Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 2. iunie 2013, 15:36

Nu este nimic trucat. Metoda asta este cea mai buna si mai "umana" de a scoate triplele infipte aiurea prin corp. Si pot sa garantez asta, caci am folosit-o de cateva ori pana acum si a functionat ireprosabil de fiecare data. :)


Bine de stiut! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 2. iunie 2013, 15:44

Atentie la plecarea din parcare sau curbe, cu remorca dupa voi...





:zid: :zid: :zid:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 2. iunie 2013, 19:30

Ce marca e peridocul ala ? Vreau si eu. Ti-am mai spus deja. Rezistent de rupe si masini. :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 2. iunie 2013, 20:39

Nu-i de export! :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 3. iunie 2013, 08:09

Intr-un an cand m-am intors de la Dunare la Cluj,

era sa-mi pierd motorul!!

Am venit cu motorul fixat pe barca , datorita drumurilor noastre pline de gropi si denivelari motorul incet incet s-a slabit din surunurile de fixare!

Cand am ajuns la Cluj am constatat ca motorul statea doar in echilibru!!!

Norok norok :buaaaah:
De atunci la drumuri lumgi motorul sta pe verticala IN BARCA.

Datorita soselelor din Romania este foarte usor chiar sa patesti ce a patit si Zoran cu barca, cand a fost in Rom in concediu!

Ma refer la acea fisura in barca la partea unde se ficseza motorul!!

Asa ca atentie la drumurile lungi facute in Tara verificati periodic felul in care se prezinta lucrurile fixate pe barca :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 5. iunie 2013, 22:59

in seara asta am zis ca ies sa incerc un raulet ce trece la cativa kn de locul unde locuiesc. plecand de acasa undeva dupa 7:30 am zis ca voi apuca sa pescuiesc vreo 45-50 de minute cu speranta vreunui clean.

lasand la o parte namolitul si cazaturile de care am avut parte, partida s-a incheiat mai devreme decat ma asteptam. la un moment dat m-am agatat in niste crengi de pe langa mal la vreo 7-8m de mine. in incercarea de a recupera voblerul m-am pus sa smucesc pe acolo pana cand la un moment dat si-a dat drumul iar in momentul imediat urmator am simtit lovitura :rizi: ... in ochi ... si voblerul ramasese acolo :rizi:

din pacate ochelarii polarizati erau sus pe cap pentru ca nu mai era suficienta lumina iar rezultatul se poate vedea mai jos:



din pacate a trecut de spin dar spre bucuria mea nu a intrat si in ochi. pe mal nu am fost in stare sa ma eliberez dar pana la urma, dupa niste dinti stransi si pleoapa intinsa pana pe obraz am reusit sa ma eliberez in masina fara a fi nevoit sa ajung la urgente.

deci, poate ar fi bine sa trec la triple barbless :rizi: ... sau poate sa stau cu ochelarii pe ochi non-stop ...

ps: de prins ... nu am prins nimic in cele vreo 20-25 de minute cat am apucat sa pescuiesc.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 6. iunie 2013, 05:20

:soc: Mai-mai, ce ghinion! dar si noroc totodata...

din pacate ochelarii polarizati erau sus pe cap
...iti dai seama ca daca erau pe ochi ii spargeai!!! :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 6. iunie 2013, 06:57

...iti dai seama ca daca erau pe ochi ii spargeai!!!

Anem,frumos vobler ,agera ancora,dar urata faza , partea buna ochiul e la locul lui. :salut:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 6. iunie 2013, 07:02

Bine că ţi-a scăpat ochiul ne atins :soc: , uneori prinzi ce nu te-aştepţi :rizi: , acuma poţi să-ţi dai seama într-o oarecare măsură cam ce simte uneori un peşte în dril.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 6. iunie 2013, 07:19

Exact de lucrul asta imi e frica cand merg la spinning, sa nu-mi intre vreo ancora in ochi.Cred ca a venit timpul sa-mi cumpar ochelari :gandesc:
Ai avut mare noroc, putea sa fie mai rau..........

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 6. iunie 2013, 09:25

da Zoran, sunt sanse sa fi spart ochelarii (voblerul era usor si nu sunt convins ca ii spargea) dar preferam varianta aia decat infiptul triplei in pleoapa - nu era tocmai placut sa ma plimb cu voblerul acolo iar de scosul triplei nu mai povestesc. ma bucur ca nu mi-a atins ochiul si ca am reusit sa scap fara a ajunge prin spitale.

nici nu vreau sa ma gandesc care ar fi fost situatia in cazul in care aveam ceva voblere mai grele, chestiile de avat sau mai rau voblerele echipate cu triple de somn. sau ce ar fi fost daca in discutie era vreun jig de 40+ grame ...

e bine ca totul s-a terminat cu bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 6. iunie 2013, 09:44

Anem, sincer, ai avut mare noroc ca nu ti-a atins ochiul. Iar chestia cu ochelarii sparti, a fost doar ca gluma... sorry :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 6. iunie 2013, 10:03

Hmm...Anem...prin urata situatie ai trecut. Sincer, sa fiu, tot asa, incercand sa recuperez voblere din agaturi, am experimentat aproape aceeasi situatie ca tine, doar ca, eu am scapat din cauza ochelarilor de pe ochi. Si pentru noapte, mi-am luat o pereche de ochelari de protectie transparenti, care nu au decat rolul de a-mi proteja ochii de vant, crengi, insecte, si.... voblere zburatoare... Va recomand tuturor.. O data este suficient sa se intample un accident..si poti trage toata viata.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 6. iunie 2013, 11:51

Ufff...teribila poza! s-a strans pielea pe mine! Noroc ca ai scapat doar cu ce ai scapat :inchinare:
Ca idee ,eu port polarizatii tot timpul pe ochi ,mai ales cand se agata naluca si trebuie sa o fortez! Bine,atunci ma si intorc putin tosmai de frica...Teama imi este si de momentul in care te apleci spre peste sa-l ridici si batul este tensionat,desi intotdeauna duc batul in spate astfel incat traseul nalucii "scapate" sa nu-mi intersecteze fata.Insa teama exista! Din fericire ,deocamdata :pauza: , m-am ales doar cu doua ancore in mana... :inchinare: :inchinare: :inchinare:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 6. iunie 2013, 12:08

Acu multi ani dadeam la somn intr-un gropan de 9 m, plin de copaci scufundati. Fir mono de 0.50, cu struna de otel in loc de forfah. Agatatura, lanseta pusa pe cracan, am infasurat un prosop pe o creanga si trageam de fir. La un moment dat la o tensionare maxima a cedat, plumbul de 100 gr a ricosat pe langa urechea dreapta in trunchiul salciei batrane din spatele meu, cu un sunet infricosator. Spre stupoarea mea a lasat urme pe scoarta salciei. Mono era nou, prima lui iesire la apa, insa a cedat otelul in dreptul carligului. Peste cateva minute am realizat cele intamplate, cuprins de un mic tremurici mi-am imaginat ce se putea intampla daca traiectoria ghiulului era cu cativa cm mai aproape de ochiul meu. De atuni am schimbat tactica. Oare ochelarii polarizati puteau fi o salvare ?
Nu cred, poate cu lentile bulletproof.... :nu:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 6. iunie 2013, 12:46

Ochelarii mei, aia scumpi si de fite, se lauda ca pot opri un "proiectil" a carui diametru are 65 mm si viteaza de 160 km/h. Sper insa sa nu fiu in situatia de a afla daca chiar e asa cum scrie pe prospect (caci daca ma loveste o bila de 1 kg in cap, cu viteza de 160 km/h, daca rezista sau nu ochelarii sunt cea mai mica problema a mea) :)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 6. iunie 2013, 12:55

Corect ai pus punctul pe I, Attila. :bravo:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 6. iunie 2013, 12:56

Bine ca ai scapat teafar anem.
Am un coleg care striveste sistematic pintenii la toate nalucile. Asa, cand se intampla un accident si le extrage usor. Am inceput si eu sa fac la fel. :ochi:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 6. iunie 2013, 14:18

:nu: :doarecapu: Mare grija pe viitor (putea fi urit de tot) . :soc:

NICI NU VREAU SA MA GINDESC MAI DEPARTE :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 6. iunie 2013, 16:50

@feri

Ochelarii pot fi o solutie limita pentru pescuitul cu naluci! Pentru plumbii de 100 g ...Trebuie casca cu viziera de pompier ,mai ales daca ti-l arunca-n cap vecinul de pe malul opus! :rizi: Eu iti recomand prieteneste sa folosesti ochelari la spinning. Oricum ,mai au cateva avantaje fata de ochiul simplu ... :prieteni:

Subiecte asemănătoare