Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 2. octombrie 2012, 12:52

Montura de grund cu buchet de râme

Am pescuit cu montură de grund cu buchet de râme de ploaie şi, neavând trăsătură, de fiecare dată am găsit râmele intacte pe montură. La plută legat în mal am mai găsit râmele mâncate de peştişori mici probabil, mă întreb dacă nu cumva pluta folosită la montura de grund a fost necorespunzătoare (poate a produs vibraţii prea mari sau altceva :nunteleg: )?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 2. octombrie 2012, 13:08

Salut Ovidiu,
ai cumva o poza a plutei folosita? Cum am mai scris si in alt subiect, este un compromis intre momeala folosita, curentul apei, forma si marimea plutei.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 2. octombrie 2012, 13:46

Am folosit două modele de plută, prima este pentru aproximativ 20g iar a doua este din siringă de 10ml puţin scurtată (probabil sub 10g). Am intrat în apă până peste genunchi şi am încercat cea din siringă şi stătea destul de bine, nu vibra aproape deloc dar nu ştiu dacă forma-i în regulă. O să pun mâine poze. Mureşul este mic şi apa curge relativ liniştit.
Salut şi fir întins.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 2. octombrie 2012, 14:13

iti recomand ca experimentele sa le faci atunci cand pestele mananca bine si-l vezi ca e activ altfel nu poti sa tragi prea multe concluzii. Pe vremuri, cand pescuiam la stationar, in monturile astea de grund nu foloseam plute ci doar un forfach mai lung (40-50cm de la ac la plumb) in montura cu plumb culisant astfel incat momeala era ridicata de pe fund de curentul apei. cel mai inportant e sa nu intepi ramele de prea multe ori astfel incat sa ramana "vioaie" si vor veni si trsaturile(noi intepam o rama de pamant maxim de 2 ori si puneam intre 7 si 15 pe carlig functie de marimea lor). Daca momeala atrage pestele se va apleca s-o culeaga si de pe fundul albiei iar daca nu orice pluta i-ai pune tot o va ignora :ochi:

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 3. octombrie 2012, 08:00

Am uitat, de fapt am folosit trei plute. Cea din siringă şi cea albă au bile metalice în interior. Pe toate le-am folosit în curent la adâncime de aproximativ 1,8 m iar cu cea transparentă am dat şi în apă mai liniştită, în zona de tangenţă între curent şi zona liniştită.
»ovidiu« a adaugat urmatoarea poza:
  • 1349198864893.jpg
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 3. octombrie 2012, 09:20

Am pescuit cu montură de grund cu buchet de râme de ploaie şi, neavând trăsătură, de fiecare dată am găsit râmele intacte pe montură

Râmele de ploaie, momeală puțin productivă la pescuitul de somn mai ales toamna............ :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 3. octombrie 2012, 09:28

În ultima seară, la montura cu plută cu monofilament de rupere legat în mal am pus lângă râme şi un morunaş cam cât palma care a plimbat pluta.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 6. noiembrie 2012, 11:23

Cretzu64 a spus în alt subiect că a avut în permanenţă o lansetă la staţionar cu plută de grund şi râme şi nu a prins nimic iar în acelaş timp la clonc, cu aceeaş momeală, a prins. Avînd în vedere că am pescuit de câteva ori cu plută de grund şi râme şi nu am avut nici o trăsătură, întreb dacă nu cumva pluta de grund dă rezultate doar cu peşte viu? A avut cineva capturi sau trăsături la plută de grund cu râme, coropişniţă sau lipitoare?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 6. noiembrie 2012, 11:33

Cretzu64 a spus în alt subiect că a avut în permanenţă o lansetă la staţionar cu plută de grund şi râme şi nu a prins nimic iar în acelaş timp la clonc, cu aceeaş momeală, a prins. Avînd în vedere că am pescuit de câteva ori cu plută de grund şi râme şi nu am avut nici o trăsătură, întreb dacă nu cumva pluta de grund dă rezultate doar cu peşte viu? A avut cineva capturi sau trăsături la plută de grund cu râme, coropişniţă sau lipitoare?
Eu am pescuit cu pluta de grund si buchet de rame, pe ape statatoare, cu o montura putin diferita.
Am prins somni pe care cu momeala pe substrat n-am reusit sa-i prind.
I-adevarat ca printre ei am prins si amuri... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 6. noiembrie 2012, 15:21

Pe apă stătătoare pluta stă cuminte dar în cutrent se mişcă şi cine ştie cum percepe asta mustăcisul, râme în vibraţie.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 6. noiembrie 2012, 15:34

Ovidiu, si cu calamar se prind somni, si cu rame se prind somni.
Pluta nu influenteaza negativ decit daca e prea mare sau prea voluminoasa.
Ar trebui probabil sa incerci alte locuri, sau, sa incerci mai mult la peste viu. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 6. noiembrie 2012, 18:20

Cretzu64 a spus în alt subiect că a avut în permanenţă o lansetă la staţionar cu plută de grund şi râme şi nu a prins nimic iar în acelaş timp la clonc, cu aceeaş momeală, a prins. Avînd în vedere că am pescuit de câteva ori cu plută de grund şi râme şi nu am avut nici o trăsătură, întreb dacă nu cumva pluta de grund dă rezultate doar cu peşte viu? A avut cineva capturi sau trăsături la plută de grund cu râme, coropişniţă sau lipitoare?

Salut.Eu am incercat de cateva ori cu buchet de rame si pluta de grund de 15 si 20 de grame si am si prins.Nu imi amintesc cati somni am prins anul asta cu rame, dar majoritatea au fost la pluta de grund.Acum toate monturile(cu niste exceptii)le fac cu pluta de grund.

Răspunsuri: 12

Membru din: 31. octombrie 2015

Locație: Medias

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 20. ianuarie 2018, 16:25

Salut,
Imi place sa pescuiesc pe ape curgatoare si montura cu pluta de grund la buchet de rame de aprox.de 4 ani dar din pacate fara rezultate,undeva ceva imi scapa.O singura trasatura am avut anul trecut pe Olt si aceea fara succes l-am pierdut in drill.Cu montura clasica cu plumb culisant si cu lungime de 50 cm pina la cirlig prind fara probleme in acelas loc cu aceiasi momeala.Am folosit lungimi de 1,5m;0,90m si la ultima iesire de 0,5m care nu am avut timp sa o testez suficient.Nu stiu ce sa zic cu ultima montura parca imi place cel mai mult,distractie , numai ca are dezavantajul plutei care vibreaza mai puternic fiind distanta scurta dintre plumb si pluta(sperie ?sau atrage?)somnul si la cele mai multe lansari montura se infasoara pe firul principal in apa ceea ce nu-mi place dar mai studiez problema.Mai ies cu alte trei persoane si care au renuntat la montura cu pluta de grund.Eu nu vreau sa renunt, #rezist ,nu stiu de ce nu functioneaza la mine?Voi ce parere aveti?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 22. ianuarie 2018, 07:06

Salut,
Imi place sa pescuiesc pe ape curgatoare si montura cu pluta de grund la buchet de rame de aprox.de 4 ani dar din pacate fara rezultate... Eu nu vreau sa renunt, #rezist ,nu stiu de ce nu functioneaza la mine?Voi ce parere aveti?


Salut Alexandru.
O sa incerc sa vad cum sa iti explic mai bine.

Cu ani in urma, cand am inceput sa pescuiesc la somn, am incercat sa lansez de pe mal montura cu pluta. Toate, absolut toate lanseurile mai lungi, le scoteam intortocheate din apa! Distanta era cam 35-40m, si nu puteam decit montura clasica lansa: plumb jos, la circa 1m carabina, de la care pleca un brat lateral de 40 cm. Prin unghiul format de firul principal, momeala mea statea deasupra fundului apei si flutura in curent.
La una din partide mi-a cerut un pescar de nationalitate sârba sa ii fac si lui exact asa monturile. Weekendul urmator m-a sunat ca a luat unul de 1,9m.

Alti 2 prieteni din Germania, au pescuit cu pluta de grund si rame, dar plantate cu pneumatica, si pot spune ca au prins de la 0,5m pina la pesti de 2,1m.

O alta problema care o au multi, pescuiesc cu plute prea mari! Nu recomand ca montura sa stea ca lumanarea in sus! Daca pescuiesti in zona fara curent puternic, leaderul sa fie de 1,5m si pluta de grund maxim 10 gr. Important este sa verifici la mal, sa nu stea lumanare!

Dar daca metoda clasica functioneaza, poate ar fi cel mai ok sa folosesti si aceasta metoda. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 12

Membru din: 31. octombrie 2015

Locație: Medias

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 22. ianuarie 2018, 14:52

Salut Zoran,
Multumesc pentru raspuns,am crezut ca numai la mine face figuri montura asta,deoarece cu celelalte am prins peste(somn).Am facut exact cum ai descris-o, si cu tot felul de verificari.Aici am descris sumar fenomenul dar l- am dezbatut ori de cite ori am avut ocazia foarte amanuntit inclusiv tot echipamentul de pescuit cu montura de grund cu buchet de rame.Pareri si pareri (bune de altfel) Doresc sa acumulez cat mai multe informatii si sa le folosesc cat mai eficient,doar ca pana acum nu mi-a iesit sa prind somn cu montura asta,o explicatie si o parere in plus ajuta foarte mult .
Nu tin neaparat sa prind peste (adica somn) la fiecare iesire si parca ceva imi spune sa nu renunt(la montura asta),dar ma simt foarte bine pe malul apei si sunt in elementul meu.
:pescuit: :relax:

Răspunsuri: 12

Membru din: 31. octombrie 2015

Locație: Medias

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 23. ianuarie 2018, 09:46

Montura de grund cu buchet de râme

Salut Zoran,
Scuze,la ultima postare am facut o greseala de exprimare intre fenomenul de incilcire a monturii si montura pe care de fapt ai descris-o si a creat o confuzie.
Si da aceasta cu plumbul legat jos si cu brat lateral face si ea parte din arsenalul meu,(categoria celelalte monturi) functioneaza foarte bine si la mine, am prins cel mai frumos somn de 1,6 m de pana acum,iar daca curentul este slab pun si o pluta de grund de 5-10gr.
La plantat si la metoda cu 2 lansete este ok si functioneaza foarte bine.

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 25. ianuarie 2018, 11:05

:salut:

Salut!Am început sa pescuiesc din ce in ce mai mult cu monturi de grund,atât cu peste viu cat și cu rame/lipitori la care folosesc plute de grund de maxim 10g și lungimea monturi variază între 1 m și 1,5m. :prieteni:

:ciao:

Răspunsuri: 12

Membru din: 31. octombrie 2015

Locație: Medias

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 25. ianuarie 2018, 12:11

Salut Catalin,
Lansezi si de pe mal?si fara sa se rasuceasaca sau incurce montura pe firul principal in apa?
Daca da cum procedezi? :nunteleg:

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 25. ianuarie 2018, 18:15

Trebuie sa folosesti seboom si legi plumbul de seaboom cu un monofilament de 0,4-0,5 , lung de aproximativ 30 cm si agrafa cu vartej. Nu tin minte sa se fi incurcat vreodata. Trebuie sa pui seaboom-ul in pozitia corecta.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 26. ianuarie 2018, 14:57

:salut:

Eu pescuiesc doar plantat.
In legătura cu seaboom,am folosit și eu iar după 2-3 ieșiri am ajuns la concluzia ca este mai Ok sa pescuiesc fără el...

:ciao: