Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

41

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 21:37

Am eu mai multe cunostinte care dau la clonc "special" la salau , si culmea prind salai adevarati, nu strapazani... iar de mai multe ori am vazut personal crap de 4-5 kg venind la clonc si mancand buchetul de rama sau lipitoarea ce era dedicat somnului ...

Cand zici ca dau la clonc special la salau ce pun in carlig?un pestisor viu sau mort de mici dimensiuni?


Da Mane81, au monturi cu fir subtire si oblete zdrobit, pescuiesc deasupra unei livezi scufundate si au carlige mici cu tija lunga, dar au pescuit si in alte zone insa de multe ori au ramas cu buza umflata intrand cate un mustacios frumos ... ies pe apa prind 3-5 bucati si pleaca acasa :) in acelasi loc am incercat tot cu ei din 3 barci cu" n "monturi , plastice si voblere si nimic, iar dupa ce au batut apa au inceput sa traga chiar si la vobler :) cand s-a oprit cloncanitul au disparut si pestii ... si nu este o coincidenta ca ei practica de ani de zile... si "numai" la salau ...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

42

sâmbătă, 8. decembrie 2012, 23:03

Eugen, puterea de strangere sau eliberare a firului pe modul caraitoare sau silentius, este reglabila. Este un baitrunner! Voi incerca maine dimineata sa fac n video scurt :gandesc:
Si nu-i vorba de reglajul fortei de apasare pe axul tamburului?
Nu de altceva da` si ala poti sa-l folosesti ca un fel de "frana" pt. "regimu` baitrunner" cu tamburu` liber da` nu cre` ca-i chiar "sanatos". :)
Chiar is curios, ca tot am citit prin revistele de la noi de "SF-urile" astea de casting... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 9. decembrie 2012, 05:43

Si nu-i vorba de reglajul fortei de apasare pe axul tamburului?

Ba da, este reglajul de apasare lateral, pt a regla defapt usurinta de invartire a tamburului la lansare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 17:24

Cand v-am intrebat de ce am prins mreana mare la clonc a-ti carcotit. Si acum vad ca subiectol se dezvolta. Foarte interesant, si parerea mea este ca cloncul ridica si alti pesti nu numai somn. Se poate dezvolta subiectul??

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

45

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 17:28

Se poate dezvolta subiectul??


:noroc: dai drumu', si deschide un subiect!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

46

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 17:40

Cand v-am intrebat de ce am prins mreana mare la clonc a-ti carcotit. Si acum vad ca subiectol se dezvolta. Foarte interesant, si parerea mea este ca cloncul ridica si alti pesti nu numai somn. Se poate dezvolta subiectul??


Despre mreana stiu un singur lucru, pe mures exemplare cele mai frumoase se prind cu porcusor la fund... :saluti:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 17. decembrie 2012, 22:13

Ce-a mai mare pana aia la clonc am prins-o la cus-cus.
Si nu una, zeci. Da nadite in continuu ca sa tinem vadu.Sincer dadem la scobar, dar m-au rupt torpilele, fir de 14 la bolo, inaintas de 10, carlig crystal ceoslovac de 8 ascutit manual in triunghi brici pana langa spin, agata unghia de rana facea, drilul cu una de 3 kile dura 30min, cand o scoteai tremurai tot si maini si picioare, lua fir 30-40m si o aduceai inapoi in curent puternic pe apa de 3-4m adancime, ce mai ORGASM TOTAL si toate astea in apa pana la brau.. Si dupa astea m-am mutat la Tulcea.