Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 06:50

Pescuitul la clonc si efectele negative asupra somnilor



As vrea putin sa dezbatem acest subiect, ce efecte negative ar putea avea pescuitul la clonc!?

Eu personal am observat ca, daca merg 2-3 zile consecutiv la cloncanit, rezultatele tot mai proaste sunt. De asemenea, anul acesta pe Rin nu am putut prinde decit somni pina in 1 metru lungime, tot ce a fost mare a venit scurt la momeala si a fugit.
Oare au invatat?
:gandesc: Oare nu are astfel cloncanitul si un efect negativ asupra somnilor? Sa ii deranjeze la un moment dat sunetele cloncului, si in loc sa-l atraga sa-l puna pe fuga?

Astept pareri de la cloncanari si ... observatii ale acestora :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 08:21

Portiunile unde cloncul este practicat intens isi pierde din eficienta. De multe ori ajungi pe un gropan si vazi ca sunt somni adunati acolo. Cum dai cu cloncul fug toti. Deci Zoran, eu cred ca parcursul pe care-l ai deasupra barajului fiind relativ scurt, cloncanitori sunteti mai multi, nu poti pescui decat spre malul francez, deci se poate ca somnii de acolo sa fie foarte educati, cu exceptia celor mici.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 08:28

Si eu am sesizat ca pe zonele intens cloncanite rezultatele sunt slabe spre nule. Daca pe zona respectiva este liniste 2-3 saptamani, rezultatele se schimba radical.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 10:27

pai si de ce oare nu s-a deschis topicul asta mai repede ? :gandesc: daca stiam eu treaba asta de la inceput cu 2 cloncuri deodata bateam :drac2: precum pistolarii din vestul salbatic :drac2: nu de alta dar poate ca s-ar invata somnii sa nu mai pape cand aud clocul si s-ar mai duce si pe-acasa niste baieti pripasiti pe malul oltului cu catel si cu purcel care au trecut de faza pescuitului la clonc ei fiind acum la capitolul recoltatul somnului prin orice mijloace (de la clonc, la padure de bete si la pripoane nu conteaza somn sa iasa sa faca si ei un ban cinstit :nervos: ) .

5

duminică, 14. octombrie 2012, 20:33

deoarece nu practic metoda cloncanitului decat de anul acesta, nu pot sa emit axiome, dar imi pot da cu parerea din slaba mea experienta.
asadar, daca astazi ma duc pe o portiune de rau si prind somn la clonc, a doua zi este cat se poate de clar ca nu mai am nici un rezultat acolo - verificat
daca pe o portiune de lac de acumulare, fac mai mult de doua treceri pe aceeasi portiune, cu siguranta nu mai prind nimic de la a treia trecere incolo
si atentie, este vorba de zona slab pescuita la clonc.

nu sunt lamurit cu o alta problema in ceea ce priveste pescuitul la clonc si influenta cloncului asupra somnului, respectiv, cand vedeti ca se ridica un somn, continuati sa cloncaniti sau opriti bataile, sau procedati altfel??

@kingofbeast

de ce nu incercati sa ii faceti ceva la individul ala de acolo??
o sesizare la anpa, mediu si alte organe ar fi de dorit deoarece la cum s-a instalat acolo zici ca este pe mosia lui
sau daca nu,......................cativa baieti destoinici.................. :drac2:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 15. octombrie 2012, 08:46

@adiwolf
acum e tarziu ca vine iarna si vor pleca singuri acasa insa poate la anu se va gasi o solutie si pentru baietii astia .

on topic
un lucru e clar daca bati la clonc stand pe loc nu prea faci treaba. Am avut ocazia sa vad cativa cloncari la treaba in ultimii ani si intradevar marea majoritate faceau maxim 2 treceri pe aceeasi zona .Niciodata n-am vazut pe cineva sa prinda patand pasul pe loc .

Mishu

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 2. ianuarie 2013

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 15. ianuarie 2013, 22:13

:salut:
As avea si eu o intrebare: stie cineva, care ar fi distanta minima intre doua barci din care se pescuieste la clonc, pentru a nu deruta somnul? Intreb,deoarece in vara la Dunare am vazut de mai multe ori barci de tabla cu klingonieni care cloncaneau la distanta destul de mica una fata de cealalta(nu am reusit sa vad daca prindeau ceva). Sau am mai intalnit urmatoarea situatie: pe o trasa buna, cu hot spoturi pe sonar, se intampla sa fie deja o barca care cloncane, dupa cat timp sau la ce distanta fata de prima barca, poti incepe cloncanitul pe trasa respectiva?
:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 16. ianuarie 2013, 06:56

Salut Mishu,
daca gasesti un hot-spot, mai poti trece linistit o data sau de 2 ori peste el, pt siguranta, sa ramai impacat. Dar cel mai bine este sa memorezi exact locul cu GPS si sa vi peste 12 sau 24 de ore.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 16. ianuarie 2013, 19:21

interesant subiect... in una dintre putinele iesiri la clonc in 2012, datorita vantului ,am fost nevoit sa ma ancorez vreo jumatate de ora pana s-a mai potolit vantul. in timpul asta nu am ridicat montura si am continuat sa cloncanesc pe loc. a muscat dupa aproximativ 20-25 de minute.poate a fost doar o intamplare, nu stiu

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 16. ianuarie 2013, 19:28

ce inseamna cloncanit excesiv? astfel incat somnii sa se obisnuiasca. banuiesc ca nu toti dau cu acelasi tip de clonc si chiar daca ar folosi acelasi clonc, probabil ar scoate sunete diferite.