Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 4. decembrie 2012, 17:00

Pluta la clonc. Cum putem regla uşor adâncimea?

Pluta este culisantă şi în momentul înţepării pluta se eliberează culisând liber pe fir. Varnişul se găureşte şi se leagă cu fir textile de tija plutei pentru a evita pierderea acestuia la fiecare înţepătură. Este indicat ca varnişul să fie mai lung pentru a putea fi manevrat mai uşor. Se poate bloca firul şi în partea superioară a tubului plutei.

. .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (18. decembrie 2012, 08:20)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 4. decembrie 2012, 19:27

:apl: ... foarte interesant, Ovidiu! Imi place si o voi folosi la anul. La o contra iese varnisul si pluta culiseaza pe fir, liber, astfel nu incurca la drill. :idee:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

marți, 4. decembrie 2012, 19:59

Interesanta idee, insa ce are daca pui opritor la pluta culisanta in partea de sus ? Cand mulinezi opritorul ( din fir textil ) trece de inele si biluta cu pluta cu tot "cade " pe montura ... eu asa am folosit in putinele partide care am avut la stationar si nu era nici un impiediment cu lanseta de 2 m pescuiam in apa de 12-14 m in apropierea albiei ....

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 4. decembrie 2012, 20:11

Pe mine ma cam deranjeaza opritorul pe fir, cind dai drumul la montura, firul se desfasoara greu, se agata de opritorul care e inca pe tambur... Functioneaza, dar e enervant.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

marți, 4. decembrie 2012, 20:45

Din cate observ pluta culisanta este "fixata" ( nu culiseaza) si abia in momentul atacului se elibereaza pluta... asta in anumite conditii poate fi destul de enervant ... mai ales daca pescuiesti la adancime mare cu o lanseta foarte scurta( 1.80-2.00 m). Este o idee buna si care probabil in anumite situatii este tocmai binevenita.
Zoran daca te deranjeaza nodurile opritoare, poti sa le faci mai mici, din fir mai subtire si pui cate 2-3 una dupa alta... eventual pui si 2 margele de diferite dimensiuni si problema e ca si rezolvata... Eu faceam nodurile direct pe fire de paie sau pe mina de pix, si pe apa faceam si modificam montura in cateva clipe.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 4. decembrie 2012, 20:49

Eu faceam nodurile direct pe fire de paie sau pe mina de pix...


Si asta-i buna! Ne-o prezinti mai in dataliu? Please...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 4. decembrie 2012, 21:14

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:32)


8

marți, 4. decembrie 2012, 21:16

Eu faceam nodurile direct pe fire de paie sau pe mina de pix...


Si asta-i buna! Ne-o prezinti mai in dataliu? Please...


Am trimis descrierea pe email, cu poze cu tot, e foarte simplu ... apoi postezi aici daca consideri ca "merita" ...

Ceea ce priveste cloncanitul, eu nu pot sa dau sfaturi, si nici nu am de gand, am batut de cateva ori apa, am si prins peste, si stiu cam cu ce se mananca, dar inca sunt un novice in acest stil de pescuit si invat oricand cu placere... Metoda lui Tudor cu firul in mana mi se pare cel mai potrivit ptr cloncanit... insa daca nu esti atent poti sa ai neplaceri si chiar accidente dureroase, mai ales daca folosesti un fir mai "subtire" . Ptr. anul viitor am de gand sa iau un echipament inline doar ptr clonc, ptr a preveni rasucirea firului pe inele ... inca studiez piata :)

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kzoli« (4. decembrie 2012, 21:36)


ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 5. decembrie 2012, 07:41

Avantajul faţă de pluta culisantă este că se reglează adâncimea mult mai comod şi mai repede, nu trebuie să muţi nodul. Contează şi varnişul, trebuie ales astfel încât să nu intre prea greu pe tija plutei, depinde de îndemânarea fiecăruia în a-şi echilibra montura corespunzător. Nu am testat dar cred că pluta se poate elibera, printr-o smucitură uşoară din vârful lansetei, sub greutatea plumbului.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

10

miercuri, 5. decembrie 2012, 07:56

Am incercat metoda prezentata cu ventil de bicicleta chiar aseara, dar trebuie opritor de plastic sau altceva sau cel putin alta pluta, plutele mele, cele putine care mai sunt, nu sunt potrivite ... majoritatea au gauri si metoda cu noduri e ceea mai buna cel putin pana in momentul de fata, iar nodurile daca le mut pe rand nu e nici o problema...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 5. decembrie 2012, 10:04

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:32)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 5. decembrie 2012, 10:08

Am incercat metoda prezentata cu ventil de bicicleta chiar aseara, dar trebuie opritor de plastic sau altceva sau cel putin alta pluta, plutele mele, cele putine care mai sunt, nu sunt potrivite ... majoritatea au gauri si metoda cu noduri e ceea mai buna cel putin pana in momentul de fata, iar nodurile daca le mut pe rand nu e nici o problema...


xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:33)


ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 5. decembrie 2012, 10:25

Probabil cel mai la îndemână varniş este din izolaţie de fir de curent. Pentru plutele care au doar gaură eu am folosit mină de pix, am lărgit gaura plutei cu burghiu de grosime potrivită şi am introdus pe mina de pix un varniş din izolaţie pe care l-am lipit cu picătura (Varnişul lipit are rolul de a bloca mina în plută şi se poziţionează astfel încât să fie în partea superioară a plutei) după care am întrodus mina de pix, de sus în jos, în plută.

Şi pozele...
»ovidiu« a adaugat urmatoarele poze:
  • 2012-12-05 19.46.25.jpg
  • 2012-12-05 19.46.54.jpg
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (10. decembrie 2012, 13:05)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 5. decembrie 2012, 10:28

Personal ideea lui Ovidiu mi se pare f. OK... DACA ai nevoie de pluta... :).
Io nu cred ca pluta ofera vreun avantaj deoarece:
- de cele mai multe ori nu stai pe loc atunci cand cloncanesti si cum adancimea nu-i constanta o sa trebuiasca sa tot "reglezi pluta"... ceea ce nu-i la fel de comod cu a mai da o tura de manivela respectiv a da drumu` la ceva fir de pe mulineta.
- montura de clonc este langa barca pentru a fi cat mai "la verticala" cloncului/sonarului... asa ca pluta din apa va fi de multe ori mai putin vizibila decat varful batului (pot da diferite configuratii in care se intampla lucru` asta da` nu cred ca-i cazu`... :) ).
- mai da-l incolo de somn ca nu trage chiar ca scobaru`... n-am nu stiu ce super experienta cu cloncanitu` da` pana acu` n-am avut probleme sa nu vad trasatura DACA am fost atent! Iar daca nu esti atent, oricum nu vezi nici pluta... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

15

miercuri, 5. decembrie 2012, 12:15

Dupa mine daca la pescuit ai nevoie de pluta cel mai bine e sa folosesti ceea culisanta si cu 2-3 noduri din fir textil si 2 margele si gata montura , ajustarea se face in cateva clipe si la nevoie o montura se poate reface in cateva clipe, folosind doar knot a knot... aseara am trimis si cateva poze ..probabil Zoran o sa posteze cand o sa aiba timp.

16

miercuri, 5. decembrie 2012, 13:02

Cand foloseam pluta puneam o margica ( cu gaura cat mai apropiata de
diametrul firului ) intre pluta si opritorul facut cat mai mic dintr-un
fir textil. Lasam capetele nodului taiate la 4 cm pentru a putea muta
cat mai usor opritorul .
Am renuntat la acest procedeu .

- reglatul adancimii anevoios .
- lipsa vizualizarii plutei prin lipirea acesteia de barca datorita vantului , curentilor , miscarea pestilor vii folositi ca momeala ...
- lipsa autointeparii ! ( aici am unele semne de intrebare si fata de lansetele "cu varf sensibil" ... :ochi: )
- semnele pe fire se curata la trecerea opritorului .( pentru cine foloseste )

- alte avantaje fata de semnalul oferit de varful lansetei nu vad ...

P.S. mai nou reactionez numai la zgomotul scos de frana mulinetei. :zambet:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Dan Mitranescu« (5. decembrie 2012, 13:08)


17

vineri, 7. decembrie 2012, 15:11

pescuitul cu pluta la clonc nu este chiar atat de neproductiv si nu este chiar o idee rea si spun acest lucru deoarece am vazut cativa pescari practicand cu destul succes acest pescuit.
de ce cu succes? pebtru ca de multe ori, multi somni se ridica in spatele barcii, iar o montura cu pluta lasata in spatele barcii la 2-3metrii este cat se poate de ok - pentru cine vrea sa pescuiasca si asa.
deci se poate pescui de unul singur in barca cu un bat sau cu firul in mana (personal asa imi place fiindca simt mai bine trasatura si paradoxal, somnul chiar trage extrem de fin uneori - pt cine nu crede, sa incerce) si inca o montura lasata in spatele barcii cu pluta

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 7. decembrie 2012, 15:19

pebtru ca de multe ori, multi somni se ridica in spatele barcii, iar o montura cu pluta lasata in spatele barcii la 2-3metrii


:bravo: ...chiar si 5 metri sunt ok!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 7. decembrie 2012, 15:49

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:33)


nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 7. decembrie 2012, 18:55

daca lasi montura la 5m in spatele barcii inseamna ca nu o mai vezi pe sonar. in putinele partide pe clonc pe care le-am facut am urmarit in permanenta montura pe sonar. in momentul in care nu mai urmaresti montura pe sonar,la ce mai folosesti sonarul? doar pentru a urmari adancimea?