Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 06:41

Sezonul 2012 de pescuit la somn a luat sfarsit?

:salut: la toata lumea!

Asa cum si Eugen a observat, ne-a cam luat monotonia de ... toamna?
Ce parere aveti, sezonul de pescuit la somn chiar s-a terminat? :gandesc:

Parerea mea este ca nu, si ca pina in Decembrie mai sunt mari sansele sa-l prindem. Acuma incepe perioada cind somnul se pregateste pt "hibernat", adica are nevoie de muuuulte proteine pt a trece iarna.
E adevarat ca tot mai putin se prinde la clonc, dar cloncul nu reprezinta in totalitate Pescuitul la Somn! Cu toate astea, toti cei ce au barca si sonar, pot localiza mult mai usor locurile unde stau somnii si acolo pot planta, direct la mustatile somnilor: smoc de rame si peste viu, astea ar fi momelile cele mai bune si acuma, in aceasta perioada. Iar in locurile unde nu suntem deranjati de vapoare, acolo putem planta si ne si putem ancora cu barca aproape da locul de pescuit.

Avem atatea alte posibilitati, nu numai CLONC! :idee:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 06:58

Salut.Si eu sunt de parere ca mai sunt sanse bune de capturi frumoase cam inca o luna, cam pe la jumatatea lui noiembrie poate chiar mai mult, depinde de cum e temperatura apei.Imi amintesc ca am citit undeva ca sunt mai multe sanse sa prinzi exemplare record primavara si toamna, nu stiu cat de adevarat poate fi si care ar fi explicatia.In mod sigur eu o sa incerc sa caut somnul pana vine iarna, iar cand aceasta a venit o sa gasesc eu o alternativa de pescuit(poate la salau). :ciao:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 08:25

Nici pe departe nu s-a incheiat pescuitul la somn. Momelile care dau rezultate in perioada asta si urmatoarea (inclusiv cel putin decembrie) sunt rame (totusi slabute sansele), broasca (de top), peste viu dar nu foarte mare (buna), tipar (de top), rac sau coada de rac (acceptabile sansele), scoica taiata suvite si puse in carlig precum buchetul de viermi (buna), pe apa in crestere la stationar viermele de salcie (buna), coropisnita (buna spre excelenta), boiles cu halibut (nu-i de neglijat). Nu stiu daca cloncul nu mai da rezultate. Daca pestele se ridica, ramane sa gasim momeala preferata de gagiman in momentul respectiv. Din . meu de vedere, pescuitul interesant la somn abia incepe atat la stationar cat si la clonc. Vremea in care puneai banalul buchet de rame in carlig s-a cam dus. Creativitatea si intuitia pescarului fac diferenta dintre o partida in care admisi apa si o alta in care ai si prezentari.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 08:31

Eu voi iesi maine. Clonc si peste viu. Cu toate ca se anunta vant puternic si ploaie. Tocmai bine ca n-or sa iasa toti schiorii nautici. :rizi:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 08:36

Si eu ies maine strict pe clonc. Dau o toana de vreo... 15km si gata. :relax:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 08:53

Pentru pescuit la spining urmează o perioadă bună :buaaaah:, apa este prea caldă pentru acestă perioadă :necajit:.
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 09:38

nici vorba ca sezonul sa fie terminat. la spinning cel putin consider ca il poti gasi inclusiv in decembrie inca, mai ales ca pe aici temperaturile sunt putin mai ridicate decat prin Germania sau Romania. consider ca ianuarie si februarie sunt lunile efectiv moarte la somn cu toate ca am niste prieteni care au luat somni mari inclusiv in ianuarie pescuind la avat ... in niste locuri in care multi nu l-ar cauta nici vara ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 10:42

sezonul de clonc e terminat demult, am mai scris ce inseamna pt mine sezon :)
sezonul de pescuit la somn cu alte metode continua iar cum deja a inceput sezonul de pescuit la salau, sunt sanse sa prind si somn pe echipament de spinning de salau :)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

9

duminică, 14. octombrie 2012, 20:19

:salut: la toata lumea!

Asa cum si Eugen a observat, ne-a cam luat monotonia de ... toamna?
Ce parere aveti, sezonul de pescuit la somn chiar s-a terminat? :gandesc:

Parerea mea este ca nu, si ca pina in Decembrie mai sunt mari sansele sa-l prindem. Acuma incepe perioada cind somnul se pregateste pt "hibernat", adica are nevoie de muuuulte proteine pt a trece iarna.
E adevarat ca tot mai putin se prinde la clonc, dar cloncul nu reprezinta in totalitate Pescuitul la Somn! Cu toate astea, toti cei ce au barca si sonar, pot localiza mult mai usor locurile unde stau somnii si acolo pot planta, direct la mustatile somnilor: smoc de rame si peste viu, astea ar fi momelile cele mai bune si acuma, in aceasta perioada. Iar in locurile unde nu suntem deranjati de vapoare, acolo putem planta si ne si putem ancora cu barca aproape da locul de pescuit.

Avem atatea alte posibilitati, nu numai CLONC! :idee:


asa cum iti spuneam si in alt mesaj de pe alt topic, pentru mine, pescuitul somnului se rezuma doar la metoda clonc si spinning
cum la clonc s-a cam terminat treaba de ceva timp (de la 15 septembrie nu am mai reusit sa urc nimic in barca iar de ridicat abia daca am ridicat 2-3), nu ramane decat spinning, dar in perioada asta prefer sa caut stiuca decat somnul
totusi, acuma o saptamana am fost cu un amic la pescuit pe un baraj si deoarece la clonc nu am avut decat 2 trasaturi anemice, prietenul meu a pus pe un jig cateva rame negre si le-a lasat pe fund unde sonarul imi indica o viermuiala de somni
nu mica ne-a fost mirarea cand nici dupa 5 minute am avut o trasatura frumoasa si puteam sa avem o captura destul de interesanta daca amicul meu nu uita frana slabita la mulineta si nu rata momentul inteparii.
asadar, somn se mai poate prinde, dar cu alte metode si trebuie cautat pe gropi unde se pare ca incepe sa se stranga

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 14. octombrie 2012, 21:08

Asa cum sriam pe undeva, astazi, aval de Giurgiu, vreo 20kg din 4 pesti. La tipar nu am avut niciun atac. Pe rame... astia +scapati + ratari. Peste cateva zile il mai incerc o data sa vedem daca va fi tot asa. Mentionez ca pe o distanta de vreo 8km doar am plutit degeaba cu barca deoarece valurile erau de cel putin 1m. Cum a incetat vantul, au inceput si prezentarile. Astazi Ebro 2 a fost imparatul.

Oare se mai prinde somn la cloonc?! :ochi:

11

duminică, 14. octombrie 2012, 22:00

Asa cum sriam pe undeva, astazi, aval de Giurgiu, ...................
Oare se mai prinde somn la cloonc?! :ochi:


unde draqu astazi eugene, la giurgiu nu a plouat??
la mine tot weekedul a plouat si a fost frig ca draqu

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 15. octombrie 2012, 07:56

Exceptand faptull ca pana pe la 12 a suflat cu putere vantul si au fost valuri cu spume de cca 1m, in rest vremea a fost superba (soare cu nori la o temperatura super). :pescuit:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 15. octombrie 2012, 08:49

Nu cred că s-a terminat perioada de pescuit la somn, cel puţin aşa sper pentru că vreau să mai merg câteva zile pe Mureş, apa încă are temperatură destul de ridicată şi cred că acum mănâncă şi mai bine având în vedere că se apropie iarna şi instinctiv caută hrană pentru a rezista pe perioada de iarnă. De găsit probabil că-i găsim acolo unde se află şi peşti cu care se hrănesc, am văzut pe Bega albitură la suprafaţa apei, probabil că îi putem găsi încă în straturile superioare ale apei.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 25. decembrie 2012, 19:54

Salut.Azi in ziua de Craciun am reusit sa prind somn la oscilanta, deci se poate si iarna, nu e imposibil.Ce e drept azi, aici in zona unde locuim in Italia nu a fost foarte frig, temperatura era undeva intre 3 si 7 grade.Impreuna cu anem am prins cativa avati frumosi si foarte, foarte multe platici, pestii au fost activi cum nu se poate tinand cont ca e 25 decembrie.Ceea ce m-a mirat e ca somnul ce l-am prins la oscilanta nu statea pe fund, era intre ape, deci sunt inca activi in unele locuri.Ramane de vazut ce se va intampla cu somnii cand temperaturile scad sub 0 grade. :ciao:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 27. decembrie 2012, 19:02

la mine s-a inchis sezonul!!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 28. decembrie 2012, 20:59

La mine nu s-a inchis. Am iesit astazi cu un coleg si am prins amandoi numai marle de 50cm. Am dezagatat un bibi. Vant si ploie. Mai incerc duminica, poate va iesi ceva mai mare. Oricum meteo spune ca vant puternic din vest si ploie. Dar 10° totusi.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 28. decembrie 2012, 21:12

Azi 28 decembrie am reusit sa prindem o gramada de pesti eu cu anem, concluzia e ca in Italia sezonul nu s-a terminat inca.Cine stie poate o sa reusim sa prindem si cand temperatura scade mai mult. :ciao:

18

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 10:13

Azi 28 decembrie am reusit sa prindem o gramada de pesti eu cu anem, concluzia e ca in Italia sezonul nu s-a terminat inca.Cine stie poate o sa reusim sa prindem si cand temperatura scade mai mult. :ciao:


uratilor, :limba:
a-ti devenit enervanti :nervos: :zid:

glumesc desigur :ochi: