Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

41

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 04:42

Datele trecute pe lansete sunt pur informative si incearca sa defineasca puterea lansetei.
La lansetele de crap spre exemplu valoarea trecuta in lbs exprima greutatea care atarnata de varful lansetei ( lanseta tinuta in pozitie orizontala ) o indoaie pe aceasta pana cand varful face un unghi drept cu solul ( sau cotorul ).
La spinning valoarea de 60-120g ( sa zicem ) exprima plaja de greutate a nalucilor cu care se incarca bine lanseta ( asa se spune ).

Nu cred ca inscriptioneaza cineva lanseta cu valoarea greutatii cu care aceasta se rupe. Este total aiurea.
In primul rand conteaza pozitia de lucru a lansetei .Cu lansete de spinning si cu fire foarte rezistente se scot somni mari fara sa le rupem chiar daca tot "ansamblul" depaseste mult parametrii lansetei ... . Pe urma conteaza "ce facem" cu greutatea sfecificata. Una este sa o ridici incet cu lanseta si alta este sa incerci sa o arunci cat mai departe.
Asa ca daca pe o lanseta de somn scrie 30 lb nu cred ca este indicat sa aruncam o greutate de 30lb cu ea ... :zambet:
Peste toate acestea intervine comertul . Va spun din experienta.
Un exemplu : Vartejele pe este specificata rezistenta se vand mult mai bine decat celelalte ... iar in aceasta perioada cel mai bine se vinde "nada de apa rece" :zambet: . Am mai vazut si fire de apa rece ... :zambet:
Lucrez cu firma Hakuyo de cativa ani . Au avut si au un textil de spinning bun. De anul trecut am facut o eticheta pentru acel fir in care se pune accent maxim pe greutatea pe care o tine ... Firul a fost vandut de 4 ori mai bine anul acesta !!! De ce ? Pentru ca mintea noastra trebuie "sa lucreze" cand cumparam ceva ...motiv pentru care trebuie sa ni se ofere "niste date" cu care sa lucreze.

P.S. Sfatul meu : Puneti mana intotdeauna pe o lanseta , nu cititi ce scrie pe ea .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

42

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 06:33

...

P.S. Sfatul meu : Puneti mana intotdeauna pe o lanseta , nu cititi ce scrie pe ea .


Hm, cam greu pentru multi, care nu au posibilitatea sa tina in mana diferite lansete pt a face comparatii.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 06:49

...

Ps: ce blank e CTS LRS ala de care pomeneai in mesajul anterior? cine il produce?


:salut:
Blank-ul de la CTS este f apreciat in Germania, mai ales in spinning. Lansetele lui Jan Guitar sunt aproape toate din acest blank.
Aici este un link spre homepage-ul lor: CTS Fishing - Advanced Rod Development

Si aici direct la blank-urile pt catfishing: CTS
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 07:08

Zoran,CTS-ul are reprezentanta in Germania??Se poate lua legatura cu ei??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

45

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 16:26



Nu cred ca inscriptioneaza cineva lanseta cu valoarea greutatii cu care aceasta se rupe. Este total aiurea.
In primul rand conteaza pozitia de lucru a lansetei .Cu lansete de spinning si cu fire foarte rezistente se scot somni mari fara sa le rupem chiar daca tot "ansamblul" depaseste mult parametrii lansetei ... . Pe urma conteaza "ce facem" cu greutatea sfecificata. Una este sa o ridici incet cu lanseta si alta este sa incerci sa o arunci cat mai departe.
Asa ca daca pe o lanseta de somn scrie 30 lb nu cred ca este indicat sa aruncam o greutate de 30lb cu ea ... :zambet:



Dane, ai inteles gresit despre ce se discuta.

Este vorba de puterea unei lansete, astfel incat daca o lanseta e data ca arunca de la 50 la 100 de grame de exemplu si o rezistenta a firului (care printre altele intr-o oarecare masura defineste si puterea) intre 20-30lb atunci lanseta respectiva cel putin teoretic se incarca si arunca OK greutati cuprinse intre 50 si 100 de grame si firul care este indicat a fi pus pe ea trebuie sa aibe o rezistenta intre 20 si 30lb. Adica, in cazul in care pui fir de 10lb ei nu garanteaza ca nu rupi firul din lanseta (adica elasticitatea lansetei nu protejeaza firul) in timp ce daca pui fir de 40 lb atunci exista toate sansele sa cedeze lanseta inaintea firului. Sper ca am reusit sa explic suficient de bine ceea ce consider eu a fi adevarat.

Ca anumite firme pun inscriptii aiurea pe lansete asta e alta poveste ... la fel si marketing-ul ... :prieteni:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

46

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 17:13

Am inteles perfect ce se discuta.
Spre "rusinea mea" inca nu am vazut lansete pe care producatorul a inceput sa noteze inclusiv limitele de rezistenta a firului ce se poate folosi pe acea lanseta ... Super tare ! :ochi:
Ce spun eu este ca atat firul cat si lanseta se rup cu "mana" si cu "talentul" :zambet: si acest lucru nu are nicio legatura cu aceste date inscriptionate pe lansete. Garantez ca pe lanseta din exemplul tau poti sa o faci praf cu un fir de 10lb si poti sa o folosesti fara sa o rupi cu fire de peste 40lb scotand pesti mari ! Asa ca notatiile respective sunt pur informative si maxim comerciale.

Personal pe lanseta de spinning pe care o folosesc am mulinete si cu fir de 0,10 ( aruncari lungi si finete ) cat si fire de 0,25 atunci cand pescuiesc in agatatura pentru a putea recupera nalucile cand se intepenesc. Am chiar si tambur cu un 0,30 pe care il folosesc cu linguri grele cand caut somnul . Nu rup nici fire si nici lansete chiar daca folosesc materiale cu o plaja de rezistenta la rupere foarte mare si o lanseta de numai 200g . Pentru firul de 0,30 trebuia sa folosesc o lanseta mai puternica , eventual de 500g , pentru ca "asa recomanda producatorul " ? Pai la mana mea se gandeste ? :zambet:

La crap , pe lansete foarte puternice , folosesc monofilamente de 0,20 chiar 0,18 cand pescuiesc la peste 160m sau fire de 0,50 cand pescuiesc in agatatura sau plantat .
Ce treaba au recomandarile producatorului cu nevoile mele din pescuit ? Cu ce ma ajuta astfel de "recomandari" ?
Asta incerc eu sa spun.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 25. noiembrie 2012, 07:39

Zoran,CTS-ul are reprezentanta in Germania??Se poate lua legatura cu ei??


:salut: ,
nu stiu exact daca are reprezentanta sau nu, dar sunt citeva shopuri ce vand aceste blankuri. Printre altele, cmw-angeln.de
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 25. noiembrie 2012, 18:55

Ok,multumesc..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 11. iunie 2013, 14:35

Salut Anem,
ce greutate au cele 2 lansete pomenite de tine, KK de la Lamiglas si de ProBlue-ul de la G.Loomis?


nu stiu sa iti spun acum dar ma pot uita pe net si iti zic in cateva minute pentru ca acasa nu am cantari lanseta - s-a dus bateria din cantar ...


zilele trecute am cantarit-o si mi-a dat 239 de grame cea care era de casting si am transformat-o in spinning si 229 de grame cea de spinning ... care ambele sunt de fapt pe acelasi blank.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare