Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 19:04

Dragi colegi , la ce vad aici cred ca eu sunt repetent. Foarte ok sculele Dvs. Eu pescuiesc cu lansete daiwa , sert si cormoran , 8 buc in total cu tot cu somn,crap.spin , mulinete Okuma ,am si o mulineta sert si momentan sunt foarte multumit. Peste mai intra , cat trebuie , daca e prea mult ( mai mult de o ciorba si o prajeala ) il eliberez sa se bucure de el si bebe de 3,5 ani cand va creste , sper.
Pe 9 noi. plec in balta si va tin la curent cand ma intorc.
Fire intinse.

Nu stiu daca am inteles exact la ce te referi... :zambet: ...la faptul ca nu utilizezi echipament dedicat pentru somn(desi exista asa ceva si de la Daiwa, Cormoran si Sert, nu ai precizat exact ce modele... :ochi: )...sau la producatorii echipamentelor...ca la capitolul preturi...nu cred ca sunt mari diferente... :ochi: ...poate doar la mulinete, depinde...dar...nu la modul acela... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 19:13

Atunci, inseamna ca nu s-a blocat vreo bucsa de la pick-up, ca rulmenti, presupun, nu ai pus in locul lor!?
P.S. In ultima vreme, daca nu am mai ajuns, e clar ca nu m-am mai ocupat de ele...insa...ma gandeam acum....mai ales cand e vorba de nisip...nu putem pune dusul pe ele, cand ajungem acasa, sa dispara mai usor toata mizeria?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 27. noiembrie 2015, 09:05

Eu mai bag dusul pe ele, in special cand ma intorc de la pescuitul marin. Gandesc ca e acelasi lucru ca si cand pescuiesti pe ploaie.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 27. noiembrie 2015, 11:30

1 WFT Never crank de 3m 100 - 400gr
2. Formax Legacy Catfish 2,85m 150 - 300gr
2 Sanger Pro-t global waller 3,00m 180-400gr ... Abia comandate astazi. Sunt curios ce ce pot
1 Uni Cat Destroyer 2,85m 150-420 gr... Abia comandata astazi. Sunt curios ce ce poate
1 Uni Cat Destroyer 2,70m 150-420 gr (si pentru clonc)... Abia comandata astazi. Sunt curios ce ce poate
1 Kogha X-Treme Cat Fish 2.70m 100 - 300gr (si pentru clonc)


Dintre cele enumerate am renuntat la WFT si Kogha, dar si la altele (Abu Garcia, Penn Slammer, alte WFT-uri) in acest timp. Formax sunt BESTIALE, Pro-T sunt acceptabile si de incredere, mai ales ca sunt la pret de "mocangeala", Destroyer sunt "belea" daca faci abstractie ca la un peste punctabil "sfaraie" lacul de pe ele (in special la "piciorul" inelelor). Dintre toate enumerate recomand oricui FORMAX (bine construite, elegante, actiune excelenta datorata blanck-ului si pozitionarii inelelor respectiv numarului lor, fara probleme constructive, finisaje de calitate, pret mediu spre mic, pacat de faptul ca nu se fabrica si de dimensiuni mai mici pentru clonc). Pentru clonc am ramas doar cu Shimano Vengeance, mai ales ca nu sunt fan-ul trasaturlor extrem de fine.

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 20. ianuarie 2016, 12:31

Mă grăbesc ( ale mele sunt nefolosite) și mă bag și eu !

1. mal (+ barcă)
- 2 buc. Trabuco Epica SW 2,70m, 150-400 gr
- 2 buc. Okuma LB 80 cu fir Powerline galben 0,50

2. mal
- 2 buc. WTF Never Crack 3m, 150-700 gr
- 2 buc Penn Spinfisher SSV 8500 cu fir powerline galben 0,65