Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 11. octombrie 2012, 09:32

Rotativa

Salutari …

Propun o oarecare “analiza” a folosirii rotativei in cautarea somnului.

Eu trebuie sa recunosc ca am o mare problema cand vine vorba de rotative si in ciuda faptului ca prin cutii am destul de multe nu le folosesc mai deloc. Am inceput spinning-ul la rotativa si ceva oscilante si am prins cleni sau marlite chiar multe cu naluca asta dar odata cu descoperitul voblerelor pur si simplu rotativa a iesit din cadru.

Cu vreo 2-3 saptamani in urma eram printr-un magazin din zona si ca de fiecare data chiar daca m-am dus pana acolo doar sa vad o lanseta care stiam ca oricum o voi lua de pe net, mi s-au lipit de mana anumite chestii printre care si vreo 2 rotative mari de genul astora:



a caror marime si greutate nu o mai retin .... oricum undeva peste 25-30 de grame cred. Nu am apucat inca sa le arunc in apa pentru ca tot timpul gaseam motive sa nu o fac dar voiam sa intreb pe aici pe cei care cauta mustaciosul la spinning daca au avut ceva rezultate la somn cu rotativele.

Pe ici pe colo am mai citit cate ceva pe unde se mai pomenea si de rotative atunci cand vine vorba de somn dar voiam sa intreb despre eficienta lor in “real life” pentru ca de prea putine ori iau in serios ceea ce se scrie prin “presa de specialitate” despre echipamente stiindu-se foarte bine faptul ca multi din cei care scriu pot avea anumite interese sa promoveze ceva anume.

Deci ... rotativa ... somn ... rezultate?
:noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 11. octombrie 2012, 10:31

Rezultate ? Bune !
Merge foarte bine. Ce nu-mi place insa e ca face firul tirbuson si se lanseaza mai greu decat oscilantele. Dar e o naluca care merge la somn.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 11. octombrie 2012, 10:47

ai mei puneau si doua vartejuri in zone cu curent tare pt a nu li se suci firul asa rau, personal n-am folosit pt ca voblerul cred ca e mai eficient
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 11. octombrie 2012, 12:11

Fredy, un prieten de al meu, stiucar inrait, dadea numai cu Meps de 5, galben, dupa stiuca. Primul somn ce l-a prins a fost unul de 10 kg. Dupa ce i-a intrat insa un somn care ia facut praf mulineta si lanseta, si-a cumparat o linie de spinning la stiuca ce sa reziste cit de cit si la somn. Asa cum se intampla mai intotdeauna, de atunci nu ia mai intrat somn pe acel lac.
Rotativele functioneaza la pescuitul somnului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 12. octombrie 2012, 10:21

Am inteles … multam, deci trebuie sa fac ceva pentru a imi re-capata increderea in rotativa si intr-un fel sau altul sa trec peste nervii pe care mi face atunci cand vad tot firul rasucit, chiar daca la textil nu e atata de vizibila treaba asta. Avand in vedere ca rotativele sunt destul de grele si cu lingura direct pe ax inseamna ca voi putea sa le trag foarte incet in partea de jos a apei, deci cel mai probabil in sezonul mai rece ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

6

vineri, 12. octombrie 2012, 19:11

Cu rotativa poti sa "distrugi orice fir textil " in cel mai scurt timp ! Insa este destul de eficient, uneori insa poate sa produca si rezultate neasteptate. Pentru a preveni cat de cat rasucirea firului, trebuie sa cumperi sau sa faci un antirasucitor... cum specia vizata e somnul este mult mai sigur daca o confectionezi TU cu mana TA, si daca scapa somnul din cauza chestiei respective, macar nu dai vina pe vre-un fabricant chinez sau japonez :))) ...
Este o chestie pe cat de simpla, pe atat de utila.... o tija din sarma dentara avand fixat pe el o bucata de plastic , care mentine directia si previne rasucirea firului... incerc sa caut cateva si iti trimit o poza ca e mai greu de descris decat de confectionat :) ...

7

vineri, 12. octombrie 2012, 22:48

pe Olt, localnici riverani numai cu rotative cauta somnul in perioada mai-Iunie
si prind :ochi:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 13. octombrie 2012, 20:26

cel mai mare somn de anu asta (probabil) mi-a dat in una dintre cele mai mari rotative din trusa dupa ce zapacisem locu' cu voblere gume si linguri de toate dimensiunile. cu toate astea insa desi ulterior am insistat puternic cu rotative , n-am mai avut alt atac. am rupt apa in 2 vreo 2 ani la rand cu mepps giant marabou, care prinde somn in Franta binisor ,insa n-am avut nici macar un atac. in concluzie somnul are si el toane (cand vrea sa pape el ceva anume poti sa-i dai si bufet suedez ca n-o sa se atinga de el ). :gandesc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 15. octombrie 2012, 09:56

din cate citesc pe aici merita incercata si rotativa. aseara chiar am insistat cu ea (plus ceva oscilante) vazand ca alaltaieri nu au vrut voblere deloc dar rezultatele au fost aceleasi. ramane sa mai insist pe viitor si sper sa iasa ceva ...

Cu rotativa poti sa "distrugi orice fir textil " in cel mai scurt timp ! Insa este destul de eficient, uneori insa poate sa produca si rezultate neasteptate. Pentru a preveni cat de cat rasucirea firului, trebuie sa cumperi sau sa faci un antirasucitor... cum specia vizata e somnul este mult mai sigur daca o confectionezi TU cu mana TA, si daca scapa somnul din cauza chestiei respective, macar nu dai vina pe vre-un fabricant chinez sau japonez :))) ...
Este o chestie pe cat de simpla, pe atat de utila.... o tija din sarma dentara avand fixat pe el o bucata de plastic , care mentine directia si previne rasucirea firului... incerc sa caut cateva si iti trimit o poza ca e mai greu de descris decat de confectionat :) ...


Multam Zoli, sa bagi eventual te rog o poza sa vad si eu despre ce e vorba. De mai multe ori am auzit discutandu-se despre chestia aia dar niciodata nu am fost curios sa ma informez mai mult ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 15. octombrie 2012, 10:25

antirasucitorul e similar capului plombat de la rotativele Mepps Lusox doar ca in loc sa fie din plumb e o aripioara de plastic transparent . de fapt si capul ala plombat la mepps lusox tot rol antirasucitor are impreuna si cu rolul de a ingreuna naluca astfel incat sa mearga adanc si sa se lanseze mai bine .
uite o poza :

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 15. octombrie 2012, 23:22

2 varteje de calitate + la 0.5m de lingura antirasucitor din "plastic transparent din gulerul camasii nou achizitionate" taiat in triunghi drepunghic cu 4.5 gauri pe cateta lunga prin care cosi firul . Cateta scurta spre lingura. Efect garantat , pret minim.(folosesc de prin '75 fara reclamatii!)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 16. octombrie 2012, 14:40

2 varteje de calitate + la 0.5m de lingura antirasucitor din "plastic transparent din gulerul camasii nou achizitionate" taiat in triunghi drepunghic cu 4.5 gauri pe cateta lunga prin care cosi firul . Cateta scurta spre lingura. Efect garantat , pret minim.(folosesc de prin '75 fara reclamatii!)


:gandesc:

Se poate o poza, sau o schita? Merci...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

13

marți, 16. octombrie 2012, 21:09

o sa incerc eu maine sa fac o poza la asa ceva daca le mai gasesc prin niste cutii demult uitate - le am de prin anii '80 cand se gaseu in magazinele noastre de profil
se pot face si pe sarma si impuscati doi iepuri dintr-o data, ai si antirasucitor si struna metalica

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 22. octombrie 2012, 11:46

multam de intentie ...

m-am uitat putin pe net sa vad despre ce e vorba si am gasit niste imagini cu o chestie de genul aleia atata ca nu am reusit sa inteleg exact cum se monteaza minunea si daca se monteaza asa cum mi s-a parut din ce am vazut atunci chiar nu reusesc sa inteleg cum face chestia aia ca rotativa sanu mai rasuceasca firul ...

poate voi incerca sa improvizez o chestie asemanatoare cu chestia din poza bagata de kingofbeast ... am vazut porcarii dintr-alea de cumparat dar voi incerca eventual sa le scurtez putin pentru ca nu ma incanta prea mult tija aia atat de lunga ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 22. octombrie 2012, 13:20

daca se monteaza asa cum mi s-a parut din ce am vazut atunci chiar nu reusesc sa inteleg cum face chestia aia ca rotativa sanu mai rasuceasca firul ...



o sa incerc sati spun pe scurt principiul de functionare (cu toate ca ma mai "acuzau" unii pe alte forumuri c-am fost la toate orele de fizica :zambet: )
deci, aripioara aia sau plumbul in cauza functioneaza ca o aripioara de rechin care pe tractiune taie apa insa la rotatie opune rezistenta asemeni unei vasle sa zicem. de montat se monteaza inaintea rotativei cu varful ascutit spre fir si cu "cateta" mica spre rotativa .


Daca te uiti la poza poti sa vezi ca aripioara, daca s-ar invarti in jurul axei pe care e montata, ardisloca un volum de apa ceea ce ar genera si o rezistenta din partea acelei ape care sa se opuna rotatiei. In acelasi timp paleta rotativei se invarte liber pe axul ei generand o forta de rotatie ce actioneaza indirect si asupra axului. Cum insa forta de rotatie e mai mica decat decat rezistenta intampinata la rotatie de aripioara de rechin, cea din urma are castig de cauza anuland tendinta de rotatie a axului pe care e montata. in cazul plumbului de la linguritele lusox pe langa portanta aripioarei mai vorbim si de greutatea plumbului care se adauga in calcul (pentru a urni din loc o masa mai mare e nevoie de o forta mai mare decat ar fi pentru a urni din loc un corp cu acelasi volum dar masa mai mica). :)
cam asta ar fi treaba.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 22. octombrie 2012, 15:09

o explicatie de nota 10 king-ule ... multam de lamuriri. voi vedea cum reusesc sa improvizez o chestie dintr-aia ca in poza de mai sus facand tija eventual mai scurta ... ca la dimensiunile din poza sau ce am vazut prin magazine nu ma prea incanta. cel mai probabil voi cumpara direct facute si voi scurta cat de mult pot sarma aia pentru a o mentine totusi la o lungime acceptabila.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

17

luni, 22. octombrie 2012, 23:53

o explicatie de nota 10 king-ule ... multam de lamuriri. voi vedea cum reusesc sa improvizez o chestie dintr-aia ca in poza de mai sus facand tija eventual mai scurta ... ca la dimensiunile din poza sau ce am vazut prin magazine nu ma prea incanta. cel mai probabil voi cumpara direct facute si voi scurta cat de mult pot sarma aia pentru a o mentine totusi la o lungime acceptabila.


imi cer scuze ca nu am pus poze, dar pur si simplu am uita de acest lucru.
nu se merita sa cumperi asa ceva, noi pe vremuri le faceam din celuloid de la gulerul de la camasi, stii cand cumperi o camasa noua avea o intaritura la guler.
din chestia aia taiam o aripioara de rechin, o gauream cu un ac inrosit in doua locuri si treceam firul prin cele doua gauri - asta era tot si functiona al draqu de bine
la fel se poate face si pe sarma daca doresti

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 23. octombrie 2012, 06:45

Imi cer si eu scuze dar as vrea sa subliniez diferentele intre cele doua feluri de antirasucitoare, nu de altceva decat pentru rigurozitate fizica:
- antirasucitorul din plastic, cum ar fi cel din guler de camasa previne rasucirea firului in special datorita rezistentei opuse de apa la miscarea de rotatie a acestuia " de-a latul".
- antirasucitorul din plumb sau alt material cu greutate semnificativa in apa previne rasucirea firului datorita asimetriei si prinderii excentrice pe fir. Mai concret, cuplul rezultat din forma lui si prinderea excentrica va determina pozitionarea permanenta cu centrul de greutate in jos... asta se traduce prin faptul ca "aripa de rechin" din plumb va sta la recuperare orientata invers fata de cum sta pe rechin... :ochi: . In plus, asa cum s-a mai spus, antirasucitorul din plumb permite aruncari la distanta ale unor linguri altfel foarte usoare.
Parerea mea... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 26. octombrie 2012, 11:50


imi cer scuze ca nu am pus poze, dar pur si simplu am uita de acest lucru.
nu se merita sa cumperi asa ceva, noi pe vremuri le faceam din celuloid de la gulerul de la camasi, stii cand cumperi o camasa noua avea o intaritura la guler.
din chestia aia taiam o aripioara de rechin, o gauream cu un ac inrosit in doua locuri si treceam firul prin cele doua gauri - asta era tot si functiona al draqu de bine
la fel se poate face si pe sarma daca doresti


ai dreptate adiwolf ca se pot face foarte usor minunile alea dar sincer cred ca le voi cumpara pentru ca oricum costa o nimica toata si le modific eu ulterior scurtand tija aia. plus ca nici nu am pe acasa placi de celuloid sau nici un alt fel de placi exceptie facand lexanul pe care il folosesc la barbete care cel mai probabil ar merge OK, mai ales cel de 0,5.

ce nu pot spune ca imi place atat de mult la cel din plastic, pus pe fir, ar fi ca firul e in contact direct cu plasticul ala si imi este frica sa nu se uzeze prematur in zona aia, mai ales daca nu rotunjesc suficient de bine muchiile rezultate in urma gauriri ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 27. octombrie 2012, 03:58

Dupa 2-3 partide renunti la 0.5 m de fir, cel din zona in care e pus "celuloidul". E mult, E scump??
Super ieftin, foarte eficient.