Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 2. octombrie 2012, 01:01

Pescuit la copca

Inca din iarna trecuta am vrut sa ajung pentru prima oara la o partida de pescuit la copca, Pana acum am ajuns de vreo 3-4 ori, dar doar pe post de chibiț, de asistent de conjunctura, pentru cateva ore, dar in iarna urmatoare sper sa am mai multe sanse decat am avut pentru somn in acest an. Inca mai am de la taica-meu doua bete din doua bucati, din fibra plina, asemanatoare Germinei, de vreo 60-70 de cm lungime, pe care nu le-am udat pana acum, si au vreo 30 de ani, aproape, dar voi remedia la un moment dat si aceasta problema! Deschid acest topic tocmai pentru ca sunt incepator si in numele celorlalti incepatori care doresc sa incerce si acest stil de pescuit caut informatii si sfaturi de la veterani! :gandesc: :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 2. octombrie 2012, 07:21

Io sunt fan infocat al pescuitului la copca! :ochi:
Cred ca lucrul cel mai important ca genul asta de pescuit sa-ti faca (intotdeauna) placere este sa fii bine echipat, in principal bine imbracat!
Dupa aia urmeaza scula de facut copci si abia dupa aia lansetele si restul echipamentului. :)

N-am pescuit la somn la copca, de obicei pescuiesc cu cateva scule la rapitor (salau/stiuca/biban) si cu un bat mai light la pasnic, sa nu ma plictisesc (caras/crap/rosioara etc.).
Pentru rapitori am niste lansete de 70cm lungime, mai rigide, echipate cu niste mulinete genul multiplicatoarelor dar in miniatura, incarcate cu fir textil.
Pentru pasnic am un bat light de 55cm echipat c-o mulineta cu frana frontala dar tot miniatura, incarcata cu fir mono.
In ultima vreme am preferat sa folosesc tip-up-uri in locul lansetelor pt. rapitor... mi se par mult mai comode in utilizare si semnalizeaza mult mai bine muscatura.

As vrea si io sa discutam doua aspecte (sonarul pentru gheata / suportii pt. lansete) daca mai sunt amatori. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 2. octombrie 2012, 08:44

Eu am avut rezultate bune la biban, momeala folosită a fost brișca și gingirica . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 2. octombrie 2012, 09:32

Anul asta as vrea sa cumpar un sonar portabil in asa fel incat sa nu gauresc gheata in țâșpe locuri doar ca sa vad cat ii de adanca apa.
Tot cautand am gasit 4 modele de astfel de aparate:


Citind review-urile m-am cam hotarat pentru Marcum LX-i.
Problema-i ca nu l-am gasit decat in US pana acum.
A folosit cineva aceste aparate?
Ati vazut cumva de vanzare in Europa?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 2. octombrie 2012, 15:05

In iarna spre primavara trecuta vazusem la Totalfishing, parca, dar cum am sunat, se si terminasera, freze Mora albastre la 370 sau 375 de lei, in rest sunt la preturi babane. Stie cineva sau ati vazut pe site-uri din afara produse pentru pescuitul la copca? Pentru haine, nu mai am nevoie decat, poate de o pereche mai buna de manusi de neopren cu degete detasabile, in rest m-am asigurat de acum vreo 5 ani de la Cabelas, cu costum, bocanci si parazapezi, cagula si ciorapi din neopren! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 2. octombrie 2012, 16:27

Freza Mora albastra de 175mm diametru am si eu... o recomand cu caldura pentru ergonomie, eficienta si calitatea cutitelor. :)
evergreen, ce te-ar interesa sa cumperi si n-ai gasit?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 3. octombrie 2012, 23:03

Nu este vorba neaparat ca nu gasesc, dar caut si cel mai potrivit pret! De exemplu, dupa ce am vazut Mora la Totalfishing in primavara trecuta, acum cand intreb, pretul este altul! Despre combo-ul gen stilou, albastru, cu mulineta de spinning sau de baitcasting, le-am gasit pe okazii, noi, la 50-55 de lei, dar vreau sa vad si cum ar fi si alte echipamente, si la ce preturi! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

8

miercuri, 3. octombrie 2012, 23:10

nu a-ti inceput cam devreme cu copca?
sunt 25gr afara :zambet:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 4. octombrie 2012, 00:01

Anul asta as vrea sa cumpar un sonar portabil in asa fel incat sa nu gauresc gheata in țâșpe locuri doar ca sa vad cat ii de adanca apa.
Tot cautand am gasit 4 modele de astfel de aparate:


Citind review-urile m-am cam hotarat pentru Marcum LX-i.
Problema-i ca nu l-am gasit decat in US pana acum.
A folosit cineva aceste aparate?
Ati vazut cumva de vanzare in Europa?


Tot in State, nu stiu daca ai vazut reducerea asta:

Marcum LX-i Handheld Sonar, Sonar and Sonar/GPS Combos, Boating Electronics, Boating : Cabela's :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 4. octombrie 2012, 06:54

Tot in State, nu stiu daca ai vazut reducerea asta:

Nu numai c-am vazut-o dar am si comandat scula, deja-i pe drum. :)

Partea proasta-i ca aia de la Cabela's o trimit numai cu AirMail International ceea ce inseamna +45%.
Avand in vedere ca daca vine asa si nu cu posta "normala" (Surface International), n-ai cum sa "scapi" de TVA si taxe vamale, asta mai inseamna un +25%.
Una peste alta am dat cam mult in plus fata de pretul de pe site da` macar sper sa merite. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 4. octombrie 2012, 07:59

Graba strica treaba :bucuros:
pe langa asta, daca tot sti ca vrei sa mergi la copca, de ce nu sondezi de acum apa in locurile pe care le vei pescui ? tot sunt 25 de grade vorba lui Adi :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 4. octombrie 2012, 08:23

Graba strica treaba :bucuros:
pe langa asta, daca tot sti ca vrei sa mergi la copca, de ce nu sondezi de acum apa in locurile pe care le vei pescui ? tot sunt 25 de grade vorba lui Adi :zambet:
Sincer nu cred ca am "stricat treaba" grabindu-ma sa cumpar un produs aflat in promotie... :nunteleg: .
Cat priveste sondarea apei cred ca nu vorbesti serios... prefer sa car in buzunar o scula in genul celor din poza decat sa incerc sa localizez cu GPS-ul, iarna, o groapa, o structura, un canal etc. pe care le-am vazut vara... ca sa nu mai zic ca omu` mai merge si-n locuri in care n-a mai fost la pescuit... sau n-am inteles io ideea... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 4. octombrie 2012, 09:00

Despre combo-ul gen stilou, albastru, cu mulineta de spinning sau de baitcasting, le-am gasit pe okazii, noi, la 50-55 de lei, dar vreau sa vad si cum ar fi si alte echipamente, si la ce preturi! :gandesc:
Eu am lansetele de copca de la Energo: pike, zander si bass.
Sunt niste lansete bine lucrate pentru pretul derizoriu la care se vindeau... din pacate nu mai sunt pe site-ul producatorului, nu cred ca se mai fabrica.
Ce-am vazut in schimb acu` este un "ice feeder" cu 3 varfuri :rizi: ... la noi inca nu apare dar este pe site-ul lor din Ungaria.
Si mai exista lansetele de copca de la St.Croix... :buaaaah: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 4. octombrie 2012, 11:37

Nu stiu daca ai auzit de Cristi Ene, este un rod-builder din Bucuresti, care mai face comenzi de la Cabelas, urmareste pe concept.custom.rods pe site - de fapt era bine inainte sa comanzi - cand lanseaza urmatoarea comanda, sau pentru ceilalti amatori de produse de la Cabelas, printre care ma numar si eu, dar momentan am alte probleme, „mostenite” de la rude prin alianta, pe care trebuie sa le rezolv, din punct de vedere financiar... :nervos: ! Din cate stiu eu, iesi mult mai bine la o comanda in comun, cu atat mai mult cu o comanda prin cineva care face de regula comenzi si are un alt regim de taxare! :gandesc: :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 4. octombrie 2012, 11:45

Pe unde ai vazut lansete de copca St.Croix? In afara, presupun, ca pe la noi n-am observat pana acum, si la cat timp mi-am petrecut pe site-urile si magazinele pentru pescuit, erau mici sansele sa nu vad daca se puteau gasi!? :nunteleg: :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 4. octombrie 2012, 13:40

Costul transportului (international) fiind procent din valoarea marfii, ii tot aia daca comanzi marfa de $1000 intr-un pachet sau comanzi 10 pachete de $100.
Exista unele persoane care percep parca 30% din valoare si aduc prin intermediar din US si "pe langa" vama... da` n-am vrut sa ma complic, ca totusi nu-i vorba de-o diferenta foarte mare.
Lansetele intr-adevar le-am vazut pe site la St.Croix... da` io pt. spinning tot lansete de la ei mi-am cumparat, prin cineva din Arad care le aduce aproape la acelasi pret ca pe site.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 4. octombrie 2012, 14:24

Graba strica treaba :bucuros:
pe langa asta, daca tot sti ca vrei sa mergi la copca, de ce nu sondezi de acum apa in locurile pe care le vei pescui ? tot sunt 25 de grade vorba lui Adi :zambet:
Sincer nu cred ca am "stricat treaba" grabindu-ma sa cumpar un produs aflat in promotie... :nunteleg: .
Cat priveste sondarea apei cred ca nu vorbesti serios... prefer sa car in buzunar o scula in genul celor din poza decat sa incerc sa localizez cu GPS-ul, iarna, o groapa, o structura, un canal etc. pe care le-am vazut vara... ca sa nu mai zic ca omu` mai merge si-n locuri in care n-a mai fost la pescuit... sau n-am inteles io ideea... :nunteleg: .


pe de o parte ma gandeam ca in decembrie e sezonul promotiilor pentru pescuit si abia in februarie sezon de copca astfel ca aveai sansa sa gasesti mai ieftin :ochi: (dar daca tu esti multumit de investitie e tot ceea ce conteaza). pe de alta parte ma gandeam ca ai putea studia din timp locurile unde sa dai la copca sa le vezi si configuratia si sa vezi si daca tin peste si ce specii. nu-i musai sa marchezi cu gps (mai pot fi si alte variante) insa si asa ti-ar fi mult mai usor sa cauti o structura stiind cu aproximatie unde e decat cautand de la zero cu sonarul prin gheata. era doar o idee :idee: Nu zic ca nu merge omul si unde nu cunoaste si atunci tre sa te adaptezi vrei nu vrei insa, de regula e mai util sa mergi informat la pescuit zic eu :ochi: de ce sa nu faci o partida doua de pescuit acum pe balta x daca sti ca e posibil sa mergi acolo la copca in ianuarie-februarie?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 4. octombrie 2012, 14:43

Sezonul promotiilor pentru sculele de pescuit la copca tocmai se apropie de sfarsit, din pacate... stii tu vorba aia ca-i bine sa-ti faci iarna car si vara sanie... :ochi:.
Cu utilitatea sculei nu vreau s-o lungesc dar eu o consider extrem de utila... foarte multi dintre cei ale caror review-uri le-am citit inainte sa comand, considera la fel.
Evident, exista ca-n orice alte discutii si pareri contra... asta e. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 4. octombrie 2012, 15:20

Eu acum vreo 4-5 ani cand mi-am luat 3 bete St.Croix, am vorbit cu Caius de la Fishshop si mi-a adus un Avid de 7,6 si un Legend Elite de 6,3 dintr-o bucata si un Wild River de 8,6 din doua bucati, dar nu ma gandeam atunci ca se gasesc si bete de copca, dee, atunci erau alte vremuri, alte taxe! :doarecapu:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 4. octombrie 2012, 16:32

Eu acum vreo 4-5 ani cand mi-am luat 3 bete St.Croix, am vorbit cu Caius de la Fishshop si mi-a adus un Avid de 7,6 si un Legend Elite de 6,3 dintr-o bucata si un Wild River de 8,6 din doua bucati, dar nu ma gandeam atunci ca se gasesc si bete de copca, dee, atunci erau alte vremuri, alte taxe! :doarecapu:
No daca mai vrei ceva bete de la St.C, sa-mi zici... garantat iesi mai ieftin decat la FishShop... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."