Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 09:54

Pentru mai multa exactitate poti incerca sa montezi asa ceva pe lanseta:



sunt mai multe firme ce le produc.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 10:38

Mai problema-i ce faci cu el cand ai pestele la capatu` firului... :rizi: .
Am si eu unul exact ca asta din poza si nu-mi pare c-ar rezista rola aia din interior la tensionarea firului din timpu` drill-ului... ca sa nu mentionez ca prinderea pe bat ii gen "masina de tocat carne". :)
Eu nu cred ca poti folosi un contor montat permanent altul decat cel al mulinetei, cu imperfectiunile pe care le-o fi avand.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

23

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 13:03

humminbird 718 .
Mai am si alte "probleme" in depistarea monturii ... ( Totusi nu cred ca este problema sonarului ). Destul de rar , dar deranjante .


Sub baraje si nu numai golurile(bulele) de aer pot perturba imaginea de pe sonar dar daca pescuiesti mai mult in acelasi loc, dupa un timp poti pescui eficient si fara sonar, eu am avut un 718 vre-o 2 sezoane apoi am avut ceva probleme la senzitivitate /reglaje am trimis la reparat si dus a fost :( ... Eu am mai multe cunostinte care nu concep o partida de pescuit din barca fara sonar... desi dau pe acele meleaguri de ani de zile... eu deocamdata ma multumesc cu un jaf de humminbird fish'n budy de 110 si o lanseta cu o bila de 100-140 gr ptr sondarea adancimii si a substratului ...

24

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 13:44

Asa ceva folosesc in prezent atunci cand pescuiesc pe zone cu "probleme". Nu am varianta cu lumina si am improvizat un locas in care infig un starlet de pluta . :zambet:
Totusi este destul de incomod si are si ceva "pierderi" ( chiar mari uneori ). Trebuie resetat dupa mai multe jonglari cu montura. Ca rezistenta nu are probleme .
Pentru mai multa exactitate poti incerca sa montezi asa ceva pe lanseta:



sunt mai multe firme ce le produc.

25

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 14:02

Si eu am intalnit multe zone cu perturbari ale sonarului. La inceput credeam ca are probleme sonarul , dar am sesizat ca acele perturbari apar strict pe anumite locuri corelate cu anumite conditii atmosferice sau de curenti ai apei. Cred ca sunt zone in care particule din stratul superior al apei se amesteca in masa apei sau , exact invers , de pe substrat se ridica .
Mai sunt perioade din an , pe lacuri , in general toamna si primavara , in care apare o banda lata de 2-3m pe sonar la diferite adancimi. In aceasta zona montura nu se vede. Am inteles ca zona respectiva se numeste "termoclina" si este un strat de apa cu o temperatura diferita de restul apei , implicit cu o densitate diferita , pe care sonarul o interpreteaza ca fiind ... "ceva " ...
Primavara timpuriu , pe intinsuri cu apa de 2-3m , plumbul si momeala sunt expuse de sonar ca benzi late de ... 50cm ( exagerez putin :zambet: ) . Cand pun doua lansete decalate , deja este tot ecranul negru ! ( acum nu mai exagerez ... )

P.S. Eu am pescuit cu un sonar cu baterii A-A 12 ani . L-am schimbat cu unul cu baterii A-A-A :zambet: pentru ca acesta era in metrii si nu ma mai chinuiam cu impartitul ( visez impartirea la 3 :zambet: )... si prindeam poate chiar mai bine ca acum ... Eram mai ambitios atunci ! :zambet:
humminbird 718 .
Mai am si alte "probleme" in depistarea monturii ... ( Totusi nu cred ca este problema sonarului ). Destul de rar , dar deranjante .


Sub baraje si nu numai golurile(bulele) de aer pot perturba imaginea de pe sonar dar daca pescuiesti mai mult in acelasi loc, dupa un timp poti pescui eficient si fara sonar, eu am avut un 718 vre-o 2 sezoane apoi am avut ceva probleme la senzitivitate /reglaje am trimis la reparat si dus a fost :( ... Eu am mai multe cunostinte care nu concep o partida de pescuit din barca fara sonar... desi dau pe acele meleaguri de ani de zile... eu deocamdata ma multumesc cu un jaf de humminbird fish'n budy de 110 si o lanseta cu o bila de 100-140 gr ptr sondarea adancimii si a substratului ...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Dan Mitranescu« (1. decembrie 2012, 14:17)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 15:56

Sub baraje si nu numai golurile(bulele) de aer pot perturba imaginea de pe sonar dar daca pescuiesti mai mult in acelasi loc, dupa un timp poti pescui eficient si fara sonar,
Eu cred ca depinde ce intelegi prin eficient:
- daca te referi la cunoasterea substratului, structurilor etc. ai dreptate ca poti sa le stii pozitia/forma dupa o vreme si sa n-ai nevoie de nici o scula.
- daca insa vrei sa vezi ce efect are "cloncaneala", daca sunt somni in zona, daca vin la momeala si pleaca etc., nu prea vad cum poti face asta fara sonar. Evident, poti sa astepti sa vezi ce se intampla da` asta deja nu mai ii "eficient". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 16:24

