Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

81

miercuri, 27. august 2014, 21:28

Citat de la »Tyrael«




Mda se pare ca avea dreptate Jan Guthjar... si eu l-am rupt tot de pe mal...abuzat.... dar totusi trebuia sa tina mai mult de atat.... Xzoga Mastery MA-S 80h2 . E bine ca totusi incepuse sa mearga la spining somnul

huh, urata treaba ... poti sa detaliezi putin? ... chiar sunt curios ce s-a intamplat, asta mai ales cand am auzit ca ai reusit sa il rupi de pe mal si nu din barca.

ps: king, lanseta arata bine de tot


Am iesit la o partida de spining la somn si am agatat de un zid de beton scufundat sub baraj, am tras puternic de ea fara nici o problema, asta pe placa de beton inclinata a digului, in momentul cand am urcat sus pe dig si am incercat sa o dezagat de acolo, desi am fortat mai incet lanseta, probabil fizica si-a spus cuvantul, lanseta a pleznit instant....

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

82

vineri, 29. august 2014, 08:43

Am iesit la o partida de spining la somn si am agatat de un zid de beton scufundat sub baraj, am tras puternic de ea fara nici o problema, asta pe placa de beton inclinata a digului, in momentul cand am urcat sus pe dig si am incercat sa o dezagat de acolo, desi am fortat mai incet lanseta, probabil fizica si-a spus cuvantul, lanseta a pleznit instant....


am inteles, merci de lamuriri ... sa inteleg ca unghiurile alea au avut un cuvant de spus. sunt patit si eu cu asa ceva cand am reusit sa rup doua lansete prin casa in timp ce incercam sa ii arat sotiei in ce hal erau indoite lansetele in niste driluri avute in ziua respectiva :doarecapu:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 52

Membru din: 26. martie 2013

Locație: bucuresti

Profesia: jurist

  • Scrie un mesaj privat

83

sâmbătă, 27. decembrie 2014, 15:35

Incepand cu primavara anului 2015 intentionez sa ma apuc de spinning la somn!
ca mulineta voi folosi un penn slammer 560 de care dispun deja.
astept un sfat pt lanseta!
intentia mea este de a achizitiona macar pt inceput cormoran black bull hc 2,70m/40-120 gr sau hakuyo heavy spin mtx 2,70m/40-120 gr.
astept sugestii din partea dumneavoastra referitor la cele 2 lansete!
multumesc!

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

84

duminică, 28. decembrie 2014, 03:37

:salut: daca vrei un bat adevarat i-ati un taffi spin ...vb cu zoran.. :ochi: :craciun: :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

85

joi, 26. martie 2015, 10:24

Cu ocazia accesari topicului astuia si pe care nu mai intrasem de ceva timp revin cu niste update-uri in ceea ce priveste echipamentele de somn … ca au avut loc niste modificari. Unul dintre combo-uri a intrat pe tusa in asteptarea vreunei iesiri dupa stiuci iar restul au fost usor modificate sau adaugate chestii noi … astfel:

1. X-Zoga G-66 15kg + Shimano Saragosa 8000F + PP80lbs – echipamentul cel mai Heavy pe care il posed, cu asta nu mi frica nici de somnul somnilor.

2. Lamiglas KenaiKing G1319 + Daiwa Seagate Hyper 3500 + Gigafish Powerline 0,3/PP 40lbs – unul dintre combo-urile cele mai all-around

3. Lamiglas KenaiKing G1319 + Daiwa Advantage 3500 + PP 65lbs – combo pentru “tavaleala”

4. G.Loomis Livebait LR844S + Shimano TwinPower 2500FB/ Daiwa Exceller 3000 (mulineta o aleg in functie de temperaturile de afara) + PP15lbs – combo-ul folosit pe anumite canale unde vreau sa savurez un dril chiar si cu somnici de 1,1-1,2 m

Altii?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

86

joi, 26. martie 2015, 11:04

Incepand cu primavara anului 2015 intentionez sa ma apuc de spinning la somn!
ca mulineta voi folosi un penn slammer 560 de care dispun deja.
astept un sfat pt lanseta!
intentia mea este de a achizitiona macar pt inceput cormoran black bull hc 2,70m/40-120 gr sau hakuyo heavy spin mtx 2,70m/40-120 gr.
astept sugestii din partea dumneavoastra referitor la cele 2 lansete!
multumesc!
Nu ti-as recomanda Hakuyo. In ultima vreme am avut 7 MTX-uri de crap la reparat din care 5 au avut mandrinele dezlipite. :doarecapu: :nu: Au fost facute la repezeala si fiindca le-au iesit gripurile excentrice rau au bagat un fel de "pene" de carton sub mandrine ca sa le alinieze cat de cat. La asta as mai adauga matisaje insuficient lacuite , la care ata e neacoperita partial de rasina . Mai uita-te pe piata si vezi ce gasesti. :ochi:

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

87

joi, 26. martie 2015, 11:09

Lansete si mulinete de peste 200$ ??? :doaaamne: Doamne ... :zid:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

88

joi, 26. martie 2015, 11:14

Lansete si mulinete de peste 200$ ??? :doaaamne: Doamne ... :zid:
Ti se pare mult? pai atunci de asta ce zici ? :zambet:
Spinnrute M5 sle Spinn 320 / 10`7 Schnurklasse 30-70 g RST-Fishing GmbH Online Shop

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

89

joi, 26. martie 2015, 11:26

Lansete si mulinete de peste 200$ ??? :doaaamne: Doamne ... :zid:


Tommy, daca ai iesi la pescuit cel putin o data pe saptamana si daca ai vedea ca anumite chestii ori nu se ridica la nivelul asetptarilor ori cedeaza mult inainte de ceea ce te asteptai iti garantez ca privirea ti-o indreptai spre niste chestii care sa iti ofere o oarecare garantie.

Nu stiu ce este mai OK? sa iti cumperi un produs care costa 200 de euro si te tine 4 ani de zile sau sa iti cumperi 4 produse de 50 de euro care sa te tina fiecare un an de zile dar sa nu ai nici o certitudine ca nu vor ceda exact in mijlocul unui dril la capatul caruia poate aveai un peste record in poza :ochi:

am dat-o in bara de prea multe ori cu chestii care nu costau prea multi bani pentru a ma lecui definitiv de cumpararea unor produse ce au o calitate indoielnica. As putea sa insir destule exemple …

200 de euro nici macar nu se apropie de ce inseamna top in materie de mulinete sau lansete … din contra, suma respectiva as spune ca este undeva situata in partea de jos a mijlocului.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

90

joi, 26. martie 2015, 16:27

M am hotarat saptamana trecuta sa incep si eu spiningul la somn :)),asa ca inca nu m am intalnit inca cu echipamentul meu de spin,dar o voi face saptamana viitoare.Am ales un Zeck blinker Jorg si un Spheros 8000 pg.

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

91

joi, 26. martie 2015, 22:46

Acum am citit mai atent si am vazut ca pescuiesti pe raul PO, ei acolo e alta treaba, acolo chiar ca ai nevoie de asemenea scule. Dupa cum ai enumerat mai sus tu ai 4 lansete, care sunt peste 200$ si 4 mulinete+una de rezerva care sunt tot peste 200$.
Acum nu ma bag in discutii cu tine, desigur sculele scumpe sunt si de calitate mai inalta, dar si pentru buzunare mai adanci. :bucuros:
Pretul sculelor tale adunate la un loc= salariul meu pe 8 luni :doaaamne: Deci iti dai seama de ce am fost atat de uimit ... :buaaaah: Desigur, si eu mi-as dori asemenea arsenal, eu acum mai nou vreau sa-mi iau o mulineta DAM de 120 de lei, tot pentru spinning, si am o lanseta Baracuda Spin de 2.7, si cred ca ce pesti sunt pe la noi pe aici in Mures, al scot si cu astea :bucuros2:


Nu stiu ce este mai OK? sa iti cumperi un produs care costa 200 de euro si te tine 4 ani de zile sau sa iti cumperi 4 produse de 50 de euro care sa te tina fiecare un an de zile dar sa nu ai nici o certitudine ca nu vor ceda exact in mijlocul unui dril la capatul caruia poate aveai un peste record in poza




Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

92

joi, 26. martie 2015, 23:00

Poti sa dai bineinteles cu ele dar sa nu subestimezi pestii de pe Mures... acolo traiesc si monstrii!

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

93

vineri, 27. martie 2015, 09:17

Acum am citit mai atent si am vazut ca pescuiesti pe raul PO, ei acolo e alta treaba, acolo chiar ca ai nevoie de asemenea scule. Dupa cum ai enumerat mai sus tu ai 4 lansete, care sunt peste 200$ si 4 mulinete+una de rezerva care sunt tot peste 200$.
Acum nu ma bag in discutii cu tine, desigur sculele scumpe sunt si de calitate mai inalta, dar si pentru buzunare mai adanci. :bucuros:
Pretul sculelor tale adunate la un loc= salariul meu pe 8 luni :doaaamne: Deci iti dai seama de ce am fost atat de uimit ... :buaaaah: Desigur, si eu mi-as dori asemenea arsenal, eu acum mai nou vreau sa-mi iau o mulineta DAM de 120 de lei, tot pentru spinning, si am o lanseta Baracuda Spin de 2.7, si cred ca ce pesti sunt pe la noi pe aici in Mures, al scot si cu astea :bucuros2:


Tommy … partial iti dau dreptate in ceea ce spui :bravo: , dar la fel cum a spus Tyrael – si pe Mures te poti intalni cu pesti frumosi, exemple sunt destule si pe acest forum :ochi: … si atunci cand te intalnesti cu el sunt convins ca vei vrea sa iti faci si o poza :apl: alaturi de el.

Echipamentul nu l-am luat tot o data … se fac vreo 4 ani de cand pescuiesc la somn si de cand am inceput sa caut echipamentul ideal. Plus ca din toata lista de mai sus cu exceptia primul combo, a ultimei lansete si a Exceller-ului toate sunt cumparate la mana a doua de pe forumuri. Si cum aici chestiile care nu sunt noi se vand la preturi pe masura iti pot spune ca cei 200 de euro sunt departe de realitate. As putea sa iti fac o lista cu cat am platit pentru fiecare in parte dar pentru a nu intra in detalii iti spun ca facand o medie am dat cam 100 de euro pentru fiecare componenta.

In timp am ajuns la concluzia ca decat sa imi cumpar o mulineta noua care sa coste 70-80-100 de euro mai bine imi iau una la mana a doua pe care platesc tot atatia bani dar este cu cateva clase mai sus :ochi: … stiu foarte bine cata grija am eu de sculele mele si nu imi vine sa platesc 300-400 de euro pe o mulineta pe care sa o tavalesc prin toti bolovanii de pe maluri. :prieteni:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

94

vineri, 27. martie 2015, 09:36

Acum am citit mai atent si am vazut ca pescuiesti pe raul PO, ei acolo e alta treaba, acolo chiar ca ai nevoie de asemenea scule. Dupa cum ai enumerat mai sus tu ai 4 lansete, care sunt peste 200$ si 4 mulinete+una de rezerva care sunt tot peste 200$.
Acum nu ma bag in discutii cu tine, desigur sculele scumpe sunt si de calitate mai inalta, dar si pentru buzunare mai adanci. :bucuros:
Pretul sculelor tale adunate la un loc= salariul meu pe 8 luni :doaaamne: Deci iti dai seama de ce am fost atat de uimit ... :buaaaah: Desigur, si eu mi-as dori asemenea arsenal, eu acum mai nou vreau sa-mi iau o mulineta DAM de 120 de lei, tot pentru spinning, si am o lanseta Baracuda Spin de 2.7, si cred ca ce pesti sunt pe la noi pe aici in Mures, al scot si cu astea :bucuros2:


Nu stiu ce este mai OK? sa iti cumperi un produs care costa 200 de euro si te tine 4 ani de zile sau sa iti cumperi 4 produse de 50 de euro care sa te tina fiecare un an de zile dar sa nu ai nici o certitudine ca nu vor ceda exact in mijlocul unui dril la capatul caruia poate aveai un peste record in poza



Cum a spus si Anem mai sus, nimeni de pe aici nu si-a luat sculele deodata, din primul magazin iesit in cale. :ochi:

Daca o lanseta corecta la un pret accesibil e mai usor de gasit, o mulineta buna e mai dificil. De aceea chiar nu recomand DAM-ul de 120 lei. DAM, de cand a inviat din morti, face si lucruri bune, seria de lansete NEO de exemplu, dar mulinete performante la ei trebuie sa cauti in clasa de pret superioara. Mai bine cauta un Shimano Nexave FD, am vazut ca e in promotie pe unele site-uri din tara. Simpla, eficienta, robusta, tambur de rezerva, te va insoti cateva sezoane bune.

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

95

vineri, 27. martie 2015, 11:57

M-am documentat un pic pe net si cum ai spus Nemo, intradevar multa lume e multumita de mulineta Shimano Nexave, si chiar pe Totalfishing pretul e redus cu 100 de lei, deci pret final cu promotie e 215 lei, deci nu e asa periculos.
Eu m-am axat pe Dam pentru ca in magazinul de unde fac eu in general cumparaturi(articole pescuit) proprietarul e un pescar inrait de spinning, are si mulinete mai ieftine, are si mai scumpe (muult mai scumpe) dar el pescuieste cu acel model de care ti-am spus si este foarte multumit de el. Si de aceea mi l-a recomandat fiind un pescar de spinning incepator sa zic asa :gandesc: . Mai am un set, lanseta de la Energofish Destroi 2.1 si o mulineta Okuma de care sunt foarte multumit, dar asta pentru pescuit la avat, stiuca, clean, dar zic eu ca pentru somn e c-am subtirel. Si folosesc fir mono de 0.18, 0.20 de la Trabucco. Dar cu siguranta daca reusesc sa-mi iau o mulineta pentru somnii mai marisori o sa-mi pun fir textil de la Power Pro.
Desigur va dau dreptate, am vazut si eu poze cu somni prinsi pe mures, dar din pacate eu inca nu m-am intalnit cu una pe care sa nu-l pot scoate cu lansetele pe care le am actual, chiar am prins una de 1.5 / 1.8 kg cu o bucata de viermisor cu lanseta de feeder, cu forfac de 0.14 :ochi: Prima data am crezut ca e agatarura. *Scz de off topic*

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

96

vineri, 27. martie 2015, 23:28

Lanseta WFT International Ocean Fighter 2.70m 80-220g
Mulineta Penn Slammer 560
0.35 mm Powerline galben
Abia astept sa-l folosesc pe Ebro. Daca obosesc, il bag la grund. Iar in Irlanda vreau sa-l folosesc la spinningul marin de pe tarm.
O sa am si echipamentul de stiuca cu mine, dar nu cred ca face fata la somni mai mari de 15-20 kg.
Ramane de vazut! :pescuit:
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

97

sâmbătă, 28. martie 2015, 06:29

Zamfi mi-ai luat vorba din gura.. :bravo: Dupa ce pescuiesti dedicat pe salau si treci pe woblere poti sa ai probleme cu intzeparea..Unii zic ca e lanseta prea dura, textilul..aiurea..mana e de vina..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

98

sâmbătă, 28. martie 2015, 08:52

.Unii zic ca e lanseta prea dura, textilul..aiurea..mana e de vina..

:bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

99

sâmbătă, 28. martie 2015, 10:09

Cu o lanseta speciala pt.voblere practic nu trebuie sa intepi ....se agata singuri :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

100

duminică, 29. martie 2015, 12:10

Corect, insa o lanseta speciala ,adica foarte moderata ,are si dezavantajul lipsei de putere.Pe lac sa zicem ca e ok,mai ales daca esti din barca.Insa pe rau datele se schimba radical pentru ca intra somn si cand e vorba de somn e bai mare.Sa nu mai vorbim de mrene la 5-6 kg in suvoi..atunci o astfel de lanseta ''speciala'' e buna doar la azvarlit naluca.In rest devine un fel de prelungire a firului si drilezi pestele direct din mulineta.In opinia mea,pur personala,in astfel de cazuri moderat fast-urile sant cele mai ok,plus o frana extrem de buna,plus mana si atentie maxima in fiecare secunda a drilului..Daca mana nu lasa acel ''un pic'' cat trebuie ca sa se intzepe rateurile pot fi foarte frecvente.Cea mai buna ''scola'' n acest sens este pescuitul la avat,biban, cu clase mici de putere.Acolo poti sa iti formezi reflexe pe masura..Intr-un fel invatand sa ii prinzi pe cei mici,te antrenezi pt. cei mari..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

spinning somn echipamente