Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 27. februarie 2012, 21:31

Trebuie sa fie scump, sau ajunge sa fie bun?

Noi, natiunea asta de ...pescari, ne-am da si ultimul banut pe o scula calumea. Nu ca n-am avea :ochi: , ca doar suntem romani, dar, chiar de aia ne si place sa avem scule din "cele mai bune"!

Cum sunteti voi, asa, trebuie sa fie finesco of the best, sau e bine si mai ieftin, dar sa-si faca treaba la care ne asteptam? :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 2. martie 2012, 01:38

Nu pot, din nou, sa nu recunosc, ca cel mai mult conteaza priceperea celui care manuieste echipamentul, nu ma consider printre cei care pot face aproape imposibilul cu un echipament de finete, dar nu ma pot abtine sa remarc faptul ca dupa ce am folosit un bat de spinning de la EveerGreen, chiar daca pana atunci nu am testat prea multe alte bete, intr-adevar, pana si un incepator cum eram atunci(sper ca am mai facut ceva pasi pana acum :zambet: ) putea observa diferenta, prin usurinta lansarii si absenta oboselii si dupa 10 ore de lansari. Este adevarat, nu am avut contact cu un echipament de top pentru somn, dar la capitolul spinning, sau baitcasting medium, medium-heavy si heavy chiar m-a cuprins nebunia colectionarii, si in materie de lansete, dar si de mulinete. In ultima vreme m-am mai potolit, dar, sper sa mai rezolv din problemele pe care le complica „prostia” zilelor noastre si sa-mi mai tratez „boala” dupa sistemul „cui pe cui se scoate”!!!! :pauza: :zambet: :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 2. martie 2012, 06:42

Eu am incercat sa tin calea de mijloc...In sensul ca-mi achizitionez bete si mulinete ,in general ,din clasa medie de pret. De obicei calitatea este si ea buna si ma simt bine cand pescuiesc cu aceste scule . In general nu am idei preconcepute, in sensul ca daca nu e daiwa sau shimano o mulineta nu e buna! La fel la lansete . Am vazut scule mai mult decat ok si la preturi decente fara sa fie neaparat o firma de top.Sau ,ma rog, topurile asa cum le percepem noi in Ro . :ochi:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 3. martie 2012, 15:47

Cine găsește bun și ieftin aș ruga să mă anunțe și pe mine .....fac cinste :noroc: .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 3. martie 2012, 21:03

mai exista si ieftin si bun. doar ca trebuie sa ai rabdare sa nu fi primul care cumpara ultima scula la moda.
eu mi-am luat 3 bete TICA POWER BOAT 2.1M pt somn la clonc, betele erau intital peste 170 ron , mi-am luat una cand s-au redus la 50 % si pe urma am luat ultimele doua cu 48 ron. totul este sa nu te grabesti ....
mai zic ca mi-am luat barca de 5m si motor yamaha 10 cai 4 timpi care avea 38 ore de functionare cu 1200 eur.....am cautat si asteptat barca un an de zile.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 3. martie 2012, 22:40

Cu cate bete pescuiti simultan la clonk, cu 2 pers.in barca?
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 4. martie 2012, 07:29

Cu doua bete.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 4. martie 2012, 07:37

2 bete este maxim recomandat + uneori mai functioneaza si o a treia "coada" in spatele barcii, la 5 metrii distanta

Cu cit mai multe fire in apa, cu atit mai deranjant pt somni. Firele sa stea la o distanta de cel putin 2 metrii unul de altul (distanta dintre cele 2 paralele).
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 4. martie 2012, 07:47

Vino la Galați să vezi reduceri,fire de patru ani în vitrină la același preț,chinezării la preț de firma,prețuri duble față de Timișoara și triple în comparație cu SUA.
Tot să cumperi. :zid: :zid: :zid: :zid: :zid:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 13. martie 2012, 02:49

mai exista si ieftin si bun. doar ca trebuie sa ai rabdare sa nu fi primul care cumpara ultima scula la moda.
eu mi-am luat 3 bete TICA POWER BOAT 2.1M pt somn la clonc, betele erau intital peste 170 ron , mi-am luat una cand s-au redus la 50 % si pe urma am luat ultimele doua cu 48 ron. totul este sa nu te grabesti ....
mai zic ca mi-am luat barca de 5m si motor yamaha 10 cai 4 timpi care avea 38 ore de functionare cu 1200 eur.....am cautat si asteptat barca un an de zile.


Nu toata lumea e asa norocoasa ca tine!! Eu am patit-o de multe ori, daca n-am luat ceva - nu neaparat scump - cand l-am vazut, cand am revenit, n-am mai gasit :zambet: !! Cu barca, ce sa zic: superafacere!!! :bravo:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 13. martie 2012, 05:54

Eu consider ca la inceput sunt bune si sculele de mijloc ,pana te acomodezi cu stilul ,pana iti formezi un stil de a le manevra,dar sculele de top sunt bine venite orisicand pentru orisicine,parerea mea am trecut de la JRC la CHUB in 4 ani si este o diferenta enorma
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 13. martie 2012, 09:04

Eu folosesc de regula sculele din clasa medie … adica nu ma intereseaza lansetele ce costa 600 de euro dar nu ma incanta nici cele care costa 50-60 .... la fel si in randul mulinetelor si chiar si a voblerelor cu toate ca aici de obicei sunt dispus sa platesc mai mult decat mediu pentru ceva ce ma intereseaza.

Sunt de parere ca cele care costa 50-60 au un motiv sa coste atat pentru ca daca te gandesti ca un set de inele de calitate ajunge la pretul asta atunci te pune pe ganduri la cat de calitativa poate fi respectiva lanseta. La fel nu vad rostul unei lansete de 600 de euro unde de fapt numele costa minim jumatate din pret. Nu spun ca nu ar fi de calitate pentru ca din ce am incercat a fost mai mult decat OK dar totusi nu as plati dublu fata de cat as fi dispus sa platesc pe o lanseta pentru o diferenta pe care o consider destul de mica.

Trebuie sa recunosc ca mie imi plac oamenii aia care isi cumpara ultimele aparitii in domeniu si renunta la cele pe care le aveau ... in felul asta imi cumpar chestii bune la 30% din pretul initial cu produsul aratand ca nou :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 13. martie 2012, 09:30

Cine isi permite este pacat sa nu-si cumpere jucarii, pentru unii strugurii sunt acrii.E-bay-ul are scule de care vrei si care nu vrei.Sunt scule care cred ca poarta karma vechiului proprietar :ochi: .Urmaresc cu placere tipi care vor scule indestructibile, personal as vrea sa-mi faca praf sculele,JUR!As avea ce povesti :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 13. martie 2012, 09:49

Nu stiu exact la cine faceai referire cand pomeneai de struguri acri dar in cazul in care vorbeai de mine iti spun sigur ca nu sunt deloc acrii. Pur si simplu ma cunosc prea bine in privinta atentiei la scule si stiu prea bine cat are rost sa bag in scule si cat nu. Sunt genul de persoana care nu se uita unde isi lasa sculele atunci cand e la pescuit, adica mulinetele mele au facut cunostinta cu tot ce se gaseste pe maulul unei ape, de la praf, crengi si pana la nisip neobisnuind sa matur locul inainte de a le aseza jos. Daca imi permit asta cu un Advantage sau un TwinPower cu siguranta nu as face-o cu Steez sau Stella, asa ca prefer sa imi cumpar niste chestii care pana la urma fac tot aceeasi chestie ca alte produse situate in alte clase dar de care sa nu imi pese atat de mult incat sa pierd din placerea pescuitului si din putinul timp pe care il am pentru asta.

Si cand vin de la pescuit nu imi sta deloc mintea la a fugi cu sculele in baie pentru a le face dus, din contra, de obicei raman pe un raft pana la urmatoarea partida si rareori mai pun un servetel ud pe ele pentru ca sunt pline de nisip in zona pick-up-ului si ma cam enerveaza cum haraie atunci cand il deschid.

Intalnesc pe apa oameni care au stelle si steezuri plus jackall-uri si megabass-uri si cand merg la pescuit isi cauta un loc unde sa puna sculele nu sa pescuiasca ... si pentru care placerea de a intretine sculele depaseste placerea pescuitului. :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 13. martie 2012, 14:37

in cazul in care vorbeai de mine
Departe de mine acest gand, nu-mi pot permite sa vb despre niciun coleg, vb in general, chiar ar fi pacat de cineva care-si permite sa nu-si cumpere.Si aia de la fabrica de scule scumpe au copii pe care tre sa-i creasca.Cunosc tipi care plang daca pierd 10 carlige cu 10 plumbi si mereu le spun "Daca lucrai la fabrica de carlige ti-ar fi convenit sa piarda lumea carlige sa MANANCA si gura ta ceva" :ochi: Scuze daca te-am deranjat ,chiar nu am nicio intentie!Cine sunt eu? :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 14. martie 2012, 12:40

Pana sa pot sa ajung sa-mi satisfac niste mofturi, cum ar fi colectionarea, am preferat sa mai astept pana strangeam suma necesara pentru a avea macar un combo pe care sa ma bazez cat mai aproape de 100%! Nu mi-am prea schimbat parerea! :zambet: Decat intr-o mica masura!! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 14. martie 2012, 12:54

Eu folosesc de regula sculele din clasa medie … adica nu ma intereseaza lansetele ce costa 600 de euro dar nu ma incanta nici cele care costa 50-60 .... la fel si in randul mulinetelor si chiar si a voblerelor cu toate ca aici de obicei sunt dispus sa platesc mai mult decat mediu pentru ceva ce ma intereseaza.

Sunt de parere ca cele care costa 50-60 au un motiv sa coste atat pentru ca daca te gandesti ca un set de inele de calitate ajunge la pretul asta atunci te pune pe ganduri la cat de calitativa poate fi respectiva lanseta. La fel nu vad rostul unei lansete de 600 de euro unde de fapt numele costa minim jumatate din pret. Nu spun ca nu ar fi de calitate pentru ca din ce am incercat a fost mai mult decat OK dar totusi nu as plati dublu fata de cat as fi dispus sa platesc pe o lanseta pentru o diferenta pe care o consider destul de mica.

Trebuie sa recunosc ca mie imi plac oamenii aia care isi cumpara ultimele aparitii in domeniu si renunta la cele pe care le aveau ... in felul asta imi cumpar chestii bune la 30% din pretul initial cu produsul aratand ca nou :rizi:


Depinde cu ce scop ajungi la cumparaturi! Daca este vorba de utilizarea echipamentului, mai ales in vremurile astea, parca ma gandesc si eu de doua ori inainte sa ies cu ceva deosebit, ca nu se stie niciodata, si, intr-adevar, nu prea mai este cazul sa vii cu scule de top in foarte multe locuri. Dar daca cauti ceva pentru colectie, atunci se schimba treaba, daca ajungi aproape de un EXIST 50'th LIMITED EDITION, de un EXIST HYPERBRANZINO CUSTOM, sau, ca sa nu mai spun, de un ABU GARCIA AMBASSADEUR AE 74 ZPI BLACK GOLD sau, mai grav, RED GOLD, daca reusesti sa ai suficient noroc sa o poti plati, parca este pacat sa nu o inhati! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 14. martie 2012, 12:58


Depinde cu ce scop ajungi la cumparaturi! Daca este vorba de utilizarea echipamentului, mai ales in vremurile astea, parca ma gandesc si eu de doua ori inainte sa ies cu ceva deosebit, ca nu se stie niciodata, si, intr-adevar, nu prea mai este cazul sa vii cu scule de top in foarte multe locuri. Dar daca cauti ceva pentru colectie, atunci se schimba treaba, daca ajungi aproape de un EXIST 50'th LIMITED EDITION, de un EXIST HYPERBRANZINO CUSTOM, sau, ca sa nu mai spun, de un ABU GARCIA AMBASSADEUR AE 74 ZPI BLACK GOLD sau, mai grav, RED GOLD, daca reusesti sa ai suficient noroc sa o poti plati, parca este pacat sa nu o inhati! :zambet:


ai dreptate daca gandesti din punctul de vedere al unui colectionar ... pe mine ma intereseaza sculele de pescuit doar pentru pescuit si nu pentru a le colectiona.

cand deja se discuta despre colectionari atunci nimic nu este prea scump ... totul depinde doar de cat de mult iti doresti respectiva chestie ... ma bucur ca nu am atractii de acest fel :bucuros:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 14. martie 2012, 13:09

Nici eu nu utilizez, mai ales la somn, material scump. Nici nu am pretentia sa dureze mult pentru ca-mi place sa cumpar noutati. Cu nalucile am insa tendinta sa fac colectie. :)

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 14. martie 2012, 13:43

[ ... ] Cu nalucile am insa tendinta sa fac colectie. :)


din pacate si eu sunt cam in aceeasi situatie, si asta nu din dorinta de a le colectiona ci din simplul motiv ca numarul lor creste intr-una si parca tot timpul se gaseste ceva interesant sau ceva de incercat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm