Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 08:24

Mult fir pe mulineta...

As dori sa lamurim, daca se poate, cand este si cand nu este nevoie sa punem "cat mai mult fir pe mulineta". :)

Ca sa incep cu parerea "proprie si personala", cred ca ai nevoie de asa mult fir (> 200m) in situatia in care pescuiesti plantat la distanta foarte mare. Personal n-am pescuit in modu` asta decat pe balti si mi-a fost foarte greu sa controlez abaterea pestelui de la directia initiala, chiar daca "monstrul" era de cateva kg doar. In toate situatiile in care a fost posibil, am preferat ca alternativa pescuitul din barca, din apropierea zonei (< 50m).
In alte stiluri de pescuit (clonc, spinning, lansare de pe mal etc.) mi-e greu sa inteleg pentru ce ai avea nevoie de mai mult de, sa zicem, 150m?!? Daca un peste ti-a luat in drill mai mult decat lungimea asta de fir, nu-mi vine sa cred ca ai sa-l mai scoti vreodata nici daca ai avea dublu sau triplu.
Multumesc pentru orice opinie legata de subiect.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 08:59

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:30)


3

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 12:40

Dupa mine lungimea firului conteaza DOAR cand pescuiesti de pe mal ... daca ai barca poti sa te apropii de peste si nu astepti ca el sa vina spre tine si pompezi doar in sus ... la spinning de exemplu o rola de 135 m este arhisuficient si la sfarsitul sezonului o intorci pe tambur si mai dai cu el un sezon... surprize pot aparea oricand si tocmai de aceea este "palpitant" pescuitul somnului, fiindca niciodata nu stii daca la naluca/momeala respectiva intra una de 3-5 kg, sau un bunic de peste 2 m ...
Lansete indoite si mucos pe fir !

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 13:38

Daca un peste ti-a luat in drill mai mult decat lungimea asta de fir, nu-mi vine sa cred ca ai sa-l mai scoti vreodata nici daca ai avea dublu sau triplu.
Multumesc pentru orice opinie legata de subiect.

Greșit......cel de 2,6m în primele 10 minute a luat de pe mulinetă circa 150-170m ...... :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

5

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 13:49

Daca un peste ti-a luat in drill mai mult decat lungimea asta de fir, nu-mi vine sa cred ca ai sa-l mai scoti vreodata nici daca ai avea dublu sau triplu.
Multumesc pentru orice opinie legata de subiect.

Greșit......cel de 2,6m în primele 10 minute a luat de pe mulinetă circa 150-170m ...... :pescuit:


Asta depinde foarte mult si de natura locului... daca zona e plina de buturugi si cioate, si 20 m de fir e prea mult... daca e doar nisip sau argila, poti sa plimbi pestele pana te plictisesti ... insa la prinderea pestilor mari barca este mai mult decat binevenita.... nu astepti ca pestele sa vina la mal ... ata dupa el si pompezi sa iasa la suprafata... departe de mal, intre ape, poti sa tragi de el cat te tin muschii ...

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 14:37

Asta depinde foarte mult si de natura locului... daca zona e plina de buturugi si cioate, si 20 m de fir e prea mult... daca e doar nisip sau argila, poti sa plimbi pestele pana te plictisesti ... insa la prinderea pestilor mari barca este mai mult decat binevenita.... nu astepti ca pestele sa vina la mal ... ata dupa el si pompezi sa iasa la suprafata... departe de mal, intre ape, poti sa tragi de el cat te tin muschii ...

Ce pot spune, nu am atât de multă experiență dar penrtu mine capacitatea mulinetei este un factor important, din barcă o mulinetă bună de 3000 este ok :drac2: ...... la spining de pe mal nu folosesc mulinete mai mici de 6000 și asta pentru a simții somnul cum transpiră :rizi: .
De multe ori puțină siguranță nu strică .

Dacă avea o rezervă de fir și ajungea cel cu barca în timp util sau poate obosea somnul nu era mai ok ...........
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 4 ori editat, ultima oară de »LARRY« (9. decembrie 2012, 18:20)


7

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 17:17

Da stiu cum e cand intra un trenulet ca asta si nu ai destul fir ...si nici loc sa te duci dupa el ... din pacate de 2 ori eram nevoit sa tai firul, ca nu aveam de ales, somnul pleca ca trenul firul se termina, dar inca NU ceda, eu alunecam pe argila umeda si in fata mea apa de 4-6 m curent puternic, in spatele meu un mal abrupt de 10 m ... ce sa mai zic... insa de cand am barca pregatita ptr. asemenea intimplari... aceste dihanii ma ocolesc :zid: ...
Ps. firul am recuperat de fiecare data a doua sau a treia zi ca pe mures o rola de fir cat intra pe applause 6000 este imposibil sa nu gasesti din barca, dar pestele nu mai era la capatul forfacului :( ....

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 18:06

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:30)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 18:56

Pe mulinetele ce le folosesc la stationar am in jur de 200 metri de fir, cu exceptia uneia ce am in jur de 150 m.Sa zicem ca ma simt in siguranta in cazul in care imi intra un somn mai imbracat, are de unde lua cateva zeci de metri de fir si la o adica daca vad ca nu e de gluma am cu ce sa il fortez.Partea mai proasta sta la spinning unde am in jur de 120 metri de fir, numai ca ansamblul cu care pescuiesc nu prea imi permite sa fortez somnul, aici probabil m-ar ajuta o mulineta de marimea 8000 sau chiar 10000 pe care sa intre in jur de 200 metri. Pe toti somni ce i-am prins pana acum la stationar i-as fi putut prinde si daca aveam decat 70, 80 metri de fir pe mulinete, dar nu mi-a intrat inca unul peste doi metri ca sa imi plece cu mult fir.Nu pescuiesc din barca, dar e clar ca nu ai nevoie de prea mult fir ca atunci cand pescuiesti de pe mal.
In urma cu cateva saptamani am vazut pe Po niste pescari germani sau italieni(nu mi-am dat seama pentru ca ne-am salutat de la distanta) ce aveau montura cu bolovanul plantata la cel putin 300 metri in plin curent.Dupa aprecierea mea erau in jur de 300 metri, dar ar fi putut prea bine sa fie si 400 metri.Foloseau un fir textil foarte gros, cel putin de 0,75(eu si anem l-am avut in mana pt ca li se incurcase montura in zona unde pescuiam noi si sa zicem ca le-am dat o mana de ajutor sa-si recupereze firul)Deci unii au chiar nevoie sa aiba mult fir sa poata pescui in orice situatie.Nu stiu ce mulineta aveau, dar cred ca era enorma :rizi:

10

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 21:15

Pri n zona aceea pescuiesc multi germani fiind in apropiere un campus de al lor ... mai mult ca sigur foloseau multiplicatoare marine pe care intra lejer chiar si 500-600 m de fir... fiind vorba de pescuit stationar acolo nu conteaza ca mulineta in sine are 2-2,5 kg :) ... dar la spinn o mulineta de 8000 din fier ... probabile e un chin si jumatate :rizi: eu am doar una de 6000 si dupa o noapte si o zi de lansat la somn ma dor toate oasele...

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 22:45

Daca un peste ti-a luat in drill mai mult decat lungimea asta de fir, nu-mi vine sa cred ca ai sa-l mai scoti vreodata nici daca ai avea dublu sau triplu.
Multumesc pentru orice opinie legata de subiect.
Greșit......cel de 2,6m în primele 10 minute a luat de pe mulinetă circa 150-170m ...... :pescuit:
Larry, nu pot sa te contrazic pentru ca dupa cum am vazut ai mult mai multa experienta fata de mine cu pesti de talie mare.
Mie doar mi se pare ca daca un peste ti-a luat >100m de fir, deja are suficiente "grade de libertate" incat sa gaseasca o "buturuga" de sub care nu-l mai scoti veci... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 9. decembrie 2012, 05:52

Mie doar mi se pare ca daca un peste ti-a luat >100m de fir, deja are suficiente "grade de libertate" incat sa gaseasca o "buturuga" de sub care nu-l mai scoti veci... .

Depinde si de pe ce mulineta iti ia fir. Daca pescuiesti cu un 4000 de proasta calitate, nici nu simte "frana". Daca o strangi, explodeaza mulineta.
Una de 8000 sau 10000, acolo il drill-ui cu frana mai stransa , nu poate lua atat fir, si-l si obasesti mai repede.
Cu una de 5 sau 6 mii, mai intai obosesti nitzel pestele din frana si lanseta, dupa care poti lucra cu friana mai stransa.

Este diferit, de la componente la componente. Dar asta asa este, daca iti ia 50 m de fir, are timp sa ajunga in locuri cunoscute doar de el.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 9. decembrie 2012, 08:14

Austriecii de pe Po aveau pe baitrunnerele 6500 cam 50% fir. Se pescuia doar la drfting si seara la fix cu pluta, dar doar din barca. Din barca te mai descurci si cu mai putin fir desi daca bine imi amintesc Duta a patit-o. Eu prefer sa le umplu full pentru ca le folosesc si la clonc/drifting si la fix de pe mal.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 9. decembrie 2012, 11:32

Mie doar mi se pare ca daca un peste ti-a luat >100m de fir, deja are suficiente "grade de libertate" incat sa gaseasca o "buturuga" de sub care nu-l mai scoti veci.

Buturuga o poate găsi și după 10 m, majoritatea somnilor i-am prins printre stucturi ......este o mare diferență între pescuitul de suprafață cu reactive si cel pe substrat sau cel din barcă cu cel de pe mal .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 9. decembrie 2012, 13:31

Zoran cred ca zice bine:depinde de pe ce mulineta iti ia fir, eu as completa depinde si ce fir, daca ai echipamentul adecvat si un fir pe care te poti baza, nu-l lasi sa faca ceea ce vrea el , ci face ,dar cu mare greu , avand de muncit, ori daca n-ai batul si mulineta adecvata, foarte bine reglata ,in cateva secunde ti-a terminat firul de pe tambur , poti avea si 400 m de fir! :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 9. decembrie 2012, 14:01

Multi pescari de Po si Ebro folosesc fir de 0,50 mm, pt a putea pune sute de metri pe mulineta (distante f mari de pescuit) si pt ca apa sa taie mai usor firul. In fata au insa 10 - 20 metri de fir gros, de 0,75 - 1 mm.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 9. decembrie 2012, 14:11

In primul rand echipamentul era foarte slab,subdimensionat, pentru peste de asemenea calibru, in al doilea rand omul de la capatul firului prea agitat si fara experienta, tinea batul de parca ii era frica de peste, cum sa oboseasca pestele daca toata forta era doar in fir, batul paralel cu apa, slab ''pescar'! :necajit:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 9. decembrie 2012, 14:18

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:31)


LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 9. decembrie 2012, 18:30

n primul rand echipamentul era foarte slab,subdimensionat, pentru peste de asemenea calibru, in al doilea rand omul de la capatul firului prea agitat si fara experienta, tinea batul de parca ii era frica de peste, cum sa oboseasca pestele daca toata forta era doar in fir, batul paralel cu apa, slab ''pescar'!

Wow...... :rizi: :rizi: :rizi: :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 9. decembrie 2012, 19:02

:gandesc:

Nu stiu daca eu as fi reactionat altfel... eu am niste emotii de ma pi..s pe mine si cand dau dupa bibani :nunteleg:
Iar cand drill-uiesc un somn rasarit... nu-mi mai aduc aminte apoi de NIMICA ce s-o intamplat in timpul drill-ului. Probabil din cauza adrenalinei :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com