Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 23. octombrie 2012, 19:10

Somn imens scapat dupa un drill de 40 de minute...

:salut: prieteni,
dupa cum am vazut ca se discuta in alte subiecte, as vrea sa facem putin mai clara situatia unui drill cu un somn capital dintr-o barca conflabila.
Pt asta as vrea sa dau 2 exemple si sa postez apoi inca o data un video.

Ex. 1:
Barca conflabila de 4,5 metri, cu fund exterior din fibra si interior cu podea de lemn, motor 20 cp si 3 pescari in ea. Unul dintre ei, Dutza, fostul meu partener de pescuit in ultimii 15 ani de zile, care dupa cum se vede, n-o prea invatat multe... :nunteleg:
Unul dintre ei a iesit la acea partida de clonc cu o lanseta de 80 de grame, mulineta nu cunosc ??? si monofilament de 0,60 mm. Forfachul si carligul era de la Dutza, inca din monturile mele. Si cum se face de fiecare data, chiar la acea linie musca cel mare! Dupa un drill de ca. 40 de minute, unde au schimbat lanseta intre ei, fiecare pina nu a mai putut de dureri in brate, somnul a "parcat" in apa de 35 de metri si a ramas acolo, cu carligul si montura in gura + 35-40 metri de monofilament care l-au taiat sus in barca. :nervos: In tot acest timp au fost trasi cel mai mult contra curentului, lanseta fiind la maxim indoita, mulineta paraia, dar n-au resit sa-l ridice/ pompeze deloc in sus, si nici sa-l oboseasca :doarecapu: Ce cool, mulineta nu s-a rupt :doarecapu:

Ex. 2:
Nelu, un prieten, a pescuit la clonc din barca de fier pe Dunare. Lanseta iok, firul principal legat de barca, ca. 20 metri de streang. Si asa cum se intampla de obcei...somnul cel mare! Il trage in sus, in jos, de ridicat nu poate sa-l ridice... plimbarea cu somnul se termina dupa vre-o 30 minute cind acesta gaseste un loc unde parcheza... :doarecapu: si Nelu trebuie sa taie firul, de sus din barca... :zid:
(am mai scris aici pe forum aceasta intamplare, dar n-am mai gasit-o acuma)


Video cu un drill din barca conflabila fara motor si un somn de peste 2,10 metri! Lanseta de somn de 1000 grame actiune, fir si mulineta competenta, drill mai putin de 10 minute:

Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 23. octombrie 2012, 22:04

Salut.E clar ca la pescuitul somnului nu trebuie sa te duci nepregatit, eu nu m-as duce cu lanseta de 80 de grame niciodata, poate pe unele rauri mai mici unde exemplarele nu sunt foarte mari :zambet: prefer mai multa siguranta atat pentru mine cat si pentru somni.Zoran stii ce lanseta e aia de 1000 grame din videoclip?
Nu ma pricep deloc la barci dar nu cred ca se poate face foarte bine un drill dintr-o barca gonflabila fara motor pe Po, datorita curentului puternic, poate in anumite golfulete ce le formeaza Po-ul.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 23. octombrie 2012, 23:31

prieteni,

dupa cum am vazut ca se discuta in alte subiecte, as vrea sa facem putin mai clara situatia unui drill cu un somn capital dintr-o barca conflabila.
Pt asta as vrea sa dau 2 exemple si sa postez apoi inca o data un video.






eu zic ca sigur barca gonflabila e de vina ca oameni nu au scos pestele in primul exemplu si in exemplul 2 sigur de vina a fost barca metalica . vina ambelor barci este ca nu sau pregatit de acasa cu torpile si grenade antisubmarin si de ce erau doar barci de ce nu s-au dat peste cap de 3 ori ,, ca calul " lui fat frumos si nu s-au transformat macar in crucisatoare daca nu chear in ozn sau nave intergalactice .



RUSINE AMBELOR BARCI !!! si traditionalul :limba:







:inchinare: :inchinare: :inchinare: lipsa pescuitului dauneaza grav sanatati mele !

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 24. octombrie 2012, 10:09


Ex. 1:
Barca conflabila de 4,5 metri, cu fund exterior din fibra si interior cu podea de lemn, motor 20 cp si 3 pescari in ea. Unul dintre ei, Dutza, fostul meu partener de pescuit in ultimii 15 ani de zile, care dupa cum se vede, n-o prea invatat multe... :nunteleg:
Unul dintre ei a iesit la acea partida de clonc cu o lanseta de 80 de grame, mulineta nu cunosc ??? si monofilament de 0,60 mm. Forfachul si carligul era de la Dutza, inca din monturile mele. Si cum se face de fiecare data, chiar la acea linie musca cel mare! Dupa un drill de ca. 40 de minute, unde au schimbat lanseta intre ei, fiecare pina nu a mai putut de dureri in brate, somnul a "parcat" in apa de 35 de metri si a ramas acolo, cu carligul si montura in gura + 35-40 metri de monofilament care l-au taiat sus in barca. :nervos: In tot acest timp au fost trasi cel mai mult contra curentului, lanseta fiind la maxim indoita, mulineta paraia, dar n-au resit sa-l ridice/ pompeze deloc in sus, si nici sa-l oboseasca :doarecapu: Ce cool, mulineta nu s-a rupt :doarecapu:


Zoran, asa cum am mai spus de cateva ori pana acum nu puterea de aruncare a unei lansete dau puterea reala a lansetei. Ti-am mai dat la un moment dat intr-un alt topic niste exemple cu lansete care arunca greutati diferite (cu diferente destul de mari) si au cam aceeasi putere la fel cum tot acolo pomeneam si de niste lansete care arunca aceeasi greutate dar au o putere complet diferita.

Iti mai dau alt exemplu cu lansetele care arunca aceeasi greutate dar au puteri diferite. Am acasa doua lansete pe care acum ceva timp le-am luat cu gandul la stiuca. Una dintre ele e un Lamiglas Competitor (nu retin codul – aia cu blank-ul ranforsat cu nu stiu ce foite de titan care nu se mai face acum) ce e data ca arunca pana in 2Oz (56 de grame) in timp ce cealalta e un Dragon Millenium Heavy-Duty ce e data ca arunca pana in 60 de grame. Diferenta de putere dintre cele doua lansete e enorma, atunci cand Dragon-ul este la limita simt ca Lamiglasul nu a ajuns nici la jumatate din ceea ce poate face. Si exemple ca asta ar fi multe printre care as pomeni si lanseta care o foloseste Mane81 si e data ca arunca pana in vreo 150 de grame si are o putere oarecum egala cu ceea ce folosesc eu si a mea e data ca arunca pana in 70 de grame.

Deci faptul ca lanseta aia arunca 80 de grame nu este un lucru tocmai concludent pentru ca daca era vreo lanseta mai moale (nu dau nume) atunci e clar ca ii lipsea puterea. E putin cam ciudat sa te joci totusi 40 de minute cu un somn pescuind din barca ... as spune ca lanseta aia era mult supra-estimata ...


Ex. 2:
Nelu, un prieten, a pescuit la clonc din barca de fier pe Dunare. Lanseta iok, firul principal legat de barca, ca. 20 metri de streang. Si asa cum se intampla de obcei...somnul cel mare! Il trage in sus, in jos, de ridicat nu poate sa-l ridice... plimbarea cu somnul se termina dupa vre-o 30 minute cind acesta gaseste un loc unde parcheza... :doarecapu: si Nelu trebuie sa taie firul, de sus din barca... :zid:


In cazul asta prefer sa ma abtin, din punctul meu de vedere chestia asta nu se numeste pescuit sportiv si ceea ce as avea de spus probabil ar deranja destul de multa lume.

Ce nu reusesc sa inteleg in ambele cazuri e decizia de a taia firul de sus ... sorry, nu inteleg cum poti face asa ceva si sa lasi somnul cu seci de metrii de fir (gros) dupa el. in cazul in care fortau la un moment dat cel mai probabil ori scoteau somnul ori ceda la nod si ramanea doar cu carligul in gura care la un moment dat coroda si pica.


Video cu un drill din barca conflabila fara motor si un somn de peste 2,10 metri! Lanseta de somn de 1000 grame actiune, fir si mulineta competenta, drill mai putin de 10 minute:


Da, la stationar poti da si cu lansete ce pot lansa 5kg, dar la spinning situatia se schimba :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 24. octombrie 2012, 10:44

...Zoran stii ce lanseta e aia de 1000 grame din videoclip?
...


WFT Never Crack Bank Cat 2,7 m, 200-1000 grame act.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare