Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 6. iunie 2013, 16:57

[.....]
Pentru plumbii de 100 g ...Trebuie casca cu viziera de pompier ,mai ales daca ti-l arunca-n cap vecinul de pe malul opus! :rizi:
[.....]


am ras de am dat pe spate ... direct imi imaginam un individ printre ceva boscheti pe un mal avand o chestie dintr-aia in cap :rizi: :rizi: :rizi:

Tudor, de mai multe ori mi-a trecut prin minte sa strivesc contrele de pe carlige si la unele am si facut-o (putine de tot) dar parca mi sa nu scap mai multi pesti. am si eu doi amici cu care mai ies cu barca din cand in cand si ei la fel strivesc toti pintenii aia si nu se plang de pesti scapati ... cred ca e mai mult o chestie psihologica :nunteleg:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

42

joi, 6. iunie 2013, 17:06

Lasa colegu ca nu e de ras! :rizi: Ca pe mine m-au si impuscat la propiu pe malul Muresului niste tovarasi vanatori care aveau treaba cu niste rate care defilau pe mijlocul apei ...Noroc ca alicele si-au pierdut din putere si doar au "nadit" zona din fata mea si restul mi-au ramas prin caciula(ca era iarna) :rizi:
no' ,ce buna era cascheta! :drac2:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 6. iunie 2013, 17:33

@feri

Ochelarii pot fi o solutie limita pentru pescuitul cu naluci! Pentru plumbii de 100 g ...Trebuie casca cu viziera de pompier ,mai ales daca ti-l arunca-n cap vecinul de pe malul opus! :rizi: Eu iti recomand prieteneste sa folosesti ochelari la spinning. Oricum ,mai au cateva avantaje fata de ochiul simplu ... :prieteni:

Zamfi, eu nu am contestat niciodata avantajele ochelarilor polazizanti. Ba mai mult decat atata chiar folosesc de cativa ani atat la spinning cat la pescuit in general, si la volan, unde s-au dovedit a fi foarte utili. Si apropos de viziera de pompier... m-am dat pe spate de ras. Voi aveti o fantezie bogata, dar si eu am, mi-am inchipuit deja si eu indivizi...Sper ca stim de gluma, asa ca ar trebui introdusa si viziera de pompieri pe "lista lui Costi ", cat de util ar fi, citim in exemplele si cazurile de mai sus. Nu va suparati pe mine dar chiar nu mai pot de ras... :rizi:
:prieteni:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 6. iunie 2013, 17:50

[.....]Si apropos de viziera de pompier... m-am dat pe spate de ras. Voi aveti o fantezie bogata, dar si eu am, mi-am inchipuit deja si eu indivizi...Sper ca stim de gluma, asa ca ar trebui introdusa si viziera de pompieri pe "lista lui Costi ", cat de util ar fi, citim in exemplele si cazurile de mai sus. Nu va suparati pe mine dar chiar nu mai pot de ras... :rizi:
:prieteni:


deci Costi, trebuie completata lista si cu viziera de pompier pentru ca nu poti sti cand ai nevoie de ea :rizi: :rizi: :rizi: ... si poate trebuiesc luate masuri si in ceea ce priveste mainile, ceva manusi dintr-alea de macelar :rizi: ... si uite cum, incet incet, stabilim si echipamentul complet al unui pescar pe malul apei :rizi: :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 6. iunie 2013, 18:01

Va recomand sa nu parcati masinile in spatele lansetelor de stationar mai ales. Daca mergeti cu masina pana langa apa , parcati-o in stanga sau in dreapta zonei in care va desfasurati pescuitul.
Pescuiam pe Olt, de sus de pe malul "diguit", doar in cazul unei capturi ma coboram. La un moment dat am avut impresia ca am trasatura (poate chiar a fost) si am tras de lanseta, (mai ciobaneste asa, recunosc). Nu stiu cum s-a intamplat dar m-am trezit cu montura (+ plumb de ~100gr) ghiulea pe langa mine si peste masina pana in lanul de porumb de peste drum. :doarecapu: Daca trecea un pic mai jos cred ca ramaneam fara geamuri la portiere. De atunci prima regula cand ajung pe balta e sa pun masina in lateralul zonei din care fac lansari.

Cu ancora am patit-o si eu, la fel pe o recuperare ciobaneasca, m-am trezit cu ea in burta, vara fiind eram de jumate dezbracat. Poate o regula buna ar fi sa nu pescuiesti in pielea goala :rizi: (pentru barbati, pentru femei e OK dezbracate :rizi: :rizi: )
Incepator in pescuitul somnului

46

joi, 6. iunie 2013, 18:48

@anem
brrr, urata chestie- ai avut noroc cu carul :bravo:

puteti sa treceti si niste manusi metalice in portofoliu?!

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 30. decembrie 2013, 22:01

Azi

ce gândesti când ai fäcut pasul greshit - adicä adâncimea apei depäseste cizma stângä ?
....ce bine cä in cea dreaptä mai sunt 2 ciorapi uscatzi...Asta am pätzit-o azi vrând sä salvez un Gummifish. dintr-o agätzäturä.

La multi ani pescari , cele bune si sänätate. Sä ne vedem cu bine in 2014...Kinder wie die Zeit vergeht !

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 31. decembrie 2013, 12:45

grija mare Mishule, pe vremea asta nu e de joaca. Era sa zbor si eu o data in apa anul asta (si era urat ca eram cu gura in mana unui somn) in timp ce anul trecut am intrat pana aproape de genunchi cu un picior in apa. Am continuat sa pescuiesc pentru ca eram al naibii de departe si nu eram complet ud la picior datorita bocancilor (prea josi :rizi: ) ... dar nu a fost tocmai placut.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 31. decembrie 2013, 13:02

Era sa zbor si eu o data in apa anul asta (si era urat ca eram cu gura in mana unui somn)

Ma duc sa ma culc....Cred c-am inceput revelionul prea devreme.Nu inteleg.Happy new year.
...cogito ergo sum.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 31. decembrie 2013, 13:31

Era sa zbor si eu o data in apa anul asta (si era urat ca eram cu gura in mana unui somn)

Ma duc sa ma culc....Cred c-am inceput revelionul prea devreme.Nu inteleg.Happy new year.

:rizi: :rizi: :rizi:
Cre ca ar fi o pozitie interesanta... :rizi:.
La Multi Ani!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 31. decembrie 2013, 14:11

Era sa zbor si eu o data in apa anul asta (si era urat ca eram cu gura in mana unui somn)

Ma duc sa ma culc....Cred c-am inceput revelionul prea devreme.Nu inteleg.Happy new year.


cred ca ai inceput prea devreme revelionul iar ideea cu culcatul nu suna tocmai rau ... in fine, doar din placerea de a raspunde unui carcotas o sa incerc sa explic putin situatia ... poate intelegi. daca nu, atunci iti trimit si o poza :ochi:

pescuind de pe mal, daca ti-o dai in mod normal in apa, in majoritatea cazurilor intri cu picioarele in apa ... sunt putine cazuri in care zbori pe o parte, cu capul inainte sau alte pozitii care poate au de-a face mai mult cu prezenta lui Bahus in preajma.

in cazul de care pomeneam mai sus (si care se pare ca este peste puterea ta de intelegere) pescuiam de pe niste dale de ciment inclinate la aproape 45 de grade. trebuia sa scot un somn nu prea mic din apa din pozitia aia si din pacate nu aveam nici un punct de sprijin sau ceva chestie de care sa ma tin. asa ca, in momentul in care i-am bagat mana in gura sa il scot, somnul a tinut sa iti arate fortele inca o data si era sa ma traga in apa cu el. datorita pozitiei in care eram dar si datorita punctului din care eram tras (eram cu mana in gura lui) era sa zbor in apa cu capul inainte (acum poate intelegi de ce am spus ca era urata treaba) si nu doar cu vreun picior sau alte chestii minime ... asa ca am ales sa dau drumul somnului. sper ca am reusit sa iti explic suficient de bine situatia si sa incetezi putin cu textele ironice ...

in rest ... LA MULTI ANI si poate un an cu mai putine mistouri :saluti:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

52

marți, 31. decembrie 2013, 15:14

Anem,n-am nimic cu nimeni,dar daca parcurgi formularea din care am citat,poate o sa intelegi de ce sunt carcortas.In rest numai de bine.
PS Am dormit,m-am trezit dar credca nu m-am desteptat-tot n-am inteles .
...cogito ergo sum.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

53

marți, 31. decembrie 2013, 15:17

Anem,n-am nimic cu nimeni,dar daca parcurgi formularea din care am citat,poate o sa intelegi de ce sunt carcortas.In rest numai de bine.
PS Am dormit,m-am trezit dar credca nu m-am desteptat-tot n-am inteles .


:rizi: :rizi: :rizi: ... acum am inteles :doarecapu: . scuze pt. mesajul de mai sus, am crezut ca e altceva la mijloc :prieteni:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

54

sâmbătă, 8. martie 2014, 20:44

Alte pericole, sau mai bine zis, atentie la ghinioane...
:soc: !!!!! :nu: :soc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

55

duminică, 9. martie 2014, 11:02

la fel ca si anem am patito si eu..tot cu niste craci si tot noaptea.
nici nu am realizat cand ma lovit si sa infipt in obraz...
de fiecare data cand imi aduc aminte ii multumesc lui Dumnezeu ca nu am ramas fara un ochi... :inchinare: :inchinare: :inchinare:
»09fish« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Imagine0088.jpg (40,25 kB - 48 ori coborit - ultima oara: 7. octombrie 2016, 11:15)
  • Imagine0089.jpg (28,85 kB - 43 ori coborit - ultima oara: 7. octombrie 2016, 11:15)
  • Imagine0090.jpg (60,99 kB - 48 ori coborit - ultima oara: 7. octombrie 2016, 11:15)

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

56

duminică, 9. martie 2014, 11:13

Cand vad poze din astea ma apuca groaza pentru ca stiu ca mi se poate intampla si mie oricand.Asta e, trebuie mai multa atentie si daca se poate pescuit la spinning numai cu ochelari, chiar si pe timp de noapte.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 7. aprilie 2014, 22:50

Asta asa ca sa ne amintim ca atunci cand suntem la pescuit se poate intampla chestia asta.



Aveti la voi ce va trebuie sa taiati carligul? :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

58

joi, 19. iunie 2014, 09:54

Pericole si accidente: musca neagra (de Spania)

Asa cum am scris in titlu, atentie daca mergeti pe mal, prin ierburile din Spania, de pe malul Ebrului. O muscatura poate duce la infectii grave, sau nu! La mine a fost ghinion, si stau de 7 zile cu piciorul umflat si cu dureri. Ieri am fost la medic, am primit antibiotic si recomandare sa nu fac efort, sa stau cu piciorul in sus... :soc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

59

joi, 19. iunie 2014, 13:03

Asa cum am scris in titlu, atentie daca mergeti pe mal, prin ierburile din Spania, de pe malul Ebrului. O muscatura poate duce la infectii grave, sau nu! La mine a fost ghinion, si stau de 7 zile cu piciorul umflat si cu dureri. Ieri am fost la medic, am primit antibiotic si recomandare sa nu fac efort, sa stau cu piciorul in sus... :soc:


Foarte nasol! Dar nu ai folosit Autan, sau altceva de genul asta?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

60

duminică, 6. iulie 2014, 12:19

Eu m-am simtit Tarzan :rizi: si am indraznit sa pun cortul pe Po ieri seara pe un dig facut din bolovani:
In trecut mi-am mai luat ceva cazaturi in locuri de genul asta insa de data asta am facut-o lata, bine ca am cazut in mana si nu cu fata de bolovanii aia ascutiti:

Mi-au pus mana in ghips pentru 30 de zile(am o mica fisura, nimic grav), partea nasoala e ca nu voi putea pescui in perioada asta :doarecapu: poate doar la o plutareala la caras.Concluzia mea este ca locurile de genul celui din poza pot provoca accidente grave, pe viitor voi incerca sa le evit cat mai mult cu putinta. :ciao: