Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 16. aprilie 2013, 19:33

:bravo: Felicitari! Asteptam feedback...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

42

joi, 18. aprilie 2013, 09:53

La mine problema a fost intotdeauna inaintasul sau voblerul .
BATUL TRABUCCO Zander TXT 3 M 20-80G-OK
Mulineta Banax SAINT 2500(7000 ) OK ( dar acum la panoplie)
fir SUFIX Performance Braid galben 25lb 0.20mm
fir acum Super PE FLUO 20LB EXCELENT
Inaintasul acum PIKE MONO 20 -nu mai gasesc ( nu am ratat nimic la el) sau 30 LB acum e pregatit
Despre Voblere - problema era la adancimi mici ,unde nu lucra aspiratorul,se intepa superficial si reusea sa faca ancorele liniar

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 18. aprilie 2013, 13:13

La mine problema a fost intotdeauna inaintasul sau voblerul .
[.....]
Despre Voblere - problema era la adancimi mici ,unde nu lucra aspiratorul,se intepa superficial si reusea sa faca ancorele liniar


in cazul asta incearca sa schimbi triplele de pe vobler punand ceva mult mai rezistent iar in cazul in care nu gasesti triple suficient de rezistente la dimensiunile necesare incearca sa pescuiesti cu ceva voblere mai mari pe care sa poti pune triple sanatoase ... iar pe post de inaintas daca ii pui un mono bun de 0,7-1mm grosime nu cred ca vei avea prea multe probleme.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 18. aprilie 2013, 13:21

Am schimbat, dar nu a fost sa fie.... iar pe voblere mari nimic ,erau interesati doar de voblere mai mici 7-9 cm. Ultimul a fost la RNR 05 FT RAPALA si are ancore nu gluma , a cedat inaintasul 0.35 SUFIX. Oricum nu eram suparat .... si pestele trebuie sa aiba sansa sa .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 18. aprilie 2013, 13:41

O sansa cu woblerul in gura eu nu prea o vad ca sansa pt el...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

46

joi, 18. aprilie 2013, 13:50

Ah, si am mai vrut sa scriu ca, am avut in 2011 o ruptura pe Dunare la mono de 1mm. Dupa citeva secunde de drill a retezat leaderul, la o adincime de 14 metri. Era f mare si mono era de proasta calitate.

Acuma incerc din nou cu hardmono de 1,2 mm de buna calitate (ce s-a adeverit si la 2,45 m somn), dar si textile de 0,9 - 1,1 - 1,2 si chiar 1,7 mm. Nu doar dintii lui, ci si imprejurimile unde il pescuiesti sunt o problema.

Definitiv mono 0,35 este mult prea subtire - parerea mea.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

47

joi, 18. aprilie 2013, 21:13

subscriu

Si eu sunt de aceeasi parere , fir mono de 0,35 ptr ce, la ce te ajuta?
De obicei somnul il cautam langa obstacole(copaci cazuti in apa, stanci, etc), ori cand l-ai intepat, direct acolo se duce , iar tu cu 0,35 te uiti cum nu-i poti opune nici un fel de rezistenta, sa-l intorci din drumul sau tinta, unde stie ca -i este scaparea si care-i rezultatul, nici macar cateva minute de dril?
Eu pescuiesc de obicei cu mono de 0,60 de calitate si forfah de o,35 fir textil, dar de anul acesta , cred c-o sa incerc un textil pe care mi l-a recomandat un prieten :ochi: , eventual un inaintas de 0,60 de mono si bineinteles forfah-ul de fir textil de 35-40 mm.

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 23. aprilie 2013, 15:51

Echipamentul meu de spining dedicat somnului este urmatorul in ordinea cronologica a achizitionarii
Energoteam spin blade 2,7 30-80gr dotat cu un Shimano exage 4000fc
Lamiglas GSH 102 2HX custom de 8'6" si 1/2-2oz adica 14-56 grame dar real duce binisor si jig de 60+naluca ,batul este dotat cu o mulineta Daiwa excelerZ cu upgrade 1 rulment pe galet ....fire folosite de 30lbs si 40lbs al doilea fir il folosesc mai rar iar ca inaintas folosesc Seaguar premier de 0.57 si 40 lbs

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 7. mai 2013, 09:49

[.....]
Lamiglas GSH 102 2HX custom de 8'6" si 1/2-2oz adica 14-56 grame dar real duce binisor si jig de 60+naluca
[.....]


poti sa spui ceva mai multe despre lanseta asta? intreb pentru ca la un moment dat ma manca sa o incerc dar mi frica sa nu fie prea puternica pentru somni ce nu sar prea des de 10-15kg ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 7. mai 2013, 10:14

Lasa ca iti dau eu pe mana, la vara, un Lamiglas GSH 102 2 MH ( 8`6`` 1/2-1 1/2oz. 10-20 lb ). Si iti faci o parere singur :)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 7. mai 2013, 10:18

Lasa ca iti dau eu pe mana, la vara, un Lamiglas GSH 102 2 MH ( 8`6`` 1/2-1 1/2oz. 10-20 lb ). Si iti faci o parere singur :)


de abea astept sa pun mana si pe ala ... ceva ma face sa cred ca asta e mai aproape de ceea ce mi-ar trebui fata de cel pomenit mai sus care arunca pana in 2oz. singurul inconvenient in cazul ambelor este lungimea lor. latimea medie a canalul are undeva in jur de 50 de metri si cu o lanseta de 2.1 ajung linistit pana in partea cealalta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

52

marți, 7. mai 2013, 10:28

Lanseta Energoteam Power Spin 2.7m; 80-150 gr + Penn Slammer 540 (ambele existente)
Trebuie sa-mi ajunga saptamana asta un Unicat Dreamfish Spin 2.85m, 90-250gr la care o sa pun un Penn Slammer 560 deja existent
Oscilante Unicat si Black Cat diverse modele 45 - 145 gr (vreo 30 de bucati)
Pilkere 100gr
Voblere Grandmaster 15cm/ 80gr si cateva sealures 65 - 120gr
Jiguri 60-80 gr + Plastice puturoase Black Cat
Firul trebuie sa-l iau de la Zoran.

Sa vad la ce o sa-mi foloseasca toate astea...

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 8. mai 2013, 21:53

[.....]
Lamiglas GSH 102 2HX custom de 8'6" si 1/2-2oz adica 14-56 grame dar real duce binisor si jig de 60+naluca
[.....]


poti sa spui ceva mai multe despre lanseta asta? intreb pentru ca la un moment dat ma manca sa o incerc dar mi frica sa nu fie prea puternica pentru somni ce nu sar prea des de 10-15kg ...

Anem ce sa iti spun despre ea este o lanseta destul de ranga fiind un fast si cu putere mare pe tronsonul al doilea .eu o folosesc pe rauri in speta pe Siret cel mai mult, Prut cand ajung ,.....este destul de gros in carne blank-ul si este din doua bucati ,si se incarca cel mai bine cu jig de 40 gr+naluca ...nu cred ca este prea puternica pt.un somn de 10-15 kg, mai este un blank mult mai puternic de pana in 6oz in aceasi serie ala ar fi cred putin exagerat ...din punctul meu de vedere merge destul de bine si cu linguri sau voblere in curent mai puternic ,dar este ideala pentru jig ...in concluzie mie imi prezinta incredre avand in vedere ca am cumparat aceasta lanseta dedicata pentru pescuitul la somn de pe mal pe rauri ,din pacate nu am avut sansa de a aresta vreun mustacios mai de seama cu ea cea mai mare captura de pana acum fiind un mustacios de 7+ la care a facut fata fara sa transpire ,,,,ca si minus pt care nu o folosesc si la alte aplicatii ar fi faptul ca nu arunca prea bine pana in 20 de gr

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

54

joi, 9. mai 2013, 04:29

eu ca mulineta folosesc tica taurus tp 6000 s cea de culoare neagra iar ca lanseta mai astept.sunt deschis si la sfaturi din partea voastra.eventual si un fir textil bun. :inchinare:

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

55

joi, 9. mai 2013, 07:58

@Anem tu ai doua Lamiglas Kenai King G1319 cred ca blanckurile sunt din aceasi gama deci cam ai idee ce poate lanseta, nu prea mai inteleg .... iti par prea puternice pt un somn de 10 kg?... :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

56

joi, 9. mai 2013, 08:35

merci fain de lamuriri si explicatii ... din pacate de ce imi era frica s-a adeverit, adica lanseta e prea puternica pentru ce as vrea-o eu ...

@Anem tu ai doua Lamiglas Kenai King G1319 cred ca blanckurile sunt din aceasi gama deci cam ai idee ce poate lanseta, nu prea mai inteleg .... iti par prea puternice pt un somn de 10 kg?... :noroc:


da, mi se par mult prea puternice pentru pesti de pana in 10kg. aproape ca ii iau pe sus cu chestia aia si imi omoara o buna parte din dril. pentru Po e foarte OK dar pe niste alte canale pe unde mai pescuiesc mi se pare de-a dreptul ciudat sa pescuiesc cu ea si sa prind ceva somnici de 5-8kg. aia ii pescuiesc cu lanseta de avat dar am avut parte inclusiv de niste rupturi datorate echipamentului sub-dimensionat si atunci ma gandeam la vreo chestie intermediara care sa fie placuta inclusiv cu pestii de 5kg dar sa reusesc sa dau afara inclusiv chestii de 30de kg ... inca sunt in cautare si nici nu pot spune ca ma grabesc pentru ca sper sa ma intorc pe Po cat mai rapid cu putinta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

57

joi, 9. mai 2013, 09:01

Si eu sunt de aceeasi parere , fir mono de 0,35 ptr ce, la ce te ajuta?


Am incercat cu chestii mai robuste si nici un rezultat , pentru ca nu am evolutie buna la vobler ,iar zona in care pescuiam nu era foarte accidentata.
Pe voblere mari si mai grele nimic ,stii cum este fiecare zona are specificul ei.
Alaltaieri noapte m-am incapatanat fir PP 50 lb inaintas -30lb Pike mono nimic.
Dar daca pescuit nu e nimic nu e :apl:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

58

joi, 9. mai 2013, 09:45

Ai dreptate Florine cand spui ca fiecare zona cu specificul ei si pestii au anumite preferinte atat in privinta dimensiunilor nalucilor cat si a formei. Dar totusi un 0,35 la somn mi se pare extrem de subtire … adica eu folosesc inaintas de 0,35 cand dau la avat (pe considerentul ca mai intra cate un somnic si un fir mai subtire l-ar face praf daca ar intra in contact cu “peria” din gura) si sub 0,5 nu cobor sub nici o forma. Si 0,5-ul ala l-am folosit doar la ultima partida cand voiam sa pescuiesc la jig cu un echipament mai greu si un inaintas de 0,7 sau 1mm nu ma ajuta deloc.

Incearca sa mai insisti la somn prin locurile in care sti ca se hraneste si la orele care trebuie cu ceva fire mai serioase si naluci mai mari … in felul asta iti pastrezi ceva sanse sa il scoti pentru ca nu stiu ce vei reusi sa faci cu un 0,35 la un somn de 30-50 de kg :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

59

joi, 9. mai 2013, 10:01

Normal ca sunt intr-o continua cautare , de aceea am ajuns aici la forum -subiecte care ma framanta. :bucuros2:
Dar cine crede ca, nu are de invatat in fiecare zi , ori e prost , ori e nebun :zid:
:apl:

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

60

joi, 9. mai 2013, 11:27

@Anem ce norocosi sunt cate unii de au sansa sa pescuiasca in ape unde un peste mai serios nu este o raritate,oricum aceasta lanseta am achizitionato strict pt pescuitul la somn,strict din motivul de a avea cu ce cand o fi sa imi mai intre un mustacios de record personal ,daca vrei sa alegi ceva pt a avea drill la orice peste poti da cu un ul :zambet: , eu am fost pe Siret de sarbatori si nici macar un atac de mustacios nu am vazut, in schimb avatul era la datorie , acum iti dau si tie dreptate poate un blanck de 7 ft pana in 1&1/2 ar fi indicat pt aplicatia ce ti-o doresti nu stiu ce sa spun, dar cum a promis prietenul tau ca poti face o proba parerea mea este sa il testezi si sa vezi ce ti se potriveste ,mai sunt si alte blank-uri pe langa Lamiglas ...

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

spinning somn echipamente