Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

1

Montag, 17. Dezember 2012, 18:10

... Eu Nu Stau!

un filmulet superb facut de oamenii satui de toti fomistii de pe maluri, poluare si distrugeri ...

IO NON CI STO...E TU ? - YouTube

ps: pacat ca nu veti intelege tot ce se zice ...cu toate ca multi nu ar intelege nici daca ar fi in romaneste ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

2

Montag, 17. Dezember 2012, 18:31

Foarte tare, Anem! :apl:

Si imi pare nespus de rau ca nu inteleg ce se spune in videoclip...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Beiträge: 1 247

Registrierungsdatum: 27. Februar 2012

Wohnort: Saint Cloud, France

Beruf: Catfish angler

  • Nachricht senden

3

Montag, 17. Dezember 2012, 21:11

Excelent. Daca este o asociatie intra acolo. :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

4

Montag, 17. Dezember 2012, 21:24

Asociatie care ne-am dori-o si in Romania! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

5

Dienstag, 18. Dezember 2012, 09:33

Tudor, din cate am vazut nu e o asociatie sau ceva de genul asta, dar nici nu am avut timp sa caut pentru ca ultimele 2 zile au fost prea pline … am dat de filmul asta din greseala si am zis ca e prea misto sa nu il bag sip e forum.

Cred ca e doar un filmulet facut cu speranta ca poate poate se mai schimba ceva din nebunia care capata proportii pe malurile raurilor de prin zona, incepand cu Po-ul si continuand cu Oglio, Canalbianco sau Mincio pe unde se perinda o gramada de dubiosi, se braconeaza la greu, se fura din masini si se dau regulamente si legi tampite care se contrazic.

O sa ma informez cand gasesc ceva timp si daca e sa fie vreo asociatie cu siguranta ma voi baga in ea mai ales cu mule personaje din film sunt din zona in care locuiesc (raza de 60-70 de km).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

dorint

Schüler

Beiträge: 61

Registrierungsdatum: 27. Oktober 2012

Wohnort: Suceava

Beruf: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Nachricht senden

6

Dienstag, 18. Dezember 2012, 14:44

Branconierii sunt exportati din est sau sunt de-ai lor? :zambet:

Adi

Fortgeschrittener

Beiträge: 378

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Stuttgart

  • Nachricht senden

7

Dienstag, 18. Dezember 2012, 15:55

la Dunare nu trebuie sa depui nici un efort sa gasesti astfel de gunoaie (si la propriu si la figurat), am umplut asta toamna un sac mare
de pe 3 m², ca :soc: sa-mi pot monta cortul , si facutul pozelor nu a fost chiar simplu.. peisaj frumos, dar cum sa-l prinzi fara gunoaie :ciao:

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

8

Mittwoch, 19. Dezember 2012, 21:26

Branconierii sunt exportati din est sau sunt de-ai lor? :zambet:


in proportie de 90% sunt de export, in mod special din estul europei si doar vreo 10% sunt de-ai lor ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

dorint

Schüler

Beiträge: 61

Registrierungsdatum: 27. Oktober 2012

Wohnort: Suceava

Beruf: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Nachricht senden

9

Mittwoch, 19. Dezember 2012, 21:30

''Lacustele'' din est distrug tot, pacat ca nu-s bune nici macar de momeala! :zambet:

10

Donnerstag, 20. Dezember 2012, 17:15

anem,
o traducere cat mai exacta ar fi de dorit daca se poate
nu stiu de ce, dar am senzatia vaga ca nu este vorba de "lacusetele" din estul europei ci de cu totul altceva (din ce am putut eu sa inteleg)

anem

Super Moderator

  • »anem« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

11

Donnerstag, 20. Dezember 2012, 18:06

Tema filmuletului nu e sub nici o forma: “lacustele” din est. Tema este protejarea apelor (implicit a mediului) si sunt blamate atat firmele care polueaza apele cat si cei de la putere care dau legi idioate dar si braconierii atat italieni cat si straini. Deci repet, filmuletul nu e facut cu intentia de a arunca vina DOAR pe braconieri (in mod special din estul europei) ci pe toti cei care intr-un fel sau altul au vreo tangenta cu apa. Sunt blamate inclusiv legile de aici care sunt mult prea permisive cu alte nationalitati in comparatie cu un italian, si aici fac referire in mod special la taxele pe care multe camp-uri de pescuit ce sunt pe Po (germane) nu le platesc sau fac fals in acte.

Iti dai seama ca o traducere nu am cum sa fac pentru ca totusi ar fi mult de scris si din pacate nu am reusit sa gasesc textul din filmulet ... si chiar l-am cautat pe net cu intentia de a il traduce.

Daca voi gasi textul in format scris il voi traduce dar iti spun sincer ca l-am cautat si nu am reusit sa dau de el.

ps: ca idee generala (evident ca sunt exceptii):
: romanii sunt vazuti ca niste fomisti ce rup tot ce prind si care nu au nici macar bunul simt de a isi strange gunoiul pe unde stau. Sub nici o forma nu sunt cei mai blamati pentru ca prind putin comparativ cu altii si sunt vazut ca niste mici paduchi distrugatori.
: maghiarii sunt cei mai prost vazuti dintre toti braconierii. Astia sunt organizati cu dubite si chiar camioane dotate cu remorci frigo si pestii prinsi (majoritatea prin metode ilegale) sunt direct incarcati “la rece” pentru a se pastra cat mai proaspeti si de acolo direct pleaca inspre partea estica a europei pentru vanzare. Deci nu exista acte pentru pestii aia care efectiv sunt furati. Au fost prinsi multi dar dupa ce platesc vreo amenda de obicei scapa. Daca te pui sa cauti putin pe net despre braconajul maghiar pe Po vei vedea despre ce vorbesc.
: italienii au si ei oile lor negre ... pe de o parte sunt cei care retin fara limite salau de exemplu (sau alti pesti considerati “comestibili” pe aici) si pe cealalta parte cei care indiferent de ce peste prind, daca nu este originar din apa respectiva il lasa pur si simplu la uscat.
: germanii sunt vazuti ca niste indivizi care nu isi platesc taxele si scot profituri uriase. Astia nu au nici o treaba cu acuzatiile aduse la adresa braconajului pentru ca nu retin pestele.
: restul (sarbi, sloveni, slovaci, polonezi, rusi etc) sunt copii mici fata de cei pomeniti mai sus. Adica nu se bucura sa ii vada pe maluri dar daunele care le fac ii face sa conteze mai putin.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

12

Donnerstag, 20. Dezember 2012, 18:43

anem,
o traducere cat mai exacta ar fi de dorit daca se poate
nu stiu de ce, dar am senzatia vaga ca nu este vorba de "lacusetele" din estul europei ci de cu totul altceva (din ce am putut eu sa inteleg)

Da adiwolf, in filmulet nu e vorba decat de braconierii din estul Europei, autorii acuza si autoritatile competente ca nu gestioneaza cum trebuie patrimoniul italian.Marea majoritate a peresoanelor ce le vezi in film, sunt pescari foarte cunoscuti aici in Italia ce practica in general carpfishing si catfishing.Stii, aici sunt destul de multe restrictii IDIOATE, BANALE(asa se plang pescarii pe unele forumuri italiene, sa fac un exemplu pe o portiune de rau de 15 km, raul Mincio, un afluent al Po-ului poti sa pescuiesti noaptea, dar nu ai voie sa pui cortul :doarecapu: si atunci cum naiba rezisti mai ales toamna si primavara cand e destul de frig.Cine practica carpfishing deci implicit si catch and release e foarte suparat pe treaba asta, care sa fie motivul interzicerii cortului? :doarecapu: )
Foarte multe ape aici sunt concesionate si administrate de FIPSAS(FEDERAZIONE ITALIANA PESCA SPORTIVA E ATTIVITA SUBACQUEE) ei bine asociatia sta face niste reguli asa de severe, dar nu e in stare sa gestioneze cum trebuie apele ce le controleaza.Cum ziceam se vorbeste de rau pe aici pe forumuri de ei, astia te amendeaza daca eliberezi somnii inapoi in apa, ei chiar fac sa zic asa mici campanii organizate in care prind si ucid zeci, sute de somni prin unele canale si rauri italiene.Am mai scris cu alta ocazie aici ca in Italia somnul e considerat daunator si e interzis eliberarea lui, trebuie sa il mananci sau sa il ucizi, iar pescari de somn de pe aici incearca de ceva ani sa lupte impotriva acestei legi.
Spun sincer ma enervez foarte tare cand citesc pe aici de braconieri din estul Europei, e drept noi romanii suntem pe locul doi, primii acuzati sunt ungurii ce se spune ca vin, braconeaza cu curent si pleaca cu dubitele pline spre casa.Pescarii italieni spun ca e o adevarata filiera, insa nu cred ca e de mari proportii "afacerea" asta.
Asta e parerea mea............. :ciao:

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

13

Donnerstag, 20. Dezember 2012, 18:58

Tema filmuletului nu e sub nici o forma: “lacustele” din est. Tema este protejarea apelor (implicit a mediului) si sunt blamate atat firmele care polueaza apele cat si cei de la putere care dau legi idioate dar si braconierii atat italieni cat si straini. Deci repet, filmuletul nu e facut cu intentia de a arunca vina DOAR pe braconieri (in mod special din estul europei) ci pe toti cei care intr-un fel sau altul au vreo tangenta cu apa. Sunt blamate inclusiv legile de aici care sunt mult prea permisive cu alte nationalitati in comparatie cu un italian, si aici fac referire in mod special la taxele pe care multe camp-uri de pescuit ce sunt pe Po (germane) nu le platesc sau fac fals in acte.

Iti dai seama ca o traducere nu am cum sa fac pentru ca totusi ar fi mult de scris si din pacate nu am reusit sa gasesc textul din filmulet ... si chiar l-am cautat pe net cu intentia de a il traduce.

Daca voi gasi textul in format scris il voi traduce dar iti spun sincer ca l-am cautat si nu am reusit sa dau de el.

ps: ca idee generala (evident ca sunt exceptii):
: romanii sunt vazuti ca niste fomisti ce rup tot ce prind si care nu au nici macar bunul simt de a isi strange gunoiul pe unde stau. Sub nici o forma nu sunt cei mai blamati pentru ca prind putin comparativ cu altii si sunt vazut ca niste mici paduchi distrugatori.
: maghiarii sunt cei mai prost vazuti dintre toti braconierii. Astia sunt organizati cu dubite si chiar camioane dotate cu remorci frigo si pestii prinsi (majoritatea prin metode ilegale) sunt direct incarcati “la rece” pentru a se pastra cat mai proaspeti si de acolo direct pleaca inspre partea estica a europei pentru vanzare. Deci nu exista acte pentru pestii aia care efectiv sunt furati. Au fost prinsi multi dar dupa ce platesc vreo amenda de obicei scapa. Daca te pui sa cauti putin pe net despre braconajul maghiar pe Po vei vedea despre ce vorbesc.
: italienii au si ei oile lor negre ... pe de o parte sunt cei care retin fara limite salau de exemplu (sau alti pesti considerati “comestibili” pe aici) si pe cealalta parte cei care indiferent de ce peste prind, daca nu este originar din apa respectiva il lasa pur si simplu la uscat.
: germanii sunt vazuti ca niste indivizi care nu isi platesc taxele si scot profituri uriase. Astia nu au nici o treaba cu acuzatiile aduse la adresa braconajului pentru ca nu retin pestele.
: restul (sarbi, sloveni, slovaci, polonezi, rusi etc) sunt copii mici fata de cei pomeniti mai sus. Adica nu se bucura sa ii vada pe maluri dar daunele care le fac ii face sa conteze mai putin.


ANEM, te rog sa-ti revizuiesti postarea. Risti sa dai drumul la discutii care nu au treaba cu pescuitul si, cu siguranta, vor intra la mijloc (ca si victime colaterale)si baieti valabili. Unul dintre cei care va lua atitudine la postul tau sunt eu, asta, daca nu il stergi ori revizuiesti. In schimb poti scrie cat de multe critici referitor la natia italiana ca... ai ce scrie sa umpli jde pagini.

14

Donnerstag, 20. Dezember 2012, 19:45

eugene,
omul a spus cam cum sunt vazuti compatriotii nostrii acolo, nu a mentionat ca asta este si opinia lui.
in rest......asa cum am si banuit si am reusit sa deslusesc cu "italiana mea de balta" ca lucrurile nu sunt asa cum au dedus altii si ca defapt sunt cu totul altele si au radacini adanci si ramificate.
din nefericire, cam toate natiile se comporta "salbatic" in afara tarii lor de origine, dovada nemtii care fac ce fac in Italia, ungurii, romanii, sarbii, etc, dar sa nu uitam ca si italienii se comporta la fel cand ajung in alte tari iar in romania fac ravagii mai ales la vanatoare - stiti cu totii cateva cazuri celebre mediatizate unde s-au facut adevarate maceluri si din nefericire legile au fost la fel de blande cu ei asa cum reclama si ei ca legile lor sunt blande cu alte nationalitati
insa nu asta e rostul acestui post si topic sa ne aruncam acuze si sa descoperim care natie este mai breaza ca alta - opinia mea este ca nici una, fiecare are si uscaturi gramada, doar legile difera si felul cum sunt aplicate.
din pacate lumea, este guvernata de bani si interese, iar legile sunt facute de cei care detin aceste parghii nu de idealisti.
omul nu se trezeste din dezastrul pe care il produce decat atuncea cand este prea tarziu.

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

15

Donnerstag, 20. Dezember 2012, 20:28

Adi, de cand ANEM este purtatorul de cuvant ori opinie al italienilor?! Nu ma intereseaza ce cred ei despre romani fix cum pe ei nu-i intereseaza cum ii percep romanii pe italieni. Eu inca-l astept pe ANEM sa-si revizuiasca postul. Daca ar fi avut un nume, sau o alta varianta de identificare, acest ANEM, m-as fi adresat cu acel nume, asa parca vorbesc cu "Omuletul Gopo", cu toate ca ala, in desenele animate aparea intreg. ANEM este o entitate care apare intoate pozele vazute de mine fara cap (asta nu-i la figurativ). ii este rusine de chipul lui? Ii este frica sa-si afiseze numele? Este genul de individ care se simte tare si cel putin supraom inspatele monitorului si al tastaturii? El nu-i roman?

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

16

Donnerstag, 20. Dezember 2012, 20:36

...
ANEM, te rog sa-ti revizuiesti postarea. Risti sa dai drumul la discutii care nu au treaba cu pescuitul si, cu siguranta, vor intra la mijloc (ca si victime colaterale)si baieti valabili. Unul dintre cei care va lua atitudine la postul tau sunt eu, asta, daca nu il stergi ori revizuiesti. In schimb poti scrie cat de multe critici referitor la natia italiana ca... ai ce scrie sa umpli jde pagini.


Eugen, acuma 2 ani, in urma unei acuzatie asemanatoare din partea unor nemti pe forumurile Germane, precum ca romanii din Spania distrug Ebro-ul si ca ar fi niste criminali innascuti, s-a nascut site-ul Pescuit-la-Somn.com si apoi acest Forum.
Puteam sa ma enervez (ceea ce am si facut) si sa-i f..t in gura si gata! Dar nu am putut, pt ca cunosc comportamentul romanilor din Ro, si cunosc si al celor din Spania, Italia,.... Si stiu ca sunt si baieti buni, dar si braconieri pe care nu-i intereseaza nimica. Asa ca, am pus mana pe creion si am inceput sa bat tastele si sa incerc sa explic, in loc sa iau guma si sa incerc sa sterg acuzatiile.
Asta este si asa suntem vazuti in afara de hotare. Si nemtzii, si italienii, si spaniolii, si englezii...toti au uscaciunile lor, dar daca e vorba de ei, egal... daca e vorba de romani, nu-mi convine nici mie! Dar, daca dupa 20 de ani de munca si lamuriri voi reusi sa fac macar la 10 pescari clar ca nu e ok ceea ce fac sau au facut, voi fi super multumit :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

17

Donnerstag, 20. Dezember 2012, 20:47

ANEM este o entitate care apare intoate pozele vazute de mine fara cap (asta nu-i la figurativ). ii este rusine de chipul lui? Ii este frica sa-si afiseze numele? Este genul de individ care se simte tare si cel putin supraom inspatele monitorului si al tastaturii? El nu-i roman?


Eu cred ca motivul adevarat la ANEM este urmatorul:
- pt ca acest ANEM s-a luat de multi co-romani si a incercat sa le explice ca nu-i un comportament corect, a avut probabil amenintari...si asta sigur nu din partea italienilor mafioti, sau a celor ce vaneaza ursi prin Ro!
- pt ca la fel ca si 90% din personajele de pe acest forum nu doreste sa-si arate chipul :zambet: ? uita-te cate avatare nu au poza si nici nu au postat vreo poza in Galerie. E OK, fiecare are dreptul sa faca cum crede mai bine.
- sau este probabil un tip mai rusinos... :gandesc:

Pe mine nu ma deranjeaza membrii forumului ce nu au poze cu ei... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

18

Donnerstag, 20. Dezember 2012, 20:47

Zoran spune-mi te rog care este raportul dintre infractorii piscicoli romani si cei ai spaniolilor, nemtilor, englezilor etc? Eu sunt absolut convins ca numarul infractorilor piscicoli este muuuult mai mic decat al natiunii respective, doar ca nu se doreste a se da pe fata asta. Eu nu contest faptul ca in Italia nu exista infractori piscicoli romani. Numarul lor este chiar coplesitor raportat la indigenil? de ce ANEM face jocul scarbelor alora de italieni privitor la natia romaneasca? El nu este roman? Ori a uitat ca este roman... In alta ordine de idei, asa cum a spus si Adi, in acest clip este vorba extrem de putin de braconajul piscicol. Ponderea o are omoratul pestilor si abandonarea lor pe aiurea, legea cretina care impune asta si cam pe aici se invarte totul.

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

19

Donnerstag, 20. Dezember 2012, 20:50

:gandesc: pai asta o zis-o si Anem, sau?
Egal, noi, toti de aici de pe forum suntem baieti buni si nu cred ca ar trebui sa na hartzuim unii pe altzii. :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

20

Donnerstag, 20. Dezember 2012, 21:03

Pana nu-si revizuieste postarea promit sa-l hartuiesc pe unde apuc.

Ähnliche Themen