Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 1. noiembrie 2012, 19:04

Bibanul in perioada rece

:salut: ,
astăzi am fost în sfârșit la pescuit :bucuros2: Cu toate ca s-a anunțat ploaie de dimineață si o presiune atm. de doar 996, m-am hotărât sa ies și eu la un pescuit de bibani. Lacul este acesta: Lac cu bibani

Am ajuns la 6:40, am lăsat barca la apa, și am început sa caut cu sonarul bancurile de bibani. Toamna târziu si iarna stau bibanii adunați toți grămadă, in bancuri. Când găsim bancurile, cam 90% prindem si bibani. 10% nu mănâncă la nimica :nunteleg:

Lacul fiind f mare, am reușit doar 3 bancuri sa depistez, dintre care primele 2 au fost cu bibani cit degetu'. Dar m-am distrat fain și cu aia.

Ultimul banc găsit cu greu, a oferit bibani de ca. 20 cm (nici ăștia bibani adevărați, dar na, si asta-i bun), si imediat după ce l-am găsit, a început sa bată vântul :doarecapu:
Am memorat repede locul, si m-am ancorat ceva mai sus de locul cu pricina, valurile m-au dus exact peste bancul bibanilor.

In total am prins ca. 80 de bibani, dintre care însă, doar vreo 30 au fost de ca. 20 cm :nunteleg: Aia mari n-au vrut, dar a fost acțiune toată ziua :bucuros2:

Au muscat si la viermișori, si la rame, dar si la gumitze colorate.

Primul banc, cu bibanei:



Apoi, o zona moarta, nimica, nici urma de pești:



Si deodata, alt banc, tot cu bibani; aici se vede cum intru dintr-o zona goala peste o zona cu un banc de pești:

.

Ultimul banc gasit era cu greu de pescuit din cauza vantului, care ma tot deplasa de pe el. In stanga ecranului se vede jos pe grund, circa 2 metri, bancul de bibani, pe dreapta ecranului locul memorat pentru regasire:
.

Nu erau mari, dar micutii erau multi :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 1. noiembrie 2012, 19:14

:bravo: cu venirea iernii si eu ma multumesc cu capturi mai mici :zambet: , din pacate nu am unde sa pescuiesc bibani pe aici.O sa ma duc la mreana pe Po la iarna.Inca o data :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 1. noiembrie 2012, 19:19

Mane, fir intins la mrenute de PO! :doarecapu: Am inteles ca-s gigantice acolo...

Cu aceasta postare am vrut sa arat si importanta pescuitului din barca, dar si importanta sonarului. O singura barca mai era pe lac, cu 2 pescari care dadeau la gume.
Insa FARA sonar. Rezultatul: 0 pesti.

Dar baieti faini, de nota 10: m-au ajutat sa scot masina care tot derapa la malul apei... nu am luat in considerare ploia si iarba umeda :doaaamne:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 1. noiembrie 2012, 19:33

Da pe aici se prind mrene de 5kg, 6kg si am auzit ca si de 7kg.Eu nu am prins mai mari de 2, 3 kg dar dupa cum stiti mrenele sunt tare bataioase.Italienii le cauta iarna si la oscilanta si vobbler(poate incerc si eu iarna asta)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 4. noiembrie 2012, 18:24

:salut: ,
si pentru ca idee nu imi dadea pace, de ce nu am prins joi si bibani mai mari, am iesit astazi din nou la bibaneala. Am schimbat insa locatia si am ales un port de pe Rin, mult mai mic ca si lacul pe care am fost joi.
Sonarul si-a facut treaba deja in primele 10 minute :bucuros2: si cu toate ca erau doar 7 grade, ploua in ture, bibanasii n-au incetat sa muste. Se mai mutau ei cu bancul, insa ii gaseam repede. Rezultatul final a fost 66 de bibani, vreo 10 scapati in drill si o ruptura (ori ceva mai mare ori stiuca :nunteleg: )

Pe mal au fost in jur de ... 6 pescari la spinning, fara rezultate.
Pe apa au mai fost 2 barcute, care dadeau si ei dupa bibani, insa fara sonar. Unul dintre ei a capturat 3 bibani frumosi, celalalt nu a avut succes.


5 dintre bibanii ce i-am prins erau chiar f frumosi, intre 35 - 40 cm, iar restul intre 20 si 25 cm. Am avut si multe dubleuri :bucuros2: , cele mai multe muscaturi au fost la viermisori si rame. La gume nu reactionau deloc :gandesc:


.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 4. noiembrie 2012, 19:48

N-ai incercat laplumbii aia pe care ti i-am dat. :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 4. noiembrie 2012, 19:50

Ba da... cred ca nu am invatat tehnica cum trebe' ... cred mai tra' sa-mi arati o data, Tudor.

Ce lanseta trebuie folosita la plumbii aia? Intreb de actiune...
Eu pescuiesc la bibani cu actiune de 0 grame, cu acea lanseta nu prea pot utiliza plumbii aia. Iar urmatoarea lanseta scurta de 2 metri ce o am e de salau, are 100 grame actiune.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 4. noiembrie 2012, 20:08

Lanseta scurta de 1m80. Putere 1540gr. Cu asta basta. :ciao:

kistler

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 4. noiembrie 2012, 21:16

@ Zoran
Spune-mi, te rog, cum interpretezi imaginile de pe sonar sa-ti dai seama ca-i vorba de un banc de bibani?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 4. noiembrie 2012, 21:28

Salut Kistler,
bancurile de bibani sunt f compacte. Cele de platica sau crapi le deosebesti pt ca vezi mai multi pesti singuri, si cum urca 2-3 metri de la fundul apei.
Oricum, nici eu nu-s sigur 100% de fiecare data ca-i un banc de bibani. Azi de ex am prins si vreo 5 babusti si tot atatia avati. Si ei erau prin zona... Dar incerc si vad ce musca. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 8. noiembrie 2012, 21:54

Lanseta scurta de 1m80. Putere 1540gr

Salut Tudor,
mi-am luat o lanseta de 2 m, insa de 5 - 20 grame. E foarte faina, este frumos colorata! :bucuros2:
Voi iesi sambata la bibaneala si voi incerca ambele metode, si cea a lui Tudor si a lui Thomas.
Oricum, mai intai voi cauta bancurile de pesti cu sonarul. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 8. noiembrie 2012, 22:03

Mie mi se pare mult 5 - 20g pt. dat la biban, rememorand curentul si adancimea la care am prins in 99,9% din cazuri... acu` depinde si ce fir folosesti... Zorane, sper ca nu dai cu Gigafish-u` de somn?!? :limba: :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 9. noiembrie 2012, 06:44

Pai asta am gasit la 40 de euro...
pun o rola de 1000 si fir de 0,12 mm. Vad io maine cum ma descurc cu ea.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

14

vineri, 9. noiembrie 2012, 17:24

eu pescuiesc la biban cu o lanseta de 3-15gr cu jiguri de 4-9gr pe o apa de 5-7m
fir, am pus un PP de 5lb si neaparat struna metalica - sambata trecuta am pierdut o stiuca de ~4kg, iar duminica am prins 3 stiuci pescuind la biban
la biban, pescuiesc exclusiv cu twistere

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 9. noiembrie 2012, 21:32

Pai eu nu am spus cu ce pescuiesc . Poate din acesta cauza trebuie o lanseta destul de puternica. Zoran are giugelele mele si-si va da seama ce-i trebuie, doar sa pescuiasca cu ele. :drac2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 9. noiembrie 2012, 21:49

adiwolf, io am impresia ca tu te prefaci ca dai la biban ca sa prinzi stiuci :ochi: .
"Teoria" mea-i sa prinzi la ce dai si daca intra altceva si scapa, asta este... la urma urmei si asa-i dadeai drumu`... :ochi: .
Pentru mine un pescuit de finete la biban nu prea pusca nici macar cu strunele alea fine de "wolfram"... da` totusi 0,12 cat zice Zoran mi se pare cam prea subtire... nu ca ar rupe pestele da` mai se freaca de-o creanga, mai agati ceva de pe fund etc..
Io dau cu mono de 0,14 si UL sau L si cu jig de 2,5 - 4g + grub de 4-5cm, simt bine pe unde is la 2-4m adancime, unde nu-i curent sau ii slab.
Parerea mea... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 9. noiembrie 2012, 22:02

da` totusi 0,12 cat zice Zoran mi se pare cam prea subtire...

m-am razgindit si am pus de 0,08 mm - 9 kg. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 9. noiembrie 2012, 22:14

m-am razgindit si am pus de 0,08 mm - 9 kg.
Io ziceam de fire mono... la textile GF pacat ca nu-s si unele de 0,01 :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

19

vineri, 9. noiembrie 2012, 22:49

adiwolf, io am impresia ca tu te prefaci ca dai la biban ca sa prinzi stiuci :ochi: .
"Teoria" mea-i sa prinzi la ce dai si daca intra altceva si scapa, asta este... la urma urmei si asa-i dadeai drumu`... :ochi: .
Pentru mine un pescuit de finete la biban nu prea pusca nici macar cu strunele alea fine de "wolfram"... da` totusi 0,12 cat zice Zoran mi se pare cam prea subtire... nu ca ar rupe pestele da` mai se freaca de-o creanga, mai agati ceva de pe fund etc..
Io dau cu mono de 0,14 si UL sau L si cu jig de 2,5 - 4g + grub de 4-5cm, simt bine pe unde is la 2-4m adancime, unde nu-i curent sau ii slab.
Parerea mea... :).


unde pescuiesc eu cu 2.5-4gr nu se poate pescui ptr ca nu ar ajunge in veci jos pe substrat sau macar in zona de actiune a pestilor, iar struna aia are si rol de a mai salva din nalucile cu care pescuiesc in structurile, copacii, bolovanii si mai ales fiarele beton din apa - fara struna asta as pierde cam la fiecare a treia a patra aruncare si chiar mai frecvent, asa cu struna asta si carlige mai moi care se indreapta..........mai salvez ceva si pot pescui cat de cat decent
mentionez ca acest pescuit l-am facut de pe mal unde rata agatarilor si pierderilor este foarte mare.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 10. noiembrie 2012, 05:17

mentionez ca acest pescuit l-am facut de pe mal unde rata agatarilor si pierderilor este foarte mare.

Asa este Adi, eu pescuiesc astazi din barca intr-un port, unde jos este curat-curat, inca niciodata n-am agatzat nimica.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare