Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 26. octombrie 2012, 10:57

Echipamentele noastre pentru spinning somn...

Salutari,

Ma gandeam sa deschid un topic in care fiecare dintre noi (cei care cauta somnul la spinning si care vor evident) sa spuna ce scule foloseste atunci cand cauta strict somnul. Si cand zic de scule fac referire in mod special la combinatie de lanseta-mulineta-fir. Cred ca ar fi destul de interesant de vazut fiecare cu ce pescuieste si ne-am putea face o oarecare idee despre ce se cere atunci cand vine vorba de spinning. :idee:

Poate nu ar fi o idee tocmai rea si o oarecare descriere (daca nu cer prea mult) a echipamentului folosit si de ce nu chiar si a conditiilor in care il folositi.

Dat fiind faptul ca eu sunt cel care incepe topicul ma simt oarecum obligat sa fiu primul care incepe.

Am in total 3 combo-uri de somn din care in mod constant folosesc doar doua dintre ele, al treilea iesind o singura data pe apa.

1. Lanseta Lamiglas Kenai King G1319 cu o lungime de 8.6ft, 3/ 4 – 2 1/2 oz putere de aruncare si firul recomandat 12-30lb.
Mulineta Ryobi Arctica 6000 si PowerPro de 80lb cu inaintas mono de 100lb.

2. Lanseta Lamiglas Kenai King G1319 cu o lungime de 8.6ft, 3/ 4 – 2 1/2 oz putere de aruncare si firul recomandat 12-30lb.
Mulineta Daiwa Advantage 3500 si PowerPro de 65lb/ GigaFish Powerline de 20kg cu inaintas mono de 100lb.

3. Lanseta Lamiglas Competitor CC706 cu o lungime de 7ft, 1 1/2 – 2 oz putere de aruncare si firul recomandat 15-30lb cu precizarea ca asta e de casting si care nu se mai fabrica.
Multiplicator Abu Garcia Revo STX si PowerPro de 40lb cu inaintas fluo de 0,7mm de vreo 65 sau 70lb.

Ultimul dintre combo-uri a fost cumparat cu un alt scop dar ulterior am zis ca voi incerca sa il folosesc la somn, dar inca nu am apucat din cauza celorlalte doua combo-uri.

Primele doua sunt cele care le folosesc in mod curent fara a avea vreo preferinta anume, mai ales ca in ambele lanseta este de fapt aceeasi doar ca una dintre ele era de casting.

Ca si o mica descriere as putea spune ca:

Lanseta este tot ceea ce imi doresc atunci cand pescuiesc la somn (de aia o am dublura) putand fi utilizata cu naluci de pe la vreo 10-12 grame pana chiar la 100 incarcandu-se putin mai jos in lansare. Nu are rigiditatea unui carbon folosit la lansetele de bass sau salau (nici senzitivitatea lor) dar sub nici o forma nu este moale asemeni compozitelor sau fibrelor de sticla. Are o actiune parabolica spre semi-rapida si varful este suficient de moale pentru a putea fi utilizat cu voblere de 10cm de exemplu. In sarcina se incarca destul de progresiv si inca nu am reusit sa o indoi pana in cotor in ciuda pestilor prinsi cu ea. Este o lanseta care din punctul meu de vedere nu prea poate fi folosita la alte specii de pesti tocmai datorita puterii, adica pestii de 2-4 kilograme sunt luati pur si simplu pe sus.

In ceea ce priveste mulinetele nu pot sa zic ca le pot reprosa prea multe. Adica de la Ryobi nici nu pot spune ca aveam pretentii prea mari de cand am cumparat-o. Merge relativ OK dar sunt convins ca nu va tine. E destul de puternica si frana functioneaza foarte OK chiar daca de la ultimul peste prins a inceput sa nu mai scoata caraitul ala decat cateodata. O chestie care am observat la ea ar fi faptul ca din fabrica a venit cu suruburile ne-stranse suficient de bine. Adica in timpul unui anumit dril mi se parea ca totul se misca in interiorul ei (tot atunci am pierdut si o piesa din ea :rizi: ) dupa care verificand suruburile de la carcasa am observat ca inca mai mergeau rotite putin. De cand le-am strans a mai avut parte de un dril furtunos si senzatia de piese care se misca aiurea in carcasa a disparut. Ca si un minus as putea preciza faptul ca dintr-un motiv sau altul nu mai reusesc sa deschid galetul pentru a il curata. Fasaie din cauza mizeriei acumulate si indiferent de cat m-am chinuit nu reusesc sa scot arborele ala cu rulmentul aferent si galet din locasul lui. La adresa Advantage-ului in schimb nu am nici o plangere, frana functioneaza impecabil, mecanismul nu a dat nici un semn de oboseala si poate singurul lucru care as prefera sa fie altfel e tamburul destul de mic, adica intra fix o rola de PP de 65 de lb, deci daca vreau sa pescuiesc cu fir mai gros voi fi nevoit sa ma multumesc doar cu vreo 70-80 de metri.

Despre fire nu cred ca este necesar sa mai scriu nimic, cred ca toata lumea cunoaste PowerPro-ul.

Era sa si uit ... le folosesc pe Po, pescuind de pe mal.

Huh ... cat am scris. Sper sa mai fie dornici care sa isi impartaseasca arsenalul pe aici cu speranta de a mai vedea sau invata chestii noi ca doar vorba aia ... tot timpul e loc de mai bine.

ps: am pus topicul la sectiunea de spinning si nu lansete si mulinete pentru ca as prefera sa se discute doar despre partea de spinning, eventual se poate deschide si un topic despre sculele folosite la stationar. Daca se vrea, pot muta la sectiune de lansete si mulinete si eventual adaug cuvantul spinning la titlul topicului. :prieteni:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 26. octombrie 2012, 19:58

echipamentul meu de somn raportat la talia somnului e cam asa :buaaaah: :
Video
-

Video


3

vineri, 26. octombrie 2012, 21:40

frumos peste, urat pescuit.

echipamentul meu de spinning la somn este un echipament neadecvat - pt unii, dar la ce somni am prins si la ce somni se prind in zona mea la spinning, este suficient
asadar: - lanseta 8'6' St Croix Wild River 1/2-2
- mulineta Daiwa Exceler 3500
- fir PP 30lb
tinand cont de faptul ca nu am depasit granita celor 2 cifre la somn prins la spinning, echipamentul de mai sus face fata cu brio
probabil ca o mulineta mai mare ar fi de dorit, dar...............deocamdata e bine si asa

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 27. octombrie 2012, 04:32

Trecand la lucruri serioase

1. Lanseta D.A.M NANOFLEX PIKE SPIN M ( clasa de putere data de producator medium ) 2,7m , actiune moderat- rapida, putere de aruncare 30-60g +Mulineta D.A.M QUICK MASTER 40 +Tuff Line XP 25 lbs .
Initial lanseta a fost luata pentru stiuca (unde si-a si facut treaba cu brio inclusiv la lingurit) a devenit principalul bat de somn pentru ca un moment dat am avut nevoie de un bat puternic cu care sa pot arunca naluci foarte usoare inclusiv 10-15 grame (alea ii placeau somnului atunci /acolo). Pe vremea aceea nu era in oferta D.A.M varianta de 2,4m cu 40-80grame putere de aruncare pe care cel mai probabil as fi cumparat-o pentru aceasta aplicatie (spinning la somn). In prezent lanseta isi asteapta rindul la customizat (schimbare de inele, dezbracare de vopsea, etc.)

2. Lanseta de rezerva (cea care a fost primul combo de spinn greu ) ......cand ma intorc de la :pescuit: ca acum tre sa plec :drac2:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 28. octombrie 2012, 19:48

Nici eu nu am ceva special de somotel da' ma mai descurc deocamdata la ce pesti prind .
Deci :
-Batul ! Cum adica ce e aia ? Asa il stiu prietenii :Batul :drac: Ma rog e un Black Power de la Capture ,de 2,70 m ,doua bucati , putere de 20-50 g (duce mai mult ...) si o actiune fast .Poate prea fast uneori dar asta e !
-Daiwa Exceler 4000 X
-Stren de 40 lbs

Ps: am mai achizitionat 2 J13 sa fie la anul in Italy! :bucuros2:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 28. octombrie 2012, 20:12


Ps: am mai achizitionat 2 J13 sa fie la anul in Italy! :bucuros2:


deci sa inteleg ca se contureaza tot mai serios "chestia" ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

7

duminică, 28. octombrie 2012, 20:15

inca nu, dar................ :buaaaah:

prietenul asta al meu face parte din familia oligarhilor si isi permite sa pescuiasca de cateva ori pe an in Italia :drac2: :limba:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 28. octombrie 2012, 20:34

Răngi...
spining vertical :
UniCat NewAge Vertical 1,70 m- 80-270g
Aqantic Speed Jig 2,10m 80-280g

spining mal :
UniCat DreamFish Spin 2 2,55m 90-250g
UniCat DreamFish Spin 2 2,70m 90-250g
E.T.Spin Blade 2,70m 80-120g RELAX

Mulinete :
Shimano de la 4000 la 12000
Ryobi Artica 8000 și Applause 8000

Textil KG 0,25-0,40mm Berkley Whiplast 65 LB și Giga CAT 0,35-040mm . :doaaamne:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 28. octombrie 2012, 20:49

Textil KG 0,25-0,40mm Berkley Whiplast 65 LB și Giga CAT 0,35-040mm :doaaamne: .


:gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 28. octombrie 2012, 22:04

Somni n-am prins inca, dar de cautat i-am cautat cu :

Spin Blade 30-80 gr, 2.70 m
Ryobi Zauber 4000
Power Pro 30 lbs si Stren de 40 lbs
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 29. octombrie 2012, 11:32

folosesc astea doua
Salutare / Petri Heil!
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 29. octombrie 2012, 15:25

eu folosesc banax pf jerk de 120-130 gr.de lansare si 1.98 mt,iar ca fir, textil de 0.4,si mulineta banax.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 29. octombrie 2012, 16:12


Ps: am mai achizitionat 2 J13 sa fie la anul in Italy! :bucuros2:


deci sa inteleg ca se contureaza tot mai serios "chestia" ...


Deci lasa-l pe prietenul Adi ... :noroc:

Insa ,daca ajuta Cel de sus sper sa prind ceva anul viitor in Italia .Anul asta am ciupit cativa dar mici. La anul ... :buaaaah:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 29. octombrie 2012, 19:56



2. Lanseta de rezerva (cea care a fost primul combo de spinn greu ) ......cand ma intorc de la :pescuit: ca acum tre sa plec :drac2:




D.A.M Emotion Spin aproximativ 2,85 m (initial 3m dar i-amscurtat cotorul) cw 30-80 grame + Cormoran Black Star 3500 + pp 15lbs (asta e trecut ca bat de pluta pentru stationar de vreo 2-3 ani si bat de rezerva pentru nanoflex)

3.D.A.M Calyber Jerk clasa UH 1,98m, cw 56-112 gr. (bat de baitcasting sau "pe invers" cum ar zice unii )+D.A.M Quick A-Head Baitcast + Tuff Line XP 30 lbs . Asta e lanseta de jerkbait la stiuca si trolling in principal insa o folosesc si la somn pentru voblere peste 16 cm si pentru gume peste 16 cm . Voblerele xxl ar solicita mult prea mult o mulineta conventionala de spinning asa ca una de cast e mai nimerita din punctul meu de vedere (si dintre astea poate e mai nimerita un round prrofile decat o "palmata" insa la momentul potrivit asta imi parea a fi o idee buna).

Cu toate astea :buaaaah: :

cel mai mare somn de pana acum (putin peste 17 kg) l-am prins cu batul de jig (actualmente batul de jig greu si allaround in deplasari) adica asta

4. D.A.M. Calyber Spin clasa MH 2,13m (7 picioare) cw 14-42gr. (1-1si 1/2 oz) +D.A.M Quick M 2 (acum are un Quick Caliber 830 FD)+ Fluorcarbon 100% Vicious 12 lbs :buaaaah: :buaaaah:


cei mai multi somni de anul asta (vreo 10 cred dintre care cel mai mare 7 kg) i-am -prins cu ultimul intrat in rastel (tot pentru jig si ocazional minowuri mici si grele). E vorba de customul pe care mi l-am facut si care s-a aflat in probe toata vara adica asta:

Loomis MB 843 IMX clasa MH , 7 picioare (2,13m) cw. 1/4-3/4(7-21 grame) + D.A.M Quick 2000 FD (acum Twin Power C3000 Mg )+ Fins Original PRT 7 lbs (acum Spiderwire Ultracast de 0,12mm) :buaaaah: :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 29. octombrie 2012, 20:36

incet incet ies la iveala tot mai multe combo-uri care de care mai variate si interesante care nasc o gramada de intrebari ... care cel mai probabil vor fi puse la iarna cand iesirile se vor mai rari ... :zid:


cei mai multi somni de anul asta (vreo 10 cred dintre care cel mai mare 7 kg) i-am -prins cu ultimul intrat in rastel (tot pentru jig si ocazional minowuri mici si grele). E vorba de customul pe care mi l-am facut si care s-a aflat in probe toata vara adica asta:

Loomis MB 843 IMX clasa MH , 7 picioare (2,13m) cw. 1/4-3/4(7-21 grame) + D.A.M Quick 2000 FD (acum Twin Power C3000 Mg )+ Fins Original PRT 7 lbs (acum Spiderwire Ultracast de 0,12mm) :buaaaah: :buaaaah:


hehehehe, eu am fratele mai mare tot pentru jig, adica SJR 844 IMX pana intr-un Oz si de cand am pus mana pe el sunt convins ca orice somn pana in 20kg il voi scoate cu el. si surprinzator, e acompaniat tot de un twin power dar doar de 2500. din pacate inca mai astept somnul ala sa imi intre pana cum neavand la activ decat multi avatei pana in kilogram si doar vreo 3-4 sariti de 2kg. asta, alaturi de lanseta de casting pana in 2oz vor fi cele care ma vor acompania in perioada rece datorita senzitivitatii lor, avand in vedere ca vreau si eu sa incerc pescuitul cu gume la un mod ceva mai serios decat am facut-o pana acum ...

ps: in weekend am avut si eu prima prezentare la jig :rizi: atat ca mi-a lipsit cu desavarsire reflexul de a intepa :rizi: ... mai bine zis nici macar nu am intepat :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 29. octombrie 2012, 21:08

Desi vorbim de cw 7-21 de grame am scos si somn de 7 kg (cu fir de 7 lbs care tinea 4kg si ceva pe cantar) si fitofag de 12 kg -"eroare"- (cu fir de 9,1kg care tinea aproape 4 kg pe cantar). E drept ca din barca insa , cu toate astea, cred si eu ca pana pe la 20 de kg duce batul fara probleme. Comparativ cu IMX-ul , Calyberul are o conicitate mult mai mica fiind mai subtire pe talon (desi are plaja de aruncare mai mare ) iar cu el am scos somn de peste 17 kg (cu ceva emotii mai mult legate de fir decat de bat).

Anem, inca vreo 2-3 prezentari si o sa incepi sa fii mai atent, dupa care o sa-i si intepi , dupa care o sa inceapa sa-ti placa pescuitul cu gume. Imi spunea mie cineva (care va incepe sa zambeasca citind aici) "daca la jigging nu esti 100% acolo nu prinzi peste asa ca, mai bine stai acasa. Mai bine pescui o ora atent decat o zi intreaga, mulinand a paguba, sa tot speli la gume". :ochi:
ps. pe "fratele mai mare" il ochisem si eu initial dar m-am sucit apoi pentru un plus de finete (iar acum imi cam pare rau :gandesc: )

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (29. octombrie 2012, 21:15)


anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 30. octombrie 2012, 09:18

Eu am vrut 844-ul tocmai pentru a putea sa arunc inclusiv un jig de vreo 20 de grame cu guma aferenta. Din ce am observat merge OK inclusiv cu jiguri de vreo 7-8 grame plus guma si sub greutatea astea nu prea am coborat pana acum, pescuind doar pe rau. Initial am vrut ceva si mai puternic dar am ales asta pentru a il putea folosi inclusiv la Top-Water unde inainte foloseam un Fenwick de 1.8m care era superb pentru asa ceva dar pe care nu il mai iau cu mine doar daca merg pe mai multe zile la pescuit ca nu am chef sa car 5-6 lansete dupa mine.

Datorita lipsei conicitatii la DAM-ul pomenit de tine, lansetei nu ii lipseste rezerva de putere? ... din cate am vazut la ceea ce am pe acasa de obicei lansetele putin conice sunt ceva mai moi inclusiv pe cotor fata de cele cu conicitate mare (exceptie face doar una care in ciuda unei conicitati nu prea pronuntate ma gandeam ca va fi mult mai progresiva cand de fapt e exact invers).


Anem, inca vreo 2-3 prezentari si o sa incepi sa fii mai atent, dupa care o sa-i si intepi , dupa care o sa inceapa sa-ti placa pescuitul cu gume. Imi spunea mie cineva (care va incepe sa zambeasca citind aici) "daca la jigging nu esti 100% acolo nu prinzi peste asa ca, mai bine stai acasa. Mai bine pescui o ora atent decat o zi intreaga, mulinand a paguba, sa tot speli la gume". :ochi:


Cat in privinta atentiei la pescuit atunci cand folosesti jiguri ai dreptate, atata ca eu fiind la inceput eram concentrat la ceea ce se petrece cu jigul pe substrat (pescuiam langa un trunchi mare care stiu ca e acolo de cand era apa mica) fara sa ma gandesc catusi de putin la un atac sau ceva de genul asta. Am fost luat complet prin surprindere de nu am avut nici o reactie atunci cand am simti 2 lovituri scurte in jig.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 31. octombrie 2012, 08:36


Datorita lipsei conicitatii la DAM-ul pomenit de tine, lansetei nu ii lipseste rezerva de putere? ... din cate am vazut la ceea ce am pe acasa de obicei lansetele putin conice sunt ceva mai moi inclusiv pe cotor fata de cele cu conicitate mare (exceptie face doar una care in ciuda unei conicitati nu prea pronuntate ma gandeam ca va fi mult mai progresiva cand de fapt e exact invers).

daca e sa compar cu IMX-ul as zice ca-i lipseste o parte din rezerva de putere intrucat cele 2 se incarca diferit in sarcina insa cu toate astea nu pot spune ca e lipsit Calyberul de rezerva de putere. In calcul, pe linga conicitate mai intra si structura (tesatura ) carbonului precum si grosimea "in carne" a blankului (numarul de straturi de carbon si de rasina). Calyberul pare a fi ramforsat pe cotor cu un strat suplimentar de carbon (acest lucru l-am vazut si la Nanoflex dupa ce l-am dezbracat de vopsea si pare a fi o practica a celor de la D.A.M pentru betele de la clasa MH in sus) . Astfel luat individual si testat in sarcina s-ar putea spune ca are o rezerva buna de putere Calyberul in ciuda conicitatii mai reduse.




Cat in privinta atentiei la pescuit atunci cand folosesti jiguri ai dreptate, atata ca eu fiind la inceput eram concentrat la ceea ce se petrece cu jigul pe substrat (pescuiam langa un trunchi mare care stiu ca e acolo de cand era apa mica) fara sa ma gandesc catusi de putin la un atac sau ceva de genul asta. Am fost luat complet prin surprindere de nu am avut nici o reactie atunci cand am simti 2 lovituri scurte in jig.



Cu timpul iti vei forma reflexul sa intepi la orice atingere a firului indiferent ca-i pom sau peste pentru ca desi mai rar totusi se intampla ca si pestii mari sa dea tzacuri fine (moment in care uneori constati ca ceea ce credeai a fi o buruiana care tocmai s-a pus pe fir incepe sa traga de tine catre apa :rizi: ).O sa dai tepe si la crengi sau radacini suspendate intre ape pentru ca atunci cand le loveste jigul uneori esti convins c-ai avut tzac (pana cand verifici asta cu inca 2-3 lanseuri in acelasi loc). Oricum mana ti-o faci pescuind unde e peste asa ca localizarea e regula jocului in jigging. Ca apoi o sa vezi ca dupa ce ai jiguit 2 ore in dinti de fierastrau fara nici un tzac ti-o luat guma tocmai cand iti aprindeai tigara, iti pica fisa si tragi repede concluzia ca pauzele mai lungi pe substrat sunt secretul zilei (mai ales iarna :ochi: ) si aplicand metoda incepi sa ai rezultate :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 28. noiembrie 2012, 09:40

[.....]

Cu timpul iti vei forma reflexul sa intepi la orice atingere a firului indiferent ca-i pom sau peste pentru ca desi mai rar totusi se intampla ca si pestii mari sa dea tzacuri fine (moment in care uneori constati ca ceea ce credeai a fi o buruiana care tocmai s-a pus pe fir incepe sa traga de tine catre apa :rizi: ).O sa dai tepe si la crengi sau radacini suspendate intre ape pentru ca atunci cand le loveste jigul uneori esti convins c-ai avut tzac (pana cand verifici asta cu inca 2-3 lanseuri in acelasi loc). Oricum mana ti-o faci pescuind unde e peste asa ca localizarea e regula jocului in jigging. Ca apoi o sa vezi ca dupa ce ai jiguit 2 ore in dinti de fierastrau fara nici un tzac ti-o luat guma tocmai cand iti aprindeai tigara, iti pica fisa si tragi repede concluzia ca pauzele mai lungi pe substrat sunt secretul zilei (mai ales iarna :ochi: ) si aplicand metoda incepi sa ai rezultate :zambet:


ai dreptate Kingofbeasts ... adica e evident faptul ca fiind la inceput de drum in ceea ce priveste pescuitul cu gume moi ca anumite chestii sa imi fie usor peste mana. sunt convins insa ca incet incet imi voi forma mana si pentru genul asta de pescuit ... am in fata o iarna intreaga pentru a incerca sa ma obisnuiesc ...

reflex-ul ala de intepat inca nu am reusit sa mi-l formez chiar daca in ultimele doua partide am pescuit cam 80% doar la gume ... adica rareori mi se intampla sa intep daca simteam o chestie pe care eu o consideram creanga, piatra sau mai stiu eu ce structura ... de regula asteptam sa simt "zvacnirea" pestelui pentru a intepa ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 28. noiembrie 2012, 17:33

@anem
Stai sa vezi ...reversul! Adica cand te obisnuiesti sa dai teapa rapid si tare! Ca pentru salau ...Dupa ce iti intra in reflex s-ar putea sa ai probleme cu alte specii la care trebuie putina rabdare inainte de contra! Cel putin eu asa patesc ...Toamna asta am avut nevoie de cca 2 saptamani sa-mi "ies" din mana ca sa pot face fatza onorabil atacului stiucii...

Am si o paralela la chestia asta : pe vremuri pescuiam foarte mult la scobar ,iarna , cu fixa de 5-6 m .Pescuitul la scobar , asa cum probabil stiti ,presupune o atentie maxima la trasaturi si o reactie extrem de rapida din partea pescarului.Dupa o iarna de scobarit ,in care reflexul de intepare trecea din ochi direct in mana :rizi: ,ocolind ...creierul si latenta de raspuns :drac2: ,primavara era teribil de greu sa pescuiesc de exemplu la stationar la crap ...cum misca pluta cum zbura batul in contra! :rizi:

Asa ca ...grija mare. :ochi:

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

spinning somn echipamente