Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 27. decembrie 2012, 12:41

Ce înseamnă să fii un bun român?

S-au discutat, în diferite subiecte, aspecte legate de comportamentul şi atitudinea românilor, au fost şi discuţii care au degenerat şi m-am gândit că ar fi bine să vorbim puţin şi despre ce înseamnă să fii un bun român. Poate o să găsim repere comune şi o să ne lămurim pentru că, degeaba suntem pescari buni dacă nu suntem şi buni români.
Ce înseamnă să fii un bun român?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 28. decembrie 2012, 09:30

Când am deschis acest subiect m-am gândit că o să discutăm despre modele, ROMÂNI care au trăit frumos, s-au jerfit pentru neam şi pentru aproapele, au trăit cu demnitate, români de la care putem să învăţăm. Cine a citit Valeriu Gafencu - Sfântul închisorilor?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (28. decembrie 2012, 09:36)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 28. decembrie 2012, 20:51

Sa fii bun roman este sa fii adoptat de localnici oriunde traiesti. Sa fii bun roman inseamna sa fii OM. ATAT !

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 28. decembrie 2012, 21:54

... Sa fii bun roman inseamna sa fii OM. ATAT !


Tudor, se vede ca ai trecut de varsta "pubertatii". Ce bine ar fi daca si alti "straini" (mai mult sau mai putin) nu ne-ar considera... nascuti VINOVATI. Ca si pana acum ai parte de respectul meu neconditionat. De ce oare?

P.S. Iti amintesti de "meciurile" mele (ale noastre pana la urma) cu individul numit Augustin de pe site-ul ala? Atunci m-am ales cu o blocare a contului, acum cu o "demisie", nu pricinuita de acell individ dar pana la urma tot datorita faptului ca sunt roman si ma straduiesc sa nu uit asta.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 28. decembrie 2012, 21:59

Eugen, stii ceva ? Imi pare bine ca te-ai intors. :apl: :bucuros2:

PS : sigur ca-mi aduc aminte de vechirile meciuri.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 28. decembrie 2012, 23:04

Când am deschis acest subiect m-am gândit că o să discutăm despre modele, ROMÂNI care au trăit frumos, s-au jerfit pentru neam şi pentru aproapele, au trăit cu demnitate, români de la care putem să învăţăm.
Multe lucruri scrise pe forumuri publice sunt folosite actualmente pentru "atacuri la persoana" cu publicul tinta ales corespunzator... si odata cu accesul larg la internet asta o sa devina o "moda".
Cred ca am o parere destul de "grobiana" :) dar in favoarea "globalizarii" si contra sloganurilor pe care le consider invechite da` prefer sa discut asta la o bere... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 08:36

Ubi bene ibi patria.Restul e folclor(sa citez un user de pe un alt forum)
...cogito ergo sum.

9

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 10:07

Sa fii bun roman este sa fii adoptat de localnici oriunde traiesti. Sa fii bun roman inseamna sa fii OM. ATAT !


asta ar trebui sa fie valabil pentru toate popoarele lumii.
nenorocirea este ca unii se cred mai presus decat altii, se cred mai destepti, mai puri, mai....."arieni"
nu spun ca poate nu ar fi asa (cu toate ca ma indoiesc sincer), dar toti uita elementul esential, acela de a fi om in relatia cu celalt.
pe mine ma enerveaza la culme categorisirea unei natii sa a unei regiuni doar prin prisma unor indivizi care prin faptele lor ies in relief fata de ceilalti.
cu ce draqu este mai presus ardeleanul fata de oltean sau fata de banatean? ori bucurestenii fata de restul tarii?? - nu va suparati dar exemplele sunt aleatorii si fara intentia de a jigni pe cineva
acelasi lucru si la italieni sau francezi fata de romani, sarbi, bulgari, unguri etc
toti suntem oameni - mai mult sau mai putin educati, mai mult sau mai putin informati, dar suntem oameni, cu defecte si calitati
cel mai bun prieten este ardelean si ma inteleg foarte bine cu el, alt bun prieten este banatean - dar sunt OAMENI in primul rand si abia dupa aceaa apartin unei regiuni.
este cel mai usor sa invinuiesti si sa categorisesti o natie sau o regiune intreaga fata de un individ, pentru ca daca ar trebui sa invinuiesti un singur individ pentru faptele sale, ar trebui sa il legi de comunitatea in care a trait si asta nu este "convenabil"
oamenii trebuiesc judecati ca individ singular si facut responsabil pt faptele lui nu pentru ale "fratilor" lui de ori unde ar fi acestia.
nu sunt "frate" cu nimeni, nici cu ardeleanul, nici cu olteanul sau banateanul ori moldoveanul - apropo sloganul ala cu "fratii nostrii de peste Prut" ma scoate din sarite, doar o modalitate de a atinge scopuri politice si interese meschine - sunt "frate" cu mine insumi si atat si nu ma simt vinovat cu nimic pentru faptele altor conationali.
cine doreste sa judece asa, nu are decat, dar sa nu se astepte la altceva decat la aceeasi moneda din partea celor care au fost bagati la gramada si "judecati".
daca oamenii ar schimba acest mod de a "judeca" si ar fi focalizati doar asupra indivizilor, multe lucruri ar putea sa se schimbe in bine si multe conflicte interetnice sau religioase ar fi evitate, dar.................
exista interese pt a se mentine o stare de fapt si conflictuala intre anumite regiuni si natiuni, iar acest lucru este alimentat continuu prin massmedia controlata

multeee lucruri sunt de spus si de discutat pe aceasta tema si probabil ca cel mai bine ar fi sa facem asta la o bere amicala asa cum a propus informer

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 10:27

As prefera si eu sa discut astea la o bere. Pe forum nu-mi place.
Din pacate eu vin Romania o data la 17 ani, asta a fost media pana acuma, si am fost anul trecut. Deci in 16 ani vom discuta subiectul asta la o bere.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 30. decembrie 2012, 17:55

Sunt multe persoane care ar putea fi date ca exemplu însă, din anumite motive, aş prefera să discutăm despre modele, acei oameni care au arătat, prin chiar modul lor de viată, cum se poate înfrumuseţa omul. Nu cred că este cu nimic greşit să discutăm despre aşa ceva. Am adus în discuţie o carte şi nu în mod întâmplător, Valeriu Gafencu - Sfântul închisorilor, acestă carte redă o mică parte a istoria României din jurul anului 1945, istorie care din păcate nu sa dorit să fie cunoscută. Este una din cărţile care dezvăluie viaţa celor care pot fi daţi ca exemplu, oameni care nu s-au rezumat doar la aspectele exterioare ale vieţii, şi ca dovadă au rămas Oameni Demni şi în cele mai grele, uneori chiar cumplite, încercări ale vieţii. Cred că aceste cărţi ar trebui citite şi de copii şi de noi, sunt medicamentul împotriva depravării existente. La şcoală s-au introdus manuale alternative, acuma învaţă despre Andreea Esca şi mai ştiu eu cine, te uiţi la televizor şi vezi numai lucruri urâte, numai filme cu crime şi violenţă, din vest vin foarte multe lucruri jalnice, droguri, prostituţie, pe calculator numai jocuri violente, libertinaje de tot felul de te doare mintea. În ce mediu cresc copiii, de unde să ia ceva bun? Suntem arătaţi cu degetul, dar de cine? Să ne străduim să urmăm exemplul celor care au trăit frumos, să ne străduim să fim Oameni şi să împărtăşim şi celor din jur, acesta să fie răspunsul pentru cei care ne arată cu degetul.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (3. ianuarie 2013, 08:59)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 10. septembrie 2013, 23:57

Sunt multe persoane care ar putea fi date ca exemplu însă, din anumite motive, aş prefera să discutăm despre modele, acei oameni care au arătat, prin chiar modul lor de viată, cum se poate înfrumuseţa omul. Nu cred că este cu nimic greşit să discutăm despre aşa ceva. Am adus în discuţie o carte şi nu în mod întâmplător, Valeriu Gafencu - Sfântul închisorilor, acestă carte redă o mică parte a istoria României din jurul anului 1945, istorie care din păcate nu sa dorit să fie cunoscută. Este una din cărţile care dezvăluie viaţa celor care pot fi daţi ca exemplu, oameni care nu s-au rezumat doar la aspectele exterioare ale vieţii, şi ca dovadă au rămas Oameni Demni şi în cele mai grele, uneori chiar cumplite, încercări ale vieţii. Cred că aceste cărţi ar trebui citite şi de copii şi de noi, sunt medicamentul împotriva depravării existente. La şcoală s-au introdus manuale alternative, acuma învaţă despre Andreea Esca şi mai ştiu eu cine, te uiţi la televizor şi vezi numai lucruri urâte, numai filme cu crime şi violenţă, din vest vin foarte multe lucruri jalnice, droguri, prostituţie, pe calculator numai jocuri violente, liberUn ltinaje de tot felul de te doare mintea. În ce mediu cresc copiii, de unde să ia ceva bun? Suntem arătaţi cu degetul, dar de cine? Să ne străduim să urmăm exemplul celor care au trăit frumos, să ne străduim să fim Oameni şi să împărtăşim şi celor din jur, acesta să fie răspunsul pentru cei care ne arată cu degetul.



Un pas pentru a fi un roman MAI BUN ar fi sa incetam sa ii vedem prosti pe toti ceilalti, iar pe noi cei mai destepti, pentru ca nu se vede in situatia socio-economica din tara, sa nu permitem altora sa terfeleasca numele de roman, nici din afara, dar nici dinauntru, dar cum e vorba ca in familie se spala rufele murdare, sa analizam si sa i cercam sa reparam greselile si ceea ce mai este de reparat si se mai poate repara! Pana la a fi om, din convingere, nu obligat, mai este cale lunga, totul este sa faci primul pas, dar inainte, nu inapoi!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 11. septembrie 2013, 06:32

Un pas pentru a fi un roman MAI BUN ar fi sa incetam sa ii vedem prosti pe toti ceilalti, iar pe noi cei mai destepti...

Deci sa ignoram si sa ne vedem mai departe de treaba ca si cum nu s-ar fi intamplat nimica? :gandesc: :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 11. septembrie 2013, 23:03

Un pas pentru a fi un roman MAI BUN ar fi sa incetam sa ii vedem prosti pe toti ceilalti, iar pe noi cei mai destepti...

Deci sa ignoram si sa ne vedem mai departe de treaba ca si cum nu s-ar fi intamplat nimica? :gandesc: :nunteleg:

Poate nu am folosit cea mai potrivita exprimare, era vorba de straini, sa nu o mai tinem una si buna, cat de prosti sunt strainii si cat de destepti sunt romanii, am mai spus-o, nu gasesc merite tuturor romanilor pentru cativa care castiga medalii sau concursuri, pentru ca nu beneficiaza cam deloc de vreun sprijin din partea celorlalti romani, dar sa vedem batul din ochiul nostru si sa incercam sa-l scoatem! Asta ar insemna sa fii un bun roman pentru mine, sa ne cunoastem si sa recunoastem bunele si relele si sa ne folosim de ele pentru a ne fi mai bine tuturor! Dupa cum am spus, in familie, cum se spala rufele murdare, nu ca stim noi cine care au ajuns sa trimita falsuri pe la organizatiile europene sa minta despre ceea ce se intampla pe aici, aveti exemplul la ceea ce a urmat acestor actiuni, Merkel si acea doamna de origine olandeza s.a.m.d! Scuzati finalul oarecum off topic, dar era cel mai bun contraexemplu, despre a nu fi un bun roman!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare