Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

21

joi, 18. octombrie 2012, 11:36

Revenind la Wadersi, eu pescuiam intr-o zona"fosta" balastiera, dadeam dupa clean cu voblere mici... desi cunoasteam locul... dintr-o neatentie am calcat intr-o groapa destul de adanca 3-4 m... cizma piept s-a umplut cu apa in cateva fractiuni de secunde, si atunci pe moment singura optiune era sa scap de el, curenti nu erau insa apa era destul de rece, recunosc ca am fost un pic speriat sau mai degraba luat prin surprindere... Noroc sau ghinion, la sfatul vanzatorului am luat cu 1 nr mai mare sa scap de el mai usor la nevoie, si pe frig si haine sa pot sa iau sub el... insa ma gandesc ... daca era mai stramt, poate nu intra apa in el si era mai ok ... oricum eu nu am chef sa experimentez... cu toate acestea cateodata o folosesc si pe timp de iarna wadersi respectiv in caiac, cand sunt 1-2 zile pe apa si costumul neopren e la uscat ...

22

joi, 18. octombrie 2012, 20:06

recomand celor sceptici sa se imbrace bine la un mijloc de noiembrie sa se incalte cu cizme (nu vadersi sau costume de neopren) - cizme neaose de Dragasani, din alea sub genunchi :zambet:
apoi sa se urce in barca pe un rau si sa sara in apa - preferabil ca asta sa se intample sub un baraj pe canalul de deversare
deasemenea mai recomand ca pe mal sa il astepte neamurile cu un sobor de preoti, coliva si toate cele lumesti pentru asemenea ocazii .

lasand gluma la o parte,
doamne fereste de scenariul de mai sus, asa ca ganditi-va bine cand va suiti in barca, ce echipament si ce imbracaminte folositi.

Subiecte asemănătoare