Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 13. noiembrie 2012, 22:07

Pericole si accidente

:salut:
Zoran scrie: Am deschis acest topic dupa citeva raspunsuri in alt subiect...
--------------------------------------------------------------
pentru 40 de minute nu e deloc rau mai ales in perioada asta si in conditiile in care apa a crescut fara a se tulbura (asa reiese din poza) ... incearca Zorane pe viitor sa faci niste poze cu pestele in mana, in felul asta iti poti da seama mai bine de marime plus ca eviti sa se frece aiurea pe jos :ochi: in vederea eliberarii lui ...

acum deja e tarziu pentru Norizi, doar in anumite conditii mai ai sanse se dai de ei la suprafata ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

2

marți, 13. noiembrie 2012, 22:15

Acum e vremea jigurilor, tablelor ... nalucile de suprafata mai spre vara ... cel putin la somn ...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 14. noiembrie 2012, 06:05

Ancore infipte in mana, picior sau altundeva :)

pentru 40 de minute nu e deloc rau mai ales in perioada asta si in conditiile in care apa a crescut fara a se tulbura (asa reiese din poza) ... incearca Zorane pe viitor sa faci niste poze cu pestele in mana, in felul asta iti poti da seama mai bine de marime plus ca eviti sa se frece aiurea pe jos :ochi: in vederea eliberarii lui ...

acum deja e tarziu pentru Norizi, doar in anumite conditii mai ai sanse se dai de ei la suprafata ...


Da, asa este, apa nu era deloc tulbure.

Cit in privinta tinutului in mana, ma scutesc... Acum vreo 10 ani, am adus la mal un avatoi de vreo 4 kile. Malul era lin, asa ca am putut sa-l prind bine inca cind era in apa, intrand cu cizmele in apa mica de la mal. Nu era total drill-uit si s-a zbatut virtiginos, bagad-umi o ancora prin deget-unghie, pe langa os! L-am tinut cu celalta mana cum am putut mai bine, dar eram scos din circuit... Am stat asa vreo 10 minute, nu stiam ce sa fac, cum sa ma scap mai bine de el. :gandesc: Si deodata apare in zare busul lui Marius, un prieten f bun, care mai intai a ras si a studiat si el vreo 5 minute problema. Abia am gasit un patent cu care sa taiem varful ancorei (adica el, ca eu trebuia sa tin avatoiu cuminte cu mana dreapta) si sa-mi extraga degetul din restul de ancora :doarecapu:
Asa ca, de atunci sunt extrem de atent cu avatii daca au vreo ancora pe afara... Poate ai vazut si in video reactia mea la avat cind s-a zbatut la mal, am tresarit ca la primul drill al vietii... si somnii de 2 m n-am nici o treaba :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 14. noiembrie 2012, 08:21

Am patit si io cu cleni... o ancora era infipta in piciorul meu, cealalta era in gura pestelui care se zbatea ca nebunu`... in mana nici nu mai vorbesc, am patit de vreo 3 ori... de atunci mi-am cumparat grip... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 14. noiembrie 2012, 08:21

Zoran, aia e o chestie ce probabil se datoreaza neatentiei. de obicei avatul chiar nu e un peste care sa se zbata prea mult si daca ai acces OK la apa atunci reusesti sa il prinzi cum trebuie (sub 2kg de "ceafa" - peste 2kg ii bagi usor mana dreapta sub bot si gasesti acolo un "loc" in care iti poti baga 2 degete in timp ce cu mana stanga il iei de sub pentru a evita sa ii faci rau, ca nici sa suspenzi un peste nu e tocmai OK). atunci cand nu ai acces folosesti lip-grip-ul si eviti orice neplacere.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 14. noiembrie 2012, 19:24

Am patit-o si io de citeva ori cu avatii, si n-as zice ca nu ii apuc cu frica, mai ales pe aia mai mici, pe care ii tragi afara fara sa se oboseasca prea mult. Cel mai nasol a fost insa la un pescuit de stiuca pe balta, cind la un lanseu ratat in stufaris dupa citeva coieli de dezgatat, lingura a plecat ca un glont si mi s-a infipt in triceps. Am incercat sa smulg ancora din carne, dar n-am reusit, dupa care i-am scos virful afara din carne, dar nu ajungeam cu patentul sa-l tai. Telefon la un prieten care freca telecomanda si cu ajutorul lui dupa un ceas am reusit sa pescuiesc din nou. Normal ca a fost singurul eveniment notabil din ziua aia si nici macar o amarita de mirlita n-am prins :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 14. noiembrie 2012, 20:23

Daca tot se discuta despre asta ...In vara ,noaptea, imi intra un somotel la vreo 5-6 kg pe un J 13 ,pe Tanaro un afluent al Po .Cumnatu'meu ,mare curajos si obisnuit sa scoata somnul cu mana (dar nu prins la vobler...), se arunca la el inainte sa apuc sa-l atentionez.Normal ca-i intra o ancora adanc in podul palmei in timp ce a doua era in gura la somn! Nasol moment ! Noroc ca reuseste sa elibereze somnul rapid si apoi hai frate 50 kg de autostrada cu el la medic.Anestezie tot tacamul .Oricum medicul dupa ce s-a tot uitat el lung la J13 nu s-a putut abtine sa nu-l intrebe pe accidentat cam ce vrea sa prinda cu vobleroiul ala! :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 15. noiembrie 2012, 06:32

Pericole si accidente: ancore infipte in mana, picior sau altundeva :)

:salut:
Am deschis acest topic dupa citeva raspunsuri in alt subiect...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 15. noiembrie 2012, 19:32

Eu am un "sfic" de foarte buna calitate tot timpul la mine care taie orice otel, dar pana acuma ma ferit dumnezeu, ceea ce va doresc si voua.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 15. noiembrie 2012, 21:31

Pana acuma mi-am bagat de doua ori carlige in degete. Vorbesc de alea mari. Erau pe voblere Lucky Craft B'Freez pointer 128 si 100. Mai mari nu mi-au intrat inca.
Nu vorbesc de ace mici pentru babusca si rosioara ca alea nu se simt.
Tehnica este urmatoarea. Imediat ce t-ai intepat trebuie actionat, astfel te va durea o singura data. Iei una bucata carpa in gura si musti tare. Eu nu am carpa dar musc din talonul lansetei. Iei un cleste si tragi brusc si cu putere carligul din rana. Iese si o bucatica de carne pe spin dar asta nu mai conteaza. Daca e vobler si sunt doua carlige, asa cum am avut eu, risti sa-ti tragi carligul doi tragand de carligul unu. Deci in prealabil trebuie taiat carligul doi fara mila. Pana acum m-am putut opera singur. Sper sa continui tot asa si sa nu ma intep in locuri inaccesibile ale corpului sau din punct de vedere geografic. :ciao:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 15. noiembrie 2012, 22:04

Tai carligu sub spin si tragi invers. Sfic foarte bun de marca , carligele de calitate care le folosim sunt foarte dure.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 15. noiembrie 2012, 22:06

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 07:43)


mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 29. noiembrie 2012, 20:28

Si o tara de palinca ca sa treaca stresul si durerea (pa dinauntru nu cadezinfectant)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 2. ianuarie 2013, 04:05

Zoran, aia e o chestie ce probabil se datoreaza neatentiei. de obicei avatul chiar nu e un peste care sa se zbata prea mult si daca ai acces OK la apa atunci reusesti sa il prinzi cum trebuie (sub 2kg de "ceafa" - peste 2kg ii bagi usor mana dreapta sub bot si gasesti acolo un "loc" in care iti poti baga 2 degete in timp ce cu mana stanga il iei de sub pentru a evita sa ii faci rau, ca nici sa suspenzi un peste nu e tocmai OK). atunci cand nu ai acces folosesti lip-grip-ul si eviti orice neplacere.

... incearca Zorane pe viitor sa faci niste poze cu pestele in mana, in felul asta iti poti da seama mai bine de marime plus ca eviti sa se frece aiurea pe jos :ochi: in vederea eliberarii lui ...


Da, asa este, apa nu era deloc tulbure.

Cit in privinta tinutului in mana, ma scutesc... Acum vreo 10 ani, am adus la mal un avatoi de vreo 4 kile. Malul era lin, asa ca am putut sa-l prind bine inca cind era in apa, intrand cu cizmele in apa mica de la mal. Nu era total drill-uit si s-a zbatut virtiginos, bagad-umi o ancora prin deget-unghie, pe langa os! L-am tinut cu celalta mana cum am putut mai bine, dar eram scos din circuit... Am stat asa vreo 10 minute, nu stiam ce sa fac, cum sa ma scap mai bine de el. :gandesc: Si deodata apare in zare busul lui Marius, un prieten f bun, care mai intai a ras si a studiat si el vreo 5 minute problema. Abia am gasit un patent cu care sa taiem varful ancorei (adica el, ca eu trebuia sa tin avatoiu cuminte cu mana dreapta) si sa-mi extraga degetul din restul de ancora :doarecapu:
Asa ca, de atunci sunt extrem de atent cu avatii daca au vreo ancora pe afara... Poate ai vazut si in video reactia mea la avat cind s-a zbatut la mal, am tresarit ca la primul drill al vietii... si somnii de 2 m n-am nici o treaba :rizi:


Zoran, aia e o chestie ce probabil se datoreaza neatentiei. de obicei avatul chiar nu e un peste care sa se zbata prea mult si daca ai acces OK la apa atunci reusesti sa il prinzi cum trebuie (sub 2kg de "ceafa" - peste 2kg ii bagi usor mana dreapta sub bot si gasesti acolo un "loc" in care iti poti baga 2 degete in timp ce cu mana stanga il iei de sub pentru a evita sa ii faci rau, ca nici sa suspenzi un peste nu e tocmai OK). atunci cand nu ai acces folosesti lip-grip-ul si eviti orice neplacere.



...peste care in momentul in care am incercat sa il dezgat a reusit sa se zbata in asa hal de mi-a bagat tripla in deget ... si a trecut de spin...


dupa ceva chinuri si dinti stransi reusesc sa ma eliberez si noroc cu mane ce avea ceva chestii pe care le-am folosit pe post de pansament.



:gandesc: Chiar daca discutam despre asemenea accidente, tot se mai intampla. Atentie sporita la avat, înțeapă! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 2. ianuarie 2013, 07:48

Am patit-o si eu cu o tripla in deget.. :doarecapu: Imi era frica numai sa ma uit la ea...Un amic ,a zis...''hai ca ti-o scot eu''..si a clantanit din patent.. :soc: In mintea mea l-am asociat (instrumentul)cu bisturiu-foarfece-pensa-cu care nu cu prea mult timp in urma ,avusesem ocazia sa fac cunostinta..Mi-a venit sa sar din barca...Apoi amicul asta m-a prins virtos de baza degetului,eu am tras un git zdravan de palinca,si cind a amortit oleaca am tras...nu suficient...a mai strins o data si am tras din nou,de data asta mai tare...si a iesit... :prieteni: multzam Mircea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 2. ianuarie 2013, 15:37



:gandesc: Chiar daca discutam despre asemenea accidente, tot se mai intampla. Atentie sporita la avat, înțeapă! :noroc:


e evident ca se pot intampla oricand accidente ... asa cum se poate vedea in postarea de mai sus :rizi: ... sansele de a fi intepat se micsoreaza cu cat esti mai atent la manevrarea pestelui, iar eu nu am fost deloc ca eram prins acolo in frenezia avatului si de abea asteptam sa il eliberez pentru a arunca din nou ... :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 5. mai 2013, 01:24

Asta ar fi o alternativa in cazul in care nu ai patent.Sper din suflet sa nu trebuiasca sa mi se faca sau sa fac eu o "operatie" de genul asta :doarecapu: :

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 2. iunie 2013, 15:29

Asta ar fi o alternativa in cazul in care nu ai patent.Sper din suflet sa nu trebuiasca sa mi se faca sau sa fac eu o "operatie" de genul asta :doarecapu: :


Parerea mea este, ca acest film e trucat, si ancora nu are contra! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 2. iunie 2013, 15:32

Nu este nimic trucat. Metoda asta este cea mai buna si mai "umana" de a scoate triplele infipte aiurea prin corp. Si pot sa garantez asta, caci am folosit-o de cateva ori pana acum si a functionat ireprosabil de fiecare data. :)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 2. iunie 2013, 15:35

Material voluminos si usor luat de curentii de aer din barca...

Alte pericole, sau mai bine zis, atentie la ghinioane...

Atentie mare la lucruri usoare, sunt usor luate de curentii de aer in mersul cu barca pe apa.

Deasemenea, si din barca pe peridoc, daca este tractata cu 80~90 km/ora! Eu am patito cu geanta frigorifica Coleman, bine ca nu mi-a smuls si sonarul montat pe stativ. De atunci am demontat si sonarul la orice iesire. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare