Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

joi, 25. octombrie 2012, 16:59

Imagini/Video-clip-uri / filme - monturi si tehnici de pescuit stationar la somn

salut..
pentru ca nu am voie sa folosesc direct imagini luate de pe internet (copy right) pe care sa le discutam si sa le analizam, m-am gandit ca nu ar fi rau un subiect unde sa propunem ce video-uri explicative ar putea Zoran sau alti membrii sa posteze...

Propunerea mea ar fi:
1. Pescuitul la pom / geamandura cu peste viu intre ape sau la suprafata

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 25. octombrie 2012, 17:13

Salut Florin,
o idee buna! :bucuros2:

Ce-i drept, am avut deja intentia sa fac mai multe video-uri, dar am tot aminat-o... :zid:

You-Tube-ul e plin de astfel de clipuri, dar mult prea putine in limba romana. M-as bucura daca s-ar gasi forumisti care sa ma sprijine in aceasta actiune. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

vineri, 8. februarie 2013, 13:22

:zambet:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (9. februarie 2013, 22:41)


Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 18. iunie 2013, 19:23

Pe cand filmele?? :zambet:
Buna idee :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 19. iunie 2013, 06:27

M-as bucura daca s-ar gasi forumisti care sa ma sprijine in aceasta actiune.

:nunteleg: Singur e greu sa si filmez si sa si fac monturile, sa le plasez cu barca, sa schimb cadrul in permanenta... am incercat metoda cu 2 lansete, dar nu a iesit bine filmarea. Am nevoie de cineva in spatele camerei video...

In alta ordine de idei, pe Youtube sunt vizionate filmuletele de f multa lume! Unele au peste 30 mii de klickuri, si astfel vor ajunge peste noapte aceste informatii si la cei ce iau tot ce prind acasa.
Am ajuns la concluzia ca si http://www.pescuit-la-somn.com este prea detailiat in tehnici si metode, am scris prea multe acolo si de aceea probabil paginile cu C&R si Cum facem poze... nu mai sunt citite.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Vecchio

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 18. martie 2013

Locație: Malul Crişului

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 19. iunie 2013, 08:20

Când va fi disponibilă pagina :gandesc: . E extraordinar de instructivă şi foarte bine structurată. De multe ori o recitesc - merită.
La tăţi ni-i greu! - da' nu la tăţi la fel! :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 19. iunie 2013, 08:25

Nu stiu... 1 luna, 2 - sau poate chiar 6. Nu stiu inca exact, nu pot spune nimica.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 19. iunie 2013, 09:58

Unele au peste 30 mii de klickuri, si astfel vor ajunge peste noapte aceste informatii si la cei ce iau tot ce prind acasa.



Cei care pescuiesc sportiv, legal, si mai iau cate un peste acasa nu fac mare paguba, mai ales ca sunt multe zile in care partidele regulamentare nu sfarsesc cu capturi.
Problema sunt aia care merg sa prinda peste nu sa pescuiasca. Sincer nu stiu cat de preocupati sunt de monturi cei care practica intr-un fel sau altul braconajul. Au metodele lor, nu se complica cu plute de grund si alte minuni. Plus ca o montura de grund ca cele prezentate de tine poate fi destul de scumpa, si asteptarea poate sa fie lunga pana ai o captura.

Am fost weekendul trecut pe Olt, in apropiere erau unii care au stat de vineri pana duminica, aveau pe mal ~10lansete, cam la 5-10m una de alta, ocupasera o bucata buna din malul accesibil pescuitului. Mai mult, treceau pe malul celalalt cu barca si intindeau pripoane pe o distanta de vreo 500m, :vomit: Pe lansete aveau cel putin 2 carlige, la un moment dat au scos una cu 2 pesti agatati (somotei <1kg - numai din astia au tras). Duminica la pranz malul s-a umplut de gratare, masini, si de parca nu a fost de ajuns a venit si unul cu parasuta. :doarecapu:
Incepator in pescuitul somnului