Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

61

joi, 27. martie 2014, 10:24

Nu-i vorba de asta, ce vreau sa spun este ca daca ma trezesc cu o problema pe care nu o pot rezolva, sa stiu dinainte ce am de facut! Oricum, multumesc pentru raspuns, in continuare am deschis un topic despre acest subiect!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

62

sâmbătă, 24. mai 2014, 01:10

Chiar daca iarna-i departe, am intocmit o lista pentru care sper sa nu primesc prea multe critici, pentru ca este liber fiecare sa o conpleteze sau sa o misoreze pentru arsenalul propriu:


La prima vedere, doar din ce am putut afla in ultima perioada, in trusa pentru Copca ar fi necesare urmatoarele:
1. 3-4 lansete pentru Copca, de 60-70 cm(asta pentru a avea si rezerva, in caz de nevoie), 2 pentru pesti pasnici de
dimensiuni mici, care constituie cea mai mare parte a capturilor de iarna, dar care sa poata avea o rezerva care sa
ajute si la scoaterea unei capturi mai marisoare(dat fiind faptul ca nu mai are forta cu care se lupta atunci cand apa
este calda) si 2 pentru rapitor, care sa poata fi folosite si la naluci artificiale, dar si la momeala vie(pestisor);
lansetele cu inele mai mari sunt avantajate datorita faptului ca se depune mai greu gheata pe ele;
2. Mulinetele corespunzatoare numarului de bete, de preferat varianta asemanatoare unei mulinete de pescuit la musca,
de fly(dupa ce am intrebat in stanga si in dreapta, am inteles ca firul este aliniat cel mai bine cu inelele lansetei
scurte pentru Copca), sau mutiplicator, in ultimul rand o mulineta cu tambur fix(de spinning);
3. Dandinete si mormaste, voblere, jig-uri si orice alte naluci artificiale cat mai mici;
4. Monofilament(aici astept lamuriri suplimentare) nylon sau fluorocarbon, pentru pesti pasnici sub 0.16 mm, sau
pentru rapitor poti ajunge si la 0.30 mm);
5. Ace in functie de specia tinta, de regula +/- nr. 20;
6. Plute - din nou am o mica idee, insa astept completari, daca se poate, cu exemple concrete - cu tija putin mai
lunga, in asa fel incat sa fie vizibile deasupra ghetii, mai ales in cazul in care mai este si zapada, si cu forma
astfel incat sa se depuna gheata cat mai greu si cat mai putina pe ele;
7. Suport pentru lansete, pentru a nu sta pe gheata sau pe zapada unde exista riscul sa inghete firul pe inele;
8. Paleta cu sita sau spumiera din bucatarie pentru a curata Copca de gheata care se poate forma la suprafata apei;
9. Freza pentru gheata;
10. Topor(daca se poate cu maner sintetic, sa nu se degradeze de la apa);
11. Baston cu varf metalic, asemanator cu un baston de ski, care se foloseste pentru testarea ghetii pe o arie tinta
stabilita pe care dorim sa alegem cateva puncte unde sa ne incercam norocul;
12. Sonar portabil, compact, utilizabil pe deasupra ghetii, pentru alegerea locului/locurilor de pescuit, fara a fi
nevoie sa gauresti gheata;
13. Cutie(cum o fi cea termica?) pentru larvele rosii, momeala des utilizata la Copca, nu stiu daca merg folositi si
viermii, albi sau rosii);
14. Cutie/galetusa pentru pestisorii vii, folositi ca momeala, cel mai bine este sa aiba si o cutiuta perforata, sa
poti scoate pestii cand ai nevoie(am vazut o idee foarte buna, cand este foarte scazuta temperatura, se poate scoate
cutia perforata, sau se pun pestisorii intr-un saculet de plasa si se scufunda cu o greutate, bolovan, care sa tina
pestii la o oarecare adancime sub apa, in asa fel incat sa nu inghete; tare, nu?);
15. Tip-up, sunt niste dispozitive care se pot gasi pe net, care semnalizeaza atacul prin ridicarea unui stegulet,
unele au posibilitatea de a acoperi aproape toata Copca, pentru a proteja impotriva formarii crustei de gheata;
16. O sticluta cu..."antigel"...pentru Copca...nu pentru pescar...cu un lichid uleios, care sa impiedice formarea
pojghitei de suprafata;
17. O franghie, cordelina, lunga de 20-30 m, utila pentru situatii de urgenta, cand se sparge gheata;
18. Scaunel pliant compact;
19. Izopren sau polistiren(de preferat extrudat) de pus sub talpile bocancilor, pentru evitarea contactului direct cu
gheata;
20. Bocanci impermeabili(daca se poate din gore-tex, daca nu, cat mai caldurosi), cu talpa groasa si antiderapanta;
21. Ciorapi grosi(daca se poate, din neopren, nu stiu daca este o varianta mai buna daca pui mai intai sosete de lana
sau bumbac, si peste ele ciorapii din neopren);
22. Hainele cele mai groase(si multe pe care le avem, eu ma pregatesc sa folosesc costumul de munte si pe deasupra
costumul de pescuit), aici trecem pe lista pantaloni sau salopeta genul celor de munte/ski, geaca de munte/ski cu gluga,
manusi polartec/neopren, cagula si orice altceva va ajuta sa va protejati de frig stand pe loc cateva ore;
23. O sticluta cu "antigel"; :)))
Lista asteapta completari sau corectii!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

