Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 17:20

Termoclina

Voi incerca pe scurt si pe intelesul meu sa explic ce-i cu termoclina, voi folosi date luate din burta care sunt doar exemple: adancimi si temperaturi.
----------------------------------------------------------------------------
Pe lacuri, razele Soarelui trec prin stratul superior incalzind astfel apa. Cu cit apa este mai clara, cum ar fi lacurile de munte, razele Soarelui pot ajunge la adincimi chiar de pina la 30 de metri. Dar asta, doar in anumite ore ale zilei, depinzind atat de pozitia Soarelui pe cer, cit si de suprafata apei: valuri sau luciu. Valurile sparg razele de Soare si nu permit acestora sa strapunga in intregime si cu toata puterea apa pina in adincimile la care ajung cind nu bate vantul.

Stratul de sus, incalzit de exemplu la suprafata pina la 20° si o adancime de ... sa luam ca exemplu, 16 metri, undeva la 12-15°, ofera si plantelor posibilitatea de fotosinteza, care oxigeneaza astfel bine de tot acest strat.

Acum urmeaza asa zisul strat de termoclina. Acesta desparte stratul cald de stratul de apa rece, avand o temperatura de exemplu de 5 - 8°. Aici apa este f tulbure din cauza planctonului adunat si nu permite trecerea razelor de soare mai jos.

Sub acest strat, apa are o temperatura de doar 4°, este saraca in hrana si lumina, este mai tot timpul "noapte". Aici apa are aceasi temp tot timpul, deoarece la 4° apa are densitatea maxima, fiind astfel la temp de 4°cea mai grea.

Termoclina apare in toate anotimpurile anului. Adincimea unde apare aceasta diferentiaza in functie de anotimp, de vremea de afara, de calitatea si claritatea apei. Aceasta poate diferentia chiar si in timpul zilei, dimineata sa fie mai la suprafata decit dupa-amiaza.
.

Toamna tarziu, sau iarna devreme, cind stratul de suprafata se incalzeste si el la 4°, apa cade astfel spre adanc devenind "grea", ridicand stratul de termoclina tot mai sus, pina acesta dispare. Valurile unui vant ajuta si ele la omologarea mai rapida a intregului lac cu o apa de 4°. Acum putem sa gasim chiar stiucile si la o adancime de 30 metri.

E ok? Eu inteleg ce-am vrut sa explic... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 19:19

La Matrix 47 3D si la X135 o vedeam intotdeauna, la HDS5 n-am vazut-o deloc!. Sa fi fost zgomotul ala imens de pe ecran care aparea in apele adinci si repezi de la fund 10-15m in sus? Hmmm, n-as prea crede ca la alealalte doua aparea clar ca o delimitare intre cele doua zone. Ce kkt putea fi zgomotul ala? :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 2. decembrie 2012, 05:47

Salut Bruno,
nu stiu sa-ti spun, dar pe Dunare, fiind apa curgatoare, tare m-as mira sa existe termoclina :gandesc:

Probabil a fost un reglaj fals din greseala, sau low battery, sau... nu pot sa-ti spun exact. :nu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 2. decembrie 2012, 09:18

La Matrix 47 3D si la X135 o vedeam intotdeauna, la HDS5 n-am vazut-o deloc!. Sa fi fost zgomotul ala imens de pe ecran care aparea in apele adinci si repezi de la fund 10-15m in sus? Hmmm, n-as prea crede ca la alealalte doua aparea clar ca o delimitare intre cele doua zone. Ce kkt putea fi zgomotul ala? :gandesc:
Termoclina apare ca o linie orizontala ingusta datorata reflexiei ultrasunetelor pe suprafata de separatie a doua straturi de apa cu densitati/temperaturi diferite... nu cred ca poate fi asa de lata cum zici.
In schimb am patit de multe ori sa am zgomot puternic in zonele in care se afla mult sediment in descompunere, degajandu-se mici bule de gaz care antreneaza in urcare particule solide mai mari sau mai mici de pe substrat. Este posibil ca daca ai un curent de fund mai puternic, aceste suspensii sa fie antrenate de catre acesta si sa apara ca o banda intunecata in zona de jos... sau... nu stiu... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

5

duminică, 2. decembrie 2012, 15:41

Eu am avut probleme ceva mai mari cu termoclina. Benzile ce apareau pe sonar erau destul de late , cam 3m destul de compact si inca 3m ceva mai disipat.( se putea distinge montura )
Am setat toate functiile responsabile . Pana cand nu plecam din zonele respective nu disparea ...
La Matrix 47 3D si la X135 o vedeam intotdeauna, la HDS5 n-am vazut-o deloc!. Sa fi fost zgomotul ala imens de pe ecran care aparea in apele adinci si repezi de la fund 10-15m in sus? Hmmm, n-as prea crede ca la alealalte doua aparea clar ca o delimitare intre cele doua zone. Ce kkt putea fi zgomotul ala? :gandesc:
Termoclina apare ca o linie orizontala ingusta datorata reflexiei ultrasunetelor pe suprafata de separatie a doua straturi de apa cu densitati/temperaturi diferite... nu cred ca poate fi asa de lata cum zici.
In schimb am patit de multe ori sa am zgomot puternic in zonele in care se afla mult sediment in descompunere, degajandu-se mici bule de gaz care antreneaza in urcare particule solide mai mari sau mai mici de pe substrat. Este posibil ca daca ai un curent de fund mai puternic, aceste suspensii sa fie antrenate de catre acesta si sa apara ca o banda intunecata in zona de jos... sau... nu stiu... :zambet: .

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 23. ianuarie 2013, 14:45

termoclima am intalnit-o de multe ori in timp ce faceam scufundari. in maxim 0,5 m vizibilitatea CRESTEA considerabil si in acelasi timp scadea temperatura apei. cel mai des am intalnit termoclina in mare la adancimi cuprinse intre 8-9 m si 14-15m.in lacuri nu am intalnit sa fie asa evidenta ca la mare. eu spun ce am vazut si simtit eu. nu stiu daca va ajuta asta cu ceva

Subiecte asemănătoare