Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 15. octombrie 2012, 19:53

nu era Ilie era un brasovean cred . desi am si cu Ilie antecedente in care am pescuit aproximativ "cot la cot " fara sa-l recunosc. Oricum tipul cu belly era prea sfatos ca sa fie Ilie (ca l-a fata nu l-am vazut bine ). :zambet:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 17. octombrie 2012, 22:35

Cu siguranta NU era Ilie ! muncea saracul om la,, belit botul " ala de imi era mila iar curentul era mic de tot :rizi: e drept ca nu avea un virf ascutit sa il ajute sa taie apa si ,, belit botul " avea proprietati hidrodinamice cam ca o RABA dar macar lui ii era indiferent ca ploua sau ca sta cu curu in apa :zambet: nici frig nu ii era la cit muncea sa tina dracovenia pe directie , zicea ca il doare putin spatele din cauza lipsei unui spatar mai inalt . se plingea si de faptul ca e prea jos ca sa poata lansa eficient dar era multumit ca face miscare . eu eram multumit in barca mea cu podea rigida si motor electric , cu ceai cald in termos , cu pozitie confortabila , cu posibilitate de pescuit 360 grade fara efort , cu ancora ca sa stau pe loc nu sa dau permanent din picioare , cu de toate la dispozitie :bucuros2: Nasol eu nu faceam miscare ca el ! E cui i pasa :bucuros2:

Hai Simbata Hai :pescuit: cu :furtuna: si peste ca sa sa fiu :bucuros2:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 18. octombrie 2012, 10:17

cred ca ar fi bine sa nu mai intru pe topicul asta :rizi: :rizi: :rizi: pentru ca din toate partile raspunsurile se duc in aceeasi directie.

acum lasand gluma la o parte, kingofbeasts si grey-wolf m-ati cam pus pe ganduri cu pedalatul. adica parca as prefera sa pescuiesc nu sa fac miscare, pentru asta e suficient sa ies sa alerg prin cartier sau sa ma urc pe bicicleta eliptica si am rezolvat problemele.

poate situatia nu e la fel de nasoala daca belly-ul are capatul in V pentru o hidrodinamica mai buna si poate are o oarecare importanta si dimensiunea labelor care sunt folosite ...

huh, atatea dubii ... :doaaamne:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

24

joi, 18. octombrie 2012, 20:10

mai bine gandestete la pozitia extrem de joasa pentru lanseuri la spinning.
aceasta dracovenie a fost inventata de cei care pescuiesc la fly si se potriveste cu stilul lor de lansare
personal nu asa achizitiona in veci asa ceva, prefer sa ma lupt cu barca mea de 50kg decat cu dracovenia aia

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 19. octombrie 2012, 12:46

cred ca ar fi bine sa nu mai intru pe topicul asta :rizi: :rizi: :rizi: [...] huh, atatea dubii ... :doaaamne:




si eu zic la fel ca nu e bine sa mai intri pe topicul asta. mai bine faci un topic pe un forum italian pe care intra muscarii sau spinnerii din zona . topicul ar trebui sa aiba un titlu de genul asta: "ofer 50 de euro pentru 2 ore-n belly boat" (pe vremuri se zicea "dau un regat pentru un cal" :bucuros: ). mai bine "arunci" banii aia si te dumiresti singur cum e treaba decat sa dai de 10 ori mai mult pe un belly + accesorii si sa constati ca ai facut o investitie care sa ocupe degeaba debaraua. :ochi:
pana una alta tradu belly boat in mai multe limbi si da cu search-ul pe youtube . Dupa cateva zeci de clipuri vizionate (preferabil cu spinneri la bord )o sa poti sa-ti faci o imagine destul de apropiata de realitate .
pedalatul (daca numai asta e problema) poti sa-l fentezi cu un motor electric (sunt destui pe youtube care prezinta improvizatii de adaptare a unui motor electric la un belly). in cazul asta poti sa-ti faci si o bancuta pe baloanele belly-ului si sa stai mai inalt ca nu mai e musai sa ajungi cu labele-n apa. Wtf, la o adica poti sa-ti faci bancuta cu spatar si ai si confort. trebuie numai sa sti ca toate aste costa extra si in final cari la fel de mult echipament pentru o juma' de barca ca si pentru una-ntreaga .asta inseamna ca s-a dus dracu si mobilitatea prin tufe la care sperai :ciao:

restul e can-can :zambet:

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (19. octombrie 2012, 12:53)


26

sâmbătă, 20. octombrie 2012, 09:54

Pentru spinning cu naluci artificiale , mai ales voblere peste 9 cm este foarte dificil la recuperare, mai ales daca au si o bataie agresiva atat din belly boat cat si din caiac , mai degreaba inaintezi Tu spre naluca , decat naluca sa vina spre tine( spre belly boat)...

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

27

sâmbătă, 20. octombrie 2012, 10:10

Pentru spinning cu naluci artificiale , mai ales voblere peste 9 cm este foarte dificil la recuperare, mai ales daca au si o bataie agresiva atat din belly boat cat si din caiac , mai degreaba inaintezi Tu spre naluca , decat naluca sa vina spre tine( spre belly boat)...


corect :ochi:
nici nu vreau sa ma gandesc cum e sa dai cu un skinner de 20cm (care are barbeta cat lingura de zama) ,cu un hornet de 9cm sau cu un predatek boomerand deep diver :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: in afara faptului ca lansezi doar "de aici pana mai incolo" daca te mai si duci tu la vobler in loc sa vina el la tine se uita somnii de pe margine si-si fac cruce :rizi: :rizi:

oricum din punctul meu de vedere cea mai naspa chestie e sa-ti treaca monstru pe sub "barca" in dril :doarecapu: cand ma gandesc ca la belly ar putea sa-ti treaca literalmente printre pricioare ... :gandesc:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 20. octombrie 2012, 16:21



oricum din punctul meu de vedere cea mai naspa chestie e sa-ti treaca monstru pe sub "barca" in dril :doarecapu: cand ma gandesc ca la belly ar putea sa-ti treaca literalmente printre pricioare ... :gandesc:



daca e in dril ai scapat ca a muscat deja la alt ceva si sigur nu mai vrea la rima groasa , dar daca e liber si interesat de rima ? :doaaamne: la ce se gindeste omul cind nu poate sa mearga la pescuit :zid:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 22. octombrie 2012, 11:51

huh, sunt tot mai indecis ... inclusiv sambata cand am fost la pescuit imi imaginam cum ar fi fost un belly in apa si parca incep sa am niste retineri. adica nu ma incanta prea mult ideea de a pedala pe apa in loc sa pescuiesc si datorita curentilor de acolo incep sa am urme de indoiala ca voi reusi sa stau prea bine in loc.

daca nu va fi belly-ul atunci cel mai probabil candva o sa urmeze o barca serioasa si gata ... dintr-o gonflabila nu ma prea incanta sa pescuiesc preferand un belly in dauna asteia ...

inca mai am timp pana se incalzeste sa ma hotarasc. daca la inceputul topicului eram decis pe un belly acum incep sa am mari urme de indoiala la avantajele pe care le-as avea cu unul ... :doaaamne:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

30

luni, 22. octombrie 2012, 18:18

Anem , incerca sa imprumuti unul, doar asa sa vezi cu ce se mananca :) ... intra pe forumurile de fly de pe acolo si sigur gasesti pe cineva care sa mearga cu tine si sa lasa sa incerci... daca nu reusesti , gasim cumva o solutie... Belly are variante si tip ponton plutitor cu vasle cu tot, acolo stai pe un scaun deasupra apei ... e mai super sa pescuiesti din el insa tot e mult mai confortabil dintr-o barca stabila... daca te hotarasti sa iei barca, atunci incepi sa te scarpini :)) ... ai nevoie de loc de depozitare(pazit) pentru barca+peridoc, ai nevoie de un motor fiabil, gps ca in orice clipa se lasa ceata si in curand nu o sa vezi la nici 1 m, deci nu o sa ai repere pentru navigare ... si poate si o alta masina :))) una de 4x4 sa poti sa lansezi barca in "orice" loc, si sa nu fii nevoit sa cauti pontoane si debarcadere ptr a lansa barca la apa...

31

luni, 22. octombrie 2012, 23:43

huh, sunt tot mai indecis ...
... dintr-o gonflabila nu ma prea incanta sa pescuiesc


si de ce ma rog nu te incanta??
care sunt motivele?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 23. octombrie 2012, 08:51

huh, sunt tot mai indecis ...
... dintr-o gonflabila nu ma prea incanta sa pescuiesc


si de ce ma rog nu te incanta??
care sunt motivele?


Adiwolf, nu stiu din ce cauza dar la somn din gonflabila nu ma vad tocmai OK. adica prefer sa fiu intr-un belly decat intr-o gonflabila. sunt convins ca daca prind un somn, cu o barca de 2.5-2.7m lungime o sa ma plimbe ala cum vrea el, mult mai usor decat intr-un belly pentru ca totusi in belly am mai mult control fiind cu picioarele si ghidand cum vreau eu.

plus ca mi se pare foarte instabila, adica la un lanseu in forta poate m-as trezi in apa la fel cum mi se pare instabila sa pescuiesti din picioare din ea. cam astea sunt motivele care imi trec acum prin minte.

pana la urma, mai ales amintindu-mi intreaga lista pomenita de kzoli mai sus, se pare ca momentan trag o singura concluzie ... ce bine e de pe mal :rizi: ... :pescuit:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 23. octombrie 2012, 09:01

plus ca mi se pare foarte instabila, adica la un lanseu in forta poate m-as trezi in apa la fel cum mi se pare instabila sa pescuiesti din picioare din ea. cam astea sunt motivele care imi trec acum prin minte.
O barca gonflabila cu podina din tego sau aluminiu nu este deloc instabila si te asigur ca poti sa lansezi cu toata forta de care dispui. :)
Sunt destule barci rigide cu mult mai instabile daca vorbim de dimensiuni comparabile.
Da, barca pneumatica este destul de usoara asa ca un somn mare te poate muta... da` si aici vorbind despre dimensiuni asemanatoare, te poate "tracta" si cu cea rigida.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

34

marți, 23. octombrie 2012, 17:07


Adiwolf, nu stiu din ce cauza dar la somn din gonflabila nu ma vad tocmai OK. adica prefer sa fiu intr-un belly decat intr-o gonflabila. sunt convins ca daca prind un somn, cu o barca de 2.5-2.7m lungime o sa ma plimbe ala cum vrea el, mult mai usor decat intr-un belly pentru ca totusi in belly am mai mult control fiind cu picioarele si ghidand cum vreau eu.

plus ca mi se pare foarte instabila, adica la un lanseu in forta poate m-as trezi in apa la fel cum mi se pare instabila sa pescuiesti din picioare din ea. cam astea sunt motivele care imi trec acum prin minte.


tot ceea ce ai argumentat este fals sau aproape si din cate vad inseamna ca nu ai pescuit niciodata din barca, sau dintr-o barca normala cu podina din aluminiu sau tego si baloane de minim 42cm.
doar in vise ai putea avea un control mai bun dintr-un Belyboat decat dintr-o barca normala cum am descriso mai sus.
da, tot ce se poate sa te tracteze cu barca un somn mare, dar asta o va face si cu un belyboat si cu o barca rigida de genul uneia de fibra sau aluminiu - doar daca nu cumva itit cumperi salupa, iaht sau vapor :zambet:
ce crezi ca se intampla daca te tracteaza? doar nu itit inchipui ca o sa fuga cu tine pe tot intinsul apei sau o sa te bage in cine stie ce ragalii - daca ma gandesc bine, cu cat trage mai greu cu atat oboseste mai repede - eu unul l-as lasa sa ma traga cu barca cu tot ca tot nu are unde sa se duca decat in sus :ochi:
stabilitatea unei barci pneumatice (ca cea descrisa mai sus) este net superioara oricarei barci rigide de genul fibra sau aluminiu cu chila in V si imposibil de scufundat fata de aceste barci .
parerea mea este ca pentru pescuitul pe care il practici, cea mai buna solutie pt tine este o barca pneumatica de maxim 2.4m - fiindca mergi mai mult singur la pescuit si trebuie sa cari si sa pui la apa de unul singur - scapi si de problema depozitarii sau transportului, dar e drept ca vei avea probleme in plus fata de pescuitul de pe mal, insa si mai multe satisfactii :ochi: :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 23. octombrie 2012, 18:27

Adiwolf, nu stiu din ce cauza dar la somn din gonflabila nu ma vad tocmai OK. adica prefer sa fiu intr-un belly decat intr-o gonflabila. sunt convins ca daca prind un somn, cu o barca de 2.5-2.7m lungime o sa ma plimbe ala cum vrea el, mult mai usor decat intr-un belly pentru ca totusi in belly am mai mult control fiind cu picioarele si ghidand cum vreau eu.

Din barcute conflabile de 2,4 - 2,7 metri sau driluit f multi somni mari. Cel mai important este sa ai sculele adecvate pt a te putea lupta cu el, pt a-l putea pompa in sus si obosi...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 23. octombrie 2012, 18:40

Adiwolf .... nu stiu sa iti spun ce caracteristici avea barca din care am pescuit. Nici macar nu stiu sa iti spun daca avea podina rigida sau nu. Cert este ca pescuiam in doi din barca si pozitia nu era tocmai confortabila (cumva cu fundul in barca sprijiniti de baloane – mai ales ca eram proaspat accidentat de topor la picior :rizi: ) ... doar de acolo mi-am format o parere despre barca, fiind singura daca cand am pescuit dintr-o gonflabila.

Pe langa parerea formata acolo am si o parere formata in urma celor citite pe internet unde am mai auzit povesti cu pescari picand in apa, cu contra-balansare daca te pui intr-o partea si mai stiu eu ce minuni de genul asta.

Din ceea ce spui se pare ca am o parere gresita si nu e chiar atat de nasoala situatia pe cat credeam sau pe cat am trait-o singura data cand am pescuit din gonflabila.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 23. octombrie 2012, 18:51

Ce zici, o barca de genul asta ti se pare instabila??

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 23. octombrie 2012, 22:13

anem
gonflabila aia din care ai pescuit tu nu avea podina (la momentul respectiv), si da...era incomod sa stai toata ziua pe pernele alea. Dar acum , de cand cu podina, e chiar misto sa stai in picioare si sa pescuiesti :D

Apoi...revenind la subiect, cauta o portabote de 8 sau 10 picioare si zic ca te-ai scos mai mult decat onorabil. Castigi mult timp cu impachetat/dezpachetat si e si mai "rezistenta" decat o gonflabila
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 23. octombrie 2012, 22:24

:salut: imi plac sfaturile ce i le dati lui anem, poate reusiti sa il convingeti sa isi cumpere gonflabila, portabote sau rigida si nu belyboat care personal cred ca e un pic cam periculos pe Po in locul ala. :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 23. octombrie 2012, 23:07

multam de lamuriri, se pare ca aveam eu formata o parere gresita despre gonflabile ...

anem
gonflabila aia din care ai pescuit tu nu avea podina (la momentul respectiv), si da...era incomod sa stai toata ziua pe pernele alea. Dar acum , de cand cu podina, e chiar misto sa stai in picioare si sa pescuiesti :D

Apoi...revenind la subiect, cauta o portabote de 8 sau 10 picioare si zic ca te-ai scos mai mult decat onorabil. Castigi mult timp cu impachetat/dezpachetat si e si mai "rezistenta" decat o gonflabila


din pacate anul asta nu am avut timp sa facem iesirea clasica pe Dunare care trebuia sa devina o traditie pentru a testa barca cu podina. Eu nu mai tineam minte daca avea podina sau nu dar imi amintesc si acum pozitia aia "de plaja" in care pescuiam si piciorul cat butucul de la porcaria aia de topor :rizi:

chestia cu porta-bote-le ar putea fi o idee, trebuie sa ma uit mai amanuntit despre ce e vorba ... mulatm de idee, chiar nu ma gandeam la barca aia ...

:salut: imi plac sfaturile ce i le dati lui anem, poate reusiti sa il convingeti sa isi cumpere gonflabila, portabote sau rigida si nu belyboat care personal cred ca e un pic cam periculos pe Po in locul ala. :zambet:


da mane, e riscant dar palpitant ... in mod special kingofbeast si greywolf m-au facut sa ma gandesc mai bine si nu imi prea surade atat de mult ideea de a pedala in loc de a pescui. nu pot sa zic ca imi faceam prea multe griji in alte privinte dar ideea de a pierde timpul dand din picioare non-stop nu ma prea incanta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare