Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

dj_Andy

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

61

joi, 9. mai 2013, 14:32

Echipamentul la pescuitul somnului, inseamna mult pentru mine...!!! Dar din pacate la noi in tara se vind doar (,,,,,,...) lucruri rele...! care nu merita si nu costa atitia bani!!! :bucuros: :vomit:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

62

joi, 9. mai 2013, 18:21

Nu stii unde sa cauti

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

63

joi, 9. mai 2013, 18:21

@Anem ce norocosi sunt cate unii de au sansa sa pescuiasca in ape unde un peste mai serios nu este o raritate[.....]


si eu ma consider un norocos sa pescuiesc pe apele de aici. din pacate se pare ca si aici lucrurile merg tot mai prost ...

[.....]daca vrei sa alegi ceva pt a avea drill la orice peste poti da cu un ul :zambet: , eu am fost pe Siret de sarbatori si nici macar un atac de mustacios nu am vazut, in schimb avatul era la datorie , acum iti dau si tie dreptate poate un blanck de 7 ft pana in 1&1/2 ar fi indicat pt aplicatia ce ti-o doresti nu stiu ce sa spun, dar cum a promis prietenul tau ca poti face o proba parerea mea este sa il testezi si sa vezi ce ti se potriveste ,mai sunt si alte blank-uri pe langa Lamiglas ...


hehehehe, da, un UL la somn ar fi ceva :rizi: ... ideea este ca au fost cazuri in care pe lansetele de avat intra somn (anul asta doar pe alea :rizi: ) si pe mal au iesit doar cei mici. cand dadeam cu echipamentul de somn nu se mai intampla nimic plus ca la jig urasc sa pescuiesc cu lanseta cu care dau in mod normal la somn. m-am gandit la o varianta intermediara, adica in continuare sa ma bucur de drilul oferit de vreun avat dar sa am sanse reale sa scot si un somn mai bine imbracat.

cu siguranta in vara o sa testez lanseta lui Attila, pe Dunare dupa vreun avat ... :bucuros2:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

64

vineri, 10. mai 2013, 11:47



hehehehe, da, un UL la somn ar fi ceva :rizi: ... ideea este ca au fost cazuri in care pe lansetele de avat intra somn (anul asta doar pe alea :rizi: ) si pe mal au iesit doar cei mici. cand dadeam cu echipamentul de somn nu se mai intampla nimic plus ca la jig urasc sa pescuiesc cu lanseta cu care dau in mod normal la somn. :

Si tu patesti ca noi toti ,cred, cand nu esti pregatit pt mustacios atunci se gaseste sa intre si inca pe ce te astepti mai putin,asa am avut si eu norocul anul trecut pe lanseta de salau cand ma asteptam mai putin mi-a intrat mustaciosul la un manns de 6cm si uite cum a facut firul coarda de vioara inainte de a rupe

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

65

luni, 27. mai 2013, 15:06

revin cu o modificare la lista de mai jos:


1. Lanseta Lamiglas Kenai King G1319 cu o lungime de 8.6ft, 3/ 4 – 2 1/2 oz putere de aruncare si firul recomandat 12-30lb.
Mulineta Ryobi Arctica 6000 si PowerPro de 80lb cu inaintas mono de 100lb.

2. Lanseta Lamiglas Kenai King G1319 cu o lungime de 8.6ft, 3/ 4 – 2 1/2 oz putere de aruncare si firul recomandat 12-30lb.
Mulineta Daiwa Advantage 3500 si PowerPro de 65lb/ GigaFish Powerline de 20kg cu inaintas mono de 100lb.

3. Lanseta Lamiglas Competitor CC706 cu o lungime de 7ft, 1 1/2 – 2 oz putere de aruncare si firul recomandat 15-30lb cu precizarea ca asta e de casting si care nu se mai fabrica.
Multiplicator Abu Garcia Revo STX si PowerPro de 40lb cu inaintas fluo de 0,7mm de vreo 65 sau 70lb.


de astazi incepand, Advantage-ul de 3500, datorita unei surprize pe care mi-a facut-o in urma cu vreo saptamana si ceva, a fost inlocuit de un Shimano Saragosa 8000 care tocmai mi-a ajuns. Daiwa-ul, dupa ce isi va primi piesa care o va re-pune in functiune va fi mulineta "de iarna" cu fire ceva mai subtiri (40lb) cand voi incerca sa dau de vreun somn cu jigurile (va fi folosita putin pentru ca iarna e anotimpul avatilor la care nu pot renunta sub nici o forma).

ramane de vazut cum se va comporta asta ... va primi firul de pe Arctica de 80lb iar Arctica-ul va fi imbobinat cu unul de 65lb.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

66

marți, 28. mai 2013, 08:20

Advantage-ul de 3500... a fost inlocuit de un Shimano Saragosa 8000 care tocmai mi-a ajuns... va primi firul de pe Arctica de 80lb


:apl: Buna alegere, mulineta cu care se da si la ton, iar greutatea este inca sub 600 grame!

Cit despre fir, daca-l intorci e ok. Daca nu, pune altul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

67

marți, 28. mai 2013, 14:59

da, mulineta este un tanc. prea mare pentru gusturile mele dar din lipsa de altceva am fost nevoit sa o iau pe asta. motivul cumparari "monstrului" este capacitatea tamburului ... una de 5000 nu tine suficient fir si atunci nu am avut de ales. printre "finaliste" au mai fost si alte mulinete, cam toate in jurul aceleasi dimensiuni, dar pana la urma am zis sa o incerc pe asta.

la prima vedere pot spune ca este imensa, pare bine inchegata, grea bine de tot si probabil o pot folosi si pentru spart nuci sau batut cuie prin casa :rizi: ... ramane de vazut cum se va comporta in timp. nu imi fac prea multe griji in privinta duratei de viata sau ca nu ar face fata unui dril cu orice somn existent prin apele in care pescuiesc ... grijile vin din directia mea, nu sunt convins ca voi reusi sa ma obisnuiesc cu asa un animal ...

ps: firul e OK, nici vorba sa pun altul inca ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

68

joi, 13. februarie 2014, 10:19

eu ca mulineta folosesc tica taurus tp 6000 s cea de culoare neagra iar ...............
Cum se comportă mulineta, ai avut driluri grele cu ea?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

69

sâmbătă, 22. februarie 2014, 21:16

eu ca mulineta folosesc tica taurus tp 6000 s cea de culoare neagra iar ...............
Cum se comportă mulineta, ai avut driluri grele cu ea?
Este o mulineta foarte buna, corp, angrenaje din metal, asaza firul super si rezista bine in timp

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 20. august 2014, 18:27

[/quote]Xzoga Mastery mi-a fost recomandata de Jan Gutjahr, ca o lanseta de salau cu potential si la somn, dar exclusiv din barca!!! Parerea lui a fost confirmata si de Kai, importatorul produselor Xzoga, care mi-a relatat ca au fost deja citeva lansete aduse inapoi, rupte, care au fost de pe mal "maltratate" pe PO.
La fel si Ryobi Arctica 6000 CF, o mulineta super pt pescuitul din barca.[/quote]
Contra recomandarilor lui Jan Guthjar, Martin Sack si al lui Blinker-Jörg, mi-am luat pt mal lanseta Penn Overseas. Amandoi au fost de parere ca pt un spinning exclusiv la somn de pe mal, atat pe Rin, Dunare cit si pe Ebro sau Po, este nevoie de o lanseta de 150 - 170 grame actiune si o mulineta de 8000: Ryobi Arctica, Penn Atlantis, Twin Power, Stella... ...cind ma uit la preturi!



Mda se pare ca avea dreptate Jan Guthjar... si eu l-am rupt tot de pe mal...abuzat.... dar totusi trebuia sa tina mai mult de atat.... Xzoga Mastery MA-S 80h2 . E bine ca totusi incepuse sa mearga la spining somnul :doaaamne:



Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Tyrael« (20. august 2014, 18:38)


Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

71

miercuri, 20. august 2014, 20:02

Si ca tot a revenit topicul in actualitate de curand mi-am terminat una de jig pentru somn :bucuros2: :



Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 20. august 2014, 22:13

E superba, sa iti aduca capturi de poveste

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

73

miercuri, 20. august 2014, 22:56

Multumesc , sa fie :bucuros: :noroc:

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

74

joi, 21. august 2014, 12:58

ET spin blade 2.40 actiune 30-80 gr.
penn spinfisher 3600
pp 33 lbs.cred

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

75

joi, 21. august 2014, 17:02

Salutare. :salut: Ma bate gandul sa ma bag si la pescuit de somn la spinning, desi eu sunt adeptul pescuitului la stationar, m-am gandit sa mai incerc. Am o lanseta E.T. Destroy 2.1m , sections 2, Casting weight 10-30g. Este un bat finut, subtire, dar sigur ce acesta nu am ce sa caut la pescuit de somn. Am prins cu ea cleni marisori, stiuci si salai de peste 1 kg, se comporta frumusel, dar nu este destul de rigid(parerea mea) pentru somn. Nu zic ca nu scoate una de cateva kg, dar la un bastan face: Te pup , papa.
Insa mai am o lanseta Baracuda Danube 2.7m, sections 2, casting weight 10-30g , 97% Carbon. Inca nu am prea pescuit cu acesta ca imi place mai mult celalalt finut, asta fiind mult mai robust, mai gros, si mai rigid decat celalalt. Ce parere aveti? Ar fi buna sau nu, si ce mulineta mi-ati recomanda pe el, dar pretul sa nu fie prea piperat. in jur la 100/150. :gandesc:

76

joi, 21. august 2014, 18:29

Salut, Pentru spinning la somn cauta cel mai usor echipament POTRIVIT, pe care iti permiti financiar, in caz contrar este foarte posibil sa renunti inainte sa ai parte de capturi. Mulineta in orice caz sa fie una rezistenta cu componenete metalice, altfel este foarte posibil sa cedeze cand nici nu te astepti si o sa constati ca ceva mai scump, va fi mult mai ieftin cu timpul in sensul ca mai bine cumperi o mulineta adecvata din start decat sa cumperi 2-3 bucati care in total vor iesi mult mai scump, nesocotind faptul ca pierzi si capturile, care pe apele noastre sunt din ce in ce mai rare ... Cand dupa sute de lanseuri si zeci de ore petrecute fara capturi iti intra un trenuleti si scapa din cauza ca cedeza "caraitorul"... :zid: Mai bine astepti un sezon si aduni banii decat sa cumperi ceva deproasta calitate care sa cedeze cand nici nu te astepti.... nu uita ca somnul este singurul peste de apa dulce din care cu acelasi naluca(momeala) poti sa prinzi una de 4-5 kg sau chiar si un strabunic de peste 80 kg... prima o scoti cu aproape orice echipament insa al doilea ...

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

77

joi, 21. august 2014, 20:34

Da, aici ai dreptate.De aia am vrut sa-mi cumpar una de calitate. Pe celalalt bat am un Okuma Zeon ZN15. E mic, dar la clean, biban si stiuci mai mici/mai mari face fata cu brio, dar la peste mai mare nu l-as incerca. Daca esti din MS este un magazine de pescuit, destul de vechi de altfel langa politie pe str. Calarasiilor. Acolo sunt expuse mulinete in jur la 150 lei, si toata lumea spune ca sunt foarte bune, de marca... etc. Pe mine m-ar interesa daca este cumva o marca sau un model anume pentru acest tip de pescuit. Pentru vanzatorul magazinului e tot o branza pentru ce-mi trebuie, el o sa vrea sa-mi vanda cel mai scump posibil, dar nu e sigur ca o sa fie bun pentru mine.

78

joi, 21. august 2014, 21:52

La 150 ron nu gasesti mulineta potrivita pentru pescuitul somnului..... Cauta un applause sau un zauber de 4000, este un minim necesar pentru pesti medii... gasesti si SH pe net la preturi mai acceptabile ...In oras sunt mai multe magazine cu preturi cat de cat ok, nu postez nume ca nu fac reclama la nici una, dar daca cumperi de pe net ai avantaje ... si... dezavantaje ...
Pentru detalii treci pe privat, sa nu "plictisim" lumea ;)
Ba chiar daca vrei in weekendul aceasta sau cel care urmeaza, putem sa ne intilnim pe malul apei sa poti sa incerci un echipament de spinn cat de cat acceptabil la mustacios... :ciao:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

79

marți, 26. august 2014, 08:43


Mda se pare ca avea dreptate Jan Guthjar... si eu l-am rupt tot de pe mal...abuzat.... dar totusi trebuia sa tina mai mult de atat.... Xzoga Mastery MA-S 80h2 . E bine ca totusi incepuse sa mearga la spining somnul :doaaamne:





huh, urata treaba ... poti sa detaliezi putin? ... chiar sunt curios ce s-a intamplat, asta mai ales cand am auzit ca ai reusit sa il rupi de pe mal si nu din barca.

ps: king, lanseta arata bine de tot :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

80

marți, 26. august 2014, 11:12

Deoarece nu ma astept la somni supercapitali(peste 50kg)folosesc un combo de casting format din lanseta MHX FS-904 echipata cu mulineta ABU Revo Winch, modelul vechi, si fir de maximum 30 lb.Leaderul , in functie de curent poate de fi de 0.45-0.80.Combo-ul merge foarte bine atat cu cranck-uri in curenti puternici cat si cu gume mari la rasul substratului..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

spinning somn echipamente