Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 24. octombrie 2012, 10:09


Ex. 1:
Barca conflabila de 4,5 metri, cu fund exterior din fibra si interior cu podea de lemn, motor 20 cp si 3 pescari in ea. Unul dintre ei, Dutza, fostul meu partener de pescuit in ultimii 15 ani de zile, care dupa cum se vede, n-o prea invatat multe... :nunteleg:
Unul dintre ei a iesit la acea partida de clonc cu o lanseta de 80 de grame, mulineta nu cunosc ??? si monofilament de 0,60 mm. Forfachul si carligul era de la Dutza, inca din monturile mele. Si cum se face de fiecare data, chiar la acea linie musca cel mare! Dupa un drill de ca. 40 de minute, unde au schimbat lanseta intre ei, fiecare pina nu a mai putut de dureri in brate, somnul a "parcat" in apa de 35 de metri si a ramas acolo, cu carligul si montura in gura + 35-40 metri de monofilament care l-au taiat sus in barca. :nervos: In tot acest timp au fost trasi cel mai mult contra curentului, lanseta fiind la maxim indoita, mulineta paraia, dar n-au resit sa-l ridice/ pompeze deloc in sus, si nici sa-l oboseasca :doarecapu: Ce cool, mulineta nu s-a rupt :doarecapu:


Zoran, asa cum am mai spus de cateva ori pana acum nu puterea de aruncare a unei lansete dau puterea reala a lansetei. Ti-am mai dat la un moment dat intr-un alt topic niste exemple cu lansete care arunca greutati diferite (cu diferente destul de mari) si au cam aceeasi putere la fel cum tot acolo pomeneam si de niste lansete care arunca aceeasi greutate dar au o putere complet diferita.

Iti mai dau alt exemplu cu lansetele care arunca aceeasi greutate dar au puteri diferite. Am acasa doua lansete pe care acum ceva timp le-am luat cu gandul la stiuca. Una dintre ele e un Lamiglas Competitor (nu retin codul – aia cu blank-ul ranforsat cu nu stiu ce foite de titan care nu se mai face acum) ce e data ca arunca pana in 2Oz (56 de grame) in timp ce cealalta e un Dragon Millenium Heavy-Duty ce e data ca arunca pana in 60 de grame. Diferenta de putere dintre cele doua lansete e enorma, atunci cand Dragon-ul este la limita simt ca Lamiglasul nu a ajuns nici la jumatate din ceea ce poate face. Si exemple ca asta ar fi multe printre care as pomeni si lanseta care o foloseste Mane81 si e data ca arunca pana in vreo 150 de grame si are o putere oarecum egala cu ceea ce folosesc eu si a mea e data ca arunca pana in 70 de grame.

Deci faptul ca lanseta aia arunca 80 de grame nu este un lucru tocmai concludent pentru ca daca era vreo lanseta mai moale (nu dau nume) atunci e clar ca ii lipsea puterea. E putin cam ciudat sa te joci totusi 40 de minute cu un somn pescuind din barca ... as spune ca lanseta aia era mult supra-estimata ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 24. octombrie 2012, 10:42

E absolut corect ce spui Anem, dar pina caut si incerc diferite lansete sa vad caaare este acea lanseta pe care scrie 100 grame si totusi drill-uiesti un somn de +2 metri cu ea, atunci mai bine plec din start la lupta cu scule special destinate pescuitului de somni.

Chestia cu spinningul e clara, aici e nevoie de o lanseta mai "usoara". Insa eu am vrut sa fac comparatie intre o barca conflabila mare si grea, una de fier mare si f grea, si una micuta si usoara, pt a vedea ca este destul de stabila si ca, mult conteaza si echipamentul cu care pescuiesti.

Cam cit crezi tu ca s-ar fi prelungit drill-ul cu acel somn de 2,5 metri ce l-ai prins, daca erai in guma? Smecheria la barcile de guma e sa ajungi repede peste somn si sa-l pompezi in sus... daca ai cu ce. Daca nu ai cu ce sa-l pompezi si sa-l obosesti in timp util, la fel te trage prin apa si cu belly, si cu pneumatica, si cu fierotanie...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 24. octombrie 2012, 12:22

E absolut corect ce spui Anem, dar pina caut si incerc diferite lansete sa vad caaare este acea lanseta pe care scrie 100 grame si totusi drill-uiesti un somn de +2 metri cu ea, atunci mai bine plec din start la lupta cu scule special destinate pescuitului de somni

nu mai trebuie sa cauti :

imi permit sa incalc regulamentul forumului si sa-ti dau direct link :cadou: :
Bigfishworld.de - Skyblade ADRENALIN CLASSIC 1005
uite si ce poate face batul asta :ochi:
Video
-

Video



intre noi fie vorba , in spinningul la somn, atunci cand vorbim de putere , mulineta, firul si montura sunt cele care conteaza. :ochi: batul il folosesti mai mult pentru lansat si prezentat naluca decat pentru forta . Asta pentru ca la o adica indrepti batul pe directia firului si folosesti mulineta pe post de troliu , caz in care pui direct forta bruta pe peste :ochi: singura chestie e ca forta ta sa fie mai mare ca a lui :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 24. octombrie 2012, 12:47

E absolut corect ce spui Anem, dar pina caut si incerc diferite lansete sa vad caaare este acea lanseta pe care scrie 100 grame si totusi drill-uiesti un somn de +2 metri cu ea, atunci mai bine plec din start la lupta cu scule special destinate pescuitului de somni.


Pai nu trebuie sa cauti, deja au fost pomenite niste lansete care au fost incercate de altii si merg foarte bine inclusiv la somni imbracati bine. Printre ele as pomeni de KK de la Lamiglas si de ProBlue-ul de la G.Loomis (varianta mai grea) care s-au dovedit de-a lungul timpului suficient de puternice pentru a face fata inclusiv dihaniilor ce sar de 2 metri lungime.


Cam cit crezi tu ca s-ar fi prelungit drill-ul cu acel somn de 2,5 metri ce l-ai prins, daca erai in guma? Smecheria la barcile de guma e sa ajungi repede peste somn si sa-l pompezi in sus... daca ai cu ce. Daca nu ai cu ce sa-l pompezi si sa-l obosesti in timp util, la fel te trage prin apa si cu belly, si cu pneumatica, si cu fierotanie...


Pai sincer, dupa cele scrise in mod special de kingofbeasts si greywolf dar si avand in vedere locul in care a fost prins as spune ca dura poate chiar mai mult din simplul motiv ca ma tragea la vale in curent si probabil ca as fi scos somnul vreo 2-3km mai jos de unde stateam pentru ca odata intrat in curentul de acolo intr-un belly-boat nu mai exista cale de intoarcere decat la sfarsitul dirlului si aia foarte aproape de mal :rizi: . Pe langa problema somnului as fi avut si problema ghidarii belly-ului care din cate am inteles nu e atat de usor de facut pe cat credeam initial :rizi:


nu mai trebuie sa cauti :

Video
-

Video





ce misto lucreaza lanseta in dril … chiar e interesanta dar pretul mi se pare ca depaseste cu mult suma care as fi dispus sa o bag intr-o lanseta – parca s-a mai pomenit la un moment dat de lanseta in cauza sau paote am citit pe vreun alt forum de ea. totusi, trebuie precizat faptul ca individul a scos somnul intr-o zona in care mi se pare ca nu este curent si tocmai de aceea a durat atat de putin pentru ca intr-un loc unde e un curent destul de puternic te asigur eu ca daca ai in lanseta un somn ce sare de 2 metri lungime indiferent de mulineta, fir sau lanseta nu vei reusi sa il ti pe loc pentru ca te va trage in apa, adica sub nici o forma nu ai o forta mai mare decat el, cel putin nu in primele minute din dril.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 24. octombrie 2012, 13:04

Salut King-ule,
cauta-mi te rog una pina in 100 de euro, asta e limita la care imi permit eu sa ma intind.

Dar exact cum spune Anem... Lanseta poate n-are in veci 100 de grame, ci mai mult ca probabil 150 - 170 grame actiune. Poate este si un truc al comertului... tu nu poti dovedi ca nu are doar 100 de grame si crezi ca ai prins o lanseta super supla ce scoate orice din apa! O lanstea superba, nu zic nu! Insa la o greutate de 250 de grame, nu ma pun sa dau peste 700 de euro pe ea, doar ca scrie 100 grame actiune. Sorry...

Lanseta Tica care am mai descris-o in alt subiect are ca. 270 grame greutate (doar 20 grame mai mult ca Skyblad-ul) si o actiune data de 170 de grame. S-a adeverit deja in nenumarate drill-uri cu somni de +2 metri, si e o lanseta care mi-o doresc din tot sufletul. De diferenta de pret nici nu are rost sa vorbim.
Tica USA - Product Detail

index.php?page=Attachment&attachmentID=495

Dar aici, in acest subiect, era vorba de barcile conflabile, nu de diferenta dintre lansete sau ce scrie pe ele.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 24. octombrie 2012, 13:11

Salut Anem,
ce greutate au cele 2 lansete pomenite de tine, KK de la Lamiglas si de ProBlue-ul de la G.Loomis?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 24. octombrie 2012, 13:18

tu nu poti dovedi ca nu are doar 100 de grame si crezi ca ai prins o lanseta super supla ce scoate orice din apa!

fals :ochi: dar nu intram aici in detalii tehnice pentru ca



Dar aici, in acest subiect, era vorba de barcile conflabile, nu de diferenta dintre lansete sau ce scrie pe ele.


motiv pentru care imi si cer scuze pentru off-topicul anterior (care vroia doar sa demonstreze ca exista si nu e imposibil de gasit o lanseta cu specificatiile mentionate de tine) :prieteni:
on topic , somnul poti sa-l scoti din orice barca cu fund rigid (podina) si baloane tari , astfel in cat sa ai in ce te sprijini atun ci cand incepi sa tragi de peste. Singura conditie e ca portanta barcii sa fie mai mare decat incarcatura din ea + forta aplicata de peste si de ancora(in cazul in care esti ancorat).la o adica am vazut si auzit de pesti driluiti din motor (adica literalmente remorcati cu firul in mana sau legat de barca atunci cand batul n-a mai putut :ochi: )

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 24. octombrie 2012, 13:23

Zoran, daca tot ai pomenit de specificatiile lansetei aleia de la Tica.

Daca te uiti la ce rezistenta a firelor e recomandata lanseta adica 12-30lb (asta e caracteristica ce defineste puterea unei lansete) pentru o putere de aruncare de 2-6Oz si o compari cu un Kenay King de la Lamiglas G1319 de aici : Rods | Lamiglas vei vedea ca de fapt lanseta are aceeasi putere cu precizarea ca cea de la Tica TEORETIC poate arunca pana in 6Oz ... chestie care sincer iti spun ca as vrea sa o vad :zambet:

La fel daca intri pe site-ul celor de la G.Loomis aici: Pro-Blue Series vei vedea ca cele din seria Pro-Blue (ultimele 4 din lista sunt de spinning) au puteri destul de apropiate, una mergand chiar pana in 30lb asemeni celei de la Tica. Singurul dezavantaj a astora de la Loomis il reprezinta lungimea pusa la dispozitie pentru ca greutatea uneia e mult sub greutatea lansetei de la Tica. Dar si cea de 2,4m data pana in 25lb a scos o gramada de somni atat din Po cat si Arno sau alte ape din Italia.


Salut Anem,
ce greutate au cele 2 lansete pomenite de tine, KK de la Lamiglas si de ProBlue-ul de la G.Loomis?


nu stiu sa iti spun acum dar ma pot uita pe net si iti zic in cateva minute pentru ca acasa nu am cantari lanseta - s-a dus bateria din cantar ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 24. octombrie 2012, 15:00

Si Tica au de 2,4 metri, insa pe mine ma interesau cele de 2,7 metri: actiune - pret - echilibru - greutate...

Stiu eu gresit poate, dar aici nu e vorba de rezistenta firelor MONOFILAMENTE, ci indirect de "grosimea" recomandata!? Americanii nu dau niciunde grosimea firelor, ci doar tractiunea acestora.

Eu asa stiam, ca acele date reprezinta clasa de fire recomandata. Iar pt ca americanii n-au grosimi la fire, ci doar tractiunea acestora...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 24. octombrie 2012, 15:16

Nu Zoran, nu are nici o tangenta grosimea firului cu specificatiile respective de pe lanseta. La un moment dat pe un alt forum a avut loc o intreaga discutie pe tema asta.

Lanseta care are specificat 12-30lb inseamna ca se impaca cel mai bine cu firele din intervalul 12-30lb. Mai bine zis tot ceea ce se afla sub limita inferioara a celor 12lb nu mai este protejat de elasticitatea lansetei (adica un fir de 8lb risti sa il rupi cand intepi). Tot ceea ce se afla deasupra de cei 30lb recomandati pot duce la ruperea lansetei. Cel putin teoretic un fir de 25lb poti sa il rupi din lanseta conform specificatiilor.

Ps: eventual nu ar fi o idee rea sa se mute toata discutia pe un topic nou ... ceva de genul PUTEREA LANSETELOR sau mai stiu eu ce nume ...
Pps: nu am avut prea mult timp sa ma uit dupa greutatea lansetelor ... am cautat putin de tot si nu am gasit nimic concludent. KK-ul are ceva peste 200 de grame dar nu mai retin exact in timp ce ProBlue-ul depinde de lungime, eu m-am jucat cu aia de 2,1m si se simtea foarte usoara in mana (dar e mai scurta).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 24. octombrie 2012, 15:22

Zoran, ai fost indus in eroare referitor la firele mentionate pe blank (nu se refera la grosimea lor ci , asa cum zicea anem, la rezistenta recomandata in kilograme forta sau livre forta in cazul americanilor ).Daca vrei sa sapi mai adanc pe tema asta trebuie sa intri in toria de rodbuilding si acolo se explica toate aspectele legate de, puterea blanckului, actiunea lui, plaja de aruncare, rigiditate, senzitivitate , etc. :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 24. octombrie 2012, 15:57

Na, io aici insa nu mi-s in clar deloc ... :nunteleg:

Deci lanseta asta este recomandata a se folosi la fire cu tractiune intre... 6 si 15 kg?
Adica daca folosesc multifilament de 0,30 mm ce tine 30 de kg, adica ca. 60 lb, inseamna ca risc sa rup lanseta?

Eu asa am inteles ca, lanseta sprijina un pescuit si o lansare optimala cu fire monofilament intre 12 - 30 lb, adica fire cu o grosime intre... si deoarece americanii n-au date despre grosimea firului, au trecut 6 - 15 kg. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 24. octombrie 2012, 16:54

Line wight (lb) => eu n-am folosit aceste specificații niciodată în viata mea, și nici pe lansetele europene nu am văzut... deci, tra' sa deduc ca aceste date nu-s chiar asa de importante. Asa ca, le voi ignora si de acuma inainte. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 24. octombrie 2012, 17:22

Na, io aici insa nu mi-s in clar deloc ... :nunteleg:



Deci lanseta asta este recomandata a se folosi la fire cu tractiune intre... 6 si 15 kg?

Adica daca folosesc multifilament de 0,30 mm ce tine 30 de kg, adica ca. 60 lb, inseamna ca risc sa rup lanseta?



Eu asa am inteles ca, lanseta sprijina un pescuit si o lansare optimala cu fire monofilament intre 12 - 30 lb, adica fire cu o grosime intre... si deoarece americanii n-au date despre grosimea firului, au trecut 6 - 15 kg. :gandesc:




gasesti aici ceea ce te intereseaza (informatii referitoare la putere, actiune , taper, etc.) :

Fishing Rod Action And Power, Not The Same Thing



n-am gasit alt link la repezeala dar cred ca asta te va lamuri :ochi: suficient de bine.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 24. octombrie 2012, 17:25

Line wight (lb) => eu n-am folosit aceste specificații niciodată în viata mea, și nici pe lansetele europene nu am văzut... deci, tra' sa deduc ca aceste date nu-s chiar asa de importante. Asa ca, le voi ignora si de acuma inainte. :nunteleg:


Zorane, datele alea nu sunt deloc de ignorat. Din respectivele date poti deduce intr-o oarecare masura care este puterea unei lansete. Teoretic, daca o lanseta este data ca duce un fir pana in 30lb inseamna ca respectiva lanseta poate ridica de la sol greutatea respectiva - daca un fir ce rezista pana la 30lb ridica de la sol o astfel de greutate rezulta ca si lanseta ar trebui sa faca acelasi lucru conform specificatilor.

Faptul ca multe lansete europene nu specifica aceste date nu inseamna ca nu sunt importante, inseamna doar ca firmele respective dintr-un motiv sau altul prefera sa evite scrierea lor (si de multe ori poate e mai bine asa stiind foarte bine ca multe firme europene sunt mult supra-dimensionate sau sub-dimensionate in privinta greutatii pe care o arunca – si aici pot da destule exemple din ceea ce am pe acasa).

ps: eventual, pentru a dezvolta subiectul nu ar fi rau un topic nou :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 24. octombrie 2012, 17:33

De ce nu folosesc nemtzii aceste date? :gandesc:

De ce nu-i la fel de importanta maximum de forta a franei de la mulineta? La o frana de max. 20 lb pot avea si fir de 100 lb, ca tot nu se rupe lanseta, sau? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 24. octombrie 2012, 17:35

ps: eventual, pentru a dezvolta subiectul nu ar fi rau un topic nou

...pai dai bataie! :ochi:

________________________________________________________________________
EDITAT de anem : gata, l-am facut ... imi era cam lene :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 24. octombrie 2012, 17:55

De ce nu folosesc nemtzii aceste date? :gandesc:
:gandesc:


Nemtii foloseau pe vremuri un sistem de cuantificare a puterii lanstei format din cifre de la 1 la 6 fie mentionate separat fie ca parte dintr-un cod inscris pe lanseta(sistem pe care il gasesti si la unii americani ca fiind ultima cifra din codul produsului de exemplu un MB 843- are clasa de putere 3 si e un medium). Treaba e ca nu toata lumea intelege ce-i cu puterea asa ca unii producatori au preferat sa nu mai aminteasca de ea.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 24. octombrie 2012, 21:24

Fishing stringray in porta-bote - YouTube
vad ca joarda asta nu se rupe nici in halul cum trage tipul de ea...
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 25. octombrie 2012, 09:25

...

De ce nu-i la fel de importanta maximum de forta a franei de la mulineta? La o frana de max. 20 lb pot avea si fir de 100 lb, ca tot nu se rupe lanseta, sau? :gandesc:


Revin la aceasta intrebare care inca nu a primit raspuns...

---------------------------------------------------------------------------

Si mai am una, sau mai bine zis o parere personala:

Mie imi este f important sa stiu si ce lungime de fir imi intra pe mulineta, aceasta fiind calculata in functie de grosimea firului, si nu de tractiunea acestuia.
Si aici americanii dau capacitatea mulinetelor in functie de forta de tractiune a firelor. Este corect?
Si in functie de grosimea + tractiunea firului imi pot face o idee daca firul e bun sau mediu, daca e ceea ce imi doresc.
Mie personal mi se par aceste date f importante, ambele impreuna, iar americanilor dimpotriva.

Cum vedeti voi aceasta chestiune de interpretare a firelor: tractiune + grosime?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare