Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

marți, 23. octombrie 2012, 15:36

Broasca

salut...pe lacul unde pescuiesc eu la somn sunt foarte multe broaste.
Cati dintre voi ati avut rezultate la broasca?
- Cum agatati broasca in carlig?
-Folositi broasca mareee sau broscuta?
-Cum deosebiti broastele raioase de cele bune pttr momeala ? :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 23. octombrie 2012, 16:13

:nunteleg:
N-am pescuit decit la clean cu broscuta... nu stiu cum e la somn.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

miercuri, 24. octombrie 2012, 16:15

din cate am citit pe alte forumuri,cica broasca ar fi o momeala foarte buna la somn cu conditia sa pescuiesti la suprafata si sa i dai broastei cate 1 gura de aer din jumate-n-jumate de ora altfel risti sa moara.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 24. octombrie 2012, 16:27

Broasca se inteapa intre piciorele din spate, cat mai superficial ca are pielea suficient de tare.
Atentie cum ancorezi broasca pt. ca daca-i mare, s-ar putea sa urce pe mal cu tot cu plumb... s-au mai vazut cazuri. :rizi:
Presupun ca pe somn nu-l intereseaza daca-i "raioasa" sau nu... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

5

miercuri, 24. octombrie 2012, 16:33

i:
Presupun ca pe somn nu-l intereseaza daca-i "raioasa" sau nu... :).

Pe mine ma cam intereseaza :zambet:...(sau broastele raioase na-u nici un efect asupra mea? :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 24. octombrie 2012, 16:41

Daca vrei sa dai la niorci cauta sa folosesti cit mai mari, sa faca cit mai mult scandal in apa si sa si reziste.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 24. octombrie 2012, 16:47

Daca vezi vreo broasca cu "bube", nu pune mana pe ea. :rizi:
Oricum stai linistit ca substanta pe care-o produc negii aia nu-i chiar asa iritanta, cel putin daca nu ajunge in locuri mai sensibile. :ochi:

Daca stiu io bine, broastele "raioase" traiesc mai mult pe uscat si mai rar in apa.
Eu le-am vazut in perioada reproducerii pe lacu` Secu, masculu` stand pe spatele femelei care mai si inota cu el... nu c-ar fi fraier... :rizi: .
In rest, broscutele ce le gasesti prin apa, pe langa maluri sau prin balti, sunt "safe". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 31. octombrie 2012, 20:02

ca pustan, am pescuit peste noapte linga podul de la Parta, era un loc f. bun, care la vremea respectiva nu prea il gaseai liber, am pus o broasca cam de 7-8 cm (corpul)
si am agatat-o de o pulpa cu un cirlig mare simplu, "namila" a venit pe la 10 si a facut ce a vrut, ...pe atunci aveam o lanseta camping, alba din fibra de sticla singurul meu bat de grund, spinning samd.
Ce vreau sa spun defapt este faptul ca astfel intepata broasca s-a miscat f. frumos pe montura si a si rezistat mult..nu a fost una riioasa, ci una verde daca mai tin bine minte, e mult de atunci..
:ciao:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 1. noiembrie 2012, 11:24

Broasca este o super momeala la pescuitul somnului stationar in perioada asta a anului. Modul in care se agata broasca este fie de pulpa, fie de bot. Ideea de baza este ca eu nicio data nu am prins somn cu broasca mare, ci doar micuta (3-5cm corpul). Recordul meu la somn (37kg) a fost prins cu broscuta. Daca ma gandesc bine, ponderea cea mai mare de somni trecuti de 15kg au fost la broscuta.

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 1. noiembrie 2012, 22:43

Broasca este o super momeala la pescuitul somnului stationar in perioada asta a anului. Modul in care se agata broasca este fie de pulpa, fie de bot. Ideea de baza este ca eu nicio data nu am prins somn cu broasca mare, ci doar micuta (3-5cm corpul). Recordul meu la somn (37kg) a fost prins cu broscuta. Daca ma gandesc bine, ponderea cea mai mare de somni trecuti de 15kg au fost la broscuta.


