Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 5. februarie 2013, 16:38

Ai absoluta dreptate Marian. Am gandit cu "stangul" si am scris cu "dreptul". Chiar m-am contrazis singur cand am scris relatia de echilibru pentru o parghie de gradul 1, apoi cand am scris de reazemul suplimentar (burtiera, intre picioare sau pamant) relati matematica este cu totul alta (parghie de gadul 2). Ai o bere de la mine cand reusim sa ne vedem pe mal de apa. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 5. februarie 2013, 16:39

Cu placere.
E bine ca putem discuta despre asta. Oricum, diferentele de forta nu-s chiar atat de mari intre 2,4 si 2,7 m, sau intre 3 si 3,2 metri.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 5. februarie 2013, 17:01

Cu placere.
E bine ca putem discuta despre asta. Oricum, diferentele de forta nu-s chiar atat de mari intre 2,4 si 2,7 m, sau intre 3 si 3,2 metri.


Diferente sunt si sunt suficient de mari sa le simti cand anu ai antrenament la tras de fiare. Forta pescarului se diminueaza cand se foloseste un al 2-lea punct de sprijin (burtiera, intre picioare saupe pamant). Oricum discutiile se pot amplifica daca se tine cont de tipul lansetei (cu actiune de varf, semiparabolica, sau parabolica) si de modul in care lanseta "consuma" din forta "rivala" pescarului.
In momentul de fata ,eu am schimbat aproape toata bateria de lansete (clonc si stationar) trecand la parabolice, singura cu actiune semi ramanand cea de 2,7m pe care o am la vanzare si pe care, chit ca nu reusesc sa o vand, oricum nu o voi folosi.

Vecchio

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 18. martie 2013

Locație: Malul Crişului

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 22. martie 2013, 07:11

multumesc, Zoran
deci, cu cat lanseta este mai lunga, cu atat esti nevoit sa tragi mai tare
Concluzie pripită. În primul rănd, că lanseta nu-i stâlp de iluminat. În drill, lanseta se indoaie la jumătate - punctul de aplicare al rezistentei peştelui coboară considerabil - deci tragi incomparabil mai puţin. Iar cu un băţ mai lung, controlezi mult mai bine peştele în dril(părerea mea).
La tăţi ni-i greu! - da' nu la tăţi la fel! :gandesc:

25

vineri, 22. martie 2013, 07:38

cu privire la cat, de unde sau pana unde se indoaie lanseta, precizarea anterioara a colegului cu privire la actiunea parabolica era suficienta
iar daca lanseta este mai lunga, aveti dreptate. ai un control mai eficient...dar tot tre sa tragi mai tare de ciomag. dar, reluam discutia> daca e de varf, parabolica, semiparabolica, tragi de fiare sau nu, ai barca sau nu, agatatura sau nu etc
din punctul meu de vedre, lucrurile sunt lamurite

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 22. martie 2013, 08:53

salut
parerea mea este ca pentru pescuitul de pe mal iti trebuie sa iei o lanseta de 3m si o actiune de 150-300g iar la barca 2,10m cu aceeasi actiune este suficienta datorita pozitiei pe care o ai in barca.
eu ti-as recomanda bete din fibra plina.
:salut:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 22. martie 2013, 09:11

Beţele din fibră plină, de la 2,7m în jos, au rezervă de putere destul de mică, acuma depinde şi de dimensiunea peştilor vizaţi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 22. martie 2013, 09:19

salut ovidiu
da tu ai dreptate tehnic dar mai intervine si dibacia pescarului.
vezi betele din fotografia de profil sant 2,10m fibra plina le folosesc numai la clonc. captura pana acum 10kg
:pauza:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 22. martie 2013, 09:25

Stai să-ţi intre unui mare ş-apoi să vezi distracţie, mai ales dacă parchează jos.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 22. martie 2013, 10:11

sa dea domnu
:bucuros2:

Subiecte asemănătoare