Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

valy

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »valy«

Răspunsuri: 4

Membru din: 4. decembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 4. decembrie 2012, 18:22

Ce parere aveti de lanseta pt somn energoteam power cat 2,4 m/500-1000gr?

Sunt incepator in ale pescuitului .Intentionez sa o folosesc pt pescuitul la somn de pe mal.Nu am cumparat-o inca.Astept pareri .Multumesc

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »valy« (4. decembrie 2012, 18:28)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 4. decembrie 2012, 18:34

Daca nu ma insel exista un filmulet chiar pe site-ul Energoteam cu lanseta asta folosita la somn, din barca.
O am si eu dar n-am folosit-o deocamdata, ii de rezerva.
Asa cat am mutat-o dintr-o mana-n alta si cat am ridicat niste bidoane cu apa cu ea, pare OK. :)
Da` daca as fi in locul tau, as lua o varianta mai lunga pt. dat de pe mal (2,70 - 3m).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

valy

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »valy«

Răspunsuri: 4

Membru din: 4. decembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 4. decembrie 2012, 18:36

Multumesc ,informer.At ma orientez pt 2,7 m.Ma gandeam la 2,4 m ca e mai usor de transportat(pt mine e important acest aspect)

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 4. decembrie 2012, 18:44

Salut.Cel putin de 2,7 m de pe mal, eu am o lanseta de 2,4 m si nu prea ma multumeste in primul rand la lansari.Alege intre 2,7 m, 3 m sau chiar 3,20 m pentru pescuitul la somn de pe mal.

valy

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »valy«

Răspunsuri: 4

Membru din: 4. decembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 4. decembrie 2012, 18:45

Salut.Deja ce trece de 2,7 e mult.Circul cu microbuzul ,trenul etc si e greu de transportat.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 4. decembrie 2012, 21:23

In pescuitul de la mal, in conditiile unuei zone fara [pragfuri sau agataturi, o lanseta de 2,4m este suficienta. Eu am folosit ani de-a randul aceasta lungime. Locurile absolut curate (din toate punctele de vedere) sunt rare si nu tocmai productive. Am constatat ca 2,40 intr-o zona normala in care cauti somnul este insuficienta ca si lungime. Am trecut pe 2,70m si in scurt timp pe 3m, lungime la care am ramas si in ziua de astazi.
Anul asta am debutat la clonc din pneumatica (prima oara in viata mea) si am folosit 1,80m. La inceput mi s-a parut solutia ideala (lipsa spatiu in barca deoarece pescuim cate 2 persoane). Ulterior am trecut pe 2,20m care sunt OK pentru o pneumatica. Din primavara revin la barca din fibra de sticla si m-am pregatit cu lansete de 2,70 - 3m (aceleasi pe care le folosesc la stationar).
Din punctul meu de vedere cam asta ar fi o ierarhizare a lungimii lansetelor pentru pescuitul somnului (cel putin eu asa le folosesc), exceptie facand spinning-ul.

Revenind la intrebarea topicului, eu as merge la pescuit cu varianta de 2,70m pentru pescuitul de la mal, presupunand ca iti este imposibil sa transporti lansete de 3m (circa 1,5m stranse).

7

marți, 4. decembrie 2012, 22:00

Eugen din barca cred ca ceea de 3 m e prea lunga si incomoda, adica probabil depinde de metoda de pescuit, eu am folosit la spinn dar am renuntat dupa un timp foarte scurt la el ... mai ales daca pescuiam singur era aproape imposibil sa scot pestele adica sa prind cu mana si sa ridic in barca, ceea ce la lungimea de 2,10 - 2,40 era nesemnificativ, la 3 m cel putin ptr mine era un "chin" asta bineinteles intr-o barca de 4 m ... si mai recent intr-una de 3,55 m ... daca sunteti doi intr-o barca situatia se schimba insa nu vad rostul unei lansete atat de lungi.... de pe mal uneori am folosit si de 3.30 m si de 3.6 m mai ales pe alte meleaguri ( si erau tocmai potrivite ptr un pescuit la 200-250 m de mal ).

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 5. decembrie 2012, 06:22

Eu zic ca 2,4 e scurta la pescuitul de pe mal, deoarece, chiar daca o pui in suport vertical, contactul firului cu, curentii raului va fi pe o suprafata mare si tot timpul vei avea vibratii puternice in fir(care si asa e destul de gros), vegetatie (matreata) adusa de apa se va prinde de fir mai mult ca la un bat de peste 3m, la care suprafata de contact al firului cu apa va fi mai mica.
Un alt dezavantaz al batului scurt il vei vedea si la lansari, dat fiinf faptul ca vei folosi greutati relativ mari+momeala consistenta.
Dar daca esti legat de transport, asta e accepti compromisul. :ochi:

valy

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »valy«

Răspunsuri: 4

Membru din: 4. decembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 5. decembrie 2012, 06:38

Ce parere aveti de calitatile acestei lansete?Ma refer la material ,fiabilitate...Se compara cu cele recomandate de autorul acestui site?

10

miercuri, 5. decembrie 2012, 06:58

Lungimea vergii depinde si de metoda folosita ca sunt mai multe ... cat despre caracteristici orice par e buna la stationar atata timp ca o tii in mana doar pana plasezi montura si cand recuperezi ... am o cunostinta care a prins un somn de 103 kg cu o bologneza de 4 m , folosind la spinn ... dar asta nu inseamna ca recomand asa ceva ptr pescuitul somnului...
Am vazut in magazin si am si tinut in mana, la sticle se comporta bine, insa eu cum folosesc artificiale nu m-a interesat mai departe...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 5. decembrie 2012, 07:12

Ce parere aveti de calitatile acestei lansete?Ma refer la material ,fiabilitate...Se compara cu cele recomandate de autorul acestui site?


Eu nu am acest model de lanseta. Folosesc, abia le-am cumparat, Foremax ( Formax > Legacy Catfish 150-300 285 ) Daca cea pentru care ai solicitat pareri are puterea de aruncare reala, pare a fi o lanseta OK.
Raportat la lungimea preferata de tine, adica 2,4m, un alt motiv pentru care nu ti-as recomanda-o pentru pescuitul de la mal este acela ca lungimea lansetei nu te ajuta sa "tragi" de peste, totul ramanand doar pe baza muschilor tai. Cu cat o lanseta este mai lunga, momentul fortei este mai mare. In fizica, daca-mi aduc bine aminte, momentul este forta x lungimea bratului (distanta de la punctul in care se aplica forta pana la punctul in care se doreste efectul). Parca suna dupa colt explicatia mea si rog pe cineva ceva mai tinerel sa explice bine. Un alt aspect ar fi raportat la "pompaj". Cu o lanseta de 2,4m, pestele este adus1-1,5m. Cu una de 3,6m pestele este adus 2,5-3m cu un efort mult maimic.

12

marți, 5. februarie 2013, 11:14

exact pe dos
cu cat parghia e mai mica, cu atat cuplul creste
il aduci mai lent, dar cu un efort mai nic
altfel, am pleca de pe loc direct cu viteza a 5-a. sau a 6-a, pentru cine dispune
pentru cine are pretentii de 500-1000 de grame, eu cred ca ar trebui sa caute altceva. comparativ cu alte modele care afiseaza o putere de aruncare mai mica, power cat pere mult mai firava. am avut energo classic catfish 200-300 de grame, iar blankul sa mor io de nu era aproape identic. cu exceptia ranforsajului acela in x (ei stiu cat o ajuta) de pe toate betele din gama power (power feeder, power carp, power spin, power pole etc)

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 5. februarie 2013, 11:38

exact pe dos
cu cat parghia e mai mica, cu atat cuplul creste
il aduci mai lent, dar cu un efort mai nic
altfel, am pleca de pe loc direct cu viteza a 5-a. sau a 6-a, pentru cine dispune
pentru cine are pretentii de 500-1000 de grame, eu cred ca ar trebui sa caute altceva. comparativ cu alte modele care afiseaza o putere de aruncare mai mica, power cat pere mult mai firava. am avut energo classic catfish 200-300 de grame, iar blankul sa mor io de nu era aproape identic. cu exceptia ranforsajului acela in x (ei stiu cat o ajuta) de pe toate betele din gama power (power feeder, power carp, power spin, power pole etc)


Faci o "confuzii". Nu ma apuc acum sa-ti tin cursurile de fizica (mecanica clasa a IX-a), dar avem fizicieni printre noi care probabil au mai multa rabdare decat mine. Privitor la vitezele masinilor (autoturisme, camioane si ce or mai fi ele), treapa de viteza ca si cifra, este invers proportionala cu marimea pinionului.
Problema: esti la pescuit si banuiesti ca sub un bolovan suficient de mare cat sa nu-l urnesti prin simpla impingere, banuiesti ca locuieste mama si taticul ramelor. Ai o creanga suficient de robusta dar cu o lungime de numai 30cm si o alta creanga la fel de robusta cu o lungime de 2m. Oare care creanga te va ajuta facand parghie, cu un efort mai mic, sa dai noroc cu mama, respectiv taticul ramelor?

P.S. Nu astept raspuns la "problema" cu ramele :zambet: :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 5. februarie 2013, 11:47

Oare cum se pune problema din partea cealalta a firului...? Pt ca si somnul trage cu o anumita putere, lanseta e una scurta odata si o alta data una lunga, iar mana cu care tinem lanseta este punctul fix pt parghie. Noi suntem bolovanul :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 5. februarie 2013, 12:04

Zoran, de ce oare nu se pune manerul unei lansete la jumatatea ei sau inspre varf?
In cazul unei lansete, ca de fapt asta ne doare, rolul lansetei si reazemul ei (punctul de parghie), pestele depune un efort mai mic comparativ cu noi, pescarii. Chestia asta serveste si la protejarea firului lansetei. In timpul unui efort (drill), pentru a ne scuti muschii de un efort suplimentar folosim un al 2-lea punct de reazem (suport la burta, intre picioare sau pur si simplu lucram cu cotorul lansetei sprijinit pe pamant.
Cuplul mecanic este egal cu forta inmultita cu bratul parghiei. Cand reazemul nu este la mijloc, cuplul este egal cu F1 x Li = F2 x L2

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 5. februarie 2013, 12:29

Exact Eugen,
insa am luat gresit ca punct de parghie mana.
Punctul de parghie este capatul lansetei care e fixata in burta sau intre picioare :)
Iar cu mana exercitam o forta de tractiune cu atat mai mare cu cit lanseta e mai lunga.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

17

marți, 5. februarie 2013, 12:35

confunzi parghiile, care, intradevar, sunt doua cand vorbim atat de cranga cu ramele, cat si la lanseta. sau punctele asupra carora se exercita forta. scuze pentru limbajul inadecvat, nu sunt fizician, dar mi se pare simpla problema. folosesc creanga lunga, pentru a face o parghie scurta, mai puternica
practic, tu spui ca este mai usor sa aduci din aceeasi miscare pestele mai aproape cu 2,5 metri decat 1,5 metri

raman la parerea mea. culmea e ca si producatorii fac lansete de forta scurte, cu manerul lung

18

marți, 5. februarie 2013, 12:43

sau hai sa ma exprim mai ca la mine, la tzara
leaga doua peturi pline de cate un lemn, de lungimi substantial diferite.50 cm si 2 metri. fa cu mana o priza identica, sa spuneam 30 cm. cu care ridici petul mai usor?
cu parghia scurta, normal, este mult mai aproape de greutate
la fel si cu tractiunea pe lanseta
fara formule ca ma pierzi...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 5. februarie 2013, 13:08

F1xL1 = F2xL2
F2 = F1xL1/L2

L2 este constant
F1 este constant
Cu cit L1 (lungimea lansetei) este mai mare, cu atat creste mai mare si forta F2 cu care trebuie noi sa tragem.
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • Bild1.jpg (9,51 kB - 22 ori coborit - ultima oara: 30. ianuarie 2015, 12:32)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

20

marți, 5. februarie 2013, 14:28

multumesc, Zoran
deci, cu cat lanseta este mai lunga, cu atat esti nevoit sa tragi mai tare

Subiecte asemănătoare