Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 29. noiembrie 2012, 18:13

Momeala ideala la pescuitul crapului mare pe Dunare

:salut: Craparilor de Dunare si Delta!

As vrea sa va intreb in acest subiect, pe cei ce sunt pasionati si de pescuitul crapului, ce momeli ati folosit cu succes pe Dunare & DD? Si daca se poate, si unde le-ati plasat!?

Momeli de succes sunt pt mine momelile la care, intr-o partida de pescuit de cel putin de 5 zile se pot nota mai multi crapi de competitie... zilnic :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 29. noiembrie 2012, 19:34

Salut Zoran. Ptr.mine, care pescuiesc la crap pe Dunare, inca n-am ajuns si in Delta, au dat rezultate bune doar porumbul si mamaliga, adevarul este ca nu am prea insistat pe biledin cauza pretului prea mare la care as fi ajuns ptr. o partida de pescuit. Cele mai bune rezultate le-am avut cu porumb S&O de la Meleg si mamaliga aditivata cu ... canepa prajita si macinata fin. Ambele legate pe fir de par, mamaliga pusa pe un arculet mic, legat de carlig. Momitor incarcat cu mamaliga, struna cam de 15 cm, locul unde pescuiesc de obicei nu prezinta un curent mare, adica este suficient doar momitor incarcat cu nada, nu-mi trebuie si plumb. Pescuiesc cam la 40-50 m de mal, apa are intre 4 si 6 m. adancime.
Daca am barca cu mine, ca de obicei, nadesc din barca cam 5 kg. de porumb si vreo 10 de groundbait, in prima zi, apoi injumatatesc portia de groundbait in zilele urmatoare, pastrand cantitatea de porumb in aceeasi parametri. In partidele cele mai bune, am avut rezultate chiar din prima seara, in altele am fost nevoit sa astept chiar si doua-trei zile pana sa am muscaturi de crap. :ochi:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 30. noiembrie 2012, 19:40

Cred ca metoda folosita de tine este buna pentru aproape orice fel de apa curgatoare cu ape mai adanci.Tare as vrea sa ajung si eu in Delta asa ca o sa fiu ochi si urechi ,asa ca:Fratilor dati-i drumul :bucuros: !

marian.c

Oblete

Răspunsuri: 56

Membru din: 14. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Calator

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 30. noiembrie 2012, 19:58

Eu folosesc boilies pe Dunare sau in Delta. La inceput nadesc cam cu 1.5 kg de porumb fermentat si 1kg de boilies dimineata si tot asa seara.
Cam trei zile stau cu spritul iar cand incepe sa pape boilies renunt la porumb si ma apuc de pescuit si nadesc doar cu boilies, cam 1,5kg dimineata si 2kg seara
La boilies nu am prins mai mic de 6 kg, folosesc boilies home-made pe baza de faina de peste cu aroma de scoica sau crab.
Ca zona de pescuit aleg pragul doi si nadesc cu barca si pescuiesc dupa mal.
Fir intins
.
Intoarce-ti fata spre Soare si toate umbrele vor fi in spatele tau.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 11. iunie 2013, 08:40

Personal ,

Pescuiesc cu bob de porumb uscat pe fir de par gaurit in prealabil,

Cub de mamaliga pus direct pe carling , sau la bucket de boabe uscate puse pe fir de par aceasta montura mi-a dat
Rezultate f bune la cteno (sul cum i se spune in Zona Tn Magurele)
De obicei pesciesc la apa tare marginea curentului .

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 11. iunie 2013, 13:59

La fel ca si la Ediseu am avut rezultate numai cu porumb uscat gaurit si fixat pe fir de par. La montura mai atasez si un saculet solubil cu boabe de porumb. Asta vara am incercat sa pescuiesc la bile dar nu am avut nici macar o prezentare chiar daca am nadit in prealabil asa cum spune si marian.c. Sa fi folosit bile neadecvate???? Nu stiu ce sa zic, oricum am cheltuit o gramada de bani cu ele. Aaaaa, am citit mai atent si cred ca am inteles unde greseam, nu am stat niciodata trei zile cu spritul :noroc: . :gandesc: Anul asta o sa incerc si varianta asta. :rizi:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 11. iunie 2013, 14:48

Porumb vechi "preparat" cca 3 saptamani cu lapte,bere ,drojdie.Adica fermentat .Miroase de-ti trebuie manusi cand nadesti/pescuiesti cu el.Pe fir de par . :ochi:

Florin E

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 10. iunie 2013

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 11. iunie 2013, 14:49

Si eu cred ca porumbul ramanea cea mai buna momeala pentru pescuitul crapului la dunare.
Eu folosesc doua boabe de prorumb pe fir de par, la care, uneori, mai adaug o biluta flotanta, gen Tehno Pufi.
Oricum, la pescuitul crapului pe Dunare conteaza foarte mult locul (prag de minim 2-3 metri, cu un curent relativ mai mic, in apropierea unui copac scufundat al a unei alte structuri) si nadirea cu porumb (care poate fi uscat sau fiert, dar aruncat in bulgari cu pamant pentru a ramane pe vad).
In rest ...ce sa mai zic .. bere si rabdare :pauza:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 11. iunie 2013, 14:53

Cu ceva timp in urma am ajuns la Dunare
In August dupa ce in lunile anterioare Dunarea a iesit din matca!
Apa era stabila si am fixat tabara undeva in amonte de unde apa incepea sa formeze un curent puternic.
Am momit pe intinsura 2zile jumate de cate doua ori pe zi; dimineata si seara.
Dupa cele doua zile de momit a inceput recitalul,
Am folosit ca momela boabe uscate, cu care de fapt am ai momit si boabe la borcan( miere, usturoi, si scoica)
Domnilor a fost una dintre cele mai grozave partide de pescuit la apa de 2-3 metri!
Teni la 17,5 kg, romanesc de Dunare 5,6,8kg mrene 2/3kg
Deci sa revin la subiectul topicului boabele si- au facut treaba :bravo: :bravo: Dar sa nu uitam mamaliga facuta pe malul apei care deasemenea este in multe cazuri pe primul loc!
S-aveti fire intinse :pescuit:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 12. iunie 2013, 08:41

Dar tot cel ce ar putea raspunde cel mai exact
l a intrebarea acestui topic este Forgo Dorin pescuitul lui la crap este focalizat doar pe crap mare. :buaaaah:
:pescuit: :pescuit: Asteptaaam. :zambet:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 12. iunie 2013, 14:47

Dar tot cel ce ar putea raspunde cel mai exact
l a intrebarea acestui topic este Forgo Dorin pescuitul lui la crap este focalizat doar pe crap mare.

Salut,
Dorin are o mare experienta in DD unde apa si densitatea pestelui nu sunt asemanatoare cu Dunarea superioara.In DD daca apa creste,gasesti pestele pe canale iar daca scade-l gasesti pe bratele principale. pe Dunare daca apa creste-l gasesti in primele 2 praguri iar daca scade-l gasesti pe senal. ma refer la o crestere/scadere de 3-5cm/zi.
daca apa creste/scade mai puternic sansele de al gasi sunt ff mici. momitul la Dunare este putin mai complicat daca nu ai barca pt ca tre sa cauti locuri unde apa intoarce si nu intotdeuna ai acces de pe mal la aceste locuri + ca prezentarea monturii de pe mal este deficitara comparativ cu pescuitul din barca.

Momelile cele mai productive raportate la calitate/cantitate/pret, raman porumbul fermentat/uscat si mamaliga. atractantii sunt usturoiul,scoica si canepa. cu ani in urma am urmarit pe yotube un film/test facut de englezi intr-un acvariu cu crapi. in acvariu au "momit" cu porumb capsunat si niciun peste nu s-a apropiat de acel porumb,in schimb cand au pus porumb cu usturoi crapii dadeau navala.
parerea mea este ca pe natural trebuie sa-l hranesti cu hrana naturala.

nu spun ca nu ar merge si la bile dar la ce pret au aceste bile.....................chiar daca le faci acasa tot te costa peste 30 lei kg X 3kg/zi X 3-5zile = dureri la buzunar.

multi sceptici o sa puna intrebarea : unde creste porumbul sau mamaliga pe malul Dunarii,de le mananca crapul cu placere ? nici eu nu stiu si dealtfel nici eu nu inteleg dece crapul pe Dunare nu manaca porumb in lapte pana nu se face pe camp.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 12. iunie 2013, 20:50

eu nu inteleg dece crapul pe Dunare nu manaca porumb in lapte pana nu se face pe camp

doar o experienta indelungata si multe iesiri pe apa te fac sa-ti pui asemenea intrebari.Nu-l cunosc personal, dar din postarea lui, cred ca Mustata e doxa in pescuitul crapului pe ape salbatice.Da cu bila din mamaliga si cu patratica ,cele mai bune rezultate le-am avut la patratica , de ce, nu-mi explic nici eu.

13

marți, 9. iulie 2013, 12:01

Personal, prefer mamaliga, preparata special pentru cubulet, taiata cu simt de raspundere. Cu precizarea ca trebuie sa stai non stop pe bete si ca acestea sa fie catusi de cat ok la semnalizarea trasaturii (cu varf semnalizator), pentru ca e posibil ma momeala sa dispara din cauza carasilor/platicilor, sau pur si simplu sa traga la finete (atunci prefer mamaliga ceva mai moale, direct pe carlig)
Am prins si la porumb, nu il consider superior ca atractie fata de mamaliga, dar este mai practic la nadire si te poate scuti de pestele marunt. Cand dau la porumb, prefer sa il fierb, eventual ceva aroma sweetcorn peste el
Totusi, aromele astea mai S.F. par sa faca oarecum selectia. Cel d emai jos a pus botu la porumb pus la fermentat (dipuit) in csl, nutramino si squid&octopus, dupa cateva zile de nadire in care nu a luat nici macar un ciortan

Pescuit la crap :: Vizualizare subiect - caut partener ptr dunare

14

marți, 9. iulie 2013, 12:22

pescuind anul trecut in acest fel, in carligul mare cu mamaliga s-a agata o platicuta, care s-a zbatul pana a luat-o un salau de 2,5 kg. abia atunci am vazut ca am peste in carlig
anul acesta voi incerca doua feadere heavy cu mamaliga al carlig, iar in aval de acestea, alte doue bete mai puternice, cu boaba de porumb

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 10. august 2013, 11:35

sal

Deobicei pescuiesc pe dunare la crap,in delta,exclusiv din barca

Sunt mai multe feluri de a aborda o partida de crap in delta

in primul rand,cel mai important e, localizarea crapilor ,in functie de locul lor de hranire ,urmeaza tehnica de nadit si montura.Crapii pot sta pe canale cu apa de 2-4 metrii cu un curent relativ slab,pe buclele dunarii ,la 5-8 metrii,tot curent slab,pe canalele mari Sulina sau Chilia, pe margine la 3-4 metrii sau si de aici incepe distractia ,pe senal sau gropane la 13-15 metrii adancime.....oricum indiferent unde sunt cazati crapii trebuie obligatoriu gasita o structura cu sonaru,in general pomi scufundati sau praguri pronuntate si modalitatea de a nadii optima

acum ,cum va pozitionati fata de pom , e alta poveste...mai sus de el sau pe el....perpendicular pe pom si curent sau dealungul curentului

pasul doi ,naditul

eu prefer o combinatie intre porumb si bile

in zone cu apa mica si curent slab,nadesc din start 10 litrii de porumb inmuiat sau fiert si 4kg de bile de 20mm, puturoase in general,peste,scoica

in timp ce pescuiesc nadesc periodic din ora in ora sau si mai des, cate un litru doi de boabe si cate o mana de bile,poate vi se pare mult ,dar nu e deloc mult merge si mai mult dar nu pot cara atata nada la mine si apoi vine si bugetu,toti ciurli-burli din apa halesc boabele aproape instantaneu si cu bilele joaca fotbal pana le toaca sau le indeparteza din zona carligului

in zece zile consum doi saci de boabe si 25 de kg de bile,de voie...(de multe ori raman fara ,mai ales daca ma mut)...si o dau pe rapitori :drac2: in zilele ramase

in prima si a doua zi prind mai bine la boabe in a treia zi deja dau exclusiv cu bile in carlig.....cu mamaliga nu pescuiesc la crap din cauza "termitelor" dupa fundul apei

naditul in curent puternic si apa adanca il fac cu o teava (inventie proprie :zambet: ),dar am vazut ceva similar la tv la patronul de la top-mix...tot pe dunare dadea si el in zona Budapestei

in rest finete cat te tine obrazu...mai ales la fire

sper ca v-am fost de folos

la somn inca citesc forumul si invat

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 10. august 2013, 13:06

Misto chestia cu teava! :idee: Merci.

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 10. august 2013, 18:51

Buna seara,
F :pescuit: :pescuit: :pescuit: rumusetea acestei pasiuni consta si in faptul ca naste o serie de filozofii .
Naditul si momeala folosita pentru capturile visate fac parte importanta din viata noastra de pescari.
Dunarea inferioara precum si Delta Dunarii mi se par unul dintre cele mai complexe sisteme acvatice in care am pescuit,aici in Delta totul se schimba de la o zi la alta.
Rezultatele bune pe care le am uneori la pescuitul crapu-lui se bazeaza in primul rind pe faptul ca dupa aproape 30 de ani petrecuti in Delta Dunarii am inceput sa intuiesc miscarile de migratie a pestelui in functie de anotimp si de cota apei de la un moment dat.
In fine,din punctul meu de vedere ,daca ar fi sa fac un top al momelilor folosite clasamentul ar arata astfel:
  1. -mamaliga cubulet(cel mai frumos pescuit la crap,rezultate inspecial pe bratele principale la adincimi cuprinse intre 2-16m.)
    -boaba de porumb uscata(un pescuit in care pestele aproaape ca se inteapa singur,selecteaza crapii mai mari in cazul in care folosim un numar mai mare de boabe.)
    -boilies (pescuit de selectie,in general folosesc 2 bile ,18-20mm,una tare si una solubila)
    -peleti stopati cu 2-3 boabe uscate.
    - rima neagra(pescuit de noapte si primavara la crap.)

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 10. august 2013, 22:24

Eu fac de obicei la Dunare partide scurte de pescuit max 10ore(+2ore drumul dus intors) iar legea o face inca mamalica simpla ,cat mai naturala, cubulet pe carlig. cred ca cel mai mult, cam 60% conteaza locul unde dai la crap, apoi tendinta ape si perioada din an cand pescuiesti, conditiile meteo si undeva mai in final ce pui in carlig . pe ultimul loc echipamentul de pescuit.observ ca incpe sa se lase ceata aici?!. pentru cei care pescuiesc mai mult la somn (la clonc) sa nu se sperie, deoarece crapul de Dunare tage cel mai bine... , pe ceata...toamna.

spricope

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 28. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: inginer IT

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 17. august 2013, 16:35

In perioade cu apa scazuta si temperaturi mari, am avut rezultate bune pescuind la scoica. Poate merita incercat

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 17. august 2013, 19:55

O mamaliga cu TTX si cu aroma de scoica poate fi momeala castigatoare in perioada asta dupa ce a fost nadit locul corespunzator. :pescuit:

Subiecte asemănătoare