Sub baraje si nu numai golurile(bulele) de aer pot perturba imaginea de pe sonar dar daca pescuiesti mai mult in acelasi loc, dupa un timp poti pescui eficient si fara sonar,
Eu cred ca depinde ce intelegi prin eficient:
- daca te referi la cunoasterea substratului, structurilor etc. ai dreptate ca poti sa le stii pozitia/forma dupa o vreme si sa n-ai nevoie de nici o scula.
- daca insa vrei sa vezi ce efect are "cloncaneala", daca sunt somni in zona, daca vin la momeala si pleaca etc., nu prea vad cum poti face asta fara sonar. Evident, poti sa astepti sa vezi ce se intampla da` asta deja nu mai ii "eficient". :)


Cea mai tare partida la clonc de anul asta a fost cand mi-am uitat sonarul acasa... :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 16:29

Cea mai tare partida la clonc de anul asta a fost cand mi-am uitat sonarul acasa... :zambet:
Am intalnit pana acu` 2 persoane care erau de parere ca daca vezi ca sunt sau nu sunt pesti unde pescuiesti si-i vezi daca vin la momeala, nu mai are nici un farmec... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

29

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 17:19

Poate este sau nu gluma , dar am si eu o banuiala cu sonarul si cu "pacanitul" pe care il produce sub apa ... Chiar in ultima vreme am inceput sa fac teste in acest sens . Trebuie sa mai treaca ceva timp pana la o concluzie ...

Cea mai tare partida la clonc de anul asta a fost cand mi-am uitat sonarul acasa... :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 17:27

La inceput credeam ca are probleme sonarul , dar am sesizat ca acele perturbari apar strict pe anumite locuri corelate cu anumite conditii atmosferice sau de curenti ai apei. Cred ca sunt zone in care particule din stratul superior al apei se amesteca in masa apei sau , exact invers , de pe substrat se ridica .
Mai sunt perioade din an , pe lacuri , in general toamna si primavara , in care apare o banda lata de 2-3m pe sonar la diferite adancimi. In aceasta zona montura nu se vede. Am inteles ca zona respectiva se numeste "termoclina" si este un strat de apa cu o temperatura diferita de restul apei , implicit cu o densitate diferita , pe care sonarul o interpreteaza ca fiind ... "ceva " ...
Primavara timpuriu , pe intinsuri cu apa de 2-3m , plumbul si momeala sunt expuse de sonar ca benzi late de ... 50cm ( exagerez putin ) . Cand pun doua lansete decalate , deja este tot ecranul negru ! ( acum nu mai exagerez ... )


Dan, cu toate ca aici se discuta subiectul Corboss, trebuie sa continui si eu cu 718-le...
Aceleasi rahaturi ce le-ai descris, le-am patit si eu. Acolo unde apa avea pina in 6 m, cu 2 monturi se facea negru ecranul. L-am trimis insa la reparat, inca in prima luna de functionare. A venit inapoi neschimbat. Nu eram obisnuit cu asa ceva, avand inaine de aia un Lowrance X125 si apoi un X135. In plus, in apa adanca imi disparea montura deodata, asa din senin... L-am vandut dupa 3 luni cu mai putin de jumate de pret...
De cind am HDS-ul, nu mi s-a intamplat asa ceva niciodata.

Termoclina de care aminteai... klick aici.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

31

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 17:27

Personal cred ca placerea in pescuit este "descoperirea" pe care o facem jongland cu cat mai multe informatii. Sa cunosc comportamentul pestilor intrece senzatia de a ma pomeni cu ei in carlig ...

Am intalnit pana acu` 2 persoane care erau de parere ca daca vezi ca sunt sau nu sunt pesti unde pescuiesti si-i vezi daca vin la momeala, nu mai are nici un farmec... :nunteleg: .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 17:31

Poate este sau nu gluma , dar am si eu o banuiala cu sonarul si cu "pacanitul" pe care il produce sub apa ... Chiar in ultima vreme am inceput sa fac teste in acest sens . Trebuie sa mai treaca ceva timp pana la o concluzie ...


Pacaniturile sonarului nu numai ca se aud, dar se si simt: pune mana sub sonda daca vrei sa incerci! Doare la degete... :zambet: Sunt convins ca si unii pesti le simt.

La HDS nu se simte nimica! Si spre mirarea si bucuria mea, de cind am HDS-ul sau inmultit enorm si pestii ce-i vad pe sonar! :ochi: Se pare ca nu-i mai deranjeaza nimica...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

33

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 18:38

Nu am avut alt sonar performant . Nu pot sa fac comparatii.
X125 arata proportional montura atunci cand pescuim pe apa de 2-4 m ? Adica o reprezinta cu o linie ceva mai subtire ?

Problema cu "negasirea" monturii la peste 20m a avut-o si eu . Nu tot timpul . Pentru asta vreau si contor :zambet:
Sau sa schimb sonarul ?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 19:10

Sau sa schimb sonarul ?

:gandesc: ... poate!?

Incearca sa inprumuti unul, sa iesi cu un alt model/ marca la pescuit. Doar asa iti poti da seama de diferente.
Eu am mai patit la 718 ca am avut trasare la montura de clonc, dar nu vedeam nici montura si nici somnul :doarecapu:

Informer are un 728 si nu cred ca a avut asemenea "probleme", sau cel putin asemanatoare. Si Raitmaierg foloseste un 718 si e f multumit, fara problemele de care am amintit.
Iar aici mai gasesti reglajele pt pescuitul la clonc: Reglajul sonarului Humminbird 718/728/++
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 19:12

X125 arata proportional montura atunci cand pescuim pe apa de 2-4 m ? Adica o reprezinta cu o linie ceva mai subtire ?


Nu. Cu cit apa este mai adanca, cu atat linia aratata pe ecran e mai subtire. Uneori n-o mai vezi de loc, atunci ajuta sensivitatea + zoomul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 2. decembrie 2012, 08:14

Nu am avut alt sonar performant . Nu pot sa fac comparatii.
X125 arata proportional montura atunci cand pescuim pe apa de 2-4 m ? Adica o reprezinta cu o linie ceva mai subtire ?

Problema cu "negasirea" monturii la peste 20m a avut-o si eu . Nu tot timpul . Pentru asta vreau si contor :zambet:
Sau sa schimb sonarul ?


Dan, daca nu imi vand sonarul, ti-l imprumut cu placere. Am un Piranhamax 160 portabil. Cred ca este cel mai ieftin sonar cu care-ti poti face treaba la clonc in limitele bunului simt. Am vazut pestii, am vazut cand au luat momeala. Inca nu i-am invatat toate setarile pentru a obtine performata maxima, dar si-a facut treaba. Sunt sonare mai "dichisite" care beneficiaza de puteri mai mari, au rezolutie mai buna, mai multe nuante de gri sau culori. Am vazut la cineva un sonar cu ecranul cat un monitor de PC. Era "infiorator" ce si cat vizualizai dar pretul de achizitie era horor.

37

duminică, 2. decembrie 2012, 15:28

:zambet:
Nu ai luat discutia de la inceput ...
Am un 718 ... "si nu am avut un alt sonar performant" cu care sa il compar ...
Multumesc de intentie.
Nu am avut alt sonar performant . Nu pot sa fac comparatii.
X125 arata proportional montura atunci cand pescuim pe apa de 2-4 m ? Adica o reprezinta cu o linie ceva mai subtire ?

Problema cu "negasirea" monturii la peste 20m a avut-o si eu . Nu tot timpul . Pentru asta vreau si contor :zambet:
Sau sa schimb sonarul ?


Dan, daca nu imi vand sonarul, ti-l imprumut cu placere. Am un Piranhamax 160 portabil. Cred ca este cel mai ieftin sonar cu care-ti poti face treaba la clonc in limitele bunului simt. Am vazut pestii, am vazut cand au luat momeala. Inca nu i-am invatat toate setarile pentru a obtine performata maxima, dar si-a facut treaba. Sunt sonare mai "dichisite" care beneficiaza de puteri mai mari, au rezolutie mai buna, mai multe nuante de gri sau culori. Am vazut la cineva un sonar cu ecranul cat un monitor de PC. Era "infiorator" ce si cat vizualizai dar pretul de achizitie era horor.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 17:28

Apropo: De multiplicatorul de la DAM Pirate ce spuneti, are si contor pt. fir.
Va intreb pt. ca pana acuma nu am folosit inca multiplicator.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 17:40

Apropo: De multiplicatorul de la DAM Pirate ce spuneti, are si contor pt. fir.
Va intreb pt. ca pana acuma nu am folosit inca multiplicator.


Nu cunosc, si nici pescarii de somn din Germania nu o folosesc, n-am gasit nici un feedback :gandesc:

Dar asta e ca si la aceasta mulineta: UNI CAT REWAINDER Nu am auzit pana acuma sa fie de cineva reclamata, ca nu ar functiona ca lumea, si nici nu se prea cumpara in Germania. Sa fie pretul de vina? :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

40

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 20:00

Dar asta e ca si la aceasta mulineta: UNI CAT REWAINDER Nu am auzit pana acuma sa fie de cineva reclamata, ca nu ar functiona ca lumea, si nici nu se prea cumpara in Germania. Sa fie pretul de vina?

Am folosit eu acest model, frâna puțin cam slabă dar făcînd un raport calitate preț este ok . :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.