Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 18. octombrie 2012, 14:45

Vidrele şi somnii

În zonele unde vedem vidre în apă are rost să pescuim la somn?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 18. octombrie 2012, 15:07

Sincer eu nu prea vad ce legatura au vidrele cu somnii. In locul in care pescuiesc eu la fiecare partida vad cel putin o vidra (au fost cazuri in care vedeam familia intreaga – pui si tot tacamul) si somni am prins atat in zona malurilor cat si in apa mai adanca.

Ma indoiesc ca somnul are vreo treaba cu vidrele, eventual se repede la alea mai mici care din ce am vazut nu sunt cu mult mai mari decat niste popandai atunci cand incep deja sa inoate prin zona malurilor.

Si apropo, vidrele de obicei sunt atrase de locurile in care se strang pestii, in asta constand hrana lor ... deci intr-o oarecare masura poate e chiar bine sa insisti in zona in care sunt vidre sa pescuisti la rapitor pentru ca sunt pestisori in zona si astia evident atrag rapitorii :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 18. octombrie 2012, 16:49

O altă temere ar fi să nu atace peştişorul momeală, n-aş vrea să agăţ o vidră.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 18. octombrie 2012, 17:02

O altă temere ar fi să nu atace peştişorul momeală, n-aş vrea să agăţ o vidră.
Asa ceva? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 18. octombrie 2012, 17:17

O altă temere ar fi să nu atace peştişorul momeală, n-aş vrea să agăţ o vidră.


hahahahaha … chiar nu stiu de ce sa zic in privinta asta. pescuiesc doar cu artificiale si daca vad o vidra in zona in care pescuiesc de obicei arunc in alta parte cu toate ca de cele mai multe ori era suficient sa intarzii lansarea cu cateva secunde si vidra pleca de acolo datorita prezentei mele.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 18. octombrie 2012, 23:09

O altă temere ar fi să nu atace peştişorul momeală, n-aş vrea să agăţ o vidră.
Asa ceva? :rizi:

Tare poza :rizi: .Am agatat si eu una acum vreo doi ani imi amintesc ca am avut un drill pe cinste, dadeam cu un bici la pluta.Cred ca drilul a durat vreo 5 minute dupa care a reusit sa se elibereze singura din fericire pentru ca nu stiu cum as fi scos carligul din gura.
Nu m-am gandit niciodata daca are vreo legatura vederea vidrelor in apa cu pescuitul somnului, dar cunosc un loc unde sunt foarte multe vidre ce pe timp de noapte sunt foarte active si unde am prins mai tot timpul cate un somn.Nu cred ca vidrele influenteaza in vreun fel mustaciosii....

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 19. octombrie 2012, 07:10

Nu pre văd să fie ceva de râs, cam cum ar fi să stăm agăţaţi într-un cârlig înfipt în gingie?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 19. octombrie 2012, 11:35

pare sa fie mai degraba bizam decat vidra , :ochi: vidra e muuult mai mare

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 20. octombrie 2012, 08:11

Vidra sperie pestele indiferent de marimea acestuia. Daca ai o vidra care vaneaza in zona ta de pescuit, cel mai bine este sa schimbi locul.

"Vidra" din poza este un bizam. Bizamul nu se hraneste cu peste ci este ierbivor. Cu toate astea nu de putine ori roade plasa juvelnicului dar nu pentru a ajunge la peste, ci o confunda cu radacini sau alte balarii. Multi confunda bizamul cu vidra sau chiar cu sobolanii care traiesc pe malurile apelor. Bizamul este ruda foooarte apropiata cu nutria, unii afirmand ca este mutrie salbatica.