Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 11. octombrie 2012, 16:27

vreau somn din belly-boat ...

GATA !!! m-am decis.

Deja cochetam de ceva vreme cu ideea dar vazand filmuletul asta (pe langa multe multe altele) m-am decis ca de la anul sa incerc sa pescuiesc la somn din belly.

Video
-

Video



Locul in care voi pescui nu e tocmai ideal dar “studiind” putin problema consider ca am sanse mult mai mari sa prind somni in mod constant din belly-boat. Voi incerca sa stau oarecum in niste varteje mari ce se creeaza pe acolo si voi reusi in felul asta sa pescuiesc in toate locurile fara a fi dezavantajat de directia de curgere a apei iar in momentul drilului voi incerca sa ma “refugiez” in niste golfuri lipsite de curent cu apa foarte adanca ce se afla exact la marginea locului in care pescuiesc.

Inca nu m-am uitat prea amanuntit la ce as vrea dar la prima vedere imi fac cu ochiul astea:

Fish Cat 4


ham sa il pot transporta pe spate:


si niste labe mari care as prefera sa fie negre:


Stiu ca as vrea parca si o ancora (daca exista asa ceva pentru belly - in curent nu pot folosi o parasuta dintr-aia ca ma duce la vale si mai rapid) pentru a ma putea pozitiona si stationa in curent la fel cum cred ca voi avea nevoie si de un suport pentru lansete avand in vedere ca de obicei am vreo 3 lansete dupa mine, dar suportii care i-am vazut au totusi un pret prea ridicat ca sa merite.

Nu stiu ce alte accesori mi-ar mai fi necesare si astept pareri de la toti cei care au folosit asa ceva indiferent daca e vorba de somn sau nu. merci ...

Ceea ce am gasit nu e batut in cuie si pana la anul in primavara am tot timpul din lume sa ma gandesc ce sa iau ...

Cred ca drilul in asa ceva trebuie sa fie efectiv fantastic ... mai ales pe intuneric :rizi: plus ca poate as reusi sa imi fac niste poze mai misto avand posibilitatea in felul asta sa ies pe niste plaje care sunt foarte foarte aproape de locul in care pescuiesc.

ps: cred ca mi-ar prinde bine si o vesta de salvare ... exista ceva foarte foarte mic ca si dimensiune pentru a nu ma deranja in timp ce pescuiesc? :nunteleg:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

2

joi, 11. octombrie 2012, 16:37

salutari...am o intrebare oarecum "stupida" : De ce preferati labele sa fie negre?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 11. octombrie 2012, 16:41

salutari...am o intrebare oarecum "stupida" : De ce preferi :ochi: labele sa fie negre?


prefer sa fie negre pentru ca nu imi place culoarea alba :rizi: si in general nu imi plac culorile deschise ... deci e o preferinta strict personala, la fel cum nu voi purta vreodata tricouri roz, portocalii sau albe :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 11. octombrie 2012, 16:51

Si eu vreau asa somni in Delta Ebro:

Video
-

Video



Tudor, poti te rog sa-mi traduci? Ma intere lungimea pestilor!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 11. octombrie 2012, 18:25

Deja cochetam de ceva vreme cu ideea dar vazand filmuletul asta (pe langa multe multe altele) m-am decis ca de la anul sa incerc sa pescuiesc la somn din belly.
Mie sincer mi se pare destul de periculos, mai ales pe intuneric.
Daca un somn mare te poate trage cu barca cu tot, imi inchipui ce poate face cu asa ceva, care-i cat o pluta de stiuca un pic mai mare. :zambet:
Iar daca te "tracteaza" printre cioate si copaci doborati noaptea... nici nu vreau sa ma gandesc. :nu:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 11. octombrie 2012, 20:20

Si eu vreau asa somni in Delta Ebro:

Video
-

Video



Tudor, poti te rog sa-mi traduci? Ma intere lungimea pestilor!


Zoran, pai ce legatura are filmul asta cu subiectul deschis de anem ? :nunteleg: Fiind moderator iti atrag atentia despre faptul ca trebuie sa scrii la subiect. :drac2:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 11. octombrie 2012, 20:42

:salut: Sunt convins ca drilul dintr-un belly-boat ar fi super fain, adrenalina pura cred din ceea ce am vazut pe youtube, dar cred ca e si putin periculos Anem avand in vedere ca vrei sa pescuieti pe Po unde curentul e puternic..Se vede ca iti plac senzatiile tari rau de tot :zambet:
O sa reusesti..... :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 11. octombrie 2012, 21:13

Zoran, pai ce legatura are filmul asta cu subiectul deschis de anem ? Fiind moderator iti atrag atentia despre faptul ca trebuie sa scrii la subiect.

Pai si noormal ca are!
Vreu somn...
...din BB (BellyBoat)
...din DE (DeltEbre)... GATA, si io m-am decis, in primavara la DeltEbre... si io vreau adrenalina!

:bucuros2: iti poti imagina un somn de 2,5 metri la un capat de fir, iar la altul un BellyBoat? :bucuros2:

Apropo, legatura e sageata rosie!!!

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 11. octombrie 2012, 21:47

anem
baga-ti mintile in cap!
Din belly boat poate fi interesant cand nivelul PO e scazut, dar numai ziua...
Cand nivelul e ridicat, cu cioate si mizerii venind pe apa... si cu peste in capatul firului, te asigur ca nu ai niciun control asupra bellyboat-ului. Si daca actiunea se mai intampla si noaptea, sansele pentru un subiect de stiri cresc vertiginos...
Eu zic sa iti vezi de treaba ta ....
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 11. octombrie 2012, 21:47

Mda, numai ca ghidul era Yuri Grisendi. Mai ales ca pescuiau toti din barca. Cunosc locurile unde au pescuit. Sunt pana la 70km distanta intre ele. Fa-le cu belly. :rizi:
Pe la minutul 12 somnul avea 2m34 si cel de la minutul 20 avea, dupa aprecierea lui Yuri, 2m40. Fara sa-l fi masurat. Numai cel de 2m34 a fost masurat pe bune. Delta Ebro, dupa mine, nu este locul sa te dai cu colacul. :ciao:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 11. octombrie 2012, 21:59

anem
baga-ti mintile in cap!
Din belly boat poate fi interesant cand nivelul PO e scazut, dar numai ziua...
Cand nivelul e ridicat, cu cioate si mizerii venind pe apa... si cu peste in capatul firului, te asigur ca nu ai niciun control asupra bellyboat-ului. Si daca actiunea se mai intampla si noaptea, sansele pentru un subiect de stiri cresc vertiginos...
Eu zic sa iti vezi de treaba ta ....


pai nici nu intentionez sa il folosesc atunci cand e apa crescuta ... atunci ma descurc OK si de pe mal. l-as folosi in conditii normale atat de pescuit pe zi cat si pe timp de noapte si nu cred ca ar fi probleme. chiar ma uitam dupa ce accesorii pot pune pe el si am vazut ca ecista inclusiv suport pentru sonar :rizi:

inca ma mai gandesc ce si cum as mai avea nevoie ... decizia in privinta belly-ului e in proportie de 95% luata.

mane81 ... iti dai seama ce misto ar fi cu un somn de peste 2 metri in locul ala pescuind din belly :rizi: mai ales ca ai putea ajunge in zona lor mult mai OK profitand la maxim de toti curentii.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

12

vineri, 12. octombrie 2012, 18:59

Atentie mare la pescuitul in belly, eu am dat dupa stiuca si una de 5-6 kg o "tracteaza" pe apa destul de bine... probabil in anumite conditii se poate pescui eficient, DAR NU LA SOMN ... ce dihanii sunt pe unde pescuieste Anem, eu NU as recomanda asa ceva... ori dai de pe mal, ori dintr-o barca mare si stabila... cu somnul nu e de jucat !!!
Belly boat e super ok pentru pastrav, clean pe lacuri mari ... insa pe rauri si mai ales pentru somn NU recomand( poate eu sunt mai fricos si mai pretentios, dar inainte sa cumperi asa ceva probeaza una !) Eu am dat si dupa somn la spinn din caiac, si stiu pe propria piele ca ai toate sansele sa faci o baie in momentul atacului, daca intra un exemplar mai imbracat... deci cu prudenta ! Somnul are o forta imensa si in apa e in elementul lui natural, la "el acasa"...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 12. octombrie 2012, 20:45

Anem, eu cunosc multi care dau la somn din colac. Nu a murit nici unul. Daca esti in forma si stii sa innoti nici o problema. Iti pui o vesta de salvare, trebuie sa ai un cutit la indemana, si gata. Adrenalina sa fie. :noroc:

14

vineri, 12. octombrie 2012, 20:48


Adrenalina sa fie. :noroc:



O sa fie cu siguranta o "experienta de neuitat" ! :bravo: :noroc:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 07:45



ps: cred ca mi-ar prinde bine si o vesta de salvare ... exista ceva foarte foarte mic ca si dimensiune pentru a nu ma deranja in timp ce pescuiesc? :nunteleg:



vezi ca sunt veste de salvare
autogonflabile
pentru pescuit . in mod normal e identica cu orice vesta de muscar iar cand tragi de maneta (ca la parasuta) un spray cu CO2 o umfla instant si o transforma in vesta de salvare. avantajul e ca nu te incurca deloc in timpul pescuitului iar dezavantajul e doua :zambet: : pe de o parte pretul iar pe de alta parte faptul ca odata utilizata functia de salvare ai nevoie de un nou spray de CO2.



anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 09:35

interesanta chestie kingofbeasts, merci ... iau in calcul toate posibilitatile pentru ca timp mai am.

Tudor, nu sunt tocmai in cea mai buna forma in ultima perioada dar in privinta inotului nu pot spune ca imi fac griji, plus ca Po-ul nu e tocmai ceea ce consider un rau periculos ... iar cutitul e tot timpul de ajutor, din motivul asta e unul din obiectele de baza din rucsacul meu de pescuit ...

kzoli - ai si tu dreptate in ceea ce priveste tractatul dar voi face tot posibilul ca in primele secunde-minute de dril sa incerc sa il duc intr-un golf ce se formeaza exact pe marginea curentilor in care pescuiesc si care e destul de mare ca dupa o tura de golf sa fie frant de oboseala si sa il aduc la suprafata ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 20:53

O pereche de pantaloni de neopren si botosei cred ca ti.ar fi utili...in apa pierzi caldura de 25 de ori mai repede decat in aer si daca stai cateva ore....

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 15. octombrie 2012, 11:00

O pereche de pantaloni de neopren si botosei cred ca ti.ar fi utili...in apa pierzi caldura de 25 de ori mai repede decat in aer si daca stai cateva ore....


Ai dreptate cu pantalonii de neopren dar eu nu voi avea nevoie de ei avand in vedere ca voi vrea sa folosesc belly-ul doar in sezonul cald, cand temperatura apei e suficient de ridicata pentru a putea pescui in pantaloni scurti. Vreau sa il folosesc doar in sezonul cald pentru ca in cazul in care ma trage vreunul in apa totul sa se rezolve cu urcatul inapoi in belly dupa care sa pot pescui linistit in continuare.

Consider ca e prea riscant sa il folosesc atunci cand e frig afara pentru ca picatul in apa imbracat mai gros s-ar putea sa genereze anumite surprize pe care prefer sa le evit.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 15. octombrie 2012, 12:50

chiar ieri m-am gandit la pescuitul din belly la somn cand, in timp ce ma aflam la pescuit pe un baraj, apare un tip cu belly pe linga barcile noastre.cand l-am vazut cum se chinuie am zis clar ca n-o sa-mi iau asa ceva vreodata . In primul rind simplu stat la punct fix pentru el era o problema in conditiile in care nu isi luase ancora si pe baraj era putin curent. Apoi directia in navigare aproape ca ii lipsea cu desavarsire (asta si cand a venit spre noi cu apa in deriva iar, la intorcere, contra apei, mergea mai in zig-zag decat un betiv). Se vedea clar ca are dificultati in a lansa si controla naluca. In primul rand baloanele minunii il cam incomodau la coate in lanseu (omul trebuind sa faca lanseuri ca la fly cu bratu-ntins) ceea ce se traducea prin pierderi de forta pe lanseu iar in al doilea rind apropierea de luciul apei ii scurtau considerabil lanseul (barba acelui pescar era la nivelul genunchilor prietenului meu care pescuia stand in picioare in barca). nu am vazut exact lingura cu care dadea insa avea lanseuri de maxim 15-20 de metrii (in conditiile in care din barca prietenul meu lansa cam dublu si cu lingura de 11 grame ). Dupa vreo 200 de metrii de dat din maini (lansat) si din picioare (pedalat de deplasare), cand a ajuns la barca prietenului cu care am iesit la pescuit, omu respira tot de 2 ori intre 2 cuvinte (la cat era de obosit). Dupa vreo ora si ceva de pescuit omul a iesit la mal epuizat in conditiile in care eu nu l-am vazut sa aiba vreun dril. Nici nu vreau sa ma gandesc cum e sa stai in chestia aia si sa vezi un pom venind spre tine . Conform zicalei "omul de necaz e si de ras" la un moment dat i se agata omului lingura in plante si cand tragea de bat in loc sa vina lingura la el se vedea clar cum se indreapta el catre lingura alunecand pe apa (cu toate ca parea sa se impotriveasca acelei alunecari ca sa nu-si strice locul intrand direct in bucatarie).
eu zic sa te mai gandesti la achizitia asta si macar sa cauti sa probezi unul personal inainte de a da banii sau cel putin sa iei unul pe care sa-l poti restitui in 30 de zile magazinului daca nu-ti place (nu de alta dar cu aceeasi bani iti iei o gonflabila care iti confera alt confort si alta perspectiva in pescuit). :ochi:
Altfel, daca esti amator de sport extrem belly e solutia :drac2:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (15. octombrie 2012, 12:56)


20

luni, 15. octombrie 2012, 19:36

chiar ieri m-am gandit la pescuitul din belly la somn cand, in timp ce ma aflam la pescuit pe un baraj, apare un tip cu belly pe linga barcile noastre.......


nu cumva era Ilie?!

Subiecte asemănătoare