Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 18. octombrie 2012, 07:56

A ajuns scula... arata fain si pare o constructie ingrijita si solida, nu genul de chinezism ieftin.
Daca si functioneaza cum zic astia prin review-uri, sunt multumit... mai ales c-am scapat fara biruri prea mari la vama. :ochi:
Bateria-i mai ciudata da` se gaseste si la noi, c-am verificat.


Si din ciclu` "las` sa vina numa` iarna...": :zambet:

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 29. decembrie 2013, 11:53

A vazut cineva sonarul Marcum Lx-i Handheld si la vreun magazin din Europa?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 9. ianuarie 2014, 02:04

Io sunt fan infocat al pescuitului la copca! :ochi:
Cred ca lucrul cel mai important ca genul asta de pescuit sa-ti faca (intotdeauna) placere este sa fii bine echipat, in principal bine imbracat!
Dupa aia urmeaza scula de facut copci si abia dupa aia lansetele si restul echipamentului. :)

N-am pescuit la somn la copca, de obicei pescuiesc cu cateva scule la rapitor (salau/stiuca/biban) si cu un bat mai light la pasnic, sa nu ma plictisesc (caras/crap/rosioara etc.).
Pentru rapitori am niste lansete de 70cm lungime, mai rigide, echipate cu niste mulinete genul multiplicatoarelor dar in miniatura, incarcate cu fir textil.
Pentru pasnic am un bat light de 55cm echipat c-o mulineta cu frana frontala dar tot miniatura, incarcata cu fir mono.
In ultima vreme am preferat sa folosesc tip-up-uri in locul lansetelor pt. rapitor... mi se par mult mai comode in utilizare si semnalizeaza mult mai bine muscatura.

As vrea si io sa discutam doua aspecte (sonarul pentru gheata / suportii pt. lansete) daca mai sunt amatori. :)

Ce inseamna "tip-up"?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 9. ianuarie 2014, 02:09

Despre combo-ul gen stilou, albastru, cu mulineta de spinning sau de baitcasting, le-am gasit pe okazii, noi, la 50-55 de lei, dar vreau sa vad si cum ar fi si alte echipamente, si la ce preturi! :gandesc:
Eu am lansetele de copca de la Energo: pike, zander si bass.
Sunt niste lansete bine lucrate pentru pretul derizoriu la care se vindeau... din pacate nu mai sunt pe site-ul producatorului, nu cred ca se mai fabrica.
Ce-am vazut in schimb acu` este un "ice feeder" cu 3 varfuri :rizi: ... la noi inca nu apare dar este pe site-ul lor din Ungaria.
Si mai exista lansetele de copca de la St.Croix... :buaaaah: .

Am gasit o lanseta pentru copca, Siweida Ice Action 65, telescopica pentru 2 tronsoane, si cu 3 varfuri, gen feeder, pe care am si cumparat-o, cu 15 lei, acum ii caut si perechea, pentru ca vreau sa am cate doua! Despre ea vorbeai in postarea aceasta?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 9. ianuarie 2014, 06:35

Am gasit o lanseta pentru copca, Siweida Ice Action 65, telescopica pentru 2 tronsoane, si cu 3 varfuri, gen feeder, pe care am si cumparat-o, cu 15 lei, acum ii caut si perechea, pentru ca vreau sa am cate doua! Despre ea vorbeai in postarea aceasta?

Din pacate lanseta nu mai exista nici pe site-ul unguresc Energo, nu mai stiu cum arata... da` daca zici ca asta ce-ai luat-o are mai multe varfuri, probabil era aceeasi sau "tot de genu`".
Ce inseamna "tip-up"?

Tip-up este un dispozitiv care se monteaza peste copca si inlocuieste lanseta obisnuita.
Exista mai multe forme constructive, toate semnalizeaza trasatura prin ridicarea unui stegulet (banuiesc ca d-acolo vine si numele).
Forma clasica ii asta din poza.

Problema cu copca aici la noi este ca NU INGHEATA APA :rizi: ... la fel am stat si anu` trecut, cu sculele pregatite si in afara de cateva zile cand din pacate n-am putut merge, in rest am asteptat degeaba.
Am zis ca anu` asta, daca pana catre sfarsitu` lu` ianuarie nu ingheata cum trebe, imi iau ceva zile libere si ma duc intr-o zona mai rece... am inteles de la Zoli ca-n jud. Mures e mult mai frig decat p-aci prin Banat... daca s-ar mai gasi si ceva ape cu pesti, ar fi o posibila destinatie... :).
»informer« a atasat urmatoarele fisiere:
  • tip-up.png (58,51 kB - 13 ori coborit - ultima oara: 17. ianuarie 2014, 14:42)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 9. ianuarie 2014, 22:16

Despre cutia termica pentru momeli/larve ce stii? Pana la ce temperatura este utilizabila? Ai folosit pana acum asa ceva?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 9. ianuarie 2014, 22:23

Despre cutia termica pentru momeli/larve ce stii? Pana la ce temperatura este utilizabila? Ai folosit pana acum asa ceva?

N-am folosit, de obicei am dat la rapitor cu peste mic tinut in galeata cu apa in care mai spargeam gheata de la suprafata din cand in cand, daca se forma.
Oricum pestii la temperatura asa scazuta a apei aproape ca nu respira... :rizi: .
Cand am dat la pasnici sa nu ma plictisesc am dat cu viermi... ma gandesc ca degeaba ii tineam in buzunar ca atunci cand ii bagam in apa, intepeneau aproape instantaneu... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 10. ianuarie 2014, 14:05

Am mai gasit ci o lanseta Jaxon cu mulineta incorporata, cu varful verde, si mulineta tot verde, pare in regula!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 10. ianuarie 2014, 14:09

De unde ai gasit de cumparat un dispozitiv tip-up?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 10. ianuarie 2014, 18:27

Mah , la voi e iarna? :soc: :rizi: Sau ...doar asa sa fiti pregatiti? :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 10. ianuarie 2014, 18:59

De unde ai gasit de cumparat un dispozitiv tip-up?

Am cumparat de la Cabela's.

Mah , la voi e iarna? Sau ...doar asa sa fiti pregatiti?

Din pacate inca nu-i... io-s deja in a doua iarna cand is pregatit degeaba... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 10. ianuarie 2014, 20:16

Eu ma bucur ca se duce gheata...Deja am unde pescui! Am spart deja si eu gheata :bucuros2:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 15. ianuarie 2014, 17:56

Ori nu se prea foloseste in Europa sonar-ul pentru gheata si tip-up-ul, ori cei care le comercializeaza o fac pe ascuns...nu am gasit la niciun magazin...in afara de doua variante, prima de 30 lei la magazinul Siweida spre Bucurestii Noi, langa podul Constanta, si a doua pe okazii.ro si nu numai cu 200-210 lei un sonar cu senzor cu fir de vreo 2 m, nu stiu daca le-a vazut sau folosit cineva, dar as prefera un Marcum Lx-i...
Ce probleme pot sa apara in timp la un sonar de acest gen? Asta pentru cazul cand gasesc vreo oferta de nerefuzat...fara sa fie sigilat...?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 15. ianuarie 2014, 18:48

dar as prefera un Marcum Lx-i...
Ce probleme pot sa apara in timp la un sonar de acest gen? Asta pentru cazul cand gasesc vreo oferta de nerefuzat...fara sa fie sigilat...?

Pot sa apara aceleasi probleme ca la orice aparat electronic, nu-i cu nimic deosebit.
Aceste sonare sunt folosite in principal pt. a determina adancimea apei fara a fi nevoie de sapatul copcii.

Doar informativ:
Din punct de vedere functional, un asemenea aparat cu strict aceasta functionalitate nu-i mai complicat decat cu foarte putin fata de o "ruleta" electronica cu ultrasunete, in genul asteia: Zircon DM S50 Ultrasonic Measure - Amazon.com
Se emite un puls, se masoara timpul scurs pana la receptionarea primului "ecou" si se determina adancimea cunoscand viteza de propagare a sunetului in apa (grosimea ghetii se poate neglija ca-i... neglijabila de obicei, in raport cu adancimea apei).
Exista pe net o multime de proiecte amatoricesti care folosesc acest principiu pt. determinarea distantelor in aer iar adaptarea n-ar fi deosebit de dificila... in caz ca nu gasesti. :)

Tip-up-uri n-am vazut nici io de cumparat p-aci pe la noi.
Cred ca astea chiar ar fi destul de usor de construit in regim de amator.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 16. ianuarie 2014, 11:12

A ajuns scula... arata fain si pare o constructie ingrijita si solida, nu genul de chinezism ieftin.
Daca si functioneaza cum zic astia prin review-uri, sunt multumit... mai ales c-am scapat fara biruri prea mari la vama. :ochi:
Bateria-i mai ciudata da` se gaseste si la noi, c-am verificat.


Si din ciclu` "las` sa vina numa` iarna...": :zambet:


Cand ai facut comanda pentru echipamentele din poza ai prins reduceri la toate? Cele 4 lansete sunt St. Croix? Ce este cutia rotunda neagra cu galben din mijlocul imaginii? Geanta ai luat-o tot in aceeasi comanda, este tot pentru articolele cumparate pentru copca? Aici sau pe privat, poti sa-mi spui, macar aproximativ, cam cat a costat toata daravela?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 16. ianuarie 2014, 11:33

Cand ai facut comanda pentru echipamentele din poza ai prins reduceri la toate? Cele 4 lansete sunt St. Croix? Ce este cutia rotunda neagra cu galben din mijlocul imaginii? Geanta ai luat-o tot in aceeasi comanda, este tot pentru articolele cumparate pentru copca? Aici sau pe privat, poti sa-mi spui, macar aproximativ, cam cat a costat toata daravela?


Nu, am luat la reducere doar sonarul.
Lansetele sunt 5 nu 4 :) si sunt Energofish. Din pacate nu cred ca se mai produc, nu le-am mai gasit pe site-ul lor. Pretul a fost derizoriu, undeva pe la 25-35RON bucata parca, raport calitate / pret foarte bun.
Mulinetele sunt "mini-multiplicatoare" ceva similar cu Jaxon MR120 si pretul este undeva pe la 30 - 40RON.
Cutia neagra este de fapt un alt fel de tip-up care are avantajul ca acopera copca si in felul asta nu ingheata apa in ea si nu imobilizeaza dispozitivul. Cumparat de la Cabela's.
Geanta este facuta pentru ustensile de pescuit la copca si am cumparat-o tot de la Cabela's.
Preturile le gasesti pe site iar pentru ce n-am luat din US, ti le-am specificat.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

37

joi, 16. ianuarie 2014, 21:29

Apropo de copca, In 16 februarie va fi concurs de pescuit la copca pe acumularea ZETEA ... cine poate si are chef este binevenit... in mare despre concurs: inscrierea la fata locului la ora 8.30 pe malul stang a lacului la ghereta, taxa de inscriere este de 20 lei si include un gulyas la pranz si ceai sau vin fiert ;) . concursul incepe la ora 10 si se termina la ora 14... pana se face clasamentul se va organiza un concurs de lansare plumb, la punct fix in copca, castigatorul va avea un premiu surpriza, premiile sunt modice, este mai mult o intilnire amicala... se pescuieste odata cu o singura lanseta cu un singur carlig simplu, dar fiecare poate sa aiba cate lansete de rezerva doreste ... Daca sunt doritori, atunci revin cu regulamentul complet.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 16. ianuarie 2014, 21:44

Eu as fi un potential doritor, nu foarte hotarat din cauza distantei mari. :)
M-ar interesa ce posibilitati de cazare sunt in apropiere si ce pesti exista si/sau la ce pesti se pescuieste.
Cred ca este on-topic daca ai putea posta regulamentul.
Multumesc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

39

vineri, 17. ianuarie 2014, 07:21

...

Acolo cazare gasesti la fiecare pas, conditii decente preturi bune ... daca ar fi sa recomand pe cineva atunci ar fi Pensiunea Zetavar - Contact , am fost de multe ori acolo sunt foarte amabili serviciile ok si preturi corecte.... este cam la 2 km de baraj dar dupa cum am scris sunt o gramada de posibilitati prin zonaatat la persoane particulare cat si la pensiuni... se pot inchiria doar camere sau casute ba chiar si case intregi pentru grupuri mai numeroase.
Pesti pe lac sunt cam in felul urmator : clean , pastrav, caras, crap, salau, stiuca, scobar, platica, biban... anual de 2-3 ori se populeaza cu pastrav si odata cu salau si stiuca , cel mai frecvent se prinde caras, salau, clean, platica, pastrav si biban ... nu neaparat in aceasta ordine... Daca ai noroc poti sa prinzi pastravi trecuti de 5 kg... recordul din zona este undeva la 8 kg , dar sunt si exemplare mai mari , vara se poate observa de la distanta cu binoclu cum apare cate una la suprafata atacand albituri.
Tarife pentru pescuit pe 2014: Cotizaţii de pescuit pentru anul 2014 - www.vizpart.ro
In weekend incerc sa postez si regulamentul ... daca ai de gand sa stai pe acolo mai mult timp recomand sa vizitezi si sa pescuiesti in zona C&R cu un echipament light sau UL ... nu o sa-ti para rau in mod sigur :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

40

vineri, 17. ianuarie 2014, 08:32

Woaaa... pai "suna" foarte bine lacu` asta, fain ca aveti asa o apa in zona!
As merge cu siguranta si la concurs si cu alta ocazie daca distanta n-ar fi asa de mare (400km din TM).
Mai "calculez" sa vad daca ma incadrez in ce zile libere pot sa-mi iau, ca doar pt. o zi de pescuit cred ca-i putin prea departe... da` daca as sta mai multe... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."