63

sâmbătă, 24. mai 2014, 01:48

24. Cutie compartimentata pentru dandinete si alte naluci;
25. Gentuta/rucsac pentru tot echipamentul;
26. In cazul in care aveti si o freza pentru gheata, este utila o husa cu manere, daca nu avea de la producator, mie
mi-a facut cineva cateva huse, printre care si una pentru freza;
27. Un schimb de haine de rezerva ar fi util, in caz de necaz;
28. Un termos cu ceva cald, un ceai, sau fiecare ce prefera;
29. Pentru cei mai precauti, sau mai nebuni, ca mine, mai-mai ca mi-as lua si gonflabila langa mine, pentru orice
eventualitate si ca sa stau pe ea(n-as mai lua scaunelul);
P.S. Greseala mea ca nu am postat aceasta lista unde trebuia, si cand trebuia...nu intotdeauna intalnesti persoane deschise la discutii...si la a asculta si "pasarile" fiecaruia...pentru cei care mai intra si "pe alte meleaguri", stiti despre ce vorbesc...fire intinse tuturor!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

64

sâmbătă, 24. mai 2014, 07:42

Mda, cam defazata postarea da` nici o problema... sper ca dupa 2 ani in care pe la noi n-o inghetat cum trebe nici o apa, poate anu` asta... :).

1. Firul nu trebuie sa fie neaparat monofilament, exista fire speciale pt. pescuit la temperaturi foarte scazute, din ambele categorii. De ex. io am textil pe toate sculele.
2. N-am prea inteles la ce-ti trebuie toporul si cum testezi gheata cu bastonul (daca ajungi pe-o gheata f. subtire la distanta la care iti ajunge bastonu`, deja e prea tarziu... :rizi: ).
3. Pentru accidente exista un fel de "gheare" speciale, relativ putin incomode de purtat permanent, care te ajuta sa te urci inapoi pe gheata. :)
4. Plute cu tija sa se vada din copca... hmmm... io n-am avut nevoie, fie pescuiesc cu tip-up-uri fie am semnalizator de trasatura pe fir/lanseta. Evident, am si un bat cu pluta pt. pasnic da` cu ala pescuiesc in copca de langa mine... sa nu ma plictisesc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

65

vineri, 30. mai 2014, 10:42

Mda, cam defazata postarea da` nici o problema... sper ca dupa 2 ani in care pe la noi n-o inghetat cum trebe nici o apa, poate anu` asta... :).

1. Firul nu trebuie sa fie neaparat monofilament, exista fire speciale pt. pescuit la temperaturi foarte scazute, din ambele categorii. De ex. io am textil pe toate sculele.
2. N-am prea inteles la ce-ti trebuie toporul si cum testezi gheata cu bastonul (daca ajungi pe-o gheata f. subtire la distanta la care iti ajunge bastonu`, deja e prea tarziu... :rizi: ).
3. Pentru accidente exista un fel de "gheare" speciale, relativ putin incomode de purtat permanent, care te ajuta sa te urci inapoi pe gheata. :)
4. Plute cu tija sa se vada din copca... hmmm... io n-am avut nevoie, fie pescuiesc cu tip-up-uri fie am semnalizator de trasatura pe fir/lanseta. Evident, am si un bat cu pluta pt. pasnic da` cu ala pescuiesc in copca de langa mine... sa nu ma plictisesc.

Pentru punctul 2., toporul este rezerva pentru freza, oricum, in masina prinde bine, iar "batul" ca de ski am vazut ca il folosea un "nene" pentru a testa diverse zone ale ghetii, cu bule de aer, zone mai subtiate, ma rog, in functie de cum sunt diverse conditii, izvoare sau orice alte "surse" de probleme, deasupra sau sub care gheata poate avea o grosime mai mica pe o zona decat restul suprafetei! De exemplu, sa zicem ca cineva face gauri in gheata, dar cu suprafata mai mare, cu toporul, sau prin diverse alte metode, iar dupa ce pleaca(ori ca a pescuit, ca a bagat plase, sau ca facut "aeratoare" pentru pesti, apa ingheata la loc, prinde pojghita, incepe sa ninga, si venim noi in zona respectiva, totul pare la fel, nu? Si calcam pe pojghita mult mai subtire decat restul, apoi ajungem in apa! Asa daca puteam verifica pe unde calcam, descopeream pericolul si il ocoleam!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

66

vineri, 30. mai 2014, 11:17

Am primit si sonarul Marcum Lx-I, abia astept sa-i vina vremea! Bateria trebuie sa i-o schimb, Provolt Lithium CR-P2 6V, sper sa gasesc un acumulator! Il comandasem din "state", sh, la pretul total de vreo 80 $, avand in vedere ca pretul total pentru prdusul nou, cu toate taxele, sare de 200 $, iar pentru garantie trebuie sa-l trimiti tot de unde l-ai luat, peste ocean, asa ca nu se prea justifica! Pacat ca nu are si husa originala, dar poate fac rost de una, sper, tot originala!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

67

vineri, 30. mai 2014, 11:28

Mda, cam defazata postarea da` nici o problema... .

"...iarna, car si vara, sanie..." :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

68

duminică, 24. ianuarie 2016, 07:03

In sfarsit, dupa 3+ ani de asteptare, a venit ziua de iesit la copca... :inchinare: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

69

duminică, 24. ianuarie 2016, 07:15

In sfarsit, dupa 3+ ani de asteptare, a venit ziua de iesit la copca... :inchinare: :rizi: .

:bravo: ...sa nu uiti "gauritoru' " acasa...hah, la iesiri din astea de odata la 3 ani, te dezobisnuiesti de unele chestii :rizi:

Fir intins si asteptam poze. Si cu peisaje :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

70

duminică, 24. ianuarie 2016, 07:16

sau acuma nu se spune "fir intins", ci "gheata tare"? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

71

duminică, 24. ianuarie 2016, 10:23

In sfarsit, dupa 3+ ani de asteptare, a venit ziua de iesit la copca... :inchinare: :rizi: .

Eu am ramas pe dinafara, asteptam dupa cel care trebuia sa conduca, fiind 5 in masina, si raspunsul pozitiv a venit prea tarziu vineri, iar ceilalti s-au reorientat, eu am ramas acasa... :necajit: ...dupa ce ma pregatisem pana si cu cubulete de Ice Mix cu betaina inghetate, pentru atractie...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

72

duminică, 24. ianuarie 2016, 20:48

Dupa cum spuneam mai devreme, astazi am reusit sa ajung, dupa mai bine de 3 ani, sa pescuiesc din nou la copca.
La noi prin zona e cam greu cu copca din cauza ca sunt foarte putine zile de iarna cand apele sunt suficient de bine inghetate... si daca exact atunci nu poti, la revedere pt. cel putin un an.
De data asta am testat si sonarul MarCum LX-i si merge foarte bine pt. adancimea apei de sub gheata, cu conditia sa uzi inainte unde-i asezi "talpa" (dealtfel, asa si scrie-n prospect).
Pesti n-am detectat cu el da` explicatia-i evidenta... :).

N-am folosit la iesirea asta decat tip-up-uri cu montura de stiuca si o lanseta pt. pasnici.
Colegii mei au folosit lansete.
Am avut o singura trasatura finalizata cu o marlita, eliberata.
Colegii mei au avut 2 trasaturi, din pacate ratate.
In rest... aer curat, putin soare, temperatura sub zero insa f. suportabila fara vant.
Super... macar o zi d-asta de-as mai prinde iarna asta.









----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

73

duminică, 24. ianuarie 2016, 22:34

Cam cegrosime avea gheata? La Giurgiu, am auzit ca era cam de 12 cm, la Greaca...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

74

luni, 25. ianuarie 2016, 06:29

Cam cegrosime avea gheata? La Giurgiu, am auzit ca era cam de 12 cm, la Greaca...

Gheata era la limita... 10cm sau chiar un pic sub.
A pârâit de cateva ori de mi-a stat pulsu`... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

75

luni, 25. ianuarie 2016, 06:31

Cam cegrosime avea gheata? La Giurgiu, am auzit ca era cam de 12 cm, la Greaca...

Gheata era la limita... 10cm sau chiar un pic sub.
A pârâit de cateva ori de mi-a stat pulsu`... :rizi: .


Arenalina stereo :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

76

sâmbătă, 14. ianuarie 2017, 00:09

Acum? Cum stati cu copca? Cam ce grosime mai are gheata prin zona voastra? Dupa zilele trecute, cred ca sunt zone unde "bate" peste 30 cm grosime...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

77

sâmbătă, 14. ianuarie 2017, 06:03

Acum? Cum stati cu copca? Cam ce grosime mai are gheata prin zona voastra? Dupa zilele trecute, cred ca sunt zone unde "bate" peste 30 cm grosime...

Am fost alaltaieri pe un canal si gheata avea intr-adevar in jur de 30cm.
Din pacate pestii nu erau acolo... :).
Ieri a plouat toata ziua si temperatura a fost peste 0... nici acum dimineata nu-i sub, cel putin p-aci printre blocuri (1,1°C).
Incercam pe o alta balta azi....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

78

sâmbătă, 14. ianuarie 2017, 16:19

Multumesc pentru confirmare, a fost prima iesire la copca in aceasta oarna? Ca ma pregatesc si eu, mai ales ca temperaturile de acum sunt perfecte pentru o escapada, la cateva grade sub 0, se poate suporta mai usor frigul...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

79

sâmbătă, 14. ianuarie 2017, 16:23

Acum? Cum stati cu copca? Cam ce grosime mai are gheata prin zona voastra? Dupa zilele trecute, cred ca sunt zone unde "bate" peste 30 cm grosime...

Am fost alaltaieri pe un canal si gheata avea intr-adevar in jur de 30cm.
Din pacate pestii nu erau acolo... :).
Ieri a plouat toata ziua si temperatura a fost peste 0... nici acum dimineata nu-i sub, cel putin p-aci printre blocuri (1,1°C).
Incercam pe o alta balta azi....

Suportul cu rosu, pentru lanseta de copca, de unde l-ai gasit? Sau l-ai confectionat singur?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

80

sâmbătă, 14. ianuarie 2017, 18:30

Suportul cu rosu, pentru lanseta de copca, de unde l-ai gasit? Sau l-ai confectionat singur?


Le-am cumparat de la Cabela's insa mi se par destul de putin practice: nu poti sa le infiletezi in gheata decat daca faci ca mine, duci si o masina de gaurit cu acumulator cu tine... :rizi: .
Din fericire eu am renuntat sa mai pescuiesc cu lansete la copca, cel putin la stiuca.

Multumesc pentru confirmare, a fost prima iesire la copca in aceasta oarna?

Azi a fost a doua, alaltaieri a fost prima.
O singura marlita, evident eliberata.

index.php?page=Attachment&attachmentID=2673

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."