Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 7. decembrie 2012, 19:01

Salut Nelutu,
la pescuitul la clonc este f important sa ai sonar. Vezi ce se intampla, vezi unde se ridica somnii, pina la ce adincime, etc...
Dar, de multe ori somnii somnorosi urca mai tarziu sa vada ce zgomote i-au deranjat, asa ca, le dai sansa acelor somni sa gaseasca si momeala in spatele barci.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 7. decembrie 2012, 19:18

pentru asta ar trebui folosite doua lansete.eu am pescuit mai mult pe lac si am folosit o singura lanseta. nici "barca" si nici experienta nu mi-au permis sa folosesc doua lansete. parca e mai interesant sa-l vezi pe sonar cum urca tinandu-te in suspans daca musca sau nu decat sa te trezesti cu lanseta indoita

23

vineri, 7. decembrie 2012, 22:08

.....decat sa te trezesti cu lanseta indoita


Pentru a preveni acest "fenomen" poti folosi mulinete cu baitrunner, sau fixezi firul de lanseta cu un elastic si ridici pickupul mulinetei...guma tine tensionat firul si cand trage pestele ai suficient timp sa reactionezi, altfel risti sa zboara lanseta din barca :(... Noi am patit la Bezid acum cativa ani am avut trasatura la 3 lansete din 4 si amandoi eram ocupati , nu am vazut cum a zburat a treia... din fericire dupa cateva ore am reusit sa recuperam lanseta... bine ca la spinning se foloseste doar una :)))))))))))))))

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 09:28

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:34)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 10:28

..Sau daca folosesti multiplicator, activezi "caraitoarea" care-i a draq de zgomotoasa. Dezavantazul folosirii ei este acela ca inteparea se face cu firul "in mana" (apuci lanseta cu firul sub podul palmei) si apoi imediat te apuci sa reglezi frana pentru un drill "convenabil".

:gandesc:

La Penn GT, daca deschid caraitoarea, aia este de fapt baitrunnerul... La o trasatura, cu un click l-am inchis si drill-ul incepe cu frana asa cum am reglat-o inainte.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

26

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 11:32

Am o cunostinta caruia a fost smulsa mulineta (multiplicatorul) de pe lanesta, a cedat sudura la abu c4 si doar talpa a ramas pe lanseta... a trimis inapoi la furnizor si inca mai asteapta rezolvarea situatiei...
Am si eu una identica si ma gandesc oare merita sa folosesc la clonc sau sa pastrez pentru dintosi ? Initial am luat ptr stiuca si naluci suple ... dar stiuci mari sunt destul de rare si marlele se pot pacali si cu altceva...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 11:49

..Sau daca folosesti multiplicator, activezi "caraitoarea" care-i a draq de zgomotoasa. Dezavantazul folosirii ei este acela ca inteparea se face cu firul "in mana" (apuci lanseta cu firul sub podul palmei) si apoi imediat te apuci sa reglezi frana pentru un drill "convenabil".
:gandesc:

La Penn GT, daca deschid caraitoarea, aia este de fapt baitrunnerul... La o trasatura, cu un click l-am inchis si drill-ul incepe cu frana asa cum am reglat-o inainte.
M-ati "bagat in ceata" :rizi: .
Io am o singura mulineta de cast (Revo Premier) pe care nici p-aia n-am prea folosit-o da` n-are nici caraitoare nici baitrunner... are frana tamburului (aia inertialo-magnetica), reglaju` apasarii pe axu` tamburului, frana "de lupta" si clapeta pentru deblocarea tamburului la lansare. Ale voastre au mai multe "treburi"? :nunteleg:
Poate ar fi interesant un topic separat despre ce si cum la mulinetele astea, pt. cei care n-au mai folosit (ca mine)....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 15:10

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:34)


29

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 17:05

Teoretic se poate, acum am incercat de cateva minute cu Abu C4 ... daca eliberez tamburul ca si cum as vrea sa lansez naluca/montura si apoi activez caraitoarea tamburul cedeaza fir usor dar "caraie", zgomot ce se aude si de la distanta iar daca ating manivela se cupleaza frana si cedeaza fir doar cat permite frana adica cat am reglat eu initial ... e un fel de baitrunner ...PROBABIL e la fel si la PENN ... pe apa live cum se comporta cu momeala vie nu stiu, nu am folosit niciodata pescuind de pe mal sau din barca cu pluta... doar la jerking cu naluci robuste...
Pe vremuri cand aveam timp sa pescuiesc la stationar :rizi: , in lipsa de mulineta cu baitruner deschideam picupul mulinetei si trageam vreo 2-3m de fir pe care lasam liber, iar firul principal cu montura o fixam cu un elastic de legat "borcane" cand tragea pestele lua acei 2-3 m de fir, si la nevoie cat trebuia de pe mulineta pana ajungeam la lanseta si dadeam contra... era o metoda simpla si eficienta, mai ales ca si crapii de doar 4-5kg trageau uneori de lanseta ca nebunii....

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 17:22

folosesc o mulineta cu baitruner, dar ideea era ca urmarindu-l pe sonar te tine in suspans daca musca sau nu.... plus ca te mai poti juca cu el folosind cloncul. mie personal mi s-a parut fooooaaaarte interesant sa-i urmaresc pe sonar si sa vad cum reactioneaza la sunetul cloncului. am avut ocazia sa ma joc si cate 10 minute cu un somn cam mofturos si asta pentru mine a fost o placere mult mai mare decat sa ma trezesc cu lanseta "indoita" si asta pentru ca l-am ridicat de mai multe ori cu sunetele produse de mine.
p.s. sunt incepator la clonc si probabil de aici si "placerile astea mai ciudate"

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 17:52

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:35)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 18:00

......... plus ca te mai poti juca cu el folosind cloncul. mie personal mi s-a parut fooooaaaarte interesant sa-i urmaresc pe sonar si sa vad cum reactioneaza la sunetul cloncului. am avut ocazia sa ma joc si cate 10 minute cu un somn cam mofturos si asta pentru mine a fost o placere mult mai mare decat sa ma trezesc cu lanseta "indoita" si asta pentru ca l-am ridicat de mai multe ori cu sunetele produse de mine.
p.s. sunt incepator la clonc si probabil de aici si "placerile astea mai ciudate"


Spune-mi te rog, cum deosebesti tu un somn pe sonar de alti pesti (crap, salau etc)? Din experienta mea, dar si a altora, nu doar somnul se ridica la sunetul cloncului.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 18:19

La toate, cand actionam "sfarcul" de la caraitoare si puneam multiplicatorul pe eliberare fir, firul era eliberat cu zgomot si cu o idee mai greu decat fara caraietoare.

Eugen, puterea de strangere sau eliberare a firului pe modul caraitoare sau silentius, este reglabila. Este un baitrunner! Voi incerca maine dimineata sa fac n video scurt :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 18:20

Voi incerca maine dimineata sa fac n video scurt

:doarecapu: ...iar' m-am pus la treaba, asai dacati merge gura/ degetele pe tastatura mai rapid ca gandul :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 18:25

Spune-mi te rog, cum deosebesti tu un somn pe sonar de alti pesti (crap, salau etc)? Din experienta mea, dar si a altora, nu doar somnul se ridica la sunetul cloncului.


Eugen, 98% din pestii ce reactioneaza la clonc sunt somni. Exista si zile cand reactioneaza platica, dar aia are total alt comportament ca somnul. Si daca nu cloncanesti, ea tot vine fugutza pina la pestele tau momeala sa vada ce face. La peste viu am avut ocazia sa vad ca vine chiar fara sa cloncanesc, dar la buchet de rama - nu! La fel si crapul, salaul sau stiuca, altfel sunt miscarile pe ecran si chiar si urma lasata pe sonar.
Iar pestii ce te urmaresc nedumeriti minute intregi, studiind momeala, aceeia sunt sigur somni!
Aceasta este parerea si experienta mea personala...s-ar putea sa ma insel!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 18:39

Eugen... nu pot baga mana in foc ca toti erau somni dar am avut parte de doua plimbari in care m-au tractat cate 40-50 m si aceia nu cred ca erau crapi,salai etc
Indiferent ce erau cei care urcau, mi-au dat doza de adrenalina:D

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 18:45

nu stiu voi cum sunteti dar eu ma simt in al 9 lea cer cand ii vad ca reactioneaza la suntetul cloncului. ma multumesc sa vad ca exista si inevitabil mai intra cate unul, atunci e si mai bine. am ajuns sa ma bucur doar stiind ca sunt acolo
Sa se datoreze oare faptului ca sunt incepator?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 19:04

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:35)


39

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 21:23

Am eu mai multe cunostinte care dau la clonc "special" la salau , si culmea prind salai adevarati, nu strapazani... iar de mai multe ori am vazut personal crap de 4-5 kg venind la clonc si mancand buchetul de rama sau lipitoarea ce era dedicat somnului ...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

40

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 21:29

Am eu mai multe cunostinte care dau la clonc "special" la salau , si culmea prind salai adevarati, nu strapazani... iar de mai multe ori am vazut personal crap de 4-5 kg venind la clonc si mancand buchetul de rama sau lipitoarea ce era dedicat somnului ...

Cand zici ca dau la clonc special la salau ce pun in carlig?un pestisor viu sau mort de mici dimensiuni?