Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 27. februarie 2012, 21:43

Albitura..obletei, platicute, pestisori cit dejtu

Nu odata am avut probleme cu" procurarea" de peste mic. Peste mic, adica platici, scobari sau cleni, bibani, avati sau carasi de 25 - 40 de cm. Ba no mers, ba n-am avut de unde cumpara, nimic... :zid:

Singurii pesti ce se prindeau, obleteii.
Mortali la salau, sunt oare buni si la somni de 2 metrii?
Dati-va cu parerea sau relatatine intimplari, ne putem salva o partida de pescuit si cu "fâțe"?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 27. februarie 2012, 22:28

La buchet de obleti prinzi somn fara probleme. Pe Claude Valette il stii probabil din auzite. Colaboreaza cu bavarian guiding service. Fiind elvetian vorbeste toate limbile. Eu discut cu el in franceza dar vorbeste germana, spaniola, engleza...
Cand nu avea anghile, pe vremea cand erau inca permise, pescuia obleti si punea buchete de obleti la gemandura. Somni de peste 2m la buchet de obleti. :)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 28. februarie 2012, 06:23

Si cum montezi tu obleteii sau bibanasii sau ... alti pestisori cit degetu sa fie "buchet"? Un cirlig, o ancora, 2 ancore....?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 28. februarie 2012, 08:05

Ii pui salba pe fir de par ca la crap. Dupa ce ai pus buchetul de pestisori tragi bucla de la capatul firului de par pe carlig si va deveni o salba.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 28. februarie 2012, 17:03

Adica prin gura-urle? Cam cite bucati e suficient?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 28. februarie 2012, 17:11

Uite aici un desen : http://silurusglanis.free.fr/img/members…age_pellets.jpg
In locul frolicului tragi firul de par cu un ac prin boturile sau spatele obletilor. Cati obleti pui ? Depinde de lungimea firului de par.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 28. februarie 2012, 18:11

Merci!

:pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

miercuri, 29. februarie 2012, 09:35

Eu pe vremuri am incercat pe Mures cu 3-4 oblete pe ancora dar numai moace( si o singura data o stiuca de vreo 4 kg) am prins insa ca idee e una destul de interesanta si cand o sa am ocazia o sa incerc metoda aratata de Tudor.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 1. martie 2012, 13:12

Pe Mures ,la Aiud, obletele este un peste de baza la somn! Am prins si am vazut destui somni prinsi cu oblete pe Mures. Bine la talii mai modeste ale somnilor . Dupa mine ,pentru somni de 8-20 kg sunt excelenti .Poate doar mreana sa-i depaseasca .Mai ales cand se pescuieste in repezis . Am avut doua bete la stationar ,noaptea ,pe o insula in mijlocul Muresului .Pe unul aveam tipar si pe altul oblete, lansate cam in aceasi zona. Mi-a intrat somnul pe batul cu obletele .Eu zic ca merita incercat.

10

marți, 6. martie 2012, 13:47

De incercat la "salba" cu obleti...sa vedem care pune prima fotografie datata 2012 cu somn mare prins la asa ceva!

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 13. martie 2012, 18:08

buna si de incercat ideea cu salba de obleti. pe Dunare si in DD la un singur oblete am luat mai mult slau si mai rar cate o moaca .
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

12

sâmbătă, 24. martie 2012, 08:16

Am dat odata la salba de capete de carasei, si mi-a tras o cumatra de stiuca, de s-a speriat partenerul de pescuit cand a vazut-o! :drac:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 25. iunie 2013, 13:22

Stie cineva care e faza cu obletii astia de mor asa de repede? Am prins cativa pentru ai folosi ca momeala si i-am pus intr-o galeata cu apa, cred ca in mai putin de 1h au murit.
(Carasul traieste pe uscat 1h, ... :nunteleg: )
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 25. iunie 2013, 13:29

Clar, lipsa de oxigen. La mine stau si 5 ore vi cind nu-i soare pe cer, iar cind e cald si se-ncalzeste apa, mor imediat, si daca le-o oxigenezi. La fel si Floarea Dunarii (sau Guvidele).
Iar acuma, de cind mi-am luat lada frigorifica pt transport de peste viu, plus o pompita betoana ce oxigeneza 280 l / 1 ora, ii voi putea tine si 10 ore la soare, fara sa le schimb apa si fara sa moara. :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 25. iunie 2013, 14:04

La AngelDomane pe site am vazut niste genti pentru pestisori, aveau si pompa atasata, cred ca ar fi bune pentru pastrat cativa obleti. Dar nu le mai gasesc nicicum. tare greu se navigheata pe siteul asta, si au meniu doar in germana :doarecapu:

ps. Am prins somotel la oblete pus intr-un carlig de crap + o pluta mica atasata pe forfach (o montura ca cele prezentate aici dar in miniatura). Dupa ce l-am eliberat din carlig i-am bagat obletele inapoi in gura, a durat cam 5-10 secunde pana l-a inghitit, somoteiul afalndu-se la mine in mana. :rizi: dupa care l-am eliberat.. cu burta plina :bravo:

apropo de alt topic, data viitoare ii arat un starlete sa vad daca se sperie :rizi:
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 25. iunie 2013, 14:10

La AngelDomane pe site am vazut niste genti pentru pestisori, aveau si pompa atasata, cred ca ar fi bune pentru pastrat cativa obleti. Dar nu le mai gasesc nicicum. tare greu se navigheata pe siteul asta, si au meniu doar in germana :doarecapu:

ps. Am prins somotel la oblete pus intr-un carlig de crap + o pluta mica atasata pe forfach (o montura ca cele prezentate aici dar in miniatura). Dupa ce l-am eliberat din carlig i-am bagat obletele inapoi in gura, a durat cam 5-10 secunde pana l-a inghitit, somoteiul afalndu-se la mine in mana. :rizi: dupa care l-am eliberat.. cu burta plina :bravo:

apropo de alt topic, data viitoare ii arat un starlete sa vad daca se sperie :rizi:

:rizi: ... :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 25. iunie 2013, 14:28

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 25. iunie 2013, 18:18

Da, astea le-am vazut, dar parca in urma cu cateva zile am gasit un pachet format din gentuta + pompa, in timpul transportului (goala) acea geanta se pliaza si nu ocupa loc mult. Sau poate am vazut-o pe alt site.... :nunteleg: :zid:
In fine, pana la urma o sa recurg la o galeata din asta, se gasesc si pe la noi in diverse forme. O sa postez impresii la momentul respectiv
:noroc:
Incepator in pescuitul somnului

Subiecte asemănătoare