Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 16. decembrie 2012, 11:33

Lowrance Elite 4x

:salut: ,
ieri am fost apa si am avut ocazia sa setez un Elite 4x.
Sonarul e micut, ecranul e mini. La inceput mi-a fost șod, dar dupa 20 de min m-am obisnuit si a fost ok.
L-am reglat pentru pescuit la clonc, si pot spune ca, pt un sonar la acest pret este super! Aici cateva poze:

.

Montura ce se vede pe ecran este un plumb de 10 grame si 2 carlige cu cite un ciot de rame. Montura se afla la o distanta radiala de 2,5 metri de sonda, aparatul era pus la 200 kHz (con 20°).

.

In poza urmatoare am miscat in sus si-n jos montura:



Ecranul se poate imparti in 2 si vedea ambele frecvente: 200 si 83 kHz



Si acuma montura de clonc: plomb teaser de 200 grame si deasupra o carabina de 120 kg. Punctele/ impuritatile multe ce se vad pe ecran sunt de la firul principal, care la mine este de 1 mm:



Concluzie:

Pozitiv
Un sonar color cu frecventa 200 si 83 kHz, un sonar ce reda excelent montura la clonc.
Pe butoanele + si - se poate face Zoom rapid.
Imaginea ecranului este f clara.
Sonda pe 200 kHz citeste chiar la mai mult de 20°.
Prin reglajul intensității culorilor se poate ajusta in asa fel incat sa se poata distinge cit-de-cit un peste mare ce sta lipit de grund.
Pretul e acceptabil.
Afisare temp apei, adancime si puterea baterie. :bravo:

Negativ
Pt mine personal ecranul cam micut.
Lipsa de setari in program, cum ar fi linia de grund, care separa fundul apei de pesti, sau alte cateva pt reglajul impuritatilor... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 16. decembrie 2012, 19:02

Pentru bugete mici cred ca e perfect :)

3

joi, 6. martie 2014, 12:25

buna ziua

sant proaspat posesor al acestu model si am mici neclaritati cu cele 2" conuri " sau fregvente ..

se poate face o schita ceva sa inteleg si eu cum e cu scanarea asta?

multumesc ..

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 6. martie 2014, 12:57

Buna Marius,
la conul de 20° ai fregventa de 200 kHz, o acuratete mai ridicata, chiar si la zeci de metri adancime.
La conul de 60° ai fregventa de 83 kHz, o acuratete mai "proasta" decit la 200 kHz, dar inca foarte buna pt ape de 4-5 m, chiar si de 30 m.

Eu as folosi asa:
20° la clonc pe apa mai mare de 6 m
60° sub 6 m

Aici si o imagine cu diametrul de acoperire la conuri:
index.php?page=Attachment&attachmentID=1206
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

joi, 6. martie 2014, 14:24

ok pana acum am inteles ,
dar in caz ca apar pesti de ex in conul mare presupun ca acestia se vad numai pe 83 kzh si dimeniunea lor esre direct proportionala cu marimea lor si adancimea
adica un peste de 25 de cm lungime la adancimea de 3m ar fi mai mic pe ecran decat unul de aceasi lungime dar la adancime mai mare ?

si alta intrebare :D cum este dispusa imaginea din scan (adica din con) pe ecran 2 d ?
nu stiu daca m-am exprimat eu bine ... de unde stiu daca e mai la dreapta sau mai la stanga fata de sonda , sau daca peste e in fata sau in spate ..

intreb deoarece vreau sa invat corect sa "citesc" sonarul precum si culorile pentru tipul de substrat (grund)


daca sant trecute pe undeva aceste detalii imi cer scuze dar nu le-am gasit ...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 6. martie 2014, 15:44

dar in caz ca apar pesti de ex in conul mare presupun ca acestia se vad numai pe 83 kzh si dimeniunea lor esre direct proportionala cu marimea lor si adancimea
adica un peste de 25 de cm lungime la adancimea de 3m ar fi mai mic pe ecran decat unul de aceasi lungime dar la adancime mai mare ?

Nu, un obiect apare cu atat mai mare cu cat "ecoul" ce provine de la el este mai puternic adica cu cat este mai aproape de axa conului (verticala sondei) si cu cat este la adancime mai mica.

si alta intrebare :D cum este dispusa imaginea din scan (adica din con) pe ecran 2 d ?
nu stiu daca m-am exprimat eu bine ... de unde stiu daca e mai la dreapta sau mai la stanga fata de sonda , sau daca peste e in fata sau in spate ..

Nu poti reduce 3D la 2D si sa nu pierzi informatie.
In consecinta raspunsul este ca nu poti sa-ti dai seama cat este de in stanga/dreapta/fata/spate... daca doua obiecte se vad suprapuse pe ecran ele pot fi in pozitii diametral opuse pe cercul "vazut" de sonar la acea adancime.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

7

vineri, 7. martie 2014, 09:11

super raspunsuri .. va multumesc ca m-ati luminat..

o mica nelamurire , citisem ca nu este indicat ca montura sa fie sub sonda cand pescuim la clonc , dc?

:prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 7. martie 2014, 09:46

o mica nelamurire , citisem ca nu este indicat ca montura sa fie sub sonda cand pescuim la clonc , dc?

Nu, din contra, cu cat e "mai sub sonda", cu atat mai bine! :)
Nu-mi dau seama de ce n-ar fi bine... poate doar ca sa nu se "incurce" in ea... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 7. martie 2014, 10:04

Asa este, cu cit mai in centrul conului, adica cit mai direct sub sonda, cu atata mai bine e vizualizata pe ecran.
Invers, cu cit conul e mai mic, adica 10-12°, cu atata e mai greu sa ti montura in con! mai ales pe centrul conului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

10

vineri, 7. martie 2014, 10:18

scuze am inteles eu gresit , gasisem in subiectul " montarea sonarului si reglarea lui "

:Sonda sa fie cit mai aproape de locul unde dati la clonc, la fel si montura, sa coboare exact sub locul unde dati la clonc, nu sub sonda. :doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 7. martie 2014, 10:31

Aaaa, da... :rizi: .
Pai nah, daca s-ar putea ar fi ideal ca toate trei, sonda/loviturile de clonc/montura sa fie pe aceeasi verticala... da` nu prea se poate, de regula. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 7. martie 2014, 10:38

Aaaa, da... . :rizi:
Pai nah, daca s-ar putea ar fi ideal ca toate trei, sonda/loviturile de clonc/montura sa fie pe aceeasi verticala... da` nu prea se poate, de regula. :ochi:
.......iar al patrulea ideal........ la capat ,,VERTICALEI........ceva de 2m+ :gandesc: :ochi: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

13

vineri, 7. martie 2014, 16:28

De unde le scoti omule ! :apl:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 15. mai 2014, 09:02

Salut!
Am iesit pe apa si am testat noul sonar Elite 4X HDI (tnx Zoran pt consiliere).
Impresii? Nota 10, voiam un sonar mic cu care sa pot pescui atat la salau/crap in cautare de structuri , iar DSI-ul face o treaba grozava; dar voiam si un aparat cu care sa pot pescui la clonc si sa-mi vada montura... Am pus un jig de 3g cu un grub de 5cm si l-am vazut perfect pe ecran, ceea ce inseamna ca cu un plumb si ancora..se va vedea fara probleme, Cand maream jigul la 14-20g si guma la 10-12cm deja aveam o urma destul de groasa pe ecran...
Abia astept sa se ridice prohibitia (azi e ultima zi) si sa ies pe Dunare... :pescuit:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 15. mai 2014, 10:35

Eu pina acum am mers pe huminbbird,cred ca o sa-mi iau de la Zoran un Elite 5x HDI in iunie.
Deocamdata sint la capitolul studiu,vreau un sonar simplu si nu foarte scump,poate i mi dati ceva impresii in cazul in care lucreaza cineva cu acest tip de sonar.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 15. mai 2014, 13:39

Elitul5 ecran mai mic ,elit 7 ecran mult mai mare,ca si putere ,afisare structuri,pesti ............sunt egale.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 15. mai 2014, 13:41

Pentru mine este ok. Recunosc ca nu dau la clonc ,dar sunt convins ca e peste necesitati acolo...La spinning ma ajuta bine.Ecranul e suficient deoarece eu am o barca mica si il tin pe placa de motor .Vad foarte bine ce ma intereseaza. Neavand gps ,ajunge si daca impart ecranul in 2D si DI. Nu se poate compara cu un side imaging ,deoarece trebuie sa pierzi mult timp pe o balta noua ca sa gasesti cam tot ce ascunde .Insa isi face treaba cu prisosinta. Cu o baterie de 9A stau o zi pe apa. In rest ... :bravo:

Răspunsuri: 22

Membru din: 21. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 6. ianuarie 2015, 13:36

Salut! Cum imi dau seama daca sonarul are ambele transducere? Pe net am vazut ca elite 4x hdi se vinde in 3 variante, una cu 83/200, una cu 455/800 si alta cu ambele. Imi poate spune careva daca in cutie trebuie sa am 2 transducere sau e unul singur pe care sunt montate ambele sonde? Merci frumos!
Salut!
Am iesit pe apa si am testat noul sonar Elite 4X HDI (tnx Zoran pt consiliere).
Impresii? Nota 10, voiam un sonar mic cu care sa pot pescui atat la salau/crap in cautare de structuri , iar DSI-ul face o treaba grozava; dar voiam si un aparat cu care sa pot pescui la clonc si sa-mi vada montura... Am pus un jig de 3g cu un grub de 5cm si l-am vazut perfect pe ecran, ceea ce inseamna ca cu un plumb si ancora..se va vedea fara probleme, Cand maream jigul la 14-20g si guma la 10-12cm deja aveam o urma destul de groasa pe ecran...
Abia astept sa se ridice prohibitia (azi e ultima zi) si sa ies pe Dunare... :pescuit:

19

marți, 6. ianuarie 2015, 14:28

Sonarul e complet si ai o singura sonda ptr 83/200 si 455/800 si e foarte bun daca nu ai pretentia sa-l descifrezi din capatul barcii. Eu am si cu GPS si e ok.

Subiecte asemănătoare