ajutorul lui Broadband, care la HDS-uri, cum am mai amintit, e incorporat. Deci automat vezi mai larg si mai clar in interiorul conurilor de 20° si 60°:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 31. decembrie 2012, 08:24

Vom revenii in inanuarie-februarie cu detalii asupra aparatelor Lowrance si Humminbird, cu o prezentare despre cum se interpreteaza imaginile 2D, ce diferente sunt intre sistemele folosite de cele 2 firme producatoare de sonare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 31. decembrie 2012, 11:04

Zoran:care anume sunt setarile pe care le-ai facut? eu am un elite 5x si m-ar interesa si pe mine acele setari

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 31. decembrie 2012, 20:45

Salut
Zorane :salut:
Deci ce am intleles din expunerea ta este ca noile HDS-uri, au incorporat aces Broadband Sonar?
Fortez putin nota deoarece am o oferta de 565 de lire -5% si nu asi vrea sa o pierd! :gandesc: Eu din expunerile de pe net am intele ca trebuie cumparat si celalat box care este destul de scump(asta pentru Down Scan si Side Scan)
Aici sunt putin confuz!!Tu zici ca Hds-urile noi (Gen2) au incorporat acest Broadband Sonar?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 1. ianuarie 2013, 03:41

Nu vreau sa ma "bag in seama" dar din cauza ca esti grabit, incerc sa te ajut eu.
"Broad band"-ul are legatura cu modalitatea de procesare a semnalului (nu cu StructureScan) si este incorporat in orice sonar HDS indiferent ca-i HDS simplu sau HDS Gen2 sau HDS Gen2 Touch.
Pe de alta parte, cel mai ieftin sonar HDS care are incorporat StructureScan este HDS 7 Gen2 Touch.

Pentru cele mai ieftine, de ex. HDS 5 Gen2 la care ma gandesc ca ai oferta, ai nevoie de o unitate + transducer separate.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 1. ianuarie 2013, 08:21


Salut
Zorane
Deci ce am intleles din expunerea ta este ca noile HDS-uri, au incorporat aces Broadband Sonar?
Fortez putin nota deoarece am o oferta de 565 de lire -5% si nu asi vrea sa o pierd! Eu din expunerile de pe net am intele ca trebuie cumparat si celalat box care este destul de scump(asta pentru Down Scan si Side Scan)
Aici sunt putin confuz!!Tu zici ca Hds-urile noi (Gen2) au incorporat acest Broadband Sonar?


:salut: ,
prea multe nu mai am de completat.
Asa cum spune si Informer, Broadband-ul este doar pt filtrarea si amplificarea semnalelor 83/200 kHz, adica inbunatateste imaginile 2D, "ca si cand "ai avea o imagine generata de un aparat cu 30.000 de wati. De ex Elite 5 are 4000W, deci cu Broadband ca. de 7,5 x mai puternic decat cel mai puternic aparat analog.

Pt Side Imaging si Sructure Scan mai ai nevoie de aparatul LSS. Acesta se poate obtine fara sau cu sonda SS.

La fel si aparatele HDS, se comercializeaza:
- fara sonda
- cu sonda normala 83/200 kHz
- cu sonda de adancimi mari cu 50 /200 kHz (pana in 1500 metri)

Trebuie sa ai grija cand cumperi sa cumperi cu sonda 83 / 200 kHz. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 2. ianuarie 2013, 20:17

Va salut domnilor :zambet:
Deci raspunsul final la intebarea mea, care a fost f. simpla(performantzele HDS5 Gen2 in pescuitul crapului de dunare)s-a materalizat intr-un raspuns foarte complex, cel putin pentru mine in care voi foarte amabili, m-ati incarcat cu informatie tehnica din care sa fiu sincer nu a reiesit ceea ce asi fi vrut sa obtin! :doaaamne: ,deci REVIN :Lowrance hds5 gen2 satisface cerintele unui sonar pentru pescuitul crapului de Dunare??Subliniez:doar hds5 gen2 far nici un fel de alte unitai pentru down scan si side image cu sonda aferenta !
MULTUMESC!
:pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 2. ianuarie 2013, 20:27

Va salut domnilor :zambet:
Deci raspunsul final la intebarea mea, care a fost f. simpla(performantzele HDS5 Gen2 in pescuitul crapului de dunare)s-a materalizat intr-un raspuns foarte complex, cel putin pentru mine in care voi foarte amabili, m-ati incarcat cu informatie tehnica din care sa fiu sincer nu a reiesit ceea ce asi fi vrut sa obtin! :doaaamne: ,deci REVIN :Lowrance hds5 gen2 satisface cerintele unui sonar pentru pescuitul crapului de Dunare??Subliniez:doar hds5 gen2 far nici un fel de alte unitai pentru down scan si side image cu sonda aferenta !
MULTUMESC!
:pescuit:
Domnule Ediseu (formularea contrazice regulamentul dar mergem pe "reciprocitate"),
Este foarte greu de apreciat ce doreste un pescar de la un sonar, fie ca-i de crap... fie ca-i HDS.
Pe scurt si scuze daca am apreciat gresit ceea ce vroiai sa afli, iata raspunsu`: DA, satisface cerintele! :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 2. ianuarie 2013, 20:57

Lowrance hds5 gen2 satisface cerintele unui sonar pentru pescuitul crapului de Dunare??Subliniez:doar hds5 gen2 far nici un fel de alte unitai pentru down scan si side image cu sonda aferenta !
MULTUMESC!


Da, satisface complet cerintele pt pescuitul crapului.
Pt mai multe detalii, ori daca ai neclaritati in mod special in anumite chestiuni, te rog sa nu te retii... intradevar, subiectul e f complex. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 4. ianuarie 2013, 22:00

un film care explica cate ceva din calitatiile sonarului Huminbird
Understanding Your Sonar

Ceea ce, pentru Lowrance nu am gasit!

Sorry,
Am impresia ca nu am copiat bine filmul de pe Youtube!
Oricum incercati la subtitlul dat

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 06:39

Salut,
acesta e video-ul?

Video
-

Video



Este un sonar de circa 4000 de euro, si s-ar putea, comparativ cu HDS5 sa stie ceva mai mult. :zambet:

Dar cred ca tu nu te refereai la o setare sau o aplicatiune anume, ci la explicatia generala a unui sonar. Este indiferent pe ce sonar de la ce firma se explica interpretarea, aceasta este aceasi...
Cel mai important este sa intelegi cum se foloseste un sonar, cum se interpreteaza, cum se regleaza, ce setare pt ce e buna (setarile de baza). Am intalnit cazuri, si nu rare, persoane care dupa 2-3 ani nu puteau sa foloseasca sonarul eficient pt ca nu intelegeau si nu puteau interpreta ce le arata imaginea. La intalnirea din 28. decembrie am incercat cu Informer impreuna sa explicam "in mare" functionalitatea sonarelor. Informer a facut o prezentare Powerpoint pe care am discutato imagine cu imagine si am palavragit in jur de 50 de minute, si nu am ajuns nici la 2% din ce puteam explica. Si daca stau bine sa ma gandesc :gandesc: timpul asta ne cam da multe ori peste cap planurile, asteptarile...

Cel mai bun sonar 2D la ora actuala, dupa parerea mea, este HDS5. Acuma, 537 de lire sunt cam 660 de euro. Aici trebuie sa vezi daca ai sonda incorporata si daca nu este cumva modelul vechi. Daca are sonda si este si modelul nou, atunci il poti cumpara linistit. Eu mi-am luat primul model cu ....pe atunci 760 de euro, si nu regret nici o clipa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 06:56

Zoran:care anume sunt setarile pe care le-ai facut? eu am un elite 5x si m-ar interesa si pe mine acele setari


Salut Nelutu,
drept sa-ti spun, nu le-am facut din cap, ci pe apa pt a fi sigur ca nu gresesc cu ceva. Intra in fiecare meniu in parte si noteaza sa vezi cum sunt reglate, si iesi cu exit. Atunci nu dereglezi nimica...Ai primit de la mine manualul de utilizare in lb. romana? Daca nu, atunci ti-l trimit...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 15:06

manualul l-am avut in format elecronic dar din cauza unor probleme cu calculatorul , l-am pierdut. cam ce aspecte ar trebui urmarite la setari pentru pescuitul la clonc?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 16:44

manualul l-am avut in format elecronic dar din cauza unor probleme cu calculatorul , l-am pierdut. cam ce aspecte ar trebui urmarite la setari pentru pescuitul la clonc?
Pt. pescuitul la clonc este important sa vezi cat mai bine montura si pestii care se ridica la ea.
In acest scop cred ca-i important sa ai in vedere in primul rand urmatoarele: pozitia transducerului, setarea "Noise Rejection" si setarea "Sensitivity".
Iti recomand sa incepi cu "Noise Rejection" pe OFF si cu sensibilitatea la maxim dupa care sa scazi sensibilitatea pt. o imagine cat mai clara.
Desigur ca si celelalte reglaje ale sonarului au importanta lor dar consider ca astea sunt esentiale.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 19:03

multumesc informer. eu pana acum in putinele iesiri pe care le-am facut de cand l-am luat, am folosit setarile de baza. la primavara o sa incerc "sa imi bag putin degetele" in el, poate reusesc sa-i dau setarile peste cap si dupaia :zid:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »nelutu25« (5. ianuarie 2013, 19:18)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 20:15

... poate reusesc sa-i dau setarile peste cap si dupaia :zid:


No problem, ajutam! :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 5. ianuarie 2013, 20:34

:prieteni: multumesc anticipat.o sa te rog sa-mi trimiti numarul tau de tel ca mi-am pierdut telefonul si nu-l mai am.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 6. ianuarie 2013, 09:06

la primavara o sa incerc "sa imi bag putin degetele" in el, poate reusesc sa-i dau setarile peste cap si dupaia :zid:
Cred ca ai o optiune in meniu care se cheama "Restore Defaults", tocmai pentru cazul acesta... asa ca "deregleaza-l" linistit ca nu-i problema. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare