Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 20. decembrie 2012, 21:23

Eugen, sa-ti povestesc o faza, pt mine destul de tare: :zambet:
Plec acum cativa ani din Germania spre Ro cu atocarul. Doi tipi in bus se betivesc, vorbesc tare, rad si se amuza. Altii sforaiau de rupeau, o pereche mai tanara isi curatau esofagul unul la altul...In fine, ajungem in vama la Nadlac, trecem, dupa nici un minut urla unul din autocar la sofer (tipul era destul de tacut pana atunci): "Baaa, opreste atobusul sa ma cac!" N-o contat ca autobusul a fost cu 30 de minute inainte oprit intr-o parcare cu toileta, n-o contat ca-i lume multa in jurul lui, omului i-a venit sa-si faca treaba in Ro, pe unde o apuca, ca asa s-o invatat... unii s-or spart de ras, altii, printre care si eu, am strans din falci si am tacut.

Eh, acuma te intreb, cati de pe forum ar trebui sa se simta ca i-am facut cacaciosi, doar ca am povestit aceasta faza, vazuta asa prin prisma mea? :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

22

joi, 20. decembrie 2012, 22:43

Nu cred ca ANEM a jignit sau a vrut sa jigneasca pe cineva, din pacate are mare dreptate in ceea ce priveste comportamentul unori asazisi pescari romani, maghiari si care o mai fi pe acele meleaguri...
Intimplarea face sa cunosc foarte de aproape aceasta "problema" in sensul ca am cunostinte care au campusuri de pescuit in mai multe tari printre care si Spania si Italia... unii dintre proprietarii campusurilor categoric refuza sa primesca pescari din Romania... cei din Irlanda au reziliat contractul cu AF datorita unori evenimente neplacute... adica 6 persoane sau dus la pescuit cu o dubita mica, la intoarcere, nu numai ca au indesat masina cu fileuri de stiuci ci au luat tot ce se putea misca din casa si era cat de cat valoroasa... si din pacate sunt oameni care au posibilitati financiare adica au platit cam 1200 euro/ persoana pentru aceea partida... altii au macelarit practic stiucile prinse apoi au aruncat in apa fara pic de jena sau respect... Ar fi multe negativisme de scris si din pacate cunosc destule cazuri, dar nu vreau sa va intristez, mai ales in preajma sarbatorilor ;) ...Braconierul e braconier peste tot, insa unii isi dau arama pe fata ...
Dupa mine Nu conteaza ce fel de nationalitate esti, important este ca OM sa fii...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 20. decembrie 2012, 23:02

Nu cred ca ANEM a jignit sau a vrut sa jigneasca pe cineva, din pacate are mare dreptate in ceea ce priveste comportamentul unori asazisi pescari romani, maghiari si care o mai fi pe acele meleaguri...
Intimplarea face sa cunosc foarte de aproape aceasta "problema" in sensul ca am cunostinte care au campusuri de pescuit in mai multe tari printre care si Spania si Italia... unii dintre proprietarii campusurilor categoric refuza sa primesca pescari din Romania... cei din Irlanda au reziliat contractul cu AF datorita unori evenimente neplacute... adica 6 persoane sau dus la pescuit cu o dubita mica, la intoarcere, nu numai ca au indesat masina cu fileuri de stiuci ci au luat tot ce se putea misca din casa si era cat de cat valoroasa... si din pacate sunt oameni care au posibilitati financiare adica au platit cam 1200 euro/ persoana pentru aceea partida... altii au macelarit practic stiucile prinse apoi au aruncat in apa fara pic de jena sau respect... Ar fi multe negativisme de scris si din pacate cunosc destule cazuri, dar nu vreau sa va intristez, mai ales in preajma sarbatorilor ;) ...Braconierul e braconier peste tot, insa unii isi dau arama pe fata ...
Dupa mine Nu conteaza ce fel de nationalitate esti, important este ca OM sa fii...


bine zici Zoli si se vede ca esti in tema cu situatia in care suntem cam in toata europa ... doar unii se dau cu fundul de pamant ca nu e asa ... stiu ei mai bine chiar daca traiesc departe de realitate.

si da, nu am urmarit sa jignesc pe nimeni ... adica cei care nu fac parte din personajele de genul celor de mai sus nu au de ce sa se simta jignite iar cei care fac parte din categoria aia din nou nu ar trebui sa se simta jigniti, asta e crudul adevar despre ei ... chiar daca de multe ori doare. pur si simplu ne fac de rusine pe unde ajung ...

in rest ... cei care sunt oameni si care se comporta asemeni oamenilor au parte de tot respectul din partea mea. de ceilalti ... nu zic. :drac2: ... mai bine nu imi expun parerea ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 21. decembrie 2012, 05:59

in rest ... cei care sunt oameni si care se comporta asemeni oamenilor au parte de tot respectul din partea mea. ceilalti ... nu zic.


Asa este, Anem, si asta am incercat sa spun si eu cu exemplul meu din postarea 21. exista multe feluri de oameni, dar, cei ce sunt oameni raman oameni oriunde umbla prin lumea asta, iar cei ce-s mai nesimtiti de felul lor, ori raman asa oriunde se afla, ori, unii, isi schimba doar fatzada in anumite situatzii pt a face doar impresii. Indiferent de natia personajului, indiferent de domeniul care-l preocupa...

Eu incerc sa caut sa-i inteleg pe toti, pt ca traim intr-o comunitate moderna, o comunitate unde avem uneori nevoie de sprijinul altora. Iar faptul care ii impinge pe unii la astfel de comportament, nu-l cunosc. dar ma doare si ma intreb de multe ori "oare de ce fac asta?" Probabil ca au si ei nevoie de cineva care sa le explice ca nu-i bine ceea ce fac.

Dar, aici, pe acest forum este vorba de pescuit. Nimeni nu doreste sa jigneasca pe nimeni, sunt convins de aceasta, iar pt cei ce au inteles gresit vreo parere data mai sus, imi cer eu scuze pentru tot. :prieteni:

Si cu asta - GATA! Sa trecem la oile noastre...
:rizi: :rizi: :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 21. decembrie 2012, 23:35

Propun sa organizam un concurs la intalnirea pescarilor de somn iar castigatorul sa primeasca o poza de-a lu` Anem cu autograf... din fata!!! :rizi:
Cu acceasi ocazie Eugen poa` sa ne dea ceva imagini cu el si pestii lui ca barca deja i-am vazut-o si-o stim. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 27. decembrie 2012, 11:23

Buna prieteni, si scuze Anem ca am uitat sa deschid subiectul mai repede...

In urma unei reclamatii a unui utilizator, care s-a simtit jignit de ceea ce a scris Anem, as dori sa va arat si eu cum suntem vazuti peste hotare, ce videouri circula prin forumurile Italiene, Franceze, Germane sau Engleze. Bine-nteles, nu poezii sau actorii, ci comportamentul unor Est-Europeni care astfel ne oglindesc pe noi toti! Si tot astfel, cei care iubesc natura ne considera pe toti la fel. Inca ceva sa nu uitati, noi toti cei care traim in strainatate, o avem cel mai greu, noi suntem primii care dam ochii cu ei, cu acei straini care ne condamna comportamentul:

Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Ce cooli suntem vazuti in EU, nu-i asa? Si mai tragic, ca n-o facem pe ascuns, ne mai si laudam cu astfel de videouri... :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 27. decembrie 2012, 12:33

Inca ceva sa nu uitati, noi toti cei care traim in strainatate, o avem cel mai greu, noi suntem primii care dam ochii cu ei, cu acei straini care ne condamna comportamentul:

Din pacate, unii din fratii nostri de pe aici nu se comporta cum trebuie(cand zic fratii nostri nu ma refer doar la romani, ma refer la mai multe popoare din estul europei ce i-am intalnit pe malul apelor unde pescuiesc).Ma gandesc ca unii din noi o sa ne schimbam mentalitatea in viitor si ne vom comporta cum trebuie, macar de am incepe sa nu mai postam pe you tube filme cu somni transati ca pe porci.
Eu cand citesc pe un forum sau intr-un articol de cineva care ne acuza de comportament urat pe noi din est, ma enervez la culme, dar stiu ca un gram de adevar exista pt ca am vazut cu ochii mei de ce sunt capabili unii pescari de pe aici.M-am gandit ca la anul de cate ori am ocazia sa fac filmulete la cat mai multi pesti atunci cand ii eliberez si sa le postez pe net, macar asa din putinul meu sa arat lumii ca nu toti ne comportam in acelasi fel.
Sper sa fie altfel peste cativa ani, poate unii dintre noi se vor comporta cum trebuie atunci cand pleaca de acasa........................

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 27. decembrie 2012, 12:57

Mane, să ştii că se şi exagerează şi uneori suntem acuzati şi puşi într-o lumină proastă din rea voinţă. Şi să-l văd pe ăla care poate să spună că ei n-au uscăturile lor.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 27. decembrie 2012, 13:08

Mane, să ştii că se şi exagerează şi uneori suntem acuzati şi puşi într-o lumină proastă din rea voinţă. Şi să-l văd pe ăla care poate să spună că ei n-au uscăturile lor.
Absolut toti au "uscaturile" lor!
Problema este ca mult mai multe uscaturi migreaza dinspre est spre vest decat dinspre vest spre est.
Noi putem sa mediatizam (de ex.) cazurile de vanatori din vest care omoara cu nesimtire si in mod ilegal animale la noi DAR cati sunt aia: 50, 100, 200?
Compara asta de exemplu cu numarul celor din est (si nu-i vorba doar de romani!) care au comis infractiuni grave in vest... nici nu vorbesc de cei care "mananca lebede" sau fura peste tot p-acolo.
Este pacat ca trebuie sa sufere oameni integri si care au plecat sa munceasca cinstit pentru acesti nemernici!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 27. decembrie 2012, 13:19

Despre cei care mănâncă lebedele şi fură a spus cineva răspunzându-le occidentalilor " noi îi suportăm de 400 de ani iar la voi au venit de câţiva ani şi urlaţi că nu mai puteţi"
Îi trist şi nu trebuie să găsim scuze dar nici nu accept nobleţea occidentală, ne-au căsăpit de câte ori au avut ocazia şi acum la fel. Uităte ce se întâmplă, merg români şi lucrează în agricultură în occident şi ei trimit produsele şi le vând la noi iar câmpurile noastre stau nelucrate. Ştiu despre cineva care a cumpărat un gip nou, a mers în Spania şi i sa stricat, a mers la servis acolo şi i-au spus că durează o săptămână fiindcă nu au piesa. A întrebat de ce? Răspunsul a fost - sunt făcute pentru est şi durează până ajunge piesa de acolo. A venit în ţară şi le-a dat maşina înapoi. Exemplele pot continua. Suntem ca un cal care a fost mereu biciuit şi înfometat şi ei întreabă chipurile nedumeriţi - cei cu calul ăsta aşa nărăvaş. Unde-i omenia?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (27. decembrie 2012, 13:35)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 27. decembrie 2012, 13:32

Salut, ai dreptate se si exagereaza pe adresa noastra, nu toti pescarii din est se comporta urat pe aici suntem foarte multi ce ne comportam cum trebuie.
Cunosc italienii destul de bine as zice, am si cativa "amici" si nu de putine ori a trebuit sa apar in discutii fratii mei acuzati pe nedrept si aici nu ma refer la pescuit, asa in general totusi marea majoritate a noastra celor ce am emigrat ne comportam cum trebuie pt ca daca nu ar fii asa am fii prin puscarii sau stiu eu pe unde.Din pacate sunt sii exceptii si unii se comporta urat pe aici, in ceea ce priveste uscaturile lor au o gramada(am vazut italieni ce bagau la traista salaii sub masura legala si lasau gunoi pe malul apei).
Cel mai mult ma enervez ca italienii generalizeaza, uite sa fac un exemplu au fost unele cazuri de braconaj cu ceva timp in urma cu niste unguri ce prindeu peste cu curent si alte plase ilegale, am citit pe forumuri si in niste articole de aici si nu stiu de ce dar se acuza toti ungurii in general si consider ca e o mare nedreptate la adresa lor.Cam asa suntem acuzati si noi romanii pe aici, dar sper ca in viitorul cat mai apropiat sa reusim sa le schimbam gandirea, sa le demonstram ca suntem o gramada de pescari cat mai "sportivi"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 30. decembrie 2012, 09:40

Buna prieteni, si scuze Anem ca am uitat sa deschid subiectul mai repede...

In urma unei reclamatii a unui utilizator, care s-a simtit jignit de ceea ce a scris Anem, as dori sa va arat si eu cum suntem vazuti peste hotare, ce videouri circula prin forumurile Italiene, Franceze, Germane sau Engleze. Bine-nteles, nu poezii sau actorii, ci comportamentul unor Est-Europeni care astfel ne oglindesc pe noi toti! Si tot astfel, cei care iubesc natura ne considera pe toti la fel. Inca ceva sa nu uitati, noi toti cei care traim in strainatate, o avem cel mai greu, noi suntem primii care dam ochii cu ei, cu acei straini care ne condamna comportamentul:

Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Video
-

Video



Ce cooli suntem vazuti in EU, nu-i asa? Si mai tragic, ca n-o facem pe ascuns, ne mai si laudam cu astfel de videouri... :doarecapu:


Si aici mai am unul:

Video
-

Video



Aici as mai avea ceva de completat: indiferent de cati savanti, ingineri sau medici de varf lucreaza peste hotare, nu se vorbeste de ei decat daca este vorba de o stire "importanta". De ex, cine a luat premiul Nobel pt io stiu ce realizare, este scurt amintit pe cateva posturi de TV sau Radio. In schimb, daca se comite o crima sau o spargere de banca, stirea este atat de "interesanta" incat se publica inzecit pe toate posturile. Eh, si daca avem ghinionul ca acela sa fie un Roman, automat se propaga o reclama negativa asupra tuturor Romanilor, indiferent unde locuieste sau indiferent de caracterul individului in parte. Acestea sunt de scurta durata si se uita! Asa ca, noua nu ne ramane decat sa strangem din falci si sa facem mai bine.

In jurul Bucurestiului sunt multe lacuri de crap unde se practica C&R. Daca s-ar scoate toate capturile, intr-un sezon n-ar mai fi peste. :nunteleg: Si daca un pescar care nu respecta si scoate pestii capturati spre vanzare, oare ce reclama face asupra ... banatenilor, ardelenilor, oltenilor, moldovenilor... daca ar face parte dintr-una din aceste categorii? (Atentie, am dat exemple si nu doresc sa jignesc pe nimeni, doar sa clarificam cum sunt vazuti oamenii de catre oameni, si de ce.)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 30. decembrie 2012, 10:23

Aici as mai avea ceva de completat: indiferent de cati savanti, ingineri sau medici de varf lucreaza peste hotare, nu se vorbeste de ei decat daca este vorba de o stire "importanta". De ex, cine a luat premiul Nobel pt io stiu ce realizare, este scurt amintit pe cateva posturi de TV sau Radio. In schimb, daca se comite o crima sau o spargere de banca, stirea este atat de "interesanta" incat se publica inzecit pe toate posturile. Eh, si daca avem ghinionul ca acela sa fie un Roman, automat se propaga o reclama negativa asupra tuturor Romanilor, indiferent unde locuieste sau indiferent de caracterul individului in parte. Acestea sunt de scurta durata si se uita! Asa ca, noua nu ne ramane decat sa strangem din falci si sa facem mai bine.

Apai a "da vina" pe altii ii o practica curenta atat la om ca individ cat si ca natie... ii mai comod sa acuzi decat sa-ti faci autocritica. :)
Pana si la pescuit...
Q: Care-i cel mai daunator peste de la noi? A: somnul american.
Q: Cine distruge vegetatia din baltile noastre? A: crapul chinezesc. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 30. decembrie 2012, 12:17

Reclamatie respinsa

In urma unei reclamatii a unui utilizator, care s-a simtit jignit de ceea ce a scris Anem...


(Este vorba de raspunsul nr 11 din acest subiect)

Motivul reclamatiei a fost analizat in detaliu de restul echipei forumului timp de mai multe zile si in final s-a hotarat ca aceasta sa fie respinsa si anulata, pe motiv ca nu reusim sa gasim sau sa recunoastem nici un fel de jignire, nici penibilitate, nici aroganta in raspunsul lui Anem.

Sper ca Reclamantul sa inteleaga si sa respecte aceasta hotarare a echipei. Daca el in continuare vede altfel lucrurile sau intelege altceva decat ceea ce a vrut Anem sa exprime... scuzele mele, dar hotararea va ramane neschimbata.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 30. decembrie 2012, 18:03

din pacate lucrurile bune nu se vad,se vad doar lucrurile rele

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 24. ianuarie 2013, 11:26

anem,
o traducere cat mai exacta ar fi de dorit daca se poate [.....]


am reusit azi sa imi fac timp si pentru a traduce textul ... e mai jos:

Video
-

Video



Citat

Inca o data sunt prezent langa tine, marele meu adeversar ...

De cand eram copil am incercat sa te infrunt cu toate fortele mele si chiar si acum continui sa ma duelez cu tine ...
In lupte interminabile, facute in liniste cu sudoare ... lupte fara armistitii ... dar cu respect mai presus de toate ...
Da ... pentru ca stiu foarte bine care este regula care conditioneaza toate infruntarile noastre ... respectul ... a nu se confunda sub nici o forma cu increderea.

Esti un adversar al carui putere nu se cunoaste, si accepti toate infruntarile din care in anumite cazuri am iesit castigator iar in altele infrant ...
Esti puternic, esti mandru, dar mai presus de toate esti loial ...

Am dormit mii de nopti incantat de respiratia ta, am savurat apusuri si rasarituri iar contempland am cunoscut frumusetea si puterea naturii si a lui Dumnezeu.

Au inceput cu multi ani in urma aceste infruntari si din ele am invatat tot mai bine sensul lor ... am invatat sa respect creaturile tale pana am facut din viata mea o misiune de a divulga si impartasi acest lucru copiiilor mei, si copiiilor copiiilor lor ...

Am facut mari sacrifici pentru a imi suprima insinctul de a ucide si de a il converti in pasiunea de a nu ucide ...
Am impartasit tuturor si in toate partile acest nou mod de a concepe pescuitul … insistand mai mult asupra celora care, asemeni mie, s-au nascut si au crescut fara o indrumare corecta traind cu conceptia invechita ca natura este ceva de pe care se poate profita fara nici un respect ...

Astazi infruntarile noastre sunt altfel, chiar si cand pierd nu disper ... din contra, accept fara compromisuri superioritatea ta iar atunci cand castig nu ma simt asemeni unui campion, stiind ca tu, esti mai puternic decat mine ... trecerea anilor m-a facut sa accept acest lucru ...

Dragul meu vechi adversar, astazi ma simt asemeni unui batran leu, obosit si doborat de timp si de miile de lupte, dar mandru pentru ca am reusit sa dau un sens unic vietii mele ...

Imi privesc fiul pornind deja singur in dorinta de a iti vizita malurile si de a te cunoaste,
Vad in ochii lui aceeasi scanteie care lumina si in ochii mei in urma cu multi ani,
Si stiu ca tu il vei respecta pe masura respectului pe care el il va avea pentru tine,
Si de fiecare data cand il privesc constientizez ca am reusit sa ii inspir tot ceea ce mi-am propus ...

Acestea sunt rezultatele unei vieti cu multe sacrificii si acestea sunt lucrurile care ma fac sa ma intorc pe malurile tale zi dupa zi, an dupa an chiar daca oboseala incepe sa se simta tot mai des in asa masura incat sunt nevoit sa renunt la anumite infruntari pe care inainte le acceptam fara sa clipesc ...

Dragul meu mare adversar, in timp ce stau si te observ realizez ca si tu esti marcat de trecerea timpului ... acel timp care pentru tine trece mult mai incet dar care in ultima vreme te transforma, te slabeste intr-un mod de speriat ...

Am reusit sa gasim un echilibru perfect,
Am reusit sa ne invatam copiii toate regulile, pentru a nu iti face rau,
Am fost primii care ti-am ingrijit slabiciunile,
Am reusit sa gasim echilibrul optim pentru a putea garanta ca noi si tu vom fi bine pentru alta mie de ani ...

Apoi totul s-a daramat, ne-am dat seama ca nu putem sa facem nimic doar prin indrumari etice transformarile de care aveai parte,
Adevarata gestionare era facuta de fapt din regulamente, legi, decrete si era in mana unor personaje din care majoritatea nu te-au cunoscut, personaje alese sa iti gestioneze resursele doar pentru scopuri politice sau pentru chestiuni economice.

Sunt ei cei care fac regulile, decid cum e mai bine sa se profite de pe urma ta ...
Ei nu stiu nimic despre luptele noastre,
Ei nu cunosc mirosul respiratiei tale,
Ei nu au in adancul ochilor, umbrele si efectele pe care mi le arati la rasarit sau in magicile nopti de iarna,
Ei nu cunosc mirosul lacului in diminetile de vara si nu au vazut vreodata un salt pe luciul apei care intrerupe linistea care te inconjoara.

Iar in felul asta, astazi te trezesti cu malurile devastate, frecventate de grupuri de persoane de nepedepsit si care datorita unor instincte ancestrale profita fara scrupule de toate resursele tale.
Esti fortat sa te supui neconditionat la acceptarea multor cicatrici, facute de industriasii fara scrupule care isi devarsa in matca ta substante mortale urmarind doar profitul.
In felul asta te-ai trezit invadat de creeaturi provenite din lumi indepartate, pe care pana la urma le-ai crescut la sanul tau iar acum le privesti ucise de mainile acelorasi persoane care au cauzat aceste lucruri.
Nu mai esti adversarul de alta data, esti mult mai fragil si slabit acum ... iar pentru mine, care multumita tie am cunoscut loialitatea si respectul de astazi incepe o noua provocare in care nu mai suntem adversari, ci aliati si infruntam palatele puterii, infruntam ignoranta si lacomia, infruntam interesele si coruptia, infruntam indiferenta si vom lupta alaturi de tine pentru a te vedea mai puternic decat inainte ... voi face tot ce pot, EU NU STAU! ... dar voi?


Dupa care urmeaza o serie de persoane destul de cunoscute pe aici in domeniu care isi spun pasurile in ceea ce priveste:
- proasta gestionare a apelor,
- distrugerea apelor si a mediului
- lipsa respectului fata de ape si natura in general
- indiferenta celor de la putere
- braconaj si gunoaie pe maluri.
- pescuitul profesional pe apele interne.

ps: si drept o coincidenta sau nu, cam odata cu aparitia filumletului astuia Gruppo Siluro Italia care inainte era asociatie de pescuit s-a transformat intr-o miscare, un proiect de salvare a somnului din apele italiene, de protectie si dezvoltare a speciei.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 24. ianuarie 2013, 15:14

Excelent filmuletul, asa ar trebui sa ne mobilizam si noi ,la nivel de tara , sa ne aparam apele noastre , ca statul si legea ,s-ar parea ca deocamdata, nu se implica aproape sau deloc.
Tare-as mai impusca cativa branconieri in c...r , daca-as avea voie! Doar asa nu vor mai putea sta in barca si sa-ntinda plase monofilament peste tot! :nervos:

38

joi, 24. ianuarie 2013, 23:41


- pescuitul profesional pe apele interne.


in primul rand multumesc tare mult pt traducere
asa cum banuiam, nu era vorba despre braconierii romani, lucrurile sunt mult mai ample
ai adus vorba de pescuitul comercial pe apele interne din Italia, poti sa detaliezi putin cateva aspecte legate de aceasta activitate?!

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 25. ianuarie 2013, 10:19


- pescuitul profesional pe apele interne.


in primul rand multumesc tare mult pt traducere
asa cum banuiam, nu era vorba despre braconierii romani, lucrurile sunt mult mai ample
ai adus vorba de pescuitul comercial pe apele interne din Italia, poti sa detaliezi putin cateva aspecte legate de aceasta activitate?!


Cu placere Adi, am gasit o gaura de vreo jumatate de ora la lucru si mi-am adus aminte ... pe alocuri este usor “adaptat” dar esenta a ramas neschimbata.

Da, in filmulet nu se vorbeste despre braconierii romani (ti-am zis intr-un mesaj precedent, pe care unii l-au considerat o ofensa, cum suntem vazuti – nu reprezentam pericolul cel mai mare) ci se vorbeste la modul general despre tot ceea ce duce la distrugerea apelor, de la proasta gestiune, la poluare si pana la braconaj.

Despre pescuitul comercial nu as putea sa iti spun prea multe pentru ca nu sunt deloc informat despre asta. Iti pot doar spune ca am vazut in anumite locuri niste constructii speciale pentru asa ceva, aveau baza pe mal si se intindeau pana la vreo 25-30 de metri de mal pe niste piloni unde in capat aveau un fel de halau mare de tot (8X8m sau chiar 10X10) care era pus in miscare de un fel de macara. Recent m-am inscris pe un forum care lupta contra tuturor chestiilor prezentate in filmuletul de mai sus si de acolo am aflat de exemplu ca zilele trecute s-a eliberat al patrulea permis pentru pescuitul comercial in “judetul” Rovigo, doua dintre permise sunt detinute de ceva maghiari, unul de un chinez si al patrulea si cel mai nou e detinut de un italian ... deci pescuitul comercial inca nu e practicat la scara larga sa zic asa. Nu stiu in alte provincii care e situatia, stiu doar ca acest tip de “pescuit” se poate face doar in partea de jos a Po-ului (nu stiu care e limita).

Se incearca si s-a mai incercat de cateva ori sa se interzica aceste “stil de pescuit” dar e o chestie foarte anevoioasa pentru ca aici pescarii sunt despartiti in doua ... in prima tabara sunt unii care nu vad in fata ochilor decat bass si stiuca si care ar eradica total somnul, avatul, crap-ul + (restul de pesti aloctoni – cu exceptia bass-ului :zid: ) din apele lor si in cealalta tabara sunt cei care sunt deschisi la prezenta somnului sau a altor specii. Ei bine, din cele doua tabere, prima de care pomeneam sunt PRO pescuit comercial pe Po in speranta ca se nenoroceste populatia de pesti aloctoni (90% din Po sunt aloctoni) in timp ce a doua tabara lupta importiva chestiilor astora. In filmuletul de mai sus sunt prezenti doar oameni din a doua tabara, de aia nu vezi pe nimeni cu vreun bass in mana :rizi: . din cauza existentei celor doua tabere cu gandiri diferite e greu ca naiba sa scoti pescuitul comerical pentru ca nu sunt toti de acord ...

Altceva nu stiu sa iti spun despre pescuitul comercial de pe aici ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

40

vineri, 25. ianuarie 2013, 17:45

Eu pe Po in regiunea Tagglio di Po, am vazut doua tipuri de pescuit comercial, din barca cu halau mare cu latura de vreo 3m pe care il ridicau cu o macara si noaptea cu setci balizate la plutit. Dunarea, lasind la o parte faptul ca este mult mai mare este incomparabil mai pescuita comercial si braconata fata de Po. Cit despre faptul cum sunt vazuti rominii in strainatate am patit-o pe pielea mea si nu prea am inteles de ce, pina nu m-am dus la Lidl sa-mi iau provizii, acolo, in fata intrarii trona o piranda care bocea si zicea "Dai uno euro la baba"

Subiecte asemănătoare