Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

41

Samstag, 26. Januar 2013, 12:53

@anem
inca odata multumesc.
din ceea ce ai spus tu deduc ca este o bulibaseala totala in randul pescarilor si acolo, adica cam ca la noi
deci spiritul latin isi spune cuvantul.
nu stiu de ce am impresia, dar se pare ca peste tot in europa se va pune un accent mai mare pe pescuitul industrial pe apele interioare - semnale sunt cam de peste tot
pacat, presiunea o sa fie enorma, iar consecintele..........
urate vremuri mai traim :gandesc:

C. B.

Fortgeschrittener

Beiträge: 210

Registrierungsdatum: 22. August 2012

Wohnort: Suceava

  • Nachricht senden

42

Sonntag, 27. Januar 2013, 10:12

Interesant filmuletul .Ca sa ma aflu si eu in treaba ,pot spune ca problema cu braconierii se poate rezolva cu greu pe moment dar in viitor nu se stie.Cred ca majoritatea stiu ce-au patit braconierii de pe Siret (de la Tudora) :crasnicele confiscate si dosar penal .
Gardul nu a fost stricat ,iar crasnicele le fac in cateva ore la loc .
Pana nu o sa fie arestati si nu o sa petreaca ceva timp la racoare nu o sa se intample nimic .Poti sa faci o mie de reclamatii ca se intampla la fel. Stiri.Botosani.ro - Doi barbati din Tudora, prinsi la pescuit cu unelte ilegale! : Stiri Botosani, Evenimente, Administratie, Politic, Sanatate, Invatamant, Cultura, Economie, Monden
In aprilie, cand o sa revin pe Siret sa vad ce mai fac scobarii o sa verific daca autoritatile au demolat sau nu gardul .Raspunsul cred ca il stiu de pe acum:NU .

Totusi ,am primit dovada ca se poate sa le mai faca cate un dosar penal ,deci merita sa incercam .Site-ul apelor romane este usor de gasit ,email-ul se trimite usor,iti mai trebuie 2-3 poze.
Haideti sa dam dovada ca ne putem proteja cat de cat apele!

althfel

Anfänger

Beiträge: 46

Registrierungsdatum: 30. Januar 2013

  • Nachricht senden

43

Samstag, 16. Februar 2013, 14:52

uite anu trecut era noaptea pe siret :))) 2 lanterne se apropie de mine in fuga. 2 politisti ma intreaba : ba unde ai pus setca. eu :ce ai omule esti nebun> cauta?
se uita el mai bine la ce scule am si tace :))) si ma intreaba daca mai am vazut braconieri. ... si 3 zile tot or umblat pe apa.. o inceput totusi sa se miste... fata de alti ani.... si stiu ca i-o prins intr-o zi de 2 ori si unu o murit chiar innecat cand incerca sa scape de politie :))) e bine ca ala era locul meu de mreana :))) daca s-o imputit cadavru macar o nadit locu :)) mreana e necrofag.
pe malul celalt dadeau cu ditamai ecranele.. imense.. nu am mai vazut asa mari.. eu am nadit locul . era chiar in fata mea :))) ii fugaresc si nu vor sa plece. pun un plumb de 120 g . iau lanseta de 5 lbs de SPOD si arunc dupa ei :))) i-o fluierat la unu dupa ureche :))) si or plekat. am aruncat de 2 ori dupa ei . va recomad metoda. functioneaza perfect.

C. B.

Fortgeschrittener

Beiträge: 210

Registrierungsdatum: 22. August 2012

Wohnort: Suceava

  • Nachricht senden

44

Samstag, 16. Februar 2013, 15:19

Chiar asa?O murit inecat ca o venit politia sal ia? Eu stiam ca a murit unul in locul meu de pescuit,langa al tau ,insa ca ori a fost impins in apa ,ori a cazut de pe un mal inalt .
Oricum,buna metoda cu plumbu :rizi: Sa-i intreb pe preferinte? -Domnii mei,o picatura ,un culisant,o racheta ? :rizi: :rizi:


althfel

Anfänger

Beiträge: 46

Registrierungsdatum: 30. Januar 2013

  • Nachricht senden

45

Samstag, 16. Februar 2013, 15:22

poi o venit politia. era beat si avea cizme sold.. o incercat sa innoate da nu o mai reusit mai ales de la cizme . si s-o innecat...asta anu trecut. era din tudora de la tine daca nu ma insel. era acolo la vale in zona aia unde e paraul ala aproape secat. ala care vine din tudora

C. B.

Fortgeschrittener

Beiträge: 210

Registrierungsdatum: 22. August 2012

Wohnort: Suceava

  • Nachricht senden

46

Samstag, 16. Februar 2013, 15:25

Ahaa .De ala ziceai .paraul ala aproape secat ,in Tudora este mare .Nu am idee de ce nu ajunge in Siret .Oricum ,multumesc de informare .Siretul isi ia in fiecare an jertfa

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

47

Freitag, 21. September 2018, 08:15

sa redeschidem putin acest subiect...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

48

Freitag, 21. September 2018, 09:29

acuma 2 ani, in urma unei acuzatie asemanatoare din partea unor nemti pe forumurile Germane, precum ca romanii din Spania distrug Ebro-ul si ca ar fi niste criminali innascuti, s-a nascut site-ul Pescuit-la-Somn.com si apoi acest Forum.
Puteam sa ma enervez (ceea ce am si facut) si sa-i f..t in gura si gata! Dar nu am putut, pt ca cunosc comportamentul romanilor din Ro, si cunosc si al celor din Spania, Italia,.... Si stiu ca sunt si baieti buni, dar si braconieri pe care nu-i intereseaza nimica. Asa ca, am pus mana pe creion si am inceput sa bat tastele si sa incerc sa explic, in loc sa iau guma si sa incerc sa sterg acuzatiile.
Asta este si asa suntem vazuti in afara de hotare. Si nemtzii, si italienii, si spaniolii, si englezii...toti au uscaciunile lor, dar daca e vorba de ei, egal... daca e vorba de romani, nu-mi convine nici mie! Dar, daca dupa 20 de ani de munca si lamuriri voi reusi sa fac macar la 10 pescari clar ca nu e ok ceea ce fac sau au facut, voi fi super multumit


In prezent, sunt considerat "autorul moral al macelariri populatiei de somn" din RO... :rizi: Somn la clonc sau spinning? | SpinningClub.ro

Zitat

un autor moral al cloncului in Romania si al macelariri populatiei de somn


In fine, si ptr ca Tyrael nu doreste flacari pe forumul sau,

Zitat

Nu as vrea sa re-deschid un topic unde sa iasa flacari
, hai sa discutam in continuare aici, pe acest forum... poate iasa macar scantei :ochi:

Cum am scris si in 2012, in capul meu totul a inceput prin 2010... si am avut o viziune precum candva, intr-un viitor apropiat sau mai indepartat, se vor intampla 2 lucruri importante:
1. salvarea paradisului Ebro de catre distrugatorii pescari romani: aratandu-le ca si in RO este destul somn, pescarii de pe Ebro sa nu mai aibe cui sa vanda pestele prins pe Ebro!
2. promovarea intensa al spiritului C&R al cantitatii de peste ce depaseste 5 kg/zi, si al exemplarelor mari

Hai sa vedem ce am reusit telul propus la punctul 1:
- daca acuma 2 ani inca mai erau destui pescari romani pe Ebro, care vinedeau carausilor de peste somnul capturat (care livrau la randul lor in RO), acuma nu mai este aproape deloc picior de pescar roman, de genul celor din aceasta postare:... Eu Nu Stau! - Pagina 2 - Discuții generale - Forum Pescuit la Somn
- deci astfel, acest gen de "pescari" au parasit Ebro, lasandu-i astfel sansa sa se refaca.. in maxim 5 ani va fi din nou foarte mult peste mare pe Ebro!
- din studiile facute, Ebro este foarte poluat, si somnii din Ebro NU sunt comestibili! Asta a fost dovedit intr-un studiu facut in Spania... astfel, am oferit populatiei din RO posibilitatea de a ajunge mai usor la peste proaspat, autohton, despre care nu esista studii facute daca este sau nu ok ptr consum! :noroc:

Ok, acu' sa trecem la punctul 2:
-

Zitat

Dar, daca dupa 20 de ani de munca si lamuriri voi reusi sa fac macar la 10 pescari clar ca nu e ok ceea ce fac sau au facut, voi fi super multumit
... aceasta s-a intamplat mult mai repede decit speram! si tot mai multi pescari care au ceva in cap, isi dau seama de aceasta!
- ce am mai observat, si ma bucura imens aceasta treaba, multe forumuri, noi sau vechi, au adoptat cam 90% din regulamentul acestui forum, mai ales postarea pozelor frumoase!
- cu toate ca dauneaza grav sanatatii, si mai ales al vanzarilor din shop, imi permit sa le atrag atentia si sa ii fac "fomisti" pe acei clienti si pescari care merita sa fie asa numiti, in adevaratul sens al cuvintelor... De ce? Ptr ca nu ii suport pe fomisti si le spun in fata ce am sa le spun, ptr ca adevarul doare, si cei in cauza vor fi pusi la ganduri. Niciodata nu voi pupincura nici un client si nici un pescar aplaudandui comportamentul de "braconier" doar ca sa imi vand produsele din shop! Ceea ce despre majoritatea posesorilor de magazine, shopuri online sau angajatii acestora nu pot spune asta, ptr ca si ei sau prietenii lor nu prea respecta legea (cantit max de 5kg/zi sau dimensiunea minima). Ca un exemplu, proprietarul unui mag din TM, care comercializeaza lansete de top (multi dintre voi, pescari de salau, au cumparat de la el lansete), prindea cu ani in urma sute de kg de salau intr-o zi, care erau vandute in restaurantele din TM...
:gandesc: Oare sa fi fost acest "fomist" intradevar autorul moral al distrugerii populatiei de salau de pe Dunare??? :gandesc: :gandesc: :gandesc:

Eu pina acuma nu am stat... voi? :nunteleg: cautati in continuare dupa motive si autori morali, sau incepeti sa faceti ceva? :gandesc:


Hai sa analizam putin alte situatii, sa o generalizam pe asta cu braconajul...
- viol
- furt
- calomnie
- distrugere si vatamare
- agresiune fizica
- vatamare corporala

... si multe, multe altele, daca nu ar fi sesizate de catre cei in cauza, daca nu s-ar face plangeri si reclamatii, credeti ca cineva dintre acesti infractori ar fi trasi la raspundere? :gandesc: NOOOO... si-ar lua lumea in cap, la fel ca si braconierii.

Stati si va uitati pe apa pe care pescuiti cum altii isi bat joc de ea, implicit va batjocoresc si pe voi, ii urmariti pe FB si va necajiti cum isi lauda capturile de zeci sau sute de kg de peste intr-o zi, si nu faceti altceva decit sa discutati despre si sa cautati "autorul moral"? :rizi: :rizi: :rizi:

Oameni buni, e simplu! Screenshot, link spre postarile de pe FB sau alte platforme sociale unde sunt aceste postari, si trimiteti reclamatia catre ANPA si Pol locala ptr contraventie si infractiune, sau, in caz ca stiti ca acestia si-au facut din asta un job, adica vand ilegal pestele, si catre ANAF.

Eu de exemplu am facut o astfel de reclamatie, lui Andrei Oprea din Craiova care a recunoscut pe FB ca a retinut in mai multe zile consecutiv, peste 100 kg de peste pe zi, dar mai ales ptr impertinenta cu care recunostea public pe FB ca:

"Limitele legale sunt facute de cei care fac legile dupa care functioneaza Romania,nu ma intereseaza acest sistem!"

Incercati si voi, cu cit mai multe reclamatii, mai ales catre unul si acelasi braconier, cu atata mai mult efect vor avea!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

49

Freitag, 21. September 2018, 09:59

Zoran ... nu te necaji. Partea cu autorul moral este exagerata si cei care o spun stiu si ei asta ...

si da ... forumul asta a fost si este unul de referinta in Romania fiind primul care a introdus o anumita conduita si un regulament mai "civilizat".
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

50

Freitag, 21. September 2018, 12:06

Zoran nu stiu de ce te scuzi cumva ,sa zic asa? Sincer.Te stii nevinovat ?Ai constiinta impacata? Foarte ok atunci.Nu cred ca trebuie sa dai explicatii cuiva , pentru ca romanul are o vorba:cine se scuza se acuza.De aceea zic.Forumul asta este ok insa oamenii care il citesc de multe ori lasa de dorit.Si atunci multi au invatat lucruri noi care nu erau cunoscute ...Pana s-a adaptat pestele...l-au facut praf!Si nu ma refer la clonc.Daca chiar erai convins de calitatea membrilor nu aveai aceea sectiune c&r in care se intra pe invitatie.Deci clar ca anticipai ca multi nu merita informatia...Ma rog , asta e opinia mea si o spun aici tocmai ca nu imi plac colturile...Doar ai vrut scantei nu ? :) )) Sper ca nu o sa te supere ca doar discutam la nivelul ideilor ca de aceea este forum.Daca crezi ca bat campii ma opresc deoarece stii ca ai respectul meu intotdeauna ! Scriu de pe telefon deci ma opresc.O zi linistita. :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

51

Freitag, 21. September 2018, 16:13

Zoran nu stiu de ce te scuzi cumva ,sa zic asa? Sincer.Te stii nevinovat ?Ai constiinta impacata?

Zamfi, ce inseamna vinovat? :rizi:
Nu, nu ma scuz, daca asa ti s-a parut cumva, nu este asa... stiam exact ce se va intampla, am prevazut asta inainte de a face site-ul "pescuit la somn" si forumul. :zambet:
Prin postul meu vreau doar sa fac din nou clar, ca ptr comportamentul idiotilor, sunt ei raspunzatori! Si nu numai, ci si cei care le-o permit... adica, daca Claudiu & Co vad si stiu exact cine si ce fel de braconaj fac in anturajul lor, ptr ceea ce se intampla pe apele lor sunt si ei atunci vinovati.

Hai sa presupunem ca mergi la restaurant, bei ceva mai mult alcool, si pleci cu masina de acolo... un BMW nervos, nu ceva lent... si se intampla un necaz, un accident.
Crezi ca barmanul nu stia ca e periculos sa pleci cu masina dupa ce ai baut? Sau cel care ti-a dat permisul de conducere, nu stia ca in caz de ebrietate poti calca un copil cu masina?
Si acuma te intreb, cine e vinovat ptr accident? Barmanul? Producatorul de vin? Scoala de soferi si politistul care te-a trecut examenul? Masina? :gandesc:
E foarte clar ca tu esti vinovatul, si nimeni altcineva.
Buuun... si acuma sa mergem mai departe, si anume, vizitezi restaurantul deseori, in compania lui Claudiu. De fiecare data te urci la volan baut, si el nu iti spune nimica, si nici nu anunta la politie. Candva se intampla prevazutul accident, si te intreb din nou, el chiar nu are nici o vina? Adica, cauta iarasi vinovati la producatori de sonare, cloncuri, sau shopuri? :gandesc:

Zamfi, si inainte de a exista FB au fost braconieri, si chiar se prindea mai mult peste decit acuma, se distrugea mult mai mul... doar ca nu se stia. Ptr aia oare cine e vinovat? Caius? ca le-a vandut St. Croix si a inzecit capturile multor fomisti? :doarecapu:

Hai sa fim seriosi, si ptr mine una e clara: nu din cauza mea nu prinde Tyrael somni la clonc :clonk
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

52

Freitag, 21. September 2018, 19:09

Nu te pot contrazice...Dar , sincer, la mine acum vreo cativa ani s-a umplut Muresul de monturi de pe forum.Vorbeau de tine in magazin :rizi: Cumparau , montau,ma certam cu ei ca umpleau apa de fire la plantat...Acum sunt linistiti ca nu mai prind nici asa ! Ma rog , la 30 de nopti prind un somn de 30 kg si umplu forumurile cu el...S-a gatat distractia Zoran .Din pacate.Si toti avem o vina in asta clar ! Tu esti ceva mai special decat marea masa a pescarilor...Multi nici nu stiu cum ar trebui sa fie Muresul! Ii aud ca e plin de peste ! Dar el pescuieste de 3-4 ani...De unde sa stie ei ca prin 90 iti era frica sa dormi pe Mures ca te lua somnul de pe mal :rizi:
Si atunci da , lumea se mai uita in stanga sau dreapta...Ca eu nu zic de Caius nimic ca el doar a vandut lansete...Tu ne-ai invatat sa pescuim la geamandura, la copac si ...sa zicem ca la clonc.Nu ma bag ca nu ma stiu si nu-mi place .Si atunci iar are romanul o vorba cu facerea de bine....Vrei sau nu , ai deschis ochii unora care nu meritau! Nu ca ar fi vina ta , inca odata, decat ca idee ! Si Zorane , in zona lui Claudiu si mai ales mai in jos de el ...e jale !
In fine , pentru mine Muresul este un loc in care pescuiesc deja de 10-15 ori pe an deci ...asta e.In plus poate se reface salaul :limba:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

53

Freitag, 21. September 2018, 19:20

Dar , sincer, la mine acum vreo cativa ani s-a umplut Muresul de monturi de pe forum.Vorbeau de tine in magazin


Zamfi, vrem sa evoluam, nu sa stagnam in 1989... :rizi: visai tu pe atnci ca vei pescui cu sonar? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

54

Freitag, 21. September 2018, 20:47

Clar ca nu ! Acuma nu sunt chiar sigur ca este o evolutie ca pescar... :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

55

Freitag, 21. September 2018, 20:53

Clar ca nu ! Acuma nu sunt chiar sigur ca este o evolutie ca pescar... :prieteni:


Pai vinde sonaru' si barca, si "back to the roots"... doar de pe mal! :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

56

Samstag, 22. September 2018, 11:22

Ntzzzz....la cat peste mai este nu tine.Daca ar fi pestii din 90 as reveni la ce zici tu cu placere.Inclusiv la pescuitul cu rotativa ! :) Dar vremurile nu se mai intorc niciodata , deci vorba aia...Sefu mai dai ceva sau ramanem cu ce am furat ?!Fire intinse !

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

57

Sonntag, 23. September 2018, 08:09

Cand era plin de peste nu era nevoie de sonar. Acum cand nu mai este peste ,sonarul e o necesitate. Nu inseamna ca daca ai sonar involuezi ca si pescar, din contra, cu ce te ajuta sonarul trebuie sa gasesti locul , unul intre alte cateva cu aceleasi carcateristici, locul care tine peste. Si stiti la fel de bine ca si mine ca a-i gasi nu e suficient. Afara de cazul in care se foloseste curent si alte dracii/

Pina acum s-a tot vorbit despre situatii si situatii, dar nimeni nu a ridicat problema ce putem face concret, fiecare....Aici e buba..

Daca nu ne mobilizam sa luam atitudine, o sa fie impuse atatea restrictii incat nu vom mai avea unde pescui...deja s-a inceput..zone de crutare, picioare de pod, dubla prohibitie la stiuca,etc..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

58

Sonntag, 23. September 2018, 08:24

Pina acum s-a tot vorbit despre situatii si situatii, dar nimeni nu a ridicat problema ce putem face concret, fiecare....Aici e buba..


EXACT!

Fiecare care se complace in situatia actuala, si nu face concret nimica, este intr-un fel de partea lor... :zid: accepta situatia

Ce am mai observat pe FB, in mai toate grupurile de fomisti, este ca multi pescari sportivi parasesc aceste grupuri unde sunt aplaudati braconierii, fara sa faca nimica concret! Iar grupul se bucura ca a scapat din nou de un pescar, si continua braconajul si violul apelor cu si mai multa inversunare!

Incercati sa vedeti braconajul ca si pe un viol, sau furt! Atata timp cit nimeni nu va face plangere sau sesizari, violatorii si hotii vor continua sa incalce legea tot mai tare, chemandusi si prietenii la "satisfactie"... si acestia la randul lor isi vor chema alti prieteni, si tot asa. Ei de ce pot face asta? Ptr ca li se permite de catre toti pescarii sportivi, care, in loc sa faca ceva concret, cauta diferiti vinovati: ANPA, legislatie, politie, forumuri... :vomit:

Hotul neprins e negustor cinstit! Dar cum sa il prinzi, daca nici nu exista plangere ca ti-a furat din ograda??? :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

59

Sonntag, 23. September 2018, 20:08

Pina acum s-a tot vorbit despre situatii si situatii, dar nimeni nu a ridicat problema ce putem face concret, fiecare....Aici e buba..


EXACT!

Fiecare care se complace in situatia actuala, si nu face concret nimica, este intr-un fel de partea lor... :zid: accepta situatia

Ce am mai observat pe FB, in mai toate grupurile de fomisti, este ca multi pescari sportivi parasesc aceste grupuri unde sunt aplaudati braconierii, fara sa faca nimica concret! Iar grupul se bucura ca a scapat din nou de un pescar, si continua braconajul si violul apelor cu si mai multa inversunare!

Incercati sa vedeti braconajul ca si pe un viol, sau furt! Atata timp cit nimeni nu va face plangere sau sesizari, violatorii si hotii vor continua sa incalce legea tot mai tare, chemandusi si prietenii la "satisfactie"... si acestia la randul lor isi vor chema alti prieteni, si tot asa. Ei de ce pot face asta? Ptr ca li se permite de catre toti pescarii sportivi, care, in loc sa faca ceva concret, cauta diferiti vinovati: ANPA, legislatie, politie, forumuri... :vomit:

Hotul neprins e negustor cinstit! Dar cum sa il prinzi, daca nici nu exista plangere ca ti-a furat din ograda??? :doarecapu:


CRED ca la noi in tara exista o incredere in continua scadere in autoritati si-n dorinta acestora de a stopa lucrurile negative... si nu ma refer neaparat la pescuit.
Zorane, ceea ce propui tu este corect dar trebuie sa intelegi ca nu toata lumea poate sa faca mereu si mereu acelasi lucru in ideea ca poate a suta oara o sa aiba si un efect... cand ceea ce vezi ca se intampla merge in sens invers.
In aceasta idee, tine-ne la curent cu evolutia si mai ales efectele concrete ale reclamatiei tale mentionate anterior.

Off topic: sunt proaspat intors de la munte unde un cuplu cu un copil de 2-3 ani, ajunsi cu rucsacul in spate la o CABANA DE MUNTE inainte de caderea noptii, au fost trimisi noaptea la drum ca nu si-au facut rezervare anterioara pe SMS! Deci, despre ce vorbim, despre pesti?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

60

Sonntag, 23. September 2018, 21:28

Zorane, ceea ce propui tu este corect dar trebuie sa intelegi ca nu toata lumea poate sa faca mereu si mereu acelasi lucru in ideea ca poate a suta oara o sa aiba si un efect...
Te contrazic. :zambet:
lumea asta face acelasi lucru din 1989.Bine....nu de o suta de ori, dar se depune efort in sensul....Dar chiar fara efect??? NU CRED :bucuros2: .Deci....mana pe arme! :) :rizi:
:noroc:

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »Cata« (23. September 2018, 21:38)


Ähnliche Themen