Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 17. august 2013, 20:38

In perioada verii cand Prutul este scazut au fost perioade cand crapul nu manca nimic,singura momeala de care se mai atingea era scoica,n-am crezut pana acum vreo trei ani in urma ca e posil,am vazut la localnici.
Deci scoica in anumite perioade ale anului poate deveni o momeala buna de pescuit
Dar sa nu uitam si de mamaliga cu TTX cu aroma de scoica de care aminteste Eugen. :ochi:

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 25. august 2013, 22:04

:)

Domnul Zoran vrea sa prinda crap:)
Eu pescuiesc doar de pe mal.folosesc mai multe momeli sa vad la ce merge mai bine in perioada respectiva.Cum au zis si ceilalti mamaliga e de baza, dar pun si bile solubile porumb in lapte, viermusi, coropisnita(asta e cam pentru somn dar o mai ia si crapul ii place si lui)si nu in ultimul rand rama.(rosie sau alba)
In general merg pe 2 arome capsuna si usturoi.
Foarte important mamaliga. Se face o mamaliga mai tare(malai, faina, seminte negre macinate).dupa care se ia o parte din mamaliga o bagati intr-un ciorap de dama/tifon si o mai puneti inca o data la fiert 25-30 de min la foc mic. In aceasta oala pun si porumb la fiert si iau cu mine la pescuit doar porumbul care se ridica la suprafata.
2-3 monturi cu plumb culisant(aici astept pestele cel mare) si inca 2-3 cu momitor.+ un plumb mai mic. (acestea sunt pentru ciortanica caras dar si ca nada...mamaliga de pe arc se imprastie in apa si in cateva ore ai nadit zona)
Ce sa mai zic.crapul e peste suspicios.firele trebuie sa fie relativ subtiri fata de cele cu care pescuiti la somn. un 0.28 - 0.30 se poate si un 0.35 - 0.40 dar eu nu folosesc. Am un singur nod pe fir si acela este la carlig.
Daca in apa sunt butuci este si crap acolo.foarte important in primele secunde ale drilului trebuie tras cu putere sa iasa dintre butuci.daca nu reusiti sa`l trageti o sa se agate acolo si trebuie sa rupeti linia sau sa faceti o baie :))))(glumesc)
Apa trebuie sa aibe mai mult de 2 m.Temperatura apei nu trebuie sa fie prea ridicata, dar daca este mai bine il cautati noaptea.
Se poate momii din barca (porumb bile etc) eu nu fac treaba asta(nu am barca)
Cam in 2 sapt o sa merg la pescuit poate chiar in zona murighiol-dunavat.sper sa revin cu ceva poze
Fir intins

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 25. august 2013, 22:10

Domnul Zoran vrea sa prinda crap
asta no stiam :rizi: :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 25. august 2013, 22:23

pescuitul la crap legat cu barca in craci este la fel de incitat precum cloncul.
la dunare se merge pe mamaliga si porumb. mai rar la buchet de rame sau scoica. dar am auzit ca cineva a prins crap si la oblete viu. este posibil ca sa preia si din obiceiurile rapitorilor atunci cand e mare? in sensul ca nu ar refuza un pestisor ranit?
sunt oarece similitudini cu carasul mare, care mai trage cateodata si la bucatica taiata....

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 25. august 2013, 22:26

dar am auzit ca cineva a prins crap si la oblete viu. este posibil ca sa preia si din obiceiurile rapitorilor atunci cand e mare? in sensul ca nu ar refuza un pestisor ranit?
Eu am prins multi crapi la pluta, la peste FOARTE mic, mort, tras pe carlig ca rama... ziceau pe balta in vremea aia ca "are crapul mare comportament de rapitor"... da` nu mi se pare nimic "rapitor" sa manci pesti mici morti... mai diversifica si ei dieta... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 25. august 2013, 22:41

eu stiu ca mananca destul de mult ca si cantitate de hrana, ma gandesc ca e normal sa se orienteze spre o proteina usor de procurat. ca doar n-o fi fraier s-o refuze...

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 12. martie 2014, 10:32

canepa

Cine din galati poate sa-mi spuna de unde pot sa cumpar seminte de canepa . :salut:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 12. martie 2014, 10:40

Daca ai magazin Hornbach in Galati gasesti acolo (in zona destinata animalelor de companie, pestilor exotici si pasarelelor). Daca nu ai, in pietele mari unde sambata sau duminica vin aia cu pasarele exotice (papagali, perusi etc).

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 12. martie 2014, 10:43

gasesti seminte si stroturi de toate felurile in "piata la rusi in 17" la tarabe! este un baiat care ale de toate inclusiv canepa! vezi ca trebuie fiarta canepa!

30

miercuri, 12. martie 2014, 11:34

prajita si macinata apoi tavalita mamaliga prin ea....

31

miercuri, 12. martie 2014, 11:40

netratate ....-BIO Seminte nedecojite canepa - 500 g
si poate iti mai trebuie si altceva ptr sanatate

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 12. martie 2014, 11:59

Canepa poate fi folosita, in functie de reteta:
- tinuta in apa la umflat si imputit cu boabe de porumb, bere, TTX si alte ingrediente
- fiarta si amestecata cu alte seminte pentru nadire. Apa ramasa se poate folosi pentru prepararea mamaligii sau a altor moleli ori nade
- prajita pana isi schimba culoarea si apoi macunata (iese in evidenta continutul de grasime si mirosul specific deosebit de atragator pentru crap, cteno si nu in cele din urma a platicii) pentru a fi amestecata cu mamaliga sau folosita in diverse amestecuri pentru nada.
La cumparare, semintele de canepa trebuiesc sa fie tari si neatacate de molii sau alte ganganii.

Toate astea sunt amintiri de pe vremea cand obisnuiam sa pescuiesc ceva mai mult la crap atat pe Dunare cat si pe balti. Acum baltile au disparut in totalitate din "agenda" mea.

O reteta de nada buna pentru ciprinide:
canepa prajita si apoi macinata
srot de floarea soarelui macinat (recomandat cei de la prese sub forma de turta sau "carcaciori") datorita continutului mai ridicat de grasimi si proteine.
srot de soia macinat (facultativ deoarece este mai greu de procurat)
porumb prajit si apoi macinat
uruiala formata din tarate (porumb, grau, orz, lucerna) prajita in uleiul ramas de la porumbul prajit
alune proaspete macinate
niste TTX adevarat nu face rau
1-200g de faina din peste ar da un plus calitatii. Poate fi inlocuita cu faina din carne sau chiar oase.
toping capsuna sau fructe de padure (din supermarket)
praf de usturoi cumparat la plic (din supermarket)
biscuiti "popular" macinati pentru o compactare mai buna si mai de durata a ingredientelor

Nada asta "face bine" la feeder pe Dunare sau dupa o nadire prealabila cu porumb imputit (vezi mai sus cateva randuri) aruncand regulat cativa bulgari in zona vizata pentru intretinerea vadului.

33

miercuri, 12. martie 2014, 13:15

Corect...canepa fiarta se foloseste mai mult in nada, iar cea prajita in momeala ..... iar cu porumbul imputit ...se poate pune si 1 litru de tuica puturoasa in apa la jumatate de sac de graunte. E f atragatoare ptr cei care gusta...si il tine acolo.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 12. martie 2014, 13:21

raspuns

O vreau pentru nada si pentru pus in mamaliga(cu canepa prajita si macinata prindea taica-miu peste).Teoretic canepa este unul din cei mai puternici atractanti naturali (mai ales prajita si macinata)dar nu am folosit de mult ca nu am gasit.Iar in piata la rusi (in 17)daca spui de pocaiti eu de acolo iau malaiul de pescuit si parca nu am vazut canepa ,dar cred ca nu am fost atenta.Vreau sa pregatesc o combinatie de nada iar canepa era un must have. :salut:

35

miercuri, 12. martie 2014, 13:31

Ti-am dat linkul sa comanzide acasa...ptr ca nu iti trebuie f multa ptr aroma....canepa este un drog care da dependenta ( atractivitatea de aici vine), de fapt.... eu cand pescuiam pe balti ...dupa ce gustau din nada si momeala mea , nu mai trageau la vecini ....am cateva iazuri private in care nici nu mai primeau...nu vroiau sa-mi mai taie taxa...si faceam cale intoarsa sau cautam altul pe la care nu am mai fost sau nu m-au dibuit ca luam peste frumos...( cel mai mare de 20 kg). Cand nu am mai avut unde sa merg , m-am lasat si de crap.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 29. iulie 2014, 12:37

Stie cineva e unde mai pot gasi alcool etilic alimentar? Dar nu la 90 lei/1 l, ca la magazin! Am auzit ca se vinde si prin Bucuresti alcool unguresc, sarbesc, bulgaresc, cu 25-40 lei/1 l, dar pe unde? Pe sos. Giurgiului, dupa p-ta Progresul, s-ar tine un fel de targ, unde se mai gaseste si alcool alimentar!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 29. iulie 2014, 12:44

Asta apropo de nade bune pentru crap, boabe de porumb cu alcool tare, mai ales pentru Dunare, desi n-am apucat sa verific decat pe balta...si pentru carlig, dar si pentru nada...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 29. iulie 2014, 12:45

Cumva nea Ion a starnit treaba asta cu cel metilic, etilic? :rizi: La noi mi se pare ca-i ieftin de la fratii nostri de peste Prut..am sa incerc si eu faza asta cu toate ca prefer porumbul lasat asa de la mama lui lasat in bidoane la soare ..doar in apa si niste zahar sa inceapa procesul de fermentare. :bucuros2:
'' Carpe diem ! ''

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 29. iulie 2014, 13:57

In loc de apa si zahar poti pune niste bere ieftina de proasta calitate cum ar fi Cozia de la Billa si o poti ajuta pentru aroma cu ceva TTX.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 29. iulie 2014, 14:58

Cumva nea Ion a starnit treaba asta cu cel metilic, etilic? :rizi: La noi mi se pare ca-i ieftin de la fratii nostri de peste Prut..am sa incerc si eu faza asta cu toate ca prefer porumbul lasat asa de la mama lui lasat in bidoane la soare ..doar in apa si niste zahar sa inceapa procesul de fermentare. :bucuros2:

Evident ca a pus "paie pe foc"... :zambet: ...am mai folosit rar asa ceva, pe balta, pe Dunare n-am apucat! Prin Galati cat este pretul unui litru? Pretul neoficial, ca la magazine stiu cat este! Pe la voi auzisem ca merge si cu maruntaie de macrou, sau de peste oceanic, in general!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare