Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 13. martie 2012, 20:28

Daca as putea sa pescuiesc in ......................Mongolia :pauza:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 14. martie 2012, 09:47

Am avut norocul sa ma nasc si sa cresc pe malul Dunarii.As pescui in oricare ape curgatoare ,dar cred ca inima si gandul va fi tot la batrana Dunare :love:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 14. mai 2013, 00:50

Mi-am propus sa caut somnul in acest sezon si in alte locuri decat cele batute de ani de zile, asta pe distante de aprox 100-150 km de Cluj.
Dar daca as putea sa pescuiesc in ordine cam asa: confluenta Mures-Tisa, raul Drava, Delta Dunarii, Cazanele Dunarii...., si alte locuri de vis.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 18. mai 2013, 19:26

O să creadă lumea că stau mult în faţa televizorului, dar când e vorba de emisiuni legate de ape exotice ... Ape de vis ... Amazonasul. Pentru mine este, poate vă rămâne un loc de vis. Cine nu a auzit de arapaima, sau de paraiba ? Cel din urmă este cel mai luptător şi cel mai mare somn din Amazonas. Poate atinge lungimea de 3.5 m şi o greutate de aprox. 270 kg. Ei bine, acolo aş pescui. Amatori ? :zambet:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 18. mai 2013, 19:58

FERI ma bag si eu. :ochi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 18. mai 2013, 20:11

Eu ma multumesc si cu un Biban de Nil :zambet:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

27

sâmbătă, 18. mai 2013, 20:14

Vad ca visati numai la pesti de apa dulce. Oriunde sunt ei nu se compara cu cei de apa sarata. :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 18. mai 2013, 20:44

Vad ca visati numai la pesti de apa dulce. Oriunde sunt ei nu se compara cu cei de apa sarata. :noroc:
Care zici ca-i cea mai apropiata locatie de RO unde se poate face un pescuit "de senzatie" pe apa sarata?
Ii posibil oare pe Marea Neagra? Mediterana? Egee? Sau ii nevoie sa ajungi pe Atlantic?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 18. mai 2013, 20:47

Vad ca visati numai la pesti de apa dulce. Oriunde sunt ei nu se compara cu cei de apa sarata. :noroc:

ai dreptate Tudor.cred ca nimic nu se poate compara cu un ,,porsche,,marin de cateva sute de kile.mie mi-ar place la tarpon.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 18. mai 2013, 20:48

Tudor unde mergem ? :ochi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 18. mai 2013, 20:57

Pentru inceput nu va bagati la pesti foarte mari. Insulele Bijagos. Sunt si tarponi, baracude, carangue si alte animale nu prea grele dar care trag ca un tren. Destinatia costa 1500 euroi cu avion cu tot, dar de aici. 6 zile pescuit plus voiajul. Eu nu am fost inca dar am un prieten care ma tot bate la cap.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 18. mai 2013, 21:02

Da` mai aproape de mijlocu` Africii nu putem incerca pescuitul asta, sa ne facem o idee? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 18. mai 2013, 21:20

Vad ca visati numai la pesti de apa dulce. Oriunde sunt ei nu se compara cu cei de apa sarata. :noroc:

Tudor, în cazul meu nu se pune problema că visez numai la peşti de apă dulce, eu pescuiesc cu mici excepţii doar pe ape curgătoare. Este cel mai important să curgă apa, după aceea să vină peştii. Aşa sunt eu, poate puţin ciudat, incurabil.
:noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 18. mai 2013, 21:20

Poti si aici pe Atlantic nord, insa sper sa nu ai rau de mare. :vomit:
Chiar si un peste mic, cand il ai la capatul firului parca ai prins un tren.
Pe Mediterana e ceva mai putin peste, exceptie baracuda. Sunt si altii dar parca greu de prins. Toni, din pacate, din ce in ce mai putini. Marea Neagra e un lac maricel putin salmastru.
Daca vreti adevarati pesti oceanici mergeti pe oceanele deschise, adica colo unde e maree. Dar sa nu aveti rau de mare ca nu veti aprecia experienta.

@Feri : pe oceanele deschise apa curge in permanenta. Curentul este mult mai puternic decat pe rauri. Trebuie sa apreciezi riscul. :drac2:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 18. mai 2013, 21:50

Tudor, chiar nu ştiu nimic despre pescuitul oceanic, fapt pentru care apreciez spusele şi experienţele tale din acest domeniu. Despre pescuitul în apă sărată am doar amintiri placute din copilărie cu nişte guvizi prinşi cred că la ţaparină din Marea Neagră la staţiunea Saturn prin anii '70. :noroc:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 18. mai 2013, 22:10

:salut:
Idem si eu sunt putin ciudat ,daca nu curge apa ,nu e pescuit .
Dar sincer nu as refuza un pescuit marin ,sigur e super :bucuros2:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 18. mai 2013, 22:23

Sunt în totalitate de acord cu tine Florin. O partidă pe mare ar fi foarte captivant, ce să mai zic pe ocean. Mi-am şi adus aminte de Rex Hunt şi emisiunile sale.
:noroc:

38

sâmbătă, 8. iunie 2013, 20:31

Ce na-s da sa pescuiesc pe ebro macar 1 noapte dupa somn sau pe po macar 4-5 nopti! :zambet:

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 14. iulie 2013, 22:58

Nu este in Europa dar mi-as dori sa pescuiesc pe aici mai ales ca se prinde si la gume... :buaaaah:
Tarpon Fishing in Key West with Hogy Lures - YouTube
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 15. iulie 2013, 17:39

De cativa ani ma tenteaza somnii din Ebru, acum cateva luni chiar am traversat Ebru, dar fara sansa de a sta la pescuit.
Peste o luna plec in Vancouver, B.C. Iar nasul meu este pescar si are o salupa mai mare, pusa pe ocean. Sper sa prind o pescuiala in golfurile din Pacific si una pe raul Fraser, nu stiu daca la inceputul lui septembrie am sansa sa prind inceputul migratiei somonilor. :pescuit:
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

Subiecte asemănătoare