Corect ce spune colegul, numai ca la rau poti pune ''racatetul'' cat mai mare posibil si vei avea si somnul care-l visezi, numai sa ai si sculele adecvate. Am prins frecvent pe Prut toamna somn de 5-6 kg , la cea mai mare broasca posibila, somnul cauta proteine si cat ma multe , daca se poate. :zambet:

Si chiar iubeste somnul broscoii :ochi: Chestia cu respiratia gura la gura, din juma' in juma 'de ora e poveste, pui broasca seara in carlig , cu plumb de 200gr si daca n-o ranesti prea tare , vei vedea ca a doua zi dimineata, daca nu si-a bagat mustaciosul botu' broscoiul e viu :buaaaah:

Răspunsuri: 13

Membru din: 3. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 9. noiembrie 2012, 13:57

Cei carora le este scirba sau le este teama de broastele riioase le sugerez sa foloseasca manusile chirurgicale,medicale acelea de unica folosinta.Pretul lor este nesemnificativ,aproximativ 1-1,20 lei doua perechi.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 2. mai 2014, 23:40

Poate cineva sa imi spuna ce monturi folositi la broasca??
Ma intereseaza atat in suprafata cat si pe substrat..

Răspunsuri: 22

Membru din: 9. februarie 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 3. mai 2014, 07:54

Pe Dunare, dupa ce agati broscuta de picior, se mai poate pune si o rama "cusuta" de la mijloc.
Sta mai bine broscuta si tentatia e mai mare pentru somn.

14

sâmbătă, 3. mai 2014, 14:18

Poate cineva sa imi spuna ce monturi folositi la broasca??
Ma intereseaza atat in suprafata cat si pe substrat..


Am folosit o singura data un broscoi cat pumnul intro partida de 3zile(2 nopti)!Prima noapte l-am pus pe montura cu pluta de grund de 40gr in apa de 3m cu o lungime a monturi de 1m.(montura cu monofilament de 0,9mm ptr a evita incurcaturile).A doua noapte am pus acelasi broscoi pe alta montura,La copac, cu un forfach de 60cm tot de monofilament de 0,9mm ,cu un plumb de 100gr fix ptr. a tine broscoiul "pe loc' la o adancime de 2,5m in apa de 3m,!(la fel,am folosit monofilament la forfach ptr a evita incurcarea momeli)

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 3. mai 2014, 19:01

Misto! Ai nimerit exact o "raioasa" :rizi: Poate parea aiurea ,dar sa stiti ca somnul iubeste brostele cu burta ...alba! Acela e semnul clar ca nu e o raioasa! Raioasele ,impropiu zis , au burta patata ,cu culori de galben ,etc. Nu le recomand. In rest e bine de stiut ca pe Sf.Ghoerghe ,in luna septembrie ,broasca este una din momelile favorite ale pescarilor la pescuitul stationar. Eu as spune sa agheti carligul exact invers ,adica varful lui sa fie in "sus" nu catre pamant. E mai bine...Brosca va rezista foarte bine in apa si are avantajul ca nu este ciupilita de pestii mici .Insa ,in functie de gabaritul broscutei , vei putea prinde la ea clean mare ,stiuca ,salau . Insa somnul va fi ,probabil ,cel mai amator de "pui de balta" :bravo:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 3. mai 2014, 21:44

In suprafata cum pescuiti cu broasca??
Se poate cu montura macara??
Sub apa cat timp rezista broasca??
Care e cea mai buna perioada pt.pescuitul cu broasca,primavara,toamna??

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 3. mai 2014, 22:03

Sub apa cat timp rezista broasca??

Eu n-am pescuit cu broasca asa mare la somn insa am pescuit de multe zeci de ori cu broscuta la clean.
Aia daca n-o scoteai la 2-3 ore s-o lasi sa-si revina putin, la aer, murea clar... nici vorba sa reziste toata noaptea.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 3. mai 2014, 22:18

In suprafata cum pescuiti cu broasca??
Se poate cu montura macara??
Sub apa cat timp rezista broasca??
Care e cea mai buna perioada pt.pescuitul cu broasca,primavara,toamna??


Nu am pescuit-o in suprafata ,dar sunt convins ca se poate folosi montura mentionata.Bine,poate daca simte somnul se urca pe bat :rizi:
Broastele marisoare (mai mari ca o cutie de chibrituri!) am observat ca rezista 3-4 ore sub apa . Bine, la un prieten a rezistat "sectoristul" :rizi: toata noaptea! E drept ca a iesit cu plumbisorul la mal si a stat sub o salca linistit pana dimineata :soc:
Pe la noi broasca se foloseste tot timpul anului ,dar rezultatele mai bune am observat ca se obtin in august-septembrie.

Si una de ras ,insa cat se poate de reala! Acum vreo 15-20 ani ,eram cu un prieten pe Mures noaptea.Pescuiam ,ca de obicei ,cu un singur bat! De obicei il tin in mana.Insa atunci ,plictisit ,pe la ora 23 bag o mama de broscoi pe un carlig serios si un fir de 0,40 mm.La fund cu plumb serios ,de vreo 50 g.Apa era moale ,sub o salca ,adanca. Acolo erau cofte sub mal si de acolo am observat ca plecau baietii ,treceau pe malul opus ,pe pietris ,unde tocau scobarul. Culmea este ca am fost si pe malul opus ,am dat printre ei (asa cum stiam si noi la anii aia...) si nimic! Insa ,de pe malul cu apa adanca mai luam cate unul chiar cand ieseau din cofte si cand se intorceau.
Ca sa nu o mai lungesc: am lansat broscoiul ,am pus batul in suport metalic,aproape vertical ,clopot si ,langa el , ma uitam pe apa .Era si luna plina ,asa ca Muresul era superb.Nici o miscare cam 2 ore ,asa ca ne decidem sa plecam acasa. Scot batul din suport,dau clopotul jos ,mulinez , totul in regula ,fara agataturi ,etc ,vine plumbul ,o bucata de fir si ...ATAT ! Nu tu carlig ,nu tu brosca! Pentru mine si colegul a fost ireal ... :gandesc: O fi avut broasca forfecuta? :rizi:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 3. mai 2014, 23:27

Zamfi,sa fi fost o stiuca care a luat broasca???
Pe vremurile lui ,,Raposatul" se mergea mult pe Mures,Gura-ariesului,Chetani,Ludus,Iernut sau mai jos spre tine,Teius,Miraslau....eu eram mai mult dupa scobarii insa multa lume dadea cu broasca la suprafata in mal,de fapt,batrini din cartier povesteau ca foloseau o joarda de salca care o implantau in namol in mal la un unghi de 45 grade ,pe varf rasuceau un monofilament gros ,un capat de mono se lega de o alta rama de salca din apropriere, si broasca o lasau cit sa ajunga pe suprafata apei,facand multa galagie,de fapt era un pripon cum il numeau si il lasau peste noapte...
De aceea intrebam daca stie cineva un montaj asemanator, prezentat cu undita binenteles,montura macara mi sa parut cea mai interesanta...

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 3. mai 2014, 23:29

Poate cineva sa imi spuna ce monturi folositi la broasca??
Ma intereseaza atat in suprafata cat si pe substrat..


Am folosit o singura data un broscoi cat pumnul intro partida de 3zile(2 nopti)!Prima noapte l-am pus pe montura cu pluta de grund de 40gr in apa de 3m cu o lungime a monturi de 1m.(montura cu monofilament de 0,9mm ptr a evita incurcaturile).A doua noapte am pus acelasi broscoi pe alta montura,La copac, cu un forfach de 60cm tot de monofilament de 0,9mm ,cu un plumb de 100gr fix ptr. a tine broscoiul "pe loc' la o adancime de 2,5m in apa de 3m,!(la fel,am folosit monofilament la forfach ptr a evita incurcarea momeli)
A rezistat broasca toata noaptea cu pluta de grund??