Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 7. decembrie 2012, 07:20

Multifilamentul Giga Tec Cat comparat cu GigaFish

Am primit acest fir de la Zoran in urma acelui "concurs". L-am trecut pe mulinete si primele impresii sunt:
Mi se pare un fir al draq de interesant. Eu nu mai uit, in mod deosebit, la ce scrie pe rola raportat la greutate (forta).

AVANTAJE:
1. Este neted
2. Nu i se ia vopseaua atat de usor raportat la "GigaFish". Nu stiu cat de rezistenta este vopseaua la apa.
3. Parca este mai rotund decat un cerc :buaaaah:
4. Pare a fi facut dintr-o impletirura dintr-un infinit de fire microscopice, nu din cateva fire ca la "GigaFish" unde firele impletite sunt vizibile individual

DEZAVANTAJE:
1. Este necunoscut
2. Lumea nu stie de el
3. Cand il tai cu foarfeca se taie mai greu decat Giga Fish (muncesti mai mult si... munca este pentru altii :rizi: )
3. Nu mai spun ca se interpreteaza ca antireclama... :rizi:

CONCLUZIE UNICA:

BESTIALLL!!!
Daca as fi apucat sa-l vad in "functiune" macar cu montura agatata de un copac scufundat scriam muuult mai multe. Tot ce am scris este la prima impresie pe "orbete". Parerea mea este ca merita plusul de cost raportat la GigaFish. Nu ca nu as fi fost multumit de GigaFish, insa asta mi se pare superior cu toate ca raportat la diametru, rezista mai putin (din cele scrise pe rola de producator). GigaFish, cand il agatam de un copac scufundat, trageam de el cu motorul de 10cp la blana si ma tinea pe loc. Nu stiu cum se va comporta Giga Tec Cat, dar... voi constata.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 7. decembrie 2012, 10:29

:bravo: ......mai suplu mai mult fir pe mulinetă, un câștig real. :apl:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

3

vineri, 7. decembrie 2012, 15:02

un review comparativ cu firele consacrate gen Power Pro, Sufix, etc ar fi extrem de util si de dorit daca se poate

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 7. decembrie 2012, 15:23

Eu nu pot face alte comparatii deoarece la rapitor am folosit doar Berkley Fire line si alte no-name. Pentru somn, am folosit pana acum un no-name de 0.35 care avea probleme la nod. Tot anul asta am pescuit la somn numai cu GF de 0.66mm, iar cel primit de la Zoran GTC este de 0.60mm. Acum cand mi-am pus si pe alte mulinete fir (din cele doua modele) am sesizat diferentele pe care vi le-am spus in primul post.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 7. decembrie 2012, 16:14

:salut: ,
am facut ceva teste de comparatie anul trecut si acum vreo 4 sau 5 ani. Am masurat cu sublerul diferitele fire si le-am comparat intre ele ca grosime si ca "rotunjime". Daca masurarea in multe locuri era aprox aceasi, firul e "rotund". Le-am trecut in tabela.
Apoi, am pendulat o sticla plina cu apa pe o placa de granit:



Aceeasi suprafata de frecare, aceasi lungime de pendulare, aceeasi greutate de sticla. Firele se rupeau diferit, unele mai repede, altele mai tarziu.
Acum 5 ani "castigatorul " a iesit un fir de la Mantikor: Cut Line. Rezistenta si frecare extraordinara! Dar, firul care de fapt era de 0,65 mm trecut pe rola, avea mai mult de 0,9 mm! Iar cel de 0,50 mm care de fapt era 0,65 mm gros, avea acelasi calitati ca Gigafish Powerline.
Mantikor Cut Line - 28 euro / 100 m
Powerline - 11,30 euro / 100 m
FACTOR 2,5 la pret!!!

Asa ca, adevaratul "castigator" a fost Powerline de la Gigafish.
--------------------------------------------------
Anul trecut am repetat testul, si din nou, Powerline a lasat in umbra chiar si alte fire care nu le-am mai trecut pe lista (reclama negativa). Dupa ce am oficializat lista cu diferentele de grosimi, am fost rugat de anumiti producatori sa nu mai fac astfel de comparatii detailiate si precise. Asa ca, lista cu diferentele de pendulare/ frecare, nu am mai postato nicaieri... (doar intr-un singur forum, dar ...psssst!)

Cum am spus, gigafish Powerline este net altor produse, comparand pret/calitate.

Iar Giga Tec Cat in spirala, este un fir ce nu se poate compara cu nicicare, deoarece este o alta tehnologie, noua... mai rotund ca cercul :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 7. decembrie 2012, 16:30

Pentru mine este o certitudine faptul ca firele recomandate de tine GF si GTC sunt excelente, iar pretul, cu tot cu transport, nu este unul prohibitiv.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 7. decembrie 2012, 17:09

La anul in primavara, vara o sa va spun si eu parerea mea despre Powerline 0,66 mm.L-am pus pe 3 mulinete si o sa-l incerc la stationar, la prima vedere pare foarte ok, am facut deja unele probe la frecare si imi place cum se comporta, dar trebuie sa il incerc pe balta cel putin in cateva partide sa vad cum se comporta.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 7. decembrie 2012, 18:09

Salut Mane,
eu am folosit timp de 4 ani gigafish powerline. niciodata n-am avut surprise. sunt insa curios ce vei spune dupa un sezon de pescuit! :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 07:47

Zoran, Multifilamentul Giga Tec Cat oare cum se comporta la spinn ? Cat timp la stationar e bun cam orice fir, la spinn e alta treaba...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 08:07

Zoran, Multifilamentul Giga Tec Cat oare cum se comporta la spinn ?


Salut Kzoli,
nu stiu sa-ti spun pt ca l-am folosit. Din cate am inteles, se lasa mult mai bine lansat si si mai departe.

Larry a luat o rola de 0,40 mm pt spinning, el poate spune mai multe...


......mai suplu mai mult fir pe mulinetă, un câștig real.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 08:51

Zoran, Multifilamentul Giga Tec Cat oare cum se comporta la spinn ? Cat timp la stationar e bun cam orice fir, la spinn e alta treaba...


Nu l-am folosit nici eu la spinning, dar, constatarea mea, la stationar firul de 0.66mm retine apa. Cel putin asta este impresia mea. Daca asta gros face asta, nu vad de ce unul mai subtire nu ar face la fel. S-ar putea sa spun prostii. Repet, asta este doar o impresie si ma refer strict la GF. GTC nu am apucat sa-l dau la apa, dar pare altfel raportat la GF.
Da-mi adresa ta pe privat (nu o mai am) si-ti trimit un plic postal cu cate 2-3m de fire GF si GTC, ambele noi (ne bagate in apa) si 2-3m de GF pe care l-am folosit toata vara asta.

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 24. mai 2014, 23:37

GF Powerline 0.66 galben 85.2 kg 0.11€
GF Powerline 0.65 verde 83.8 kg 0.11€
Giga Tec Cat 0.62 alb 68 kg 0.18€
Acestea sunt variantele. Ce sa aleg? Prima intentie era cel verde insa nu m-ar deranja nici cel galben! Eu folosesc Black Cat portocaliu ( e cool)! Poate n-ar fi rau galben sa il vezi mai bine noaptea.
Apoi am vazut ca lumea aici pe forum lauda GTC dar ma descurajeaza diferenta de 16 kg. Mulineta Fin Nor Offshore 9500, deci o sa intre cativa metri buni de fir... Acestia sunt parametrii. HELP!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 25. mai 2014, 04:57

Acestea sunt variantele. Ce sa aleg? Prima intentie era cel verde insa nu m-ar deranja nici cel galben! Eu folosesc Black Cat portocaliu ( e cool)! Poate n-ar fi rau galben sa il vezi mai bine noaptea.
Apoi am vazut ca lumea aici pe forum lauda GTC dar ma descurajeaza diferenta de 16 kg. Mulineta Fin Nor Offshore 9500, deci o sa intre cativa metri buni de fir... Acestia sunt parametrii. HELP!

Salut Raul,
Powerline verde de 65 am pescuit 2 ani fara probleme.
Acuma am pe mulinete Slammer 760 si 560 galben, se vede mai bine noaptea. Asta in cazul ca e dorit sa se vada noaptea :pauza:
Iar pe mulinetele mari am Gigateccat de 0,62mm, ptr ca e mai rotund si intra mai mult fir pe mulineta, cam cu 30% mai mult decit Powerline.
FN95 = 330 m GTC 0,62mm alb
FN95 = 250 m PL 0,65/0,66mm v/g

Ambele tin, GTC este mai sensibil fata de PL la nod. La tractiune liniara nu ai probleme, iar la frecare la fel, sunt super ambele.

Sa presupunem ca iei 300 m ge GTC:
300 m GTC 0,62 mm = 54,-€
250 m PL 0,66 mm = 27,- €

O diferenta mare de pret la 1 mulineta! Eu as merge pe Powerline. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 25. mai 2014, 06:52

PL sa fie atunci. Daca intra 250 m pot sa le plantez si la 210-220 m. M-a convins faptul ca e mai rezistent la nod! M-ai rezolvat si cu urmatoarea intrebare, cati metri intra pe FN95? Galben o sa iau sa se potriveasca cu betele Black Cat galbene DF Freestyle Cat pe care o le cumpar la vara. Multumesc frumos!

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 25. mai 2014, 11:06

Larry a luat o rola de 0,40 mm pt spinning, el poate spune mai multe...

Și azi am pescuit cu el, e super după doi ani de pescuit intens încă mai îndreaptă ancorițele de pot recupera monturile din cioate.....și e muncit nu glumă. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 00:41

Acestea sunt variantele. Ce sa aleg? Prima intentie era cel verde insa nu m-ar deranja nici cel galben! Eu folosesc Black Cat portocaliu ( e cool)! Poate n-ar fi rau galben sa il vezi mai bine noaptea.
Apoi am vazut ca lumea aici pe forum lauda GTC dar ma descurajeaza diferenta de 16 kg. Mulineta Fin Nor Offshore 9500, deci o sa intre cativa metri buni de fir... Acestia sunt parametrii. HELP!

Salut Raul,
Powerline verde de 65 am pescuit 2 ani fara probleme.
Acuma am pe mulinete Slammer 760 si 560 galben, se vede mai bine noaptea. Asta in cazul ca e dorit sa se vada noaptea :pauza:
Iar pe mulinetele mari am Gigateccat de 0,62mm, ptr ca e mai rotund si intra mai mult fir pe mulineta, cam cu 30% mai mult decit Powerline.
FN95 = 330 m GTC 0,62mm alb
FN95 = 250 m PL 0,65/0,66mm v/g

Ambele tin, GTC este mai sensibil fata de PL la nod. La tractiune liniara nu ai probleme, iar la frecare la fel, sunt super ambele.

Sa presupunem ca iei 300 m ge GTC:
300 m GTC 0,62 mm = 54,-€
250 m PL 0,66 mm = 27,- €

O diferenta mare de pret la 1 mulineta! Eu as merge pe Powerline. :noroc:

Vorbind despre Fin Nor OFS 95, daca intra 250 m de PL de 0,66 mm, ca sa pui si inaintas, vreo 10 m, sa zicem, de GTC, din rolele de 30 m, ceva de 1-1,3 mm, trebuie sa reduci din cei 250 m de PL? Sau se pot pune 250 m de PL + 10 m de inaintas GTC de 1,3 mm? Ma pregatesc si eu sa iau mulinetele, si trebuie sa am in vedere si comanda pentru fire, pentru 4 OFS 95, 2 Cormoran Corboss 810 si 2 Banax Xtreme 6000GT, dar si pentru Exceler-ul 4500E(cu corp si rotor din aluminiu) pentru spinning, cred ca un 0,45 ar fi de dorit, dar la PL nu vad decat de 0,35 mm, apoi sare la 0,53 mm!? Intre cele doua diametre nu se poate gasi ceva?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 05:41

Intre cele doua diametre nu se poate gasi ceva?

Nu de la firma Gigafish. :noroc:
FN95 estee una dintre cele mai mari si robuste mulinete de pescuit la somn. Comparabil e Penn 9500 si 10500. Sunt convins ca nu trebuie sa te orientezi la o mulineta si mai mare decit FN95 doar ca sa intre 10% mai mult fir. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 11:07

Intre cele doua diametre nu se poate gasi ceva?

Nu de la firma Gigafish. :noroc:
FN95 estee una dintre cele mai mari si robuste mulinete de pescuit la somn. Comparabil e Penn 9500 si 10500. Sunt convins ca nu trebuie sa te orientezi la o mulineta si mai mare decit FN95 doar ca sa intre 10% mai mult fir. :gandesc:

Nu stiu daca ai inteles exact! Era vorba, in primul rand, daca se poate gasi un fir intre 0,35 si 0,53(un 0,40-0,45 mm pentru Exceler-ul 4500E din metal)mm, pentru spinning!?
In al doilea rand, daca pe un Fin Nor OFS95 intra fix 250 m de 0,66 de PL, sau, daca pot pune inca 10 m de 1,30 mm de inaintas GT!C?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 11:10

Intre cele doua diametre nu se poate gasi ceva?

Nu de la firma Gigafish. :noroc:
FN95 estee una dintre cele mai mari si robuste mulinete de pescuit la somn. Comparabil e Penn 9500 si 10500. Sunt convins ca nu trebuie sa te orientezi la o mulineta si mai mare decit FN95 doar ca sa intre 10% mai mult fir. :gandesc:

Sau mi-ai si raspuns ca nu se poate gasi fir intre 0,35 si 0,53 mm de la GTC?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 6. decembrie 2014, 11:14

Intre cele doua diametre nu se poate gasi ceva?

Nu de la firma Gigafish. :noroc:
FN95 estee una dintre cele mai mari si robuste mulinete de pescuit la somn. Comparabil e Penn 9500 si 10500. Sunt convins ca nu trebuie sa te orientezi la o mulineta si mai mare decit FN95 doar ca sa intre 10% mai mult fir. :gandesc:

M-ati indus in eroare cu unele postari, :zambet: , pomenea cineva, nu mai retin daca tu, Zoran, ca larry foloseste de 0,40 mm pentru spinning, si nu are probleme, de aici trasesem concluzia ca firul era de la Gigafish, sau GTC, se pare ca nu e asa, dar, atunci, de la ce producator are larry firul de 0,40 mm?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!