Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 2. noiembrie 2012, 18:21

Importanta lungimii forfacului

Atunci cand pescuim la somn, indiferent de "stil" ne intrebam: "care este lungimea ideala a forfacului?"
Sa detaliez un pic intrebarea...
1. pentru pescuitul stationar la fundul apei
2. pentru pescuitul "la geamandura" sau "la copac"
3. pentru pescuitul la clonc.

Eu, constient fiind ca poate gresesc, de regula folosesc un forfac scurt, indiferent de "stil" cu o lungime de 30-50cm. Am constatat ca la clonc, daca fac forfacul mai lung, se poate intampla sa nu sesizez trasatura sau sa o vad prea tarziu ramanand fara momeala sau fara captura. In clipuri am vazut si lungimi de 2m pentru pescuitul la clonc.
Voi ce lungimi folositi si cum argumentati?

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 2. noiembrie 2012, 19:36

50cm forfac scurt? nu mi se pare :)
pe vreamea cand dadeam la stationar foloseam forfac de 25-30cm max...
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 2. noiembrie 2012, 19:52

eu folosesc de 1,2-1,3 m aproximativ, mai bine zis exact cat e un element din lanseta si daca as folosi o lanseta mai lunga as pune si un leader mai lung. unul de 20-30 de cm nu m-ar ajuta prea mult pescuind de pe mal cand in timpul drilului firul se freaca de mai multe obstacole.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 2. noiembrie 2012, 21:18

Si eu folosesc la pescuitul de pe mal un forfac scurt, 20-30 cm,deoarece pe raurile mari sunt curenti puternici si nu cred ca e prinzator un forfac lung. :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 06:12

:salut:
Forfahul nu este doar prevazut sa tina piept doar dintilor somnului. Acesta trebuie sa faca fata si la frecarea la pietre sau crengi din apa.

Exemple de pescuit de pe mal:
La Dunare, unde malul este stancos si pica brusc la 15 - 20 de metri, unde pe toata canta sunt stanci ascutite si bolovani, aici as folosi chiar si 30-50 de metri de inaintas de 0,8-0,9 mm, iar forfahul principat de 2,5 - 3 m lungime si gros de 1,7 - 2 mm. Ideal ar fi ca in asa o situatie, la o intepatura, sa ne urcam in barca si sa driluim somnul cit mai departe de malul stancos.

Pe Rin am randuri de pietre ce ies perpendicular pe apa, din mal, vreo 40 - 60 metri. Aici pot avea ghinion si somnul sa intre in curentul principal si sa treaca in bazinul urmator. Si aici exista pericolul sa frece peste pietre. Cu cit mai lung forfahul, cu atat mai bine.




Din barca si de pe mal:
In Spania si in multe locuri pe rauri inca salbatice, ne-canalizate, exista tot felul de crengării pe malul apei si si in apa. Locul ideal pt pescuit la somn.


Iar noaptea, cind nu vezi unde e pestele, te bucuri daca ai siguranta in fire si forfah. Aici am folosit fir principal de 0,66 mm Powerline si 1,5 metri de forfah de 1,7 mm.


Un singur peste am pierdut care s-a dus imediat in smocul de iarba din mal (malul era cca 5-6 metri impinzit de palcuri de iarba). Nu am putut sa-l scot destul de repede de acolo si firul principal s-a ros de vreo creanga de subt apa si s-a rupt. In astfel de situatii este mai mult decit nevoie de inaintas de 15-20 metri cu o grosime de 0,8-0,9 mm si atunci pericolul rupturilor scade enorm.



La clonc:

Aici am forfah de 1-1,2 metri, iar plumbul il fixez pe forfah cu 2 stopere, astfel la nevoie il pot muta mai aproape sau mai departe de carlig. Am avut iesiri cind somnii nu voiau sa muste nici cum. Dupa ce am indepartat plumbul de carlig, au aparut si primele muscaturi.

Un forfah de 25-30 de cm este dupa parerea mea, definitiv prea scurt. Chiar si la clonc, un somn mare poate aspira montura si sa inghita si 50 de cm de forfah.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 10:21

Cred ca ar fi nevoie de o lamurire.
Voi prin forfac intelegeti:
(1) Portiunea de fir de la carlig(e) PÂNĂ la plumb
SAU
(2) Portiunea de fir mai gros legat la capatul liniei principale PE CARE se poate deplasa ȘI plumbul?
Intreb asta pentru ca de obicei, in majoritatea stilurilor de pescuit, forfacul este considerat cel de la pct. 1... sau cel putin asa stiu eu. :)
La spinning io n-am folosit notiunea de forfac, de obicei ii ziceam inaintas... da` cred ca asta difera de la pescar la pescar. ;)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 16:55

Francezii folosesc o montura cu forfac de max 10cm, am pescuit si eu cu ea 1an. Nu stiu cit de importanta e lungimea forfacului la clonc cu rime in cirlig.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 17:16

Eu prin forfac inteleg distanta de la plumb pana la carig.
Prtiunea de fir mai gros sau care indeplineste anumite functiuni situata intre firulde baza si plumb il numesc inaintas.

Revenind la forfac, reiterez intrebarea:
De ce in forfac mai lung in defavoarea unuia mai scurt? Na indoiesc sincer de faptul ca somnul simte plumbul si scuipa momeala in cazul unuia mai scurt.

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 19:38

Interesant ar fi un filmulet (dar n-am timp sa caut) in care sa vedem cum apuca somnul momeala si apoi ne dumirim si cu ....lungimea forfacului ideala.
Eu zic , ca totusi , lungimea forfacului trebuie adaptata curentului din rau, momelii si stilului de pescuit(de pe mal, din barca , cu pluta ,etc)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 20:24

Cand pescuiesc la grund, las forfacul mai lung pentru ca montura sa stea mai departata de substrat, sub actiunea curentului.
Cre` ca singuru` motiv pentru care ai pune plumbul departe de carlig LA CLONC, este sa nu distragi atentia somnului :) ... cre` ca d-aia se pun si "moțunasii" aia pe el... chit ca dupa mine au efect contrar... nu stiu ce sa cred despre treaba asta... :nunteleg: :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 21:02

Eu folosesc la stationar forfah de 1metru cand pescuiesc cu metoda tensionata la suprafata, iar cand pescuiesc la fund fac forfah si de doi metri cu pluta de grund.Cred ca cu cat e mai lung, cu atat ai mai multe sanse in timpul drilului ca sa nu se frece de pietre sau alte obstacole si sa pierzi pestele.Folosesc si forfah mono cand dau cu anghila si dupa ce imi intra cate un somn controlez mereu cum se prezinta, la mono uzura din timpul drilului se vede imediat.La clonc nu am idee cum trebuie :nunteleg:

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 21:26

Care dintre voi prieteni ati pescuit la somn cu tipar, eu am incercat la o partida si n-am luat nimic si am abandonat.
Dar, facand abstractie de faptul ca nu prea se mai gasesc in zona, datorita desecarilor din anii ceusescu-lui , cred c-am sa mai incerca la primavara, mi se pare o momeala extraordinara, mai ales datorita ''chitcaitului '' scos de tipar.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 21:44

Eu am pescuit cu tipar.
Cred si eu ca-i o momeala foarte buna cu conditia sa faci o astfel de montura incat nebunu` ala sa nu faca "macrameu" din ea :).... altfel, numa` de bine!
BTW, de "chitzait" cre` ca nu chitzaie cu capu` sub apa :rizi: ... parerea mea. ;)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 3. noiembrie 2012, 21:46

Eu pescuiesc mai tot timpul si cu tipar.Pot spune ca am avut mai tot timpul rezultate la anghila, am vazut ca pe aici prin zona unde locuiesc in Italia se folosesc destul de frecvent la pescuitul somnului, mai ales pe Po.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 4. noiembrie 2012, 04:03

Francezii folosesc o montura cu forfac de max 10cm, am pescuit si eu cu ea 1an. Nu stiu cit de importanta e lungimea forfacului la clonc cu rime in cirlig.


Si la Plomb Teaser plumbul este f aproape de carlig. Insa am avut cind veneau la momeala si plecau, parca iar fi curentat cineva. Dupa ce am ridicat plumbul la aproape 1 metru, au aparut si primele trasaturi.
Una chiar a fost asa, la nimereala: raminind pestele secunde intregi la momeala, am ridicat incet lanseta. Statea cu ea in gura. :rizi: Si asta asa este, cu cit e forfahul mai lung, cu atat mai greu observi trasatura finutza.

Video-ul de jos: Pescuit la Clonc
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 4. noiembrie 2012, 17:46

Tiparul nu chitaie pe gura. Zgomotul este dat de iesirea aerului prin orificiul anal. Cine vrea sa afle mai multe despre anatomia tiparului, sa caute cu Gogu ca... are ce citi.

Subiecte asemănătoare