Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 19:09

cum pastram bateria sonarului?

:salut: acum ca a venit sezonul rece si nu mai folsesc sonarul, ma gandeam la ce ar trebui sa fac cu bateria sonarului pentru a nu ma trezi la primavara ca nu mai e buna de nimic. ce parere aveti este necesar sa ii mai fac cate o incarcare periodica? care ar fi periodicitatea? cu ce sa o descarc? voi cum procedati?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 19:47

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:32)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 22:30

Cel mai important, din ce-am retinut eu despre bateriile cu plumb, este sa nu le tii descarcate ci incarcate full (fata de bateriile LiIon de ex. la care se recomanda sa le incarci pe la 70% daca nu le folosesti).
Dupa alti autori nu-i bine nici sa stea fara sa treaca absolut nici un curent prin ele asa ca io am conectat un LED care consuma undeva pe la 5mA. La consumul asta ar fi incarcate si la primavara :) dar cam o data pe luna conectez incarcatorul si le incarc din nou la 100%. Tinand cont ca le tin si la 22 grade in biroul de la servici, neam de neamu` lor n-a mai beneficiat de asa ingrijire :)... in conditiile astea merg de ceva ani amandoua si sper sa mai mearga inca o data pe atata. :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 9. decembrie 2012, 07:55

Eu am doua pe barca, una deep cycle de 90Ah pe care e electricul si sonarul si una starter de 50Ah pe care e legat motorul si pompa de santina. Ambele le dau jos de pe barca, le incarc full, dupa care le depozitez intr-o camera neincalzita la firma pina in primavara. N-am avut probleme cu ele in 4 ani de utilizare.

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 9. decembrie 2012, 17:36

multumesc pentru raspunsuri. eu am mai discutat cu cineva si mi-a recomandat sa o mai descarc si sa o reincarc periodic. se pare ca o sa stea bine pe dulap pana in primavara

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 9. decembrie 2012, 20:11

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare