Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adam

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Adam«

Răspunsuri: 13

Membru din: 8. decembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 10. decembrie 2012, 21:55

Fire Industriale

Salutare, a folosit cineva fire impletite 15x respectiv de 18 ori sunt impletite sunt pentru confectionarea (cizmulitelor pentru motorbiciclisti) alea scumpe de la 300 de euro in sus,ce spuneti merita incercat?

2

luni, 10. decembrie 2012, 22:34

La ora actuala sunt destule fire speciale dedicate ptr pescuit, nu cred ca merita sa experimentezi ... inainte sa apara la Noi in Ro fire textile, ptr. anumite monturi foloseam fire "luate de la cizmari " si erau ok la vremea respectiva, insa cred ca in comert se gasesc tot feluri de fire ptr. pescuit ... si la 300 euro/ rola poti gasi fire de fire , doar peste sa fie ... care sa rupa asa ceva...

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 10. decembrie 2012, 22:34

noi pescuim nu ,, tricotam cizmulite pt motociclisti " :zambet: acuma tu daca vrei sa ajungi presedinte poti incerca cizmaria :zambet:

glumesc nu ma lua in serios :prieteni:

eu nu folosesc

Adam

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Adam«

Răspunsuri: 13

Membru din: 8. decembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 10. decembrie 2012, 22:42

Pai,intreb caci un coleg pescuia cu fir de 1mm textil nu dau nume la firma,ii cam rupeau dihanile din apa(fara agataturi,fund nisipos pur si simplu agata lua fir,frana la maxim 2-3 secunde dus era
) de aia intreb caci cu acest fir industrial 1.2mm masurat cu subleru milimetric tractam bicicleta.

5

luni, 10. decembrie 2012, 22:48

Daca nu rezista la abraziune din doua smucituri se poate scamosa firul si atat a fost... teoria e una si practica de multe ori total alta... daca neaparat vrei sa folosesti firul respectiv, ptr forfac alege un inaintas dedicat ... si poate data viitoare aveti sansa sa faceti si poza cu pestele respectiv...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 11. decembrie 2012, 06:52

Salut Adam,
chiar m-ar interesa care este acest fir de 1mm care se rupe asa usor...
Eu personal am folosit f mult firele de la Gigafish, si fiind assa de multumit de ele (adica ZERO rupturi la un pret rezonabil), asa m-am decis sa le folosesc si in viitor doar pe ele!
Si Deyu a prins recordul sau personal tot cu aceasta combinatie: Deyu - somn 1,95 metri

Si atunci ar mai fi, pt situatii extreme, adica piatra, scoici sau radacini, firul inaintas de 1,7 mm. Tractiunea liniara este de "doar" 120 kg, dar are o abraziune extraordinara. Thomas si Mario il folosesc cu succes de ani de zile, si nu au scapat nici somni de 100 de kg cu el.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 11. decembrie 2012, 07:32

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:29)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 11. decembrie 2012, 07:35

Eugen, astept parerea ta in anul ce vine, acolo unde acest sezon ai avut rupturi la montura la copac... (in DD).

:)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 11. decembrie 2012, 07:40

Eugen, astept parerea ta in anul ce vine, acolo unde acest sezon ai avut rupturi la montura la copac... (in DD).

:)


xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